Sizce sözelcilerin zekası düşük olduğu içinmi anlamıyorlar yoksa gayretlerimi yok?

yıllardır taktım kafayı buna neden bazı insanlar sayısalı yapamazlar... gayret mi yok yoksa gerçekten zeka seviyesimi düşük? ama önceden yapamayıp sonra sözelden sayısala geçip gayet başarılı arkadaşlatrımıda gördüm sizce sayısalı başarmanın sırrı çalışmak mı? zeka mı?

0|0
10|12

En İyi Erkek Görüşü

• Calismiyolar sonra mat. çok zooor. Mk matematik kadar kolay ders mi var

2|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Ikisi de değil. Sözelin sayısaldan çok daha zor olduğunu düşünüyorum. Rakamlarla ifade etmek sözlerle olduğundan çok daha kolay. Yalnız söyle bir şey var... matematik evrensel bir dil, ama sözel için aynı şeyi söyleyemeyiz. Matematik, fizik, kimya (özellikle de kimya) hayat kurtarır. Gel gör ki birileri bunu bildiği için eğitim sistemini öğrencilerin tam da bu önemli derslerden geri kalmalarını gerektirecek şekilde düzenlemiş. Imkanı olan ya da iyi bir hocası olan bu derslerden geri kalmaz, olmayan kalır.

1|0
    0|0
    • Her insanın beyni bu derslerden gerektiği kadar anlayabilecek şekilde tasarlıdır. Sayısalcı biri nasıl bir yabancı dil öğrenebiliyorsa kendisini yazı ile ifade edebiliyorsa, sözelci biri de pekala geometri ve cebirde bir sürü işlemi kolaylıkla yapabilir. Kısacası günümüzde "sayısalcı" olmak bir vasif ya da kafanın daha çok çalıştığına delalet değil sadece şanstır ;)

Erkekler Ne Diyor 11

• Gayret yok. Ösym sınavları zekayı ölçmez inekliği ölçer.

2|0
    0|0
  • A şıkkı çalısmak son kararım 😀

1|0
    0|0
  • Sayisal zeka sozel zeka falam diye ayriliyor cok sacma kafandaki sorular

1|0
    0|0
  • Çalışmak çalışmak çalışmak. İnsanların %99u çalışmayı zor gördüğü için biryerlere gelemezler ve bahaneleri zeka veya genetik olur genelde. bu herhangi bir konu olabilir. Diğer %1lik kısmı ise buna inanmadığı İçin çalışır ve istediğini alır.

0|0
    0|0
  • zeka farklarından kaynaklanıyor ya da bazı kazanılmış önyargılar o bölümleri sevmelerine engel olabilir

0|0
    0|0
  • Ya matematikte toplama cikarma bolme carpma isleminden sonraki olaylar tamamen gereksiz

0|0
    0|0
  • sözelciler sayısalcılardan daha zeki insanlardır. sayısalcılar formül ve mantıkla hareket eder. sözelciler ise bin türlü hafıza tekniklerinden tut görsel hafıza falan bir sürü zımbırtı efso olur

1|0
    0|0
    • valla sözelciylede sayısalcıyada muhabettim var :D ama inan bana iki taraftanda mantıksız adamlar çıkar dediklerine inanamazsın mesela mühendis bir kuzenim var devlet hazinesini 900 milyar lira sanıyor falan sözelcilerdende böyle cahillere rastlıyorum mesela osmanlıca gibi karmaşık ve saçma bir dile ecdadımın dili diyor hangi ecdad arapça ve farsça tarafından afedersin s. kilmiş yani asimile bir dili ecdadımın dili diye savunuyor...

• bu mantık yürütmedir buda zekayla ilgilidir azcık mantığını yürütebilen oturup 2 dk düşünebilen insan bu gibi şeyleri sorgulayıp doğrusunu bulabilir... bu adamları artık ciddiye alasım gelmiyor anlamıyorumda ya bu gibi adamlar nasıl iş buluyor bu akılla

• matematik öğretmenimin bana bir öğütü vardı '' yanlışta olsa çoğunluk onu doğru görüyorsa o doğrudur. ''

• Hayır zeka sözelle sayısalla dersle ölçülmez

1|0
    0|0
  • Beceri yetenek zeka bunlar aynı şeyler. Bazı insanlar yemek yapamaz bazı insanlar dil öğrenmez bazı insanlar hesap yapamaz bazı insanlar ezber yapamaz...

0|0
    0|0
  • zeka seviyem dusuk panpa anlamiyom

0|0
    0|0
  • gayet tabi ZEKA...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Gagne amcamiz konuyu yillaaaaarr oncesinde aydinlatmis ve ispatlamis zaten. Coklu zeka kurami diye bir sey var. Matematigi yapan Turkce yi yapandan daha zeki demek mantik disi zaten. Sadece her insanin keyif aldigi egilimi farkli ve zevk aldigi ders grubunun uzerine gidiyor hepsi bu. Sozelcilerin matematige mat. cilerin sozele hep bir on yargisi var herkesin popisi kendine sonucta sikinti yok. : )

1|0
    0|0
    • yani istesek yapabilirmiyizki defalarca denedim olmadı ya gerginlikten başıma ağrılar giriyor ama yinede yapmak istiyorum

• Tabi ki yapabilirsin dokuz cesit zekamiz var ve her biri her bir insanda ayni oranda mevcut sadece hangisini calistiracagimiza kendimiz karar veriyoruz. Zihnini bosalt on yargilarini gecmiste birak o dersin kazanimlarini düsün sana getireceklerinim. Kendini iyice güdüle ve hevesle en bastan ac kitabi. Ne olursa olsun da yapamadigin yerde vaz gecip birakma. Hepsi bu.

• sayısal okumak başarı, sözel okumak başarısızlık özelliği mi? ilginç bir düşünce. her insan aynı tür zekaya sahip olacak diye bir şey yok. bir insanın sayısal zekası baskındır, bir diğerinin müzikal zekası, başkasının bedensel zekası. insanlar baskın oldukları alanlarda gerçekten başarı gösterebilirler ve bu onları diğer alanlar göz önüne alındığında zekasız veya düşük zekalı yapmaz.

0|0
    0|0
  • zeka düşüklüğü ne alaka? benim kuzenim sayısalcı, çocuk bir edebiyat vb.. yapamaz bende sözelciyim sözel derslerde her zaman iyi oldum.. matematikten bir b-ok anlamam. anlamak yapmak zorunda da değilim

0|0
    0|0
  • Zeka matematikle ölçülmez öncelikle zekanın türleri vardır: analitik zeka, dilsel zeka, işitsel zeka, görsel zeka vb. Herkes matematiği anlayıp çok iyi yapacak diye bir kural da yok mesela 9 sayfa yazıyı, bilgiyi herkes ezberleyebilir mi? Ben dilsel zekaya sahibim mesela biraz çalışınca matematik de yapabiliyorum coğrafya da. Önemli olan kendine yetecek kadar bilgi almak. Tekrar ediyorum; zeka, matematikle ölçülmez.

0|0
    0|0
  • Çalışmak çalışmak çalışmak...

0|0
    0|0
  • genelde tembel oluyorlar.

0|0
    0|0
  • Aslında sözel ezbere bağlı sayısal mantık bana sözel daha zor geliyor matematikte dikkatlice dinlediğin zaman hersey kolay aslinda

0|0
    0|0
    • dinliyorum fakat 2 saniye 2 saniye dikkat gitttimi ucu kaçtımı iş bitiyor orada

• Benimde öyle oluyor ama o kaçırdığin yeri hemen düzeltmen gerek yoksa sonrasında hiç toparlanmiyo zaten ve aslında sözelden daha zevkli

• demin organik kimyaya bakayım dedim bu ne böyle diye küfrü ederek kapattım resmen

• Başarmak istemek. sayisali sevmek. sayısal candır
    .

0|0
    0|0
  • Fen okuyanlar genelde cok caliskan olanlar yeteneklerine bakarsan bazıları sözelcidir eminim. Sözele ve dile tembel ögrenciler gidiyor.

0|0
    0|0
    • aynen öyle sözeldekilerin %10 u falan gerçekten bölümün hakkını verirler

Yükleniyor...