Türkiye'de 'Kadın' Olmak?

Türkiye'de kadın olmak bir çok engelle, bir çok vahşetle karşı karşıya kalmak ve bu riski her zaman taşıyor olmak demektir. En büyük engel, özellikle 2001 yılında başa geçen mevcut iktidardan sonra artan ve artmasına izin verilen erkek egemen örgütleniş sistemidir. Bu tarih ve bu sistemden sonra kadınlar kimliklerini kurarken kurumsal planda eğitim, hukuk, medya gibi engellerle sıklıkla karşılaşmaya başladılar. Bu engeller özel alan içinde, ailede, aile içindeki iktidar ilişkilerinde de hala devam etmekte.. Bu iki tarafı da karanlık bir çerçevenin sadece bir yüzü tabi.. Diğer yüzü ise korkunç! Bu sistem ve bu sistemi yaratan zihniyet tarafından Öldürülen, tecavüzlere ve tacizlere uğrayan, sadece 2016 Ocak ayında öldürülen 36 ve son 3 ayda öldürülen 94 kadın, Özgecan'lar, Cansel'ler, Gülay'lar.. Ve daha niceleri..

0|1
3|3

En İyi Kız Görüşü

• Haklısın tabi ki

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Haklsn Fırat abi ifşa gibi olmasın ama. adini da bilsinler İslam. ülkesi olmak ne kadar gericilik getiriyor bunun en büyük kanıtı olduk Ortadoğu ülkelerinde ne kadar gerileme varsa onu ikiye katlanmış vaziyetteyiz iran yıllar önce İslam. devrimine yenik dustugu için ne kadar pismansa önümüzdeki zamanlarda bizi de bu alışkanlıklar bekliyor ayipladigmiz önyargılı yaklastigimiz Hristiyan ülkeleri uzayda arsa satın almaya başlayacak orayı da ele. geçirecek biz hala sakız orucu bozar mı diye tartışalım. kadınların erkeğin egemeni. olduğu dünyada hatta kutsal. olduğu dünyada kadını ilk. uç plana sokmayip asaglamaksa bir iktidarın işi bir çevre ve sosyal politikalar bakanı olarak kadının tecavüze bir kereden birsey olmaz büyütmeyin demekse bakanlık. bizi temsil. etmek. ben utanirim. kendimden erkekligmden

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Bugun arkadasima kadin olmak gercekten zor canin sıkılsa cikip gece gezemiyosun dedim sonra hos artik erkeklere de tecavuz ediliyo dedim.. :(

0|1
    0|0
    • Cinsel istismar ülkemizde gelinebilecek son evrede ne yazık ki..

• Aynen bugun arkadaslarimla onu da konustuk 3 yasindaki erkek cocuga tecavuz nedir ya bagirsaklari parcalanmis 14 aylik bebege 3 adam birden bu nasil bir yokluktur jigolo olsan daha karlisin ya ya ne desem az bilmiyorum ya

• Katılıyorum 👏

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• Kimi kadınlar erkeği eziyor çok rahat yaşıyor kimisi de eziliyor hayati zindan oluyor

0|0
    0|0
  • Siz de artık şu bayanların bir yerlerini kaldırmayın. Biz de üzülüyoruz ama bu iş yeteri kadar abartıldı.

0|0
    0|0
    • Birincisi bayan değil 'Kadın'dır.. İkincisi ise böyle bir paylaşıma bile 'Kadınların bir yerini kaldırmayın' diyebilen bir zihniyetsizin üzülebildiğine hiç kimse inandıramaz beni. "Senin gibiler" yüzünden gün geçtikçe kadına olan şiddet artıyor zaten. Son olarak bir yerlerini kaldırmayın diye bahsettiğin kadınlardan biri de annen, unuttun sanırım!

• @Jet-nicki
      Kimin sesi yüksek çıkar ve kim hakaret eder ufaklık, bir araştır. Fikre saygı duymaya size ne ananız babanız öğretebilir bu saatten sonra ne de benim gibi yaşlılar. Ama ben zamane gençliğine bekleyin, zaman kimi haklı çıkaracak gösterecek diyorum. Anlaşıldı mı?
      Polemik yapmayacaksınız ve büyüğe saygı bilmiyorsunuz hadi fikre saygıyı öğreneceksiniz.
      Son mesajım.

• Doğru durust ve ahlaklı her görüşe saygımız sonsuz ancak kötü ve seviyesiz insana insandan daha az değer veren tüm düşüncelerin karşısında durmak insani ve olması gereken bir duruş olacaktır bu kıyamete kadarda böyle gidecektir.. bu insanım diyen herkesin yaşı ne olursa olsun sorumlusu ve görevi olan, olacak bir durumdur..

Yükleniyor...