Nisa suresi 34. ayeti açıklayabilen var mı?

İyi geceler sevgili KS halkı. Şu ayeti anlayamadım tam olarak açıklayabilecek var mı? Kadınları iz bırakmayacak şekilde dövün derken nasıl bir yol izlemeliyiz?

NİSÂ-34: Allah'ın bazısını bazısına üstün kılması nedeniyle ve mallarından harcamalarından ötürü erkekler, kadınlar üzerinde hüküm sahibidirler. (Ama öte yandan da) saliha kadınlar; gönülden boyun eğenler ve Allah'ın korunmasını emrettiği şeyleri (hakları), kocasının bulunmadığı zamanda koruyanlardır. Baş kaldırmalarından endişelendiğiniz kadınlara (önce) öğüt verin, (etkili olmazsa) onları yataklarında yalnız bırakın, (o da olmazsa, son çare olarak sınırları aşmamak şartıyla) onları (iz bırakmayacak şekilde, suçlu oldukları hasebiyle) dövün. Size itaat ederlerse sakın aleyhlerine yol aramayın. (Unutmayın ki) Allah (hepinizden daha) yücedir, büyüktür.)

2|1
20|11

En İyi Kız Görüşü

• Biri düzgün bir açıklama yaparsa Müslüm olup namaza başlıcam Zeb :/
    Cennette "tomurcuk memeleri" de açıklarsalar sevinirim.

Bir kere o kadar karmaşık bir üslup ile yazılmış ki zaten kim neyi açıklayacak? / yüce rabbim sanki ben gönderdim ama anlamayın mk demek istemiş :/

0|0
    0|0
    • Aynen. Bir çok ayette insanlara gönderildiği yazan kitabı insanlar anlayamacaksa bu nasıl ironidir? Amacı nedir? Birilerinin yorumlamasına ihtiyacımız mı olmalı? Birçok farklı mezhep doğdu zaten bu yorumlamalardan dolayı. Hangisi doğru? Hangisi yanlış? Böyle karmançorman bir şuursuzluk almış başını gitmiş trajik.

• Hemde çok trajik.
      O kadar çok kötüye kullanılacak açık kapı bırakılmış ki.
      Düşünüyorum ve Allah varsa ve bu yazılanları o söylediyse ne bileyim ya tövbe est. 😈

En İyi Erkek Görüşü

• Kadını dövmek benim hayat felsefeme aykırı...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 19

• arapca diline ıyı hakım olmak lazım.. Nisa 34 de gecen darb sözünün Kuran da ki kullanimlarini görelim

1) örnek vermek, örneklerle anlatmak (ibrahim 24;Nahl 75-76;Rum,28 )
    2) gezip dolasmak seyahat etmek ( Nisa 94 Maide 106 )
    3) Yol acmak ( taha 77 )
    4) uzaklastirmak uzakta tutmak ( zuhruf,5 )
    5) Mühürlemek damgalamak tikamak ( Bakara 61 kehf 11 )

Darb sözcügünün "" VURMAK "" anlaminda kullanimlari ise söyle:
    6) Yüze ve sirta vurmak : Bu kullanim Vücuh ( yüzler ) ve edbar ( sirtlar ) sözcükleri ile Daima birliktedir (Enfal 50, Muhammed,24 )
    7) elle vurmak: Bu Kullanim ** CAR ** edati ( Ba ) iledir (Saffat,93 )
    Boyun ve parmaklari vurup ucurmak: bu Kullanim a#nak ( Boyunlar ve benan ( Parmaklar ) kelimeleri ile kullanilmistir (Enfal 12 )
    9) Bir alet ile sopa ile vurmak: Bu kullanim da ** CAR ** edati (ba ) iledir ( Bakara 60 araf 160;suara,63;Sad,44 )
    Nisa 34 deki kullanim vurmak anlamindaki Kullanimlarin Hic birine uymamaktadir

* DARB ** kelimesi burada tasidigi 20 yi askin anlamdan biri olan ** Barindigi yerden Uzaklastirmak **(Sülasi den kullanim ) , Yolculuga cikarmak
    ( If al Kalibindan kullanim ) anlaminda kullanilmistir.
    Cünkü diger Kullanimlarin hic biri ayet in amaci ve icerigi ile bagdasmamaktadir..
    Özellikle uzaklastirmak anlamindaki kullanim hem icerik hem de filolojik acidan cok uygun düsmektedir Cünkü Bu kullanimda sülasi fiil ( derabe ) mef ulüne ( tümlecine ) Hic bir edata ihtiyac duymadan Dogrudan ulasmaktadir ki geleneksel okuyuslara da Tamamen UYGUNDUR !
    Buna göre nisa 34 deki FADRIBUHUNNE emrinin anlami ** Onlari bulunduklari yerden UZAKLASTIRIN ** OLUR !

0|2
    0|0
  • Dinlerin varlığını yüce bir varlığın ortaya çıkardığını düşünen insanlara ibret niteliğinde :)

Tabi görmek isteyene :)

Bunu ilahi bir gücün yazmadığı , düpedüz bir erkeğin kaleminden çıktığı o kadar belli ki.

Kuranıda , İncilide , Tevratı da okuduğum için Ateistim :)

Mantık hatası dolu. Biri de değil , hepsi üstelik.

Kadını metalaştırmaktan tutun , cariye alabilirsiniz vs diye ayetlerle aşağılamasından tut , yukardaki soruda bahsettiğin gibi , kadına şiddeti "normal" gören yazılar , gerçek olsa bile ( ki bence değil) yaratıcıya ait olamaz.

bir anneyi düşünün. O bile evlatları arasında cinsiyet ayırımı gözetmezken insanların bu kadar yüce diye bahsettiği bir varlığın ayrım yapması ironik değil mi?

Patriyarkal sistemin , din diye insanlara empoze etmeye çalışıp hurafelerle tehdit ederek kadınları 2. Sınıf vatandaş olarak göstermek için bir insanın yazdığı bir kitaptır.

Şu platformda , bunu enine boyuna tartışmal isterdim de , bıktım.
    Çünkü insanlar ensesinin kalın olması yerine kafasının kalın olmasını tercih eder durumdalar.

Ortadoğu ülkelerinin gelişmişlik düzeyiyle , diğer ülkeleri kıyaslamanız dinlerin toplum üzerindeki negatif etkilerini görmenizde yeterli olur

Edit ; Görüşüme kesinlikle görüş yorumu yazıp sataşmayın.

Saygılar.

0|1
    0|0
    • 9. Paragraf ,
      Şu platformda , bunu enine boyuna tartışmak isterdim de bıktım.

Olacak.. Harf hatası olmuş. Düzeltmek istedim

• Sataşabilecek dolulukta insanlar olduklarını zannetmiyorum. En azından önce at gözlüklerini çıkarmaları gerekiyor.

• Sataşmanın dolulukla değil , boşlukla ilgisi var zeb :) o yüzden not düşeyim dedim..
      Malum bende kadınım. İlk önce erkekler rahatsız ediyor çünkü sitede :)

Teşekkür zeb

• Bundan kasti Allahin erkek imanli ihlasli insan besine bes katan hanim kilmiyor.
    Esinin iyiligi ve sevabi icin ona kil diyor kilmiyor.
    Ceza olsun diye yatak ayiriyor.
    Bu da olmadi iz birakmayin popo sirt ya da yakasindan tutup sirkelemek vs kasti dindar dini butun bir insan zaten nasil şiddet uygulaya bilirki Allah korkusundan bu yapttigi haniminin iyiligi icin.
    Ama gunumuzde zigna yapmiyorsun para getirmiyorsun diye kadin dovuluyor nerde boyle erkek Allahini seven sayan haya sahibi erkek kaldimi bunu bile anliyamiyorsunuz dini bilginiz yok.

0|0
    0|0
    • Eğer kadını orada "dövülebilecek" bir varlık olarak lanse edersen, günümüzde ota boka dövülür. Neden kadını dövebilelim ki? Erkeği kim dövecek? Saçmalık.

• Hmm kuranda yazanı inkar ediyorsun demek

• Hoppa ben oyle bir seymi yazdim.
      Tm nasil anlarsan kardeş.

• ben bilmem zeb bilir

0|1
    0|0
  • Erkeklerin aile içindeki yetkileri, kadınların da bu yetki karşısındaki durum ve tutumları konusu şu âyetlerde açıklanmıştır:

"Allah'ın insanlardan bir kısmını diğerlerine üstün kılmasına bağlı olarak ve mallarından harcama yapmaları sebebiyle erkekler, kadınların yöneticisi ve koruyucusudurlar. Sâliha kadınlar Allah'a itaatkârdır. Allah'ın korumasına uygun olarak, kimsenin görmediği durumlarda da kendilerini korurlar. Baş kaldırmasından endişe ettiğiniz kadınlara ögüt verin, onları yataklarda yalnız bırakın ve onları dövün."

"Eğer size itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın; çünkü Allah yücedir, büyüktür. Eğer karı kocanın aralarının açılmasından korkarsanız, erkeğin ailesinden bir hakem ve kadının ailesinden bir hakem gönderin; düzeltmek isterlerse Allah aralarını bulur; şüphesiz Allah her şeyi bilen, her şeyden haberdar olandır." (Nisa, 4/34-35).

0|0
    0|0
    • Şimdi bu iki âyeti tefsir ederek konuyu anlamaya çalışalım:

34. Âyette, yalnızca kocaların değil, bütün erkeklerin koruyucu ve yönetici (kavvâmûn) olmaları iki gerekçeye dayandırılmıştır:

a) Allah insanların bir kısmına diğerlerinden üstün kabiliyetler vermiştir, bu cümleden olarak koruma ve yönetme bakımından erkekler, kadınlardan daha uygun özelliklerle donatılmışlardır.

b) Erkekler aile geçimini ve diğer malî yükümlülükleri üslenmişlerdir. Bazı müfessirlere göre bu iki gerekçeden birincisi insan tabiatının değişmez özelliğidir; genel olarak erkeklerde akıl ve mantık ön plandadır, kadınlarda ise duygu öne çıkar. Koruma bakımından fizik güç önemlidir ve erkekler bu yönden daha güçlüdürler.

• Korurken arada birde dayağınızı atacağız yani

• Bunu anladıysan bu yazıdan baska bir sey demiyorum iyi günler

• Bunu arkadasim bir hocaya sormus ve hocanin cevabi o bile yani can yakmadan atilacak tokat bile kadinin canini yakacaksa hic atmayin. Bende dönüp dedim ki madem hocalar kendi kafalarina gore yorumluyor bu ayetleri ben bu kitaba niye inanayim. yorma kafani bunlara uğraşacak daha yararli seyler bul kardes

0|0
    0|0
  • 0|0
    0|0
    • Evet aynı şeyi açıklıyor

• Neden? Kuran bizim gibi insanlara inmedi mi?

• Bize indi elbet arapça bilmek gerekiyor bazen bazı kelimeler başka şey ifade edebiliyor, biliyoruz ama açıklaması zor. Eğer cok merak ettiysen bu vakitte açip okuyabilirsin. Yeterli bulmadıysan bir çok yerde açıklaması geçiyor

• Internetsiz kuran o kerim programında ayet tesfirlerini bulabilirsin. Android app mevcut ben bunu yolluyorum ... biraz uzun parça parça aticam

0|0
    0|0
    • Burada yalnızca kocaların değil, bütün erkeklerin koruyucu ve yönetici (kavvâmûn) olmaları iki gerekçeye dayandırılmıştır: a) Allah insanların bir kısmına diğerlerinden üstün kabiliyetler vermiştir, bu cümleden olarak koruma ve yönetme bakımından erkekler, kadınlardan daha uygun özelliklerle donatılmışlardır. b) Erkekler aile geçimini ve diğer malî yükümlülükleri üstlenmişlerdir. Bazı müfessirlere göre bu iki gerekçeden birincisi insan tabiatının değişmez özelliğidir; genel olarak erkeklerde akıl ve mantık ön plandadır, kadınlarda ise duygu öne çıkar. Koruma bakımından fizikî güç önemlidir ve erkekler bu yönden daha güçlüdürler.

• “Biz muhacirler kadınlarımıza hâkimdik, sözümüzden çıkmazlardı, Medine’ye gelince gördük ki, Medine’nin yerli kadınları kocalarına hâkim durumdalar, bu defa bizim kadınlarımız da onlara benzemeye, onlar gibi davranmaya başladılar” (Buhârî, “Nikâh”, 83; İbn Âşûr, V, 41-42). Bize göre bu âyette, kadının aile hukukunu çiğnemesi halinde bir ıslah tedbiri olarak başvurulabilecek belli başlı yolların insanlığın tecrübeleri ve özellikle içinde yaşanılan topluluğun örf ve âdeti dikkate alınarak zikredilirken “kocanın karısını dövmesi” eylemine de yer verilmiş olmakla beraber, bu uygulama Hz. Peygamber tarafından toplum ıslah edilerek, insanın ve özellikle zevcenin dövülemeyeceği ifade ve telkin edilerek kötülenmiş,

• “iyi bir kocanın karısını dövemeyeceği” kaidesi bu yakışıksız davranışın önüne bir set olarak konmuştur. Burada sünnet (Resûlullah’ın sözleri ve uygulaması) âyeti neshetmemiş, yerelliğini ve kültürel bağlamını açıklamıştır.

• cevaplamayayım diyorum sonra bakıyorum ki yazmışım :) bu saatte nerden buluyosunuz bu soruları dışarıya meyilli yani zinaya meyilli kadınlardan bahsediyor normalde dövme falan olmadığı için en ufak bir şey bile kadınların ağırına gider ve vazgeçerler diye yoksa keyfi dövün demiyor " sizin en hayırlınız kadınlarınıza en iyi davrananınızdır" hadisi şerif tefsir de tam olarak nasıl bilmiyorum

0|0
    0|0
    • Hadiste öyle diyor, Kuranda böyle diyor. Hadis mi daha geçerli Kuran mı? Ayrıca dışarıya meyilli, zinaya meyilli kadınlar diye bir ibare geçmiyor baş kaldırmaktan bahsediyor. Ayet açık.

• Neden biz anlayamayız bu kitap bize inmedi mi? Bize indiyse almamız gerekiyor. Mealde söylenene inanmayın nasıl bir mantık?

• kusura bakmayın tartışmak gibi bir niyetim yok inanmayın değil tefsir mealin açıklaması bize inmiştir ama neden o halde arapça okuyup anlayamıyoruz önce arapça öğrenmemiz gerekmez mi iyi geceler size

• Ben de anlamamıştım okuyunca, ama tefsirden kaynaklıymış, hocama sormuştum, Arapça'yla Türkçe tam çeviri olmuyor

0|0
    0|0
  • Açıklamak saçma. Kabul edip edememek önemli. Ben edemem. Dayakla eğitim olmaz. Ki kadının eğitim mercii erkek değildir. Ailesinden almış olduğu terbiyedir.

0|0
    0|0
    • Ailesinden terbiye almamış olsa dahi, kocasının dövmeye hakkı yoktur. Erkeğin almadığı terbiyeyi kim ikaz edecek o halde? Erkekler baştan aşağı terbiyeyle, ahlakla donanımlı, kadınlar bozuk demeye çıkıyor bu. Katılıyorum görüşüne.

• Tabii ki evlenmeden önce iyice tanışıp anlaşmak lazım. Zaten karşındaki insanı beğenmeyip değiştirmek iki tarafa da eziyettir.

• Acaba laflarınızla fılan mı dovun demek ıstemış 😒😒

0|0
    0|0
    • "İz bırakmadan dövmek" belki tokat falanda olabilir.

• Yanı baska bı bakıs acısına gırıyor kafama takıldı ya okulda hocayada sorucam 😒

• düşündürücü... biz neyiz... allah kimi kimden üstün kılıyor...

1|0
    0|0
  • kimin ustun oldugu soylenilmiyor ama

0|0
    0|0
    • "bir erkek dört kadın alabilir." (nisa/3)
      . "... ancak erkekler, kadınlara göre bir derece üstünlüğe sahiptirler..." (bakara/228)
      . "... allah size, çocuklarınız hakkında, erkeğe, kadının payının iki misli (miras vermenizi) emreder..." (nisa/11)
      . "kadınlara, oğullara, kantar kantar altın ve gümüşe, nişanlı atlar ve develere, ekinlere karşı aşırı sevgi beslemek insanlara güzel gösterilmiştir..." (kadının mal ve hayvanlarla birlikte sayılması) (al-i imran/14)

haklısın.

• bence de verecek cevabın yoksa seni ilgilendirmez :D

• yoo tartisilmaya acik konular diye dedim

• Kur'an-ı Kerim'in açık emirlerini yerine getirdiniz de eşlerinizi dövmeniz kaldı! Efendimiz, eşlerini döven erkeklerden ahirette şikayetçi olacaklarını söylemiştir.
    Nur suresinde anlatilan mevzu, İslam'a aykiri hareket eden, gününü boş geçiren ibadetlerine ihtimam gostermeyen ve iffetini (Allah'in korunmasini emrettiği seyler) korumayan kadınlar için. Oncelikle uyar, sonra yatakta yalniz birak sonra da hafifçe çok canını yakmadan uyarı niteliginde döv diyor. Sebebi ise, erkek eşinden ve eşinin ibadetlerinden mes'uldur.

0|0
    0|0
  • Kur'an'daki bazı ayetler benim de kafamı karıştırıyor. Bu da onlardan biri. Görüşlere baktım, düzgün açıklayabilen kimse olmamış. Bu kafa karışıklığından kurtulmak istiyorum artık.

0|0
    0|0
    • Açıkça yazan şeyi inkar ediyorlar, "orada öyle diyor ama böyle demek istiyor" bunelan :D niye orada yazanı inkar ediyorsunuz gayet açık bir şey yazıyor? Yok arapçada 20 anlamı varmış bilmem neymiş eee ne yapalım o zaman arapça bilmiyorsak Müslüman olamayacağız demektir bu :D saçmalık. Birde şey var " biz orada yazanı anlayamayız" ulan biz anlayamacaksak kim anlayacak? Bu Kitap bize inmedi mi? Kendileride inanmıyor söylediklerine.

• Aynen aynen. Bir de Kur'an'daki bazı ayetlerde Hz. Muhammed'in cinsel hayatından bahsetmesi bana çok ilginç geliyor. Bize ne onun girdiği ilişkilerden. Artık kadınlarının sırasını atlayabilirsin gibi bir kısım vardı. Tam hatırlayamadım şu anda. Bunlar yerine bilimsel şeyler olsaydı, kadınlar hakkındaki ayetlere pek takılmazdım. Hatta araştırma gereği bile duymazdım.

• Sana ne açıklama yapılırsa yapılsın aksini iddaa ediyorsun. Tamam senin inandığın doğru bu yolda aynen devam..

0|0
    0|0
  • Kuran boyle birsey nasil gecerya

0|0
    0|0
  • Oha sende mi dinsiz oldun yoksa

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 10

• Bir karıncayı hatta bir buğday tanesini yaratmaktan aciz insan, kâinatı yaratan yüce Rabbimizin emrini hangi hakla sorgulayabilir ki?

(Erkekler, kadınlar üzerine hâkimdir [aile reisidir]. Çünkü Allahü teâlâ, bazı kullarını, bazı hususlarda bazısından üstün yaratmıştır. Hem de erkekler, kendi mallarını, onlar için sarf ederler. Kadınların iyileri, Allahü teâlâya itaat eder ve kocalarının haklarını gözetirler. Kocaları hazır olmadıkları zaman, onların namuslarını ve mallarını, Allah’ın yardımıyla korurlar. Hıyanet etmesinden korktuğunuz kadınlara, karı koca haklarını öğretin ve tatlı sözlerle nasihat edin, onları yatağınızdan ayırın. Yine de, uslanmaz iseler, hafif dövün! Uslanırlarsa, onları üzecek şey yapmayın, kendilerini incitecek bahane aramayın.) [Nisa 34]

Görülüyor ki, mala ve namusa hıyanet etmeyen kadınları dövmek değil, onları hiçbir suretle üzmek caiz değildir. Namusa ve mala hainlik edenlere, her kanun, ağır ceza vermektedir. [İslam devletinde de kanunlar nezdinde suçtur ve cezasını devlet verir] İslamiyet, kadınlara çok kıymet verip, çok acıdığı için, hain olanlarını, kanun pençesine düşürmeden önce, hafif vurmakla ıslah edilmelerinin de, tecrübe olunmasını emretmektedir. Bir hadis-i şerifte buyuruldu ki:

(Bir erkek, hanımını döverse, kıyamette onun davacısı ben olurum.) [R. Nasıhin]

Dünya işlerindeki kusuru için, dövmek şöyle dursun, acı, sert bile söylenmez. (S. Ebediyye)

Kaynak:
    http://www.dinimizislam.com/detay.asp?Aid=3245

0|1
    0|0
    • R. Nasıhin kim oluyor ki Allah'ın ayette buyurduğu şeyin aksini iddia ediyor? Baş kaldırıyorsa yani dediğini ikiletiyorsa iz bırakmayacak şekilde dövebilirsiniz diyor.

• Bir ayet meali:
      (Allah’ın emirleri ile, peygamberlerinin emirlerini birbirinden ayırmak isteyenler kâfirdir.) [Nisa 150-151]

• Hiçbir ehl-i sünnet aliminin kitabında uydurma hadis yoktur. Uydurma hadis var diyen dini bozmak niyetinde olan zındıklardır.

• Hacı bu tam olarak şöyle BUNU HERKES OKUSUN LAİKÇİLER SİZE DİYORUM islam şeriatına göre hiçbir şekilde kadının vücuduna zarar gelmemeli (darbe ile) misal bir erkek karısını dövüyor ise şeriat hükmünde o erkeği sopa manyağı yaparlar şeriata göre kadın vücudu o kadar muhteremdir ki isterse kadın bebeğini bile vücudu bozulmasın diye emzirmeyebilir (böyle bir hakkı vardır) fakat umumi olarak anneler bunu göze almaz kıyamaz yavrusuna şeriat kadın vücuduna böyle ehemmiyet verir kısacası ha kaba etine vurulabilir eline değnekle vurulabilir ama yok gözünü morartmak felan o adamı kırbaçla inletirler inletirler !!!

0|1
    0|0
  • Anlamak için meal okumayiniz
    Tevsik okuyunuz

0|0
    0|0
  • Diyorki
    Eger sen evliysen ve karin yanlis bisey yapiyorsa haram olan bişeyi yani aklina ne gelirse once uyar soz ile olmadi mi konusma onunla yataklarinizi ayirin o yanlisindan vazgecene kadar eger yaptigi is yanlis ve hala devam ediyorsa dov diyor mesela karin icki iciyor sa kendine zarar veriyorsa ne yapacaksin? Al sana taktik darpin en sin care oldugunu belirtiyor bak orasi önemli

0|0
    0|0
    • Iz birakmadan dovmek nasil olur sence nasil doversin de iz birakmaz hafif bir tokat atarsin morarmaz dimi iste oyle hafif bir tokatla canin ne kadar yanar? Can yakmak niyetiyle dovun demiyor yani

• gayet açık nesini soruyorsun anlam veremedim

0|1
    0|0
    • evet kuran;
      kadına önce hakikati anlat
      anlamazsa yatağını ayır
      anlamazsa kaba etine vurarak döv demiştir ki bu iz bırakmaz sadece totosunu yakar
      kendi totonda da deneyebilirsin

ve totosu şaplak isteyen kadın sayısı erkek sayısından günümüzde daha az bu da bir gerçek

• ve hakikat ise ancak yaradanın tevsiye ettiği yaşama ve kurallara uyan erkek için geçerli bir kavram yani karısı iyi salih allahın yasak etmediği bir işi yapıp dayak yiyemez

• bu cocuklar icinde soylenmistir. evlatlarinizi uyarin gibisinden bir hadis vardir.. islam dini sefkat, merhamet dinidir.. burdaki mana dovmekten ziyade uyari amaclidir diye dusunuyorum..

0|0
    0|0
    • Şefkatli bir şekilde döveceğiz.

• Arapça bilmiyorsak Müslüman olamayacak mıyız o zaman? Etrafta arapça bilen alim mi arayacağız?

• tam bir teslimiyetin yoksa, ve gercekten dinini hissedemiyorsan, ogrenmek istiyorsan arapca ogreneceksin o zaman..

• kucagina yatirirsin popoya hizlica tokat atarsin acitacak sekilde..!

0|0
    0|0
  • Tam olarak neresini anlamadın?

0|0
    0|0
  • Edip Yüksel (4/NİSÂ-34: Erkekler kadınları gözetirler. Zira ALLAH herbirine farklı yetenekler ve özellikler vermiştir. Nitekim erkekler evin geçiminden sorumludur. Erdemli kadınlar, (Tanrı'nın yasasına) boyun eğer ve ALLAH'ın korumasını emrettiği (onur ve iffetlerini) tek başlarına bile olsalar korurlar. İffetlerinden endişe duyduğunuz kadınlara öğüt verin, yataklarınızı ayırın ve nihayet onları çıkarın. Size itaat ederlerse onlara karşı bir yol aramayın. ALLAH Yücedir, Büyüktür.)

0|0
    0|0
    • Yaşar Nuri Öztürk: Erkekler; kadınları gözetip kollayıcıdırlar. Şundan ki, Allah, insanların bazılarını bazılarından üstün kılmıştır ve erkekler mallarından bol bol harcamışlardır. İyi ve temiz kadınlar saygılıdırlar; Allah'ın kendilerini koruduğu gibi, gizliliği gereken şeyi korurlar. Sadakatsizlik ve iffetsizliklerinden korktuğunuz kadınlara önce öğüt verin, sonra onları yataklarında yalnız bırakın ve nihayet onları evden çıkarın/bulundukları yerden başka yere gönderin! Bunun üzerine size saygılı davranırlarsa artık onlar aleyhine başka bir yol aramayın. Allah çok yücedir, sınırsızca büyüktür.

• Bunu aciklayabilmek icin cok iyi arapca bilmek gerek zira turkce mealler asla asli gibi degil nereye ceksen oraya gider

0|0
    0|0
Yükleniyor...