Evlenmemek Dinen Caiz Mi Hiç Evlenmemeyi Düşünüyorumda?

Evlenmemek Dinen Caiz Mi Hiç Evlenmemeyi Düşünüyorumda?

0|0
2|2

En İyi Kız Görüşü

• caiz ama tavsiye edilmiyor ve libidon yuksekse mekruh olabilir

0|0
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• 1. Evlenmediği taktirde zinaya düşeceği kesin olan kimsenin -mehri verecek ve eşinin geçimini sağlayacak durumda ise- evlenmesi farzdır.(Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı, 9/29)

2. Yine evlenmezse zinaya düşme tehlikesi bulunan kimsenin -mehir ve nafakayı sağlayacak durumda ise- evlenmesi vacibtir. Hanefiler dışındaki çoğunluk farz ve vacib arasında bir ayırım yapmaz (İbnül-Hümâm, Fethu'l-kadir, II/342; el-Kâsânî, el-Bedâyî', II/260 vd.).

3. Evlenince, eşine zulüm yapacağına kesin gözüyle bakılan kimsenin evlenmesi haramdır.

Hem zinaya düşme, hem de eşine zulüm yapma korkusu bulunan kimsede haramlık yönü tercih edilir. Çünkü bir konuda helâl ve haram birleşince, prensip olarak haram üstün tutulur ve ondan kaçınmak gerekir. Nitekim ayet-i kerimede şöyle buyurulur.:

"Evlenmeye güç yetiremeyenler, Allah kendilerine fazlu kereminden zenginletinceye kadar iffetlerini korusunlar." (Nûr, 24/33)

4. Eşine zulüm yapacağından korkulan kimsenin evlenmesi mekruhtur (el-Mevsılî, el-İhtiyâr, III/82).

5. Cinsel bakımdan itidal halde bulunanların evlenmesi sünnettir.

İtidal; evlenmezse zinaya düşeceğinden korkulmayan, evlenirse de eşine zulüm yapacağından endişe duyulmayan kimsenin halidir. Toplumda çoğunluğun bu durumda olması asıldır. Yukarıda zikrettiğimiz, evlenemeyen gençlere oruç tutmayı tavsiye eden, evlilik konusunda aşırı çekimser kalmağa karar veren üç sahabeyi uyaran hadisler bunun delilidir.

Diğer yandan Hz. Peygamber (asm) ve ashab-ı kiram evlenmişler ve onlara uyanlar da bu sünneti sürdürmüşlerdir. Tercih edilen görüş budur (bk. el-Fetâvâl-Hindiyye, I/267).

0|2
    0|0
    • Yok ağa ben ne zulüm yaparım ne de zina bu zamana kadarda yapmadım diyelim ki ikisinide yapacak biri değilim. Ama ona rağmen evlenmek istemiyorm o zaman?

• Doğru diyorsun onları okuyayım onlar daha iyi bilirler. Günah mı bilmyrm ama ben bu mezhep olayınada karşıyım keşke mezhep olmasa.

• Mezhep zaten mecburi olarak ortaya çıktı :) Yoksa mezhep dinde yoktur

Kızlar Ne Diyor 1

• Sana öteki tarafta zebaniler kafana tokmakla vurup "niye evlenmedin çabuk bunu açıkla?" diye sormayacağına göre caiz diyebiliriz

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• çoğu evliye zat evlenmemiş olabilr ama "Evlenin, çoğalın; zira ben, kıyamet gününde sizin çokluğunuzla iftihar ederim" diyor Allah

0|0
    0|0
Yükleniyor...