Karl Marx'ın "Din halkın afyonudur." söylemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Din ile insanlar uyutuluyor olabilir mi? Ülkelerin gelişmişlik oranları ile dinleri arasında bağlantılar var mıdır?

Lütfen sadece konu ile ilgili fikrinizi söyleyin. Teşekkür ederim 😊

2|0
17|24

En İyi Kız Görüşü

• Çok akıllıca buluyorum.

Mesela Türkiye bilimum islam ülkeleridir;

*Diyanet işlerinin 1 milyon TL'lik makam aracı vardır / ama halka israfın haram olduğunu anlatır.

Recep Tayyip Erdoğan (kaçak) sarayında altınlar içinde yaşar / ama lafa geldi mi "Bir lokma bir hırka diyenin ümmetiyiz" diyerek din ile halkını oyalar.

Din ile yönetilen ülkeleri yönetenlerin amaçları insanları dine yönlendirmek değil, din ile uyutmaktır.

4|1
    0|0
    • Tayyip erdogani cok sevmem ama yapmis oldugun benzetme cok alakasz! islamiyet 3 semavi dinden birisidir ve dunyada encok nufusa sahip 2. dindir1.6 mlyar nufusla.
      Senin o diyanet baskani dedigin kisi aslinda islam halifesidir! Tabiki makami geregi o araca binecek.
      Sen vatikanda papanin bindigi araclari gordun mu hic?
      Vatikan dunyanin en kucuk ulkesidir, dini ayinlerden gelen gelirin haddi hesabi yoktur ve cok zengidirler!

Senin kacak saraydedigin yer tc nin dunyadaki prestijidir, sen usa daki sarayi gordun mu, fransadaki versay sarayini gordunmu?

Tc devleti daha fazlasini hakediyor

• Cevap vermeye değer bulmadım 😏

• Kendi lafınla kendini ezmek çok acıklı be romeo :D papayı örnek gösteriyosun hristiyanlık din değilmi ben canım konu dinle uyutmak zaten

En İyi Erkek Görüşü

• Bu söz bir noktada kökten yanlıştır, bir noktada da doğruluk payı vardır!
    Sebeplerine bakalım:
    1) Din kavramı, insanlıkla birlikte doğmuştur ve kendisini yaratana doğru şekilde yönelmesi için yol göstericidir.
    2) İçerisinde toplumsal değerleri barındırdığı için belli bir düzeni sağlamaya yöneliktir ve bu durum insanların anarşi ve düzen bozucu davranmasını engeldir.
    3) Bireyin iç dünyasındaki ruhsal boşluğu doldurur. Böylece kişi, kendine aidiyet his veren bu kavramla yaşamına daha sıkı bağlanır. (Hiçbir şeye inanmayanların boşluğa düşüp intihar eğilimi gösterdiği araştırmalarda mevcuttur. Ayrıca edebi şahsiyetler içinde de inanmayanların depresif ruh halleri eserlerine yansır. Hep bir arayış içinde olurlar ve genel manada bu arayış içinde bohem bir hayatı ve savrulmuşluğu yaşarlar. Bu hayat onlara pek de iyi olmayan sürprizler hazırlamıştır.)
    4) Din insanların dünya ve insanlığa hizmet etmesini istediği için bağlayıcıdır. Bu şekilde bir yapısı olduğu için de canice insanların dünyayı ve ve içindekileri yok etmesine engellemeye yönelik bir oto-kontrol işlevi görür.

Gelelim sözün doğru şekilde yansıtılmasına:
    1) Evet, din bir afyondur! Ama burada kastedilen ilahi yapısı değiştirilmiş ya da tamamen insan eli değerek oluşturulmuş dindir.
    2) Bu suni din anlayışında amaç, yine toplumu belli bir düzende tutmaktır. Fakat buradaki ayrıntı insan Bu baskınla yine ilahi bir güce inandığını düşünür ama bilmeden bu dini değiştirme ellere hizmet eder.
    3) Evet, bu afyon kişiyi yine güvende hissettirir ama hissiyatı kendine göre de şekillendirebilecek gevşeklikte olduğu için birey dini keyfiyetle kullanır ama yaptığı sadece sakinleşmek için kullandığı ilaç gibidir ve ruhani bağlılığı her zaman zayıftır.
    4) Bu afyonun içinde yine oto-kontrol sistemi vardır. Ama buradaki kontrol sisteminin amacı insanı yönlendirmek ve gerektiğinde yöneten ellerin istediği gibi telef etmektir (Örnek: Din savaşları ve katliamları)

0|1
    0|0
    • Sonuç olarak iki durum ortaya çıkar.

1) Gerçek din ve insanı olgunlaştıran hem ilahi dava hem de insanlık için çalışan doğru din
      2) Bozulmuş, yeniden düzenlenmiş ya da en baştan insan eliyle yazılmış ve amacı insan topluluklarını istediği şekilde kullanmak olan yani bir afyon olarak kullanılan suni din!

Sonuç olarak fark edilmesi ve düşünülmesi gereken nokta, hak olan dine yönelmek ve dinin en temel kuralı olan insana, hayvana, nebata yani her canlıya ve dünyaya doğru, olumlu yönden yaklaşan; hümanizmle yoğrulmuş gerçeklerle yaşamaktır.

• Teşekkürler, mükemmel açıklayıcı bir cevap olmuş, ellerine sağlık

• Rica ederim, doğru noktalara temas etmek için geçiştirerek cevaplamak olmazdı kesinlikle...

Kızlar Ne Diyor 16

• "Die Religion ist das Opium des Volkes."
    Din tipki afyon gibi rasyonelligi alir goturur. Gercek zamanlar inkar edilir. Gercek anlaşılmaya calisilmaz sadece afyonun verdigi mutlulukla kisiler yetinir. Zamanlar alinan doz yeterli gelmez ve miktari arttirmaya baslarsin her seferinde. Bu da dinin dogmalasma sureciyle benzerlik gosterir. Kiside orneklemeye calistigin durum toplumda daha tehlikeli boyuttadir. Saglam bir afyon tedarikçisi vardir bizim bir sure sonra tanrilastirdigimiz tipler. Bagimli "Acim, oluyorum" der, tedarikci " Dua et" der. Kimse demez ki git calis, kazan... ki zaten o adamin beyni coktan gitmistir.
    Soyle bir durumda var ki din sakinlestiricidir. Su sialar aksini gozlemlesek de bu kadar savasi, intihari durduran dindir. Vicdan, hukuk kurallari degil afyon kafasi rahatlatir ve bir sekilde dunyaya baglanirsin.
    O yuzden cok dogrudur bu soz.

3|1
    0|0
  • Din vicdanla alakalı bir durum olduğu için sömürülmeye çok müsait bir kavram. Dolayısıyla pek çok insanın sömürmek için ekmek kapısı. Ağzından Allah lafı eksik olmayan kişilerin çoğunun yalan söylemesi aslında şu demek, Allah'ın adını verdim bir şey diyemezler susmak zorundalar yine yırttım demek. Dinle yönetim sömürüye açık kapı bırakır, adalet sağlanamaz diyorum.

1|2
    0|0
  • Dini kullanma şekline bağlı bir durum. Doğru kullanırsan aydınlatır, yanlış kullanırsan karanlığa sürükler.

0|3
    0|0
  • Evet doğru bir söz katılıyorum.

2|1
    0|0
  • katılmıyorum din bence insanın en temel ihtiyaçlarından biridir bir çocuğun ağlarken annesini istemesi gibi bir şey

0|1
    0|0
  • Dindar biri oldugum halde katiliyorum. Cogu basit düsünen insan kolaya kacip "aah su anki durumumuz cok kötü ama Allah diger dünyada mükafatini verir" düsüncesini yasiyorlar. Oysa bu tembellikten baska birsey degil. Sen tevekkül edip yani elinden geldigini yapip gerisini Allahtan beklemedikce din afyon olur.

0|1
    0|0
  • helal olsun çok güzel demiş
    kesinlikle öyle ortada bir kitap var millet tutturmuş Allah tan geldi diye. yani çok zeki olmak gerekmez bunun bir uydurma olduğunu anlamak için. hadi ya Allah tan geldi demek hani ispatın? böyle dediğin zamanda din kanıtlanmaz diyorlar. neyin kafası bu

0|1
    0|0
  • Bence de öyle, uyutuluyoruz

1|1
    0|0
  • Dinin Afyon olup olmaması kişinin dini yeterince iyi anlayıp anlamamasina bağlıdır. Hz. Muhammed "Ilim Çin'de de olsa gidin alın."der. Demek ki din insanı bilmeye ogrenmeye teşvik ediyor. Farabi ve Ibn-i Sina Müslüman alimlerdi.

1|1
    0|0
    • alakası yok! din insanların beynini uyuşturduğu için bilim dinin önüne geçemedi yıllarca! ilim denilen şey hazır bilgidir. bilim ise sorgulayıp düşünüp olmayanı buldurur. din buna karşıdır işte!

• gizli kullanıcı çıldır sinirinden. ama gerçek asla değişmez. din insanlığın en büyük belası. veba gibi yayılıyor. aslında musevilik ve hristiyanlıkta aynı. ama onlar birazda olsa evrim geçirip düzeldiler. islam dinine inananlar hala kendi yarattığı çukurda debeleniyor. bu dini inanç hepimizi bitirir. bu arada sitedeki kullanıcılara şahsi görüşümü ileteyim: çocuklarınıza 18 yaşına kadar asla görünmeyen ve onu izleyen onu cezalandıracak varlıklardan bahsetmeyin. yoksa onun psikolojisini bozarsınız. psikoloji bilimi din ile çelişir. çocuğunuza ahlaki değerleri din ile öğretmeyin. onlara yaşayarak, doğru yolu kibarca öğretin.

• Sinirlenmedim ben. Gayet sakinim. Neyse.

• dini hakkında doğruları bilmeyenler uyutulabilir bazıları var ki ne söylesen inanır araştırmaksızın..

0|1
    0|0
  • Çok doğru. Ortaçağ'da Avrupa, günümüzde Ortadoğu yeterince açıklayıcı örnekler.

1|1
    0|0
  • din doğru yoldur, tabi dinini bilene yolunu bilene.

0|1
    0|0
  • Adam haklı dağılın millet :D

0|1
    0|0
  • Herşey olabilir, ve gelişmişliğin dinlerle illa bağınıtılı olduğunuda ekleyeyim

0|1
    0|0
  • Yanlış bir düşünce, din yol gösterir uyutmaz

0|1
    0|0
  • Şimdi bunla neyi bağlamaya çalışıyorsun

0|0
    0|0
    • Sadece soruya cevap lütfen. Ne anlıyorsan oraya bağlamaya çalışıyorum

Erkekler Ne Diyor 23

• Dinler, etnik koken, fasizm vb. gibi etkenler kitleleri etkilemenin en kolay yoludur ama boyle olmasi dinin yanlis bir sey oldugunu sonucunu getirmez.
    Dunyada
    2.2 milyar hristiyan
    1.6 mlyar musluman
    1.1 mlyar budizm vb.
    16 milyonda yahudi var.
    Bu dinlerin nufusu bu kadar yogun oldugu icin daha buyuk kitleleri etkilemenin ne kadar avantajli oldugu bir gercektir. Her insanin rasyonel dusunmesini bekleyemezsiniz! Dinler insanlari mutlak huzura goturen bir dusunce, bir yasam tarzidir! Arl Marks kismen dogru soyluyor, din kitlelerin afyonudur ama bu dinin bir hatasi degil, kitleleri etkilemek isteyen kotu dusuncelerin sucudur!

Bugun ekonomik olarak Yahudi agirlkli bir kesim dunyaya hukmediyor oysa semavi dinler arasnda en az kitleye sahip 16 milyonla yahudilerdir. 1963 de hristiyanlarin dini ayinlerinde asirlardir yaptiklari yahudilere lanet etme etme ritueli kaldirilmistir.
    Hristiyan olan protestanlar tevratin ilk 7 maddesine inanirlar. yani yahudilerin secilmis irk oldugu gibi vs...

Dinler ve nufuslariyla artik sen dusun gelismislik oranlarini

0|1
    0|0
  • Kısa ve net din öyle bir şey ki nereye çekersen öyle geliyor sadece bizim ülkemizde değil çoğu ülkelerde bu şekilde oluyor hristiyan aleminde papa ne kadar siyasete de atıldıysa ve dini kullanarak bir şeyler yapıyorsa iyi veya kötü o tartışılır bir nevi türkiyede aynı düzen dönüyor tek farkı hükümet papa rolüne özenmesi diye düşünüyorum

0|1
    0|0
    • din dedin mi akan sular duruyor gibi dinine düşkün kişilerde genelde bu var bu her ülkede var diye düşünüyorum açıkçası hoş bir durum mu tartışılır olmaması gereken bir durum gibi diyeceklerim bu kadar kanka teşekkür ederim

• Din çok göreceli bir kavram, herkesin farklı yorumlayabileceği ve kullanıma çok açık. Diğer yandan, bireyler zekidir ama toplumlar maalesef değildir, bu sebeple din büyük kitleleri yönetmek ve kullanmak için maalesef fazlasıyla kullanılmaktadır. Ve evet bu sebeple afyondur.

0|1
    0|0
  • Çok yanlış bugün dünyada dinsiz hiç bir toplum hiç bir kavim varolmamıştır insan yaradılışı gereği birşeylere inanamaya kulluk etmeye muhtaçtır ateizm kominizm gibi zararlı ideolojiler insanların değerlerini sömüren toplumu sözde sınıflara bölen ideolojilerdir

0|1
    0|0
  • uyuyan bir aslan , koşan geyigi parçalar

0|1
    0|0
  • Din, fizik matematik degil ki gelişmişlikle ilgisi olsun... Ayrıca Avrupa ve ABD nin gelişmiş olmasının nedeni sömürüdür, işgal ettigi topraklarda ki insanların ırzına geçicek politikalardır... Çin, rusya, japonya dersen yine benzer nedenler ve düşmanlarının az olması gibi sebebler var... Eline gücü alan devlet ortadoguyu yani müslüman ülkeleri karıştırmakla ugraşıyor...

0|1
    0|0
    • Müslüman ülkeler, en azından kendilerini koruyabilecek kadar zeki olsalar keşke

• Karşında ki düşman Abd ve Avrupa gibi gelişmş devletler oldugundan sadece zeki olmak yetmez... Bu kahpe emparyeller mert davranmaz... İçine ajanlar sokup arkandan vurur... Müslümanlıgı senden iyi ögrenip peşine saf insanları toplar ve cepheleştirir... Toplumu önce sag, sol\sünni, şi\ türk, kürt\ diye böler... Yani olay cesurluk degil, öyle olsa müslümanları kimse geçemez ki yabancı tarihçiler bunu hep söylemiştir... Aslında işin temelinde şu vardır: Emperyal güçler ortoduguyu rahat bıraktıklarında, o insanların kendilerine saldıracagını iyi bilirler ve hep kaos\savaş çıkartarak birbirleriyle ugraşmasını saglarlar... Eger bu hengame olmasa israil gibi bir devlet müslüman cografyanın göbeginde barınamaz bu da önemli bir etkendir...

• Bilimsiz din sadece yobazliktir.

1|1
    0|0
    • bilimli din noluyor recep? din çok çok eski dönemlerde vardı. insanların doğayı anlamıyorken, anlamladırma çabalarydı. ama orta doğu dinleri sürü yönetim politikalarından başka bişey değil. bilimle din asla yan yana olamaz. çünkü biri dogmatik. digeri 180 derece ters.

• @NurgülÇelik her cumleme katilacaksin emine 😂 Yiktirtma bana buralari 😂

• yık bakeem :) izlerim ben de :D

• zekice..
    her şey yerinde güzeldir.
    abartmamak lazım.

0|1
    0|0
  • Onu bilmem de... ülkelerin gelişmişlik şeyleriyle dinin bir bağlantısı yok...
    Bakın Japonyaya Güney Koreye Çine... adamlar buddaya tapıyorlar ama... amasını da siz anlayın...

0|1
    0|0
  • Karl Max Turkiye'yi asirlar once gorebilmis, tebrik etmek gerek.:D

0|1
    0|0
  • Buluş sahibi olan bilim adamlarının % 70'i dine inanır.

0|1
    0|0
  • Dinin derdi dünya hayatı olmadığından derdi dünya olanlara ve ahirete inanmayanlara afyon gibi gelmesi çok doğaldır. O yüzden bu söz amiyane tabirle cuk oturmuştur.

0|1
    0|0
  • Çok doğru. Din kişisel bir inanış olmalıdır. Toplu halde özellikle devlet eliyle yapıldığında çıkar doğrultusunda kullanılabilecek sömürüye açık bir olgudur.

0|2
    0|0
  • Din, kişinin kendi gönlünde barındırdığı ve inandığı ile kendi arasında kalması gereken bir kavram iken, toplulukları etkilemek, rant elde etmek, siyasi fayda sağlamak için kullanılmışsa, bir afyon haline gelmiş demektir.

0|1
    0|0
  • hayir din ile insan uyutulamaz sadece cahil insani kolay uyutursun

0|1
    0|0
  • Zaten öyledir. şu an en dindar ülkelerde gelişmişlik yoktur dışa bağımlılık vardır. Dindar sayısı az olan ülkeler ise bilimde ilerlemiştir. Örneğin:İran, Malezya ve İsveç, Almanya.

0|1
    0|0
  • Amerika avrupadan daha dindardır... weberin protestan ahlakı tezi vardır! ayrıca sanıldığının aksine çoğu bilim adamı tanrıya inanır!

0|1
    0|0
  • osmanlı 600 sene hükmetmiş islamla

0|1
    0|0
  • Doğrudur. din afyondur.

0|1
    0|0
  • din afyondur. insanları zararsızlaştırıp öldürmede muhteşem bir silahtır din.

0|1
    0|0
  • Cok dogru bir soz ama kimsenin soyleyebilecek kadar dinsiz olmasini istemem.

0|1
    0|0
  • Doğru demiş din üzerinden bazı uyanıklar ve ya uyanık sananlar insanları uyutuğunu sanıyor

0|1
    0|0
  • din olmasa hayvandan farkin olmaz

0|0
    0|0
Yükleniyor...