Hayatımı ailemin istediği şekilde yaşamak zorunda mıyım?

Tutturmuşlar oku, eline diplomanı al, rahat et. Ya herkes okumak zorunda mı? Lise mezunuyum ve bu benim için yeterli. Kendimi evde de çok güzel geliştirebiliyorum, hatta ve hatta üniversite stresinde zorla bir şeyler öğrenmeye çalışmaktan daha mantıklı, daha faydalı şeyler öğrenebiliyorum. Okumak isteyen elbette okusun. Fakat herkes gençliğini okuyarak geçirmek zorunda değil ya. Sırf onlar mahçup olmasın diye zorla bir diploma elde etmek için uğraşırsam, kendime saygısızlık etmiş olmaz mıyım? İyi bir işten ziyade, bir bayan için iyi bir eş daha mantıklıdır diye düşünüyorum. Uygun biriyle evlenip yuva kurmak istiyorum, bunun nesi kötü?

Koca eline mi bakacaksın gibi yorumları okumak istemiyorum.

Güncellemeler:
m.turkiyegazetesi.com.tr/.../590499.aspx Bu makaleyi okuyun ve neden böyle düşündüğümü anlayın. Koca eline mi bakacaksın gibi yorumları neden saçma bulduğumun cevabı. Okumadan yorum yapmayınız teşekkürler👍🏻

0|0
22|15

En İyi Erkek Görüşü

• Her insanın farklı eğilimleri var sonuçta. Ve toplumda kalıp düşünceler neticesinde her ebeveyn kendi çocuğunun akıbetinde ne kadar iyi olacağını bu düşünceleri referans alarak karar veriyor ve bunu dayatıyor. Benim fikrim kalıp fikirlerden çok kendi isteklerim nedir ona göre yol çizmek sonuçta herkes maddiyatı düşünerek okumaya itiyor çocuğunu ama zaten fazla parayada hobilerimizi yaparken eğlenirken harcamak için ihtiyaç duyuyoruz. Bunları yapmak için seçtiğimiz meslekte bu artıları yok ediyorsa sıkıcılığıyla bence mesleğin pek önemi kalmıyor. Ayrıca bundan farklı olarak benim düşüncem ebeveynlerime göre kendime yol çizmek değil çocuklarım için kendime yol çizmek, onlara mahçup olmamak.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Hayır hayat senin hayatın nasıl mutluysan öyle yaşa.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 14

• Tabikide onların her dediğini yapmak zorunda değilsin.
    Evlilik konusundada Nurettin Yıldız hocanın yazdıklarını okuyabilir, sohbetlerini dinleyebilirsin, bir kadın için evlilik olayını çok güzel anlatmış.
    Evlilik için hazır olduğunu düşünüyorsan, ailen istemese bile evlenmeye hakkın var.
    Bu dinimizdede böyledir. Ailenin gönlünü almaya ve hoş tutmaya çalışmalısın ama.

1|0
    0|0
    • Ben de Osman Ünlü Hocayı tavsiye ederim :)) evet katılıyorum. Önemli olan ailemin gönlünü hoş tutabilmem... Gerisi biiznillah gelir.

• hmm ben lemalar ve sözler i okumustum.
      Onuda okudugumda en baslarda bise anlamiyodum ama hosuma gidiyodu sonradan tekrar ettikce basladiydim anlamaya 😌
      Onlarla aynı tür demekki

• Zamanim oldugu bir zamanda onuda okurum insAllah

• Dediklerini yapsan daha mutsuz olursun, ama yapmassan ilerde ayaklarin ustunde duramassin. Fakat isteklerinden sasma derim, sadece akilli davran

1|0
    0|0
  • Takıl kafana gore

1|0
    0|0
  • Valla aynen katılıyorum sana. Onlar daha çok kendi sorumluluğunu üzerlerinden atmak için söylerler. Bugünün dünyasında okuyanla okumayan farkı kalmadı. Kalbinin sesini dinle derim. Mutlu olmak önemli.

1|0
    0|0
    • Aynen ya. Biz çocuğumuzu okuttuk desinler diye bu baskı aslında.

• Çok teşekkür ederim. Okutmakla anne baba görevi üstlenilmiş olsa keşke... Umarım sizin de hayatınızda her şey yoluna girer...

• Teşekkür ederim. Benden geçti. Benden bu saatten sonra hiçbirşey olmaz. Ama keşke geri gidebilseydim. Okumak şudur. Sen gerçekten çok başarılı bir öğrenciysen, çok parlak bir öğrenciysen, okumazsan tabi ki yazık olur sana. Toplumun görevidir seni biyerlere getirmek. Veya senin bir konuya gerçekten bir ilgin vardır ve bu konuda kendini ilerletmek önünü açmak istersin. O zaman amennah. Git gidebildiğin kadar. Ama sırf bir diplomam olsun diye, en güzel yıllarını kampüslerde, saçma sapan şeylerle uğraşarak harcayan insanlar var. Hatta üni. Okuyan birçok kişi böyle. Bakıyorsun hiçbirşey yok. Kendine kattığı hiçbirşey yok. En güzel yıllarını boş işlerle uğraşarak geçiriyorlar. İlla da bir diploma ise amaç, açıköğretim diye birşey var. Bir yandan çalış, bir yandan çevre kur, aile kur, bir yandan da illa da istiyorsan açıktan bir diploma al.

• Komiksin vede kusura bakma acınası birisin benim gözümde.
    Okul sadece iş bulmak için değildir asla ama asla evinde öğrenemeyeceğin şeyleri Üniversitede öğrenirsin. Ama yok sen git börek yapmayı ev temizlemeyi öğren bir koca bul evlen.. Maddi özgürlüğün ne olduğunu kocandan para istediğinde asılan suratından bakınca anlarsın..

0|0
    0|0
    • Sen de çok cahilsin be...

• Karşındakine bu şekilde bir susturma çabasında bulunmak zaten eğitimsiz olduğunu hatta ergen olduğunu gösterir kaç gündür boşa zaman harcıyoruz, daha cvp vermeye tenezzül etmeyeceğim :) iyi geceler :)

• Sen sanki çok farksızsın, ergenlerle muhattap olanlar da ergen oluyo maalesef. Neyse bu son daha yazmicam sen de yazma. BB

• Bul bir tane müteahhit koca hayatını yaşa. Arada yaptığın çapkınlığı dert etmezsen mutlu mesut yaşarsın.

0|0
    0|0
  • kendi hayatın bizene ama ilerde başını taşlara vurursun diyelim iyi bir koca buldun evlendin mutlusun çocuğun var birden kocan öldü ve sen çocuğunla kaldın kimse sana destek olmadı yaşamak zorundasın napıcan çalışıcan iş aradın herkes üniversite mezunu arıyor ve sen lise mezun birisin iş bulamadın napıcan nasıl geçinicen 1 : yaşlı ve sevmediğin biriyle evlenicen 2 :kötü yola düşücen...

0|0
    0|0
    • İşte bu ihtimal yüzünden en azından açıktan okumam gerekiyor...

• Oku o zaman ben Şu an sosyoloji okuyorum dışarıdan hemde bu yaşta

• Değilsin ama ailede evlatlarının kötülüğünü istemez

0|0
    0|0
  • Değilsin tabi ama tecrübe ile sabit dinle aileni :D

0|1
    0|0
  • Evet mecburuz

0|0
    0|0
  • Evet

0|0
    0|0
  • Senin kararin

0|0
    0|0
  • Bu devirde pestil ayaklarını rahat etirmek önemli. İyi bir unvede okuyupda.

0|0
    0|0
  • Seni düşünüyorlar

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 21

• Of çok haklısın
    Bende öyle Olmak İstiyorum ama malesef Şu an üniversite deyim.

1|0
    0|0
    • Hakkında hayırlısı olsun ya ne diyim :/

• Bir bakıma haklılar. İlerde kendi mesleğin, maaşın olmayacağı için çok pişman olabilirsin. Ama elbette son karar senin. Bu senin hayatın. Bu şekilde mutlu olacağını düşünüyorsan okuma. Sadece ilerisini de düşün.

1|0
    0|0
    • Evet. Yani en azından kendi kararımla hareket edeyim. Pişman olursam bile kendimden başkasını suçlamam. Böyle düşünüyorum.

• Koca eline mi bakacaksın değil de aksilik oldu bir şeyler oldu, kendi başına ayakta durmanı istiyorlar, dünyanın binbir türlü hali var. Elbette zorla okumanın bir anlamı yok ama ona göre insanlarla tanışıyorsun

1|1
    0|0
  • Nasıl istiyorsan öyle yaşa

1|0
    0|0
  • Katılmıyorum bir bayan için eş daha mantıklı değildir. Tabi ki de evleneceksin yuvanı kuracaksın evlenince bir şeye ihtiyacın olduğunda eşinden mi istiyeceksin para vermesini mi bekliyeceksin? Benim eşim ne kadar çok kazanırsa kazanırsın asla isteyemem mesela. Çalışan kadın her zaman özgüvenlidir ekonomik özgürlüğün olduğu için yarın bigün eşinle sorun çıkar ayrılırsan pek zorluk çekmezsin. Kimseye muhtaç olmıcaksın.. yani bu zaman da okumadan olmuyor canım düşüncene saygı duyarım ama en azından açıktan bir bölüm okumanı tavsiye ederim.

0|1
    0|0
  • Evde kendini ne kadar gelistireceksin ki? Insan evde kafayı yiyor bir zaman sonra. Çıkmak isteyince babandan mi para koparacaksin ayıp değil mi? Ogrenciyken verecek orası ayrı ama hep evde hep evde nezamana kadar? Birini bulacaksin büyük ihtimal okumuş olacak sonra kendini istemeden de ezik hissedeceksin. Bunlara ne gerek var

1|0
    0|0
  • Makaleyi okudum haklı da buldum ama maalesef günümüz şartları pek de bu dediği gibi değil sanırım. evinde sultan olabilmesi için iyi bir eşe sahip olması aynı zamanda eşin en ufak tartışmada yaptıklarını başa kakmaması gerekiyor ki bunu bu devirde yapacak Ada'm sayısı bir elin parmaklarını geçmez, o yüzden bizler kötü ihtimali düşünerek okumalıyız evlendikten sonra çalışıp çalışmamak bize kalmış.

0|0
    0|0
    • Haklısın. Kilit nokta da zaten bu şekilde düşünebilen hayırlı bir eşi bulabilmek. Bir söz vardır "Arayan mevlasını da bulur belasını da". Yani bizim niyetimiz düzgünse Allahü teala karşımıza hayırlı birini çıkarır ben buna inanıyorum. Hayırlı bir eşin olduktan sonra da hiçbir şekilde yaptığı iyilikleri başa kakacağını zannetmiyorum. Öyle kişiler az ama yok değil. İlla okumam gerekirse de açıktan okurum diye düşünüyorum. Kendimi fazla yormak istemiyorum. Nasılsa ileride gerekmedikçe çalışmayı düşünmem.😊

• Ben de niyetin önemine inanıyorum ama yine de imtihanımızın ne yönde olacağı belli değil. evlendikten sonra değişen çok insan var. evlendikten sonraya bırakma işi derim. ne derler altın bileziğin olsun hani elinde :) Allah karşımıza hayırlı eşler çıkarsın inşallah..

• âmin inşallah😊

• İnsanın özgürlüğü kendine her anlamda yetmesine bağlıdır. Okumayarak iyi bir iş sahibi olmayarak gelecekteki yaşamını kısıtlıyosun kendi tercihin.

0|0
    0|0
  • Hayatın ne getirceği belli değil kanka diploman olsun elinde yarın öbürgün eşine bişey olsa ailene bişey olsa çalışmak zorunda kalabilirsin. İlla okumam diyosanda evlen ama bu devirde herkes kültürlü kız alıyor haberin olsun

0|0
    0|0
    • Kültürlü olmak için üniversite mezunu olmak gerekmiyor ki canım benimmmm

• @cndni aynen

• @BuketSeda m.turkiyegazetesi.com.tr/.../590499.aspx

Bunu okur musun?:))

• İyide hayat bu kadar mı boş senin için, tamam okuma ama bari çalış icraat yap biseyler yap. Para kazan sosyalleş. Mesela resim yapmayi seviyorsan git ressam ol 3 kuruşta kazansan milyar da kazansan. Sevdigin bir meslegin olsun

0|1
    0|0
  • Yapmak zorunda değilsin. Ama aileler çocuklar için en iyisini ister. Rahat yaşamanı ister. Kadının şiddet gördüğü ve erkeğine muhtaç oldukça erkeği tarafından ya da saygı göstermeye değer görülmeyen meslekleri yaptıklarında toplum tarafından ezilip hor görüldüğü bir dünyada kadınlar okumalıdır. Bir düşün. 5 6 sene çabalayacaksın meyvesini bir ömür yaşayacaksın. Yükseklerde olacaksın kendine saygın çevrendekilerin sana saygısı artacak. Bence aileni dinlemelisin.

0|0
    0|0
  • bazen bende sana katılıyorum ama öyle olmuyor işte be gülüm keşke öyle olsa

1|0
    0|0
    • Olur olur ben karamsar değilim😄

• Tatlım kusura bakma ama durum bu. Ekonomik özgürlüğünü eline alman bir noktada seni de güvenceye alır.

0|1
    0|0
  • kendin çalış kendin

0|1
    0|0
  • Ne istediğini bilmek kadar güzel bir şey yok sanırım. Mantıklı istediklerin ama evlendiğin insanla anlaşamazsan ve ayrılmak istersen ne olacak? Yani her hangi bir işte çalışarak geçimini sağlayabilecek misin?

0|0
    0|0
    • Aynen. Aslında yeni yeni ne istediğimi anlamaya başladım. Fakat dediğin gibi ben de acaba aksilik olur da ileride pişman olur muyum diye tereddüt ediyorum. Bu küçük bir ihtimal aslında. Çünkü evleneceğim kişiyi çok iyi seçmek istiyorum. Gerçekten uyumlu olabileceğm beni yarı yolda bırakmayacak biriyle karşılaşırsam evlenirim. Bu işin garantisi yok tabi ama sırf seviyorum aşığım diye hiç uyumlu olamayacağım mantıksız bir evlilik yapmak istemem bunu demek istiyorum. Önce mantık sonra aşk. Daha doğrusu mantığın aşkla beraber olması.

• Beni yanlış anladın biraz. :)
      Demek istediğim sorun olduğunda eşinden boşanmakta tereddüt ediyor bazı kadınlar nedense tek başına yapamayacaklarını vs düşünüyorlar gidecek yerleri olmuyor vs... bu durumu göz önünde bulundurursan ne demek istediğimi daha iyi anlarsın. Herşeye hazırlıklı olmak lazım :/

• Haklısın o konuda. İlerisini bilemeyiz elbette.

m.turkiyegazetesi.com.tr/.../590499.aspx Bu makaleyi bir okur musun?😌

• Günümüz kızlarının neden bu kadar evliliğe meraklı olduğuna bir türlü anlam veremiyorum. herkes bir koca arayışında. okuduktan sonra kendiniz istediğinizi yapabilirsiniz halbuki.

0|0
    0|0
    • Yapmak istediklerimi diğer yarım diyebileceğim biriyle yapmak istiyorum. Gençliğimi sevdiğim insanla geçirmek istiyorum.

• Karamsal olmayın bu kadar 😄

• *karamsar

• Yine de uniyi bitir sen nasip biraz da

0|1
    0|0
  • Türkiye de yaşamasak dediğin doğru olabilirdi lise için ama Türkiye de yaşıyoruz ilerde ne olacağı bilinmez

0|0
    0|0
    • Türkiyede yaşamıyorum😄😄😄😄

• Belli noktaya kadar istedikleri gibi yasamak "mecburiyetindesin".

0|0
    0|0
  • Şimdi sen haklısın ileride ailen haklılığını koruyabilir umarım herşey gönlünce olur

0|0
    0|0
  • Evet zorundasın

0|1
    0|0
Yükleniyor...