Ülkemizde son dönemlerde erozyona uğrayan inanç kültürümüze bir reform şart mı?

Reform: Toplum düzenini ve yapısını daha iyi duruma getirmek için yapılan köklü değişiklik ve iyileştirmelerdir. Avrupa, ortaçağ karanlığından kurtulmak adına içerisinde bulunduğu sapkın ve gerici inanç kültürüne reform uygulayarak ilerlemenin önünü açtı. Son zamanlarda yaşanan olaylar çerçevesinde sizce ülkemizde de böyle bir iyileştirmeye ihtiyaç var mı?

• Evet ülkemizde de bir reform şart
    76% (59)77% (55)77% (114)Oy Ver
  • Hayır bu halinden memnunum
    24% (19)23% (16)23% (35)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

0|0
4|18

En İyi Erkek Görüşü

• dini inancı yüzünden geçmişte imparatoprluğu yıkılan bir toplumun hala dini inancı kullanarak bişeyler yapmaya calışması içler acısı gerçekten. tamam dinin var git yaşa bizi ilgilendirmez gelip zinayı tecavüzü onaylıyorsun yazık

0|3
    0|0
    • tarihi bilgilerini umarim gozden geçirir bu sekilde cahil yorumlar yapmassin, Osmanlinin bitisin dinle bir alakasi yok gerçekten boyle dusunmeniz normal tabi egitim sistemi yanlis ogretiyor ideolojik bir yapisi var Turkiye de ki egitimin Ataturkcu yani, bunu yurt disinda olunca daha net anliyor insan, ulkenin içinde anlasilacak gibi degil hep ordan egitim alirsan.. Neyse umarim duzelir daha objektif olur , Şu an sanki turkiyenin atalari Mustafa Kemalden ibaret gibi ogretiyorlar , halbuki sadece o degil bizim gurur duymamiz gereken ne çok buyuk liderler var Fatih Sultan Mehmet, Kanuni, Abdulhamit II , ya say say bitmez tarihimizi artilariyla ve objektif açilarla ogrenmemiz gerekiyor. Malesef Turklerin hem tarihini hem dinin hem kulturunu yok saymaya ve asagilamaya yonelik zihniyetler var yazik

• @Felicityy

Atatürk ile beraber çıkan şu sevmediğin ideolojileri sırala bakalım bana, çok merak ettim neyi ve nesi zoruna gitti ve neyi ve nesi bu ülkenin zararına oldu :)

• @Felicityy Mustafa Kemal Atatürk Tekke ve Zaviyeler Kanunu çıkarılacağı zaman bazı milletvekilleri tarafından dinsizlikle suçlandı. Bunun üzerine Mustafa Kemal şöyle bir şey dedi; "Biz Tekke ve Zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil Tekke ve zaviyeler din düşmanı olduğu için kapatıyoruz. Selçuklu ve Osmanlı Devletinin yıkılmasına Tekke ve zaviyeler sebep olmuştur." diye bir şey söylemiş işte. Hıı eğer iki gram aklın ve tarihi bilgin varsa otur biraz düşün derim. Ayrıca Atatürk sadece kendini anlatan bir tarih isteseydi neden Türk Tarih Kurumunu kursun ki?

Kızlar Ne Diyor 4

• Kesinlikle reform şart. Olan küçük kız-erkek çocuklarına oluyor. :/

0|2
    0|0
  • 50 yıl daha reform falan olmaz bu ülkede...

0|1
    0|0
  • yanında rönesans bile yapmamız lazım

0|2
    0|0
  • A dedim

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 17

• Reformu kimin yapacağına bağlı..
    Eğer bunlar yaparsa iyice boka sarar inanç durumları..

http://i.hizliresim.com/z5qyng.jpg
    galeri8.uludagsozluk.com/.../...%9Ferif_728286.jpg

0|1
    0|0
  • onlar böyle birşey yaptı çünkü dini tayyip gibi çıkar doğrultusunda

- meryeme karşı mı geliyon bre zeus
    - isanın çüküne vergi vereceksiniz çalışın

diye diye kandırdılar

bir zaman sonra ayıkan halk dini devletten ayırarak çare buldu fakat bunun sonuçları olarak ise birçok insan din değerlerinden uzaklaştı

ve asıl olay şu çelişen bir din ve soyluların yönettiği asil dünyaların halen devam eden çelişkisini yaşamaları

ama bu islamda yemez
    bizim ülkemizde olan farklı

zamanında sol kesimle sağ kesimi okutmadılar
    bu nedenle sağ kesim kurana uyup allaha tapacağına bilgisizlik nedeniyle insanlara uyup kendilerinin bile bilmediği paraya vb şeylere tapar oldular

0|1
    0|0
  • Ülke kafayı yedi bencede gerekli.

0|1
    0|0
  • Gerçekleri görmüşsün ama bunu başka yerde söyleme taşlarlar her doğru her yerde söylenmez

0|1
    0|0
  • Türkiyede hiç bişey değişmez, boşuna kafa yormayın

1|2
    0|0
  • Reform şart. Hem de Martin Luther'in başlattığı Reform Hareketinden daha büyük bir Reform şart. Yoksa daha çok masum insan ölür daha çok insan tecavüze uğrar daha çok kadın dayak yer ama 14 yaşındaki bakire hurilerden, şarap akan çeşmelere sahip bir cennet anlayışı var olduğu sürece ce baştakiler "Allah peygamber" dediği sürece ve bunu istismar etmeye devam ettiği sürece Reform zor.

0|1
    0|0
  • Dindar kütleye bir temizleme lazım. Kafalarını kuma gömenleri özellikle

0|2
    0|0
  • Ülkede sağlıklı bir eğitim olduğunda buna gerek kalmayacaktır. Lakin bizim ülkemizde eğitim berbat. Çocuğa araştırmacılık öğretilmiyor, merak duygusu aşılanmıyor, özgüven verilmiyor, sürekli bir ezbercilik, bilim ve sanatla alakasız konular... bir sürü şey söylenebilir.

Adama tarih sor; bildigi şeyler belirli kalıplar içerisinde; Hz Muhammed in hayatı ve bazı Osmanlı padişahlarının ismi... bunun sebebi çocuk yaşta ilgiyi oraya çekmek...

0|1
    0|0
  • Ben uokrm

0|1
    0|0
  • Reform şart aslında ama islam da reform hareketine imkan yok

0|1
    0|0
  • Hemde nasıl ama bu ülkeye reform meform işlemez hocam.

0|1
    0|0
  • Evet reform gelmeli ziba yapanlar gebertilmeli :)

0|1
    0|0
  • Evet sart

0|1
    0|0
  • Bu halinden memnun değilim islama daha çok dönmemiz lazım

0|1
    0|0
  • din anlayışını emevi bozulmasından temizlemek şart. yoksa bir halt olmaz.

0|1
    0|0
  • aynen şart şu ülkedeki lanet yobazlar yok olsun artık

0|1
    0|0
  • Zaten dindar bir halk olusturmaya calisildigi icin ulke bu halde

0|1
    0|0
Yükleniyor...