Engelli insanlar mi engellidir yoksa onları toplumdan dışlayanlar mı?

Geçen gün otobüsteydim yanımda da arkadaşım vardı yanımıza bir servis geldi içinde down sendromlu çocuklar var. Birtanesine dalmışım bakarken , engelleri düşünüyordum o da bana bakmaya başladı bende gülümseyip el salladım hani mutlu olsun istedim sadece sonra arkadaşım kime el salladığımı sordu bende söyledim down sendromlu çocuklar var sende el salla mutlu olsun dedim o da aaa dedi el salladık çocuk o kadar mutlu oldu ki gülüyor arkadaşlarına bak bak diyor sonra birkaç kişi hatta bütün otobüs affedersiniz de öküzüm trene baktığı gibi ağzı bir karış açık çocuklara bakmaya başladı ve el salladığımız çocuk utandı başını eğdi kafasını felan çevirdi o kadar duygulandım o kadar üzüldüm ki. İnsanlar neden bu kadar görgüsüz? Bir kromozom yüzünden değermi insanları bu şekilde utandırmaya? Neden böyle olduk bizi böyle öküz yapan nedir hiç bilmiyorum fakat insanları engellerine göre yargılamamız gerektiği kanısındayım. Bana göre engelli insan oküzün trene baktığı gibi bakan pisliklerdir. Aklından kötülük geçmeyen koşulsuz seven o güzel insanları severim o öküzleri seveceğime. Hadi tartışalım sizin düşünceleriniz neler? Engeller engel midir insanlığımıza , arkadaşlığımıza?

1|0
7|9

En İyi Kız Görüşü

• Diyelim ki cok saglikli bir insansiniz. İstediginiz herseyi kjmseye muhtac olmadan yapabiliyorsunuz. Ama oyle bir angeliyor ki bir trafik kazasi geciriyorsunuz (Yinede Allah korusun) ve bacaginizi kaybediyorsunuz. Simdi sizde bir engelli oldunuz mu?(!)(Sozum otobusteki okuzlere)

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• halkımız maalesef ki böyleler :(
    bir insanda dışarıdan görünen bir kusur olunca hemen dalga geçmeye başlarlar.
    düşünmezler...
    onlar için üzgün olamazlar bile...

1|0
    0|0
    • Gerçekten o çocuğun üzülüp utanıp başını eğdiren her insandan nefret ediyorum. Sonra neden insanlardan mefret ediyorsun diyorlar neden etmiyim ki

• her gün belki de yüzlerce...
      o yüzden değil mi zaten onların başlarının hep önde gezmesi :(

• Toplumdan dışlayanlar tabi ki de pislikler

1|0
    0|0
  • dışlayanlar

1|0
    0|0
  • İnsanların geneli engelli kiminin kolu yok kiminin beyni

1|0
    0|0
  • Dışlayanlar bir 5 dk durup kendilerine dışardan baksalar aslında herşey çözülecek

0|0
    0|0
  • Bebek gibi kız olunca ortamdakileri etkilemek kolay oluyor. Zaten toplumda iyilik yapmakta suç olmuş. İyilik yapmakta alay konusu olmuş. O kadar dingil insan var ki napsan netsen boş iş

0|0
    0|0
  • Çok ön yargılı biri olduğunu söyleyen oldu mu.

0|0
    0|0
  • galbi sakkat olmasın

1|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 6

• Engelli insanlari dislayan insan d egil yatacak yerleri yokk cok agir seyler yazasim var beter olsunlar pislikler!

1|0
    0|0
  • "Bana göre engelli insan oküzün trene baktığı gibi bakan pisliklerdir"
    Bu cumlene kesinlikle katılıyorum,, Rabbim vicdan versin hissizlik vermesin,,

1|0
    0|0
  • En büyük engel kendi düsüncemizdir. Ne güzel ya. Duygulandim gercekten.. iyi yapmissin bosver digerlerinin davranislarini.

1|0
    0|0
  • Toplum zihniyeti engelliyor

1|0
    0|0
  • o arkadaşlarımızı toplumdan dışlayan cahil kesim aklını bir tarafıyla değiştirmiş de o yüzden böyle beyinsiz dışlamalr yapıyor

1|0
    0|0
  • Her bugünün sağlıklı bireyi geleceğin engelli adayı aslında bir adım bir nefes sonra nolacağımızın kimin garantisi var 😔

1|0
    0|0
    • Herşey Allah'tan bir idrak edemiyorlar

• Bende hiç bakmamış olmak isterdim de gözüm dalmış bakmış gibi oldum. yanlış anlamasın diye direkt gülümseyip el salladım ama insanlar bunu bile düşünmeyecek kadar aptal

• Aynen acaba kim daha çok engelli beyinse sıkıntı var vicdansızlar😔

Yükleniyor...