İnsanları neden ötekileştiririz? Neden bizimle aynı fikirde olmayan insanları yok sayarız?

Türkiye kozmopolit bir ülke. Çok dilli, çok kültürlü, çok inançlı bir ülke olmamıza rağmen azınlıklar yok sayılıyor. Yaklaşık onmilyon Alevi'nin yaşadığı bir ülke de Cemevleri ibadethane statüsünde değil. Yaklaşık onmilyon Kürd'ün yaşadığı bir ülke de Kürtçe Eğitime hala geçilmedi. Eşcinseller dövülüyor, öldürülüyor, toplum tarafından dışlanıyorlar, iş bulma olanakları kısıtlı. Ermeni olmak mı? O zaten bir hakaret olarak kullanılıyor. Sanki Ermeni, Kürt, Türk, Mohikan doğmak tercihmiş gibi. Yıl 2016 Heryerde Demokrasi var, Türkiye'de değil Demokrasi, Demokrasi'nin kırıntısı bile yok. İnsanların yaşam tarzlarına, fikirlerine, düşüncelerine saygı duymaya başladığımız zaman, gerçekten çok güzel ve yaşanılır bir ülke olacağız.

0|4
4|23

En İyi Erkek Görüşü

• hepiniz eşitsiniz bacım çocukları. o yüzden birbirinize üstünlük taslamayın, insanları sırf başka bir ırka mensuplar diye ötekileştirmeyin. çünkü türk olmak, kürt olmak veya arap olmak; hiçbir insanın seçiminin ürünü değildir; dolayısıyla türk veya kürt olmayı meziyet sayıp üstünlük taslayan beyinsizlere karşı da her zaman dimdik durmak gerekir! bu dünya o çiçeğine koduklarıma kalmayacak, bu dünya erdemli insanların yurdu olacak. bu dünya barış yurdu olacak. bunu biz yeryüzünün en akıllı canlıları olarak, var gücümüzle çalışıp gerçekleştireceğiz...

umarım bu dediklerime gerçekten inanan insanlar olur...

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• çok uzun mesele... gönül ister dedğin gibi olsun ama... insanların algı ve kültürünün büyük kısmı orta çağ zihniyetinde... coğrafya unsuruda var ortadoğu yani islam yobazları aktif ve cahil... kürtler eğitimsiz... eğitimsiz ve yobaz bir kitlenin olduğu yerde batının bölme ve ikilik yaratma kışkırtma gücü yüksek... ki yapıyolarda zaten. ideolojileri kendi refahları için kullanıyorlar. nedne sibiryada kan gövdeyi götürmyor ya da latin amerikada neden hep ortadoğu... çünkü tüm ger zekler ortadoğuda... bu kadar ger zek oluncada yukarda saydğın etnik ayrışımlar tetiklenebiliyor kolayca...

1|1
    0|0
  • gelişmemiş toplum olmak bu demek zaten.. ülkenin dünyada statüsü bu.. gelişmemiş gelişmekte olan ülke.. Bu yüzden gelişmiş ülkelerin geçmişine bakar ise hepsi bu tarz olaylarla doludur..
    işin özü eğitim şart...

1|0
    0|0
  • hewal türkiyede adalet aramak Ankara da deniz aramak gibidir :) kürt dediğin zaman damga hazır hemen vuruyorlar alevi dediğin zaman mezhepsiz diyorlar ermeni dediğin zaman gavur diyorlar kendi karekterlerine bakmadan utanmadan sakınmadan ırkları eleştiriyorlar

1|2
    0|0
    • Bu ülkeye Barış'ı ezilenler getirecek can. :)

• biliyorum hewal biliyorum bunu bilmeyen ya da anlamak istemeyenlere de ya öğretecez ya da zorla öğretecez :)

• Her biji jitera heval.
    Demek düşünen ve yorumlayan insanlar varmış Türkiye de

1|3
    0|0
  • oldukça güzel bir soru ,
    herkes birbirine saygı duysa güzel olcak.

1|0
    0|0
  • Çünkü bu topraklardaki azınlık, bir şekilde kendini güçlü hissetmeye kalkınca Biz Türkleri yani anadolunun yani küçük asyanın gerçek sahiplerini ötekileştirmeye çalışıyor.
    Kısaca Türkiyeleşmiş, Türkiye'nin azınlığı asimilet etmesi gerekiyor. Yoksa Türkiye diye bir toprak olmaz.

0|1
    0|0
  • Detayın sonlarından başlayarak bir kaç şey söylemek istiyorum. Yıl 2016 her yerde Demokrosi var diyorsun da Çin de Uygur Türklerine olan nedir? Suriye ve Iraktan kaçanları Avrupa insan yerine dahi koymuyor. Peki bu nasıl demokrasi oluyor?
    Almanya , İngiltere , Fransa Camilere yapılan saldırılar da mı demokrasi oluyor? Bunu Türkiyeye endekslemen yanlış. Bu heryerde olan bir şey.

Evet Ermeni deyince insan bir geri çekiliyor. Neden? 40 yıldır süren terör belasını yarattıkları için. Kürdün yaşadığı bir ülkede kürt Bakanı var kürt istihbarat başkanı var. Dili mi yok? Seçmeli dersleri var.

0|0
    0|0
  • kürdistan sorunu çözülmeden ortadoğuya demokrasi gelmez

1|1
    0|0
  • Benim için iki türlü insan vardır.
    İyi insan, kötü insan

1|0
    0|0
  • Ermeni olmak suç değil ama Ermenilerin yaptığını savunmak suç. Ama safını belli etmelisin. Benim safım belli. Halkıma soykırım yapanlara hoşgörü ile bakamam

0|1
    0|0
  • kapitalizm herkes güçlü olmak için calişacak. cekirdek aillerden devletlere kadar buyuk kucugu hep ezecek dunya duzeni boyle bu iş daha iyiye gitmez bu saaten sonra daha kötüye gider...

1|0
    0|0
  • İşimize gelmediği için. Saygı görmek için saygı göstermek lazım.
    Dergahlarda ibadethane sayılmıyor. İslamda tek ibadethane vardır orasıda camidir.

0|1
    0|0
  • taraf olmayan bertaraf olur diyen başımız var..
    balık baştan kokar..

0|0
    0|0
  • genele değil kendine bakan biriyim

0|1
    0|0
  • Beğenmeyen çıksın ülkeden kasıyor.

0|0
    0|0
  • Bende bilmiyom

0|0
    0|0
  • Dogru

0|0
    0|0
  • megolamanlıktan oluyor hep bunlar

0|0
    0|0
  • Türk düşmanlarıyla sorunumuz bizim.
    Bu arada ermeni , kurt, alevi, gay hepsi ayni Türk düşmanı

0|1
    0|0
    • Bu arada hendekkerle baris geldigini de ilk defa gordum.
      Siz igrenc insanlarsiniz.
      Gunumuzun lut kavmi sizsiniz , bebek katledip sevinen igrenc yaratiklar.

• @Üye6789 usaye hevale heja.
      Her biji gele kurdu durdistan.

• @isyanlardayımama her bıji hewal :)

• 3te 2 si palavra bir Kürtçe seçmeli ders olarak kullanılıyor
    2 ben izmirde yaşıyorum camiden cok cem evi var ve her yerde kırmızı tsbelelar ile gösteriliyor
    3 eş cinsel arkadaşlarımda var hiç dövüldüklerini görmedim. Terkett şimdi burayı

0|2
    0|0
    • Önce Korkak olmayıp Kendini gizliden çıkar sonra cevap ver :)
      Camiden çok Cemevi olduğu bir yalan. Ben İstanbul'da yaşıyorum ve Aleviyim İstanbul'da olan Cemevi sayısı 50yi geçmez. Onu da geçtim Cemevleri "İbadethane Statüsü'nde" değil diyorum, sanırım okuduğunu anlayamama gibi bir problemin var. Cevap vermek için vermişsin. Kürtçe diline palavra demeden önce gir Tdk'ya bak konuştuğunuz dilin yarısı fars yarısı arap kökenli. :)
      Eşcinsellere gelince birçok arkadaşım var. Ve hepsi cinsel ya da sözlü tacizlere sürekli maruz kalıyorlar. Sen Türkiye'den değil de Hollanda'dan falan bahsediyorsun sanırım:)

• sen atıyosun ali cemal nasıl olsa yalana para vermiyon izmirde ayrımcılık yapılmıyo diyon ulan benim bölük komutanım izmirliydi ve biliyor musun oda sen gibi faşist ve şşşerefsizdi

• olabilir hewal ama haksızlığa uğrayan yine hep biz oluyoz

• nasıl dövücez biz seni ya

0|1
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 4

• Ben kendi doğrularıma inanırım

1|0
    0|0
  • insanın doğasında var bu

1|0
    0|0
  • Rn nefret ettigim sey

0|0
    0|0
  • Çok duyarlısın

0|0