Ateist bir erkekle evlenir miydiniz?

Evet arkadaşlar ben bir ateistim ve dinlere zerre miktarı inanmıyorum. Hepsinin eski mitolojik kaynaklarla zamanla evrimleşerek oluştuğunu düşünüyorum. Ve ileride inanacağımı dahi düşünmüyorum. Ortalama bir yıl önce bir kızla birlikteydim 1-2 ay iyi güzel devam etti. Ve bir gün ona ateist olduğumu söyleyince bana ben böyle bir erkekle kesinlikle yapamam diyerek ayrıldı. Bu durum bana çok komik geldi. İleride evlilik hayatımda da bu problemi yaşayacağımı düşünüyorum. Sizce bunu gizlemeli miyim? İlk tanışma aşamasında söylemeli miyim? Yoksa ilişkimiz ilerlediği ve yeterince güveni kazandıktan sonra mı belirtmeliyim? Özellikle kızlara bu sorum. Siz böyle bir erkekle birlikte olsanız ve ateist olduğunu duysanız ne yapardınız?

1|0
20|7

En İyi Kız Görüşü

• Tabiki de , babam da ateist ve adam gibi adam , aynı zamanda tüm pislikler inançlı insanlardan çıkıyorken neden inançlı isteyeyim. Umarım seveceğim adam da ateist en azindan deist olur

0|2
    0|1
    • Evet genelde öyle oluyor. Katılıyorum.

• @Napcan6 Biraz önyargılı bir yazı olmuş :) Size göre olan boşluktayım ama bana göre boşlukta değilim. Belki sizin dışınızdaki bir çok kişiye göre de boşlukta olmayabilirim. Ama en iyi ben bilirim ki. Boşlukta olsaydım şunu söylerdim; Arkadaşlar ben bir ateistim ve dinler hakkında pek birşey bilmiyorum :) Bana ateizm daha mantıklı geliyor. Arada başıma şöyle şöyle şeyler geldi falan... işte bunların din ve dinsizlikle olan bağlantısını çözmeye çalışır. İçimde bir boşluk olsa bunu gidermenin yollarının dinden geçip geçmediğini merak ederdim. Değil mi? :D

• Boşluktasın kavramını anlamadın ya da anlamak istemiyorsun sanırım :) dinleri bilmen ve bunlar Hakkı'nda soru sormaya bile gerek duymaman boşlukta olmaman için yeterli değil. müslümanlığı ve Allah'ın dediklerini yerine getirdikten sonra hissettiğin o sonsuz mutluluk hissinin iç huzurun ve Allah'a bağlı olmamın tarifi yok ve bunu yaşayarak öğreneceksin umarım ;)

En İyi Erkek Görüşü

• Sen davranman gerektiği gibi davranıyorsun. Onlarda tercihlerini yapıyorlar. Ama bence bu durumu asla gizlememlisin. Seninle birlikte olacak kişinin bunu bilmeye hakkı var bence.

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 19

• Ben evlenmem.. cunki sebebi yanimda surekli ahiretinin iyi olmadigini dusündugum biriyle yapamam. her gun aglayacagima bir gün aglarim.

2|10
    0|0
  • İlişkinin daha başında söylemelisin böyle bir durumu. Sen inanmayabilirsin ama bu gerçek bir müslüman için çok önemli bir konu o kızı boşa üzmeye gerek yok ayrıca ayrıldığında sen de üzülürsün daha sonrasında. Ayrıca sana tavsiyem önyargılı olmadan İslamı araştırman. umarım gönül gözün açılır ve gerçekleri görürsün. inanmasan bile karşındakine saygıdan gizleme kesinlikle..

0|1
    0|0
    • Yeterince araştırdığımı düşünüyorum.

• amacın ne kardeş beni tereddüte düşürmek mi :)) ben boşluğa düşmedim çünkü Allah'a inanıyordum sadece dini uygulama yönüyle bazı tereddütlerim vardı ve kurtuldum çok şükür.. Allaha inandığında ne kadar boşluktaymışım diye düşünebilme ihtimalin yüksek. şimdi her ne kadar böyle düşünmesen de. herkesin kendi seçimi bir şey diyemiyorum doğruya yönlendirdikten sonra..

• Tereddütte düşürmek için bir delil ya da bu hususta farklı bir konu açmadım. Bir amacım yok. Sadece sen içindeki boşluk demişsin. İçimde bir boşluk olsa paylaştığım konuda bunu da paylaşırdım. Sadece evlilik hususuna değinmek istedim :) Boşluğa dair hiç bir belirti taşıdığımı sanmıyorum.

• Ben de ateistim diye kotu yola dustum saniyorlar hic umrumda degil

0|2
    0|0
    • Aynen öyle :) Vebalı gibi davranıyorlar.

• Insanlarin inanclarina karsi onyargili olmak cok sacma keske bir de anlasalar

• Sevdiğim insanı bu yüzden birakamam diye düşünüyorum,, ancak evlat sahibi olduğumuzda inanan bir anne ve inanmayan bir babanın evladını nasıl yetisterebilecegi konusunda 😕 düşünceler içine dalıyorum

0|1
    0|0
    • Çok basit okuluna gider. İmam hatip ya da Kuran kursu vs. gibi yerlere gitmez. Normal bir insan gibi yetişir o da :) Tabi bir baba olarak ona bazı şeyleri öğretmeyi isterim. Bağnaz yetişmemesi için

• Mesela sen. Sen ne boyuttasın bu konuda?

• evlenirim tabiki adam olsun da o sorun değil hristiyan da olur başka da

0|1
    0|0
  • Deist olmasını tercih ederim. :)
    Ateist olduğu için ayrılmam, lakin bu yüzden tartışmalar yaşanabilir. Bunların önüne geçmek lazım.
    Benim Tanrı'ya inanıyor olmama saygı duyuyorsa ve benim inançlarıma hakaret etmiyorsa böyle biriyle yapabilirdim sanırım. :)

0|1
    0|0
    • O zaman şöyle bir açıklama yapayım.
      Deizm'de tanrı vardır ama onun yarattıklarına bir mesajı yoktur. Dolayısıyla kullarına mesaj vermeyen bir tanrının, onların neye inandığı pek de umrunda değildir değil mi?

• Anladım. Konu ahlak ve iyi kötü kavramına gidiyorsa durum vahim çünkü bu konuda hâlâ kesin bir görüşe ulaşamadım.
      Fakat her insanın içinde bir iyiyi ve kötüyü yargılama sisteminin olduğuna inanıyorum, bazı travmalar ve dış etkenler bu yargı sisteminin dengesini bozabiliyor sanırsam.
      Bu denge bozulduğunda ne yapılacağını bilmiyorum.

Senin örneklendirmen üzerinde düşündüğümde ise, ülkemizde şu anda çoğunluk müslüman. Bundan dolayı ateizm; kötü yola sapma, sapkınlık olarak görülüyor. Peki ya çoğunluk ateist olsaydı? O zaman da Müslümanlık sapkınlık olarak görülecekti.
      Galiba neyin doğru neyin yanlış olduğunu kimse bilmiyor. :)

• Doğru ve yanlış sonradan edinilen bilgilerdir.
      Tek gerçek vardır. Bir canlı için en doğru olan onun hayatta kalmasıdır. Bunun için her türlü savaşı verebilir. Dolayısıyla iyiliğin ve kötülüğün başlangıcı. Hayatta kalmak ve öldürmek olarak başlamıştır. Bu uzun bir evrimleşme sürecidir.

Onun için doğru ve yanlış bulunamaz. Bugün doğru bildiğimiz bir çok şey yarın yanlış olarak karşımıza çıkacaktır belki de.

• evlenirim ama evlenmiyicem garip bişey oldu buda:d

0|1
    0|0
  • Kesinlikle ilişkinin en başında söylemelisin ki karşındaki kişide ona göre seninle devam etmeli mi etmemeli mi ona karar versin

0|1
    0|0
  • Benimde ateist bir sevgilim vardi. Ilk basta söyledi bana hic Problem etmedim. herkesin dini inanci kendine. Sen tercihini yapmissin saygi duyulmasi gerek. Zaten her koyun kendi bacagindan asilir. O kiz seni terk ederek cahillik yapmis. Bosver...

0|1
    0|0
  • Çoook seversem hiçbişey gözüme gözükmez

0|1
    0|0
  • Herkese saygı duyarım, lakin bir ateist ile aşkımdan ölsem, evlenmem. Büyük konuşmak gibi görülmesin ama bu konunun istisnası yok bende.

0|1
    0|0
  • evlenirim

0|1
    0|0
  • İlk başta söyle. Ben ateist biriyle evlenmem.

0|1
    0|0
  • Evlenmem

0|1
    0|0
  • Benim için sorun değil herkesin dini de kendine dinsizligi de

0|1
    0|0
  • İnancına saygı duyar seviyorsam bu asla engel olmaz.

0|1
    0|0
  • Ben umursamam da ailem izin vermezdi

0|1
    0|0
  • Yani bu işler belli olmaz ki.
    En başında bilse bu tepkiyi vermeyebilirdi belki.

0|0
    0|0
    • Zaten ben de ilişkimiz ilerlemeden söylemek istedim. En başında söylecek fırsatım olmadı. Normal bir insan gibi davrandım. O da git gide bağlanıyordu. Sonra düşündüm ve söyledim. Bitirdi. En başında bilse hiç başlamazdı.

• Hayır

0|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Fark etmez ne zaman söylersen söyle hangi dine mensup olursa olsun kimse böyle biri hayatını birleştirmek istemez.
    Sen ateistim diyosun bir dine mensup olan biri ile evlenmek istermisin.
    Gizleme tabi söyle ama söylesende söylemesende bir şey değişmez.

0|1
    0|0
    • Benim için insanların neye inandığı umrumda değil. Tabi muafazakar birisiyle birlikte olamam. Bu ciddi problemler açabilir. Ama hani bizim toplumuzda inandığı halde dini vazifelerini yerine getirmeyen insanlar çok. Karşımdaki kişi bir dine mensup olsa da. O bana ben ona saygı gösterdikten sonra bir ayrım gözetmem.

• Ancak bu ayetle birlikte bir başka ayet daha var. Bu iki ayetin ortak görüşüne göre.
      İman eden bir kadın iman etmeyen bir erkekle katiyen evlenemez.
      İman eden bir erkek ise ehli kitap kadın alabilir.

Yani müslüman dışında yahudi-hristiyan ve Tanrıya inanan tanrıyı inkar etmeyen her kadını.
      Burda bile eşitlik yok kitabınızda. Kadın hep 2. planda.

• Kuranı Kerim'de Kadın ikinci planda değildir. Sadece bazı yozlaşmış kesimler ve kitabı kendi nefsine göre şekillendiren zihniyete göre öyle,
      Kuran kadın erkek diye ayrım yapmamıştır... Öyle olsaydı kadın için ayrı erkek için ayrı sure verirdi. Oysa ki Kuranda sadece İnsan suresi vardır...
      Evet öyle ama sadece o değil bir kadın iman etmeyen bir erkek ile evlenmesi için önce iman etmesi sonra sünnet olması gerekiyor..
      Söz konusu kişi erkek ise kadının iman etmesi gerekiyor, Öyle bir şey yok erkek kadının mehirini verdiğinde yahudi ya da hrsitiyan olsun evlenebiliyor kadınında mehiri hak edebilmesi için şehadet getirmesi gerekiyor. dolayısıyla da islamiyete geçmiş oluyor, ortada sorun kalmıyor...
      aksi takdirde şeriat yerini bulmaz...
      yahudi ve hristiyan kutsal kitabına görede aynı durum söz konusudur..
      kilisede ya da sinagogta günah çıkarmayan br kişi erkek olsun kız olsun nikah düşmüyor...

• Benim dinime saygı duyana saygı duyarım ama kızımı bir atesit genç ile evlendirtmem.

0|1
    0|0
    • Karakter çok da önemli değil. Önce dini sonra karakteri diyorsun yani.

• Saygı duyduğu sürece saygı duyarım dedim. Yani ilk başta karekter çok önemli. Karekteri düzgün ama ateizimi savunuyorsa kızımın ve torunlarımın da ateizimi savunmasını istemiyorum.

Ama velakin karekteri bozuk ise zaten hiç bir zaman olmaz.

• Bu daha açıklayıcı oldu. (y)

• sana ateistsin diye bişey diyen yok ama gidip dindar biriyle evlenemezsin zaten. kendin gibi ateist birini bul ne yapıyorsan yap onun dışındaki inançlı kızlar sana tavır yapar. dinimize göre müslüman biri ateistle evlenemez asla.

0|1
    0|0
  • İyi daha biri çıkıp da şu dağları kim yarattı geyiğine girmemiş. Ben olsam zaten inançlı biriyle olmazdım. Anlaşmak zor olur. Çocuk olsa din eğitimi verilmesini ister misin? O bu konuda ne düşünür. Senin hayrına olmuş.

0|0
    0|0
    • Dini eğitim verilmesini istemem ben. Daha çok hayata dair eğitimler olmasını isterim. Kültür-bilim-sanat gibi.

• O da bu şekilde olsun istemezdi. Anlaşamazdınız kanaatimce.

• Soylemelisin tabi
    Kizlarda ateist oldugunu belirtmeliler
    Allahim islami mubine yardim etsin
    İslami hinduizm gibi gorenlerden uzak tutsun bizi

0|0
    0|0
    • Hinduizm gibi görünen islam :) Birşey anlamadım ben burdan.

• eyw :)

• Öncelikle bir erkekle evlenmem :D
    Ateistse de , eger mantiksiz ve bos bir sekilde oyleyse olmaz.

0|0
    0|0
Yükleniyor...