İnançsız olduğumu arkadaşım gördü?

Arkadaşlar ben agnostik/ateist arasında gelip giden bir insanım ve her zaman sorguladım bu dini olayları bugün 20 yaşındayım öyle diyim. Ve facebooktan okuduğu şeylerle inancını kaybetmiş biri değilim bilime ilgili bir insanım fen lisesinden mezun oldum ve yaşadığımız coğrafya malum. Neyse benim bir instagramım var orda beğendiğim sözleri ss alıp profilimde paylaşıp saklıyorum. Yanlışlıkla o hesap açık kalmış ve arkadaş benim dini olayları görmüş. Biraz patavatsızdır samimi değiliz pek ama ablama, aileme vs bir şekilde yetiştirir. Yetiştirmesi umrumda değil ama sanki cinayet işlemişim gibi üstüme geldi bu yoldan vazgeç bu heves falan kendisi tesettürlü. Kardeşim ben senin inancına laf etmiyorum ben sadece senin kadar inançlı değilim. Benim için ne biliyim bilim mantıklı açıklamalar hep önde geldi.

Bilmeyenler için agnostik "bilinmezcilik"tir. Yani tanrı olabilirde olmayabilirde bunu kimse bilemez demek.

0|1
15|21

En İyi Erkek Görüşü

• Ben iç dünyamda çok inançlı bir Müslümanım. Fakat şu düşünmekten okumaktan incelemekten araştırmaktan yoksun aciz Müslüman geçinen tiplere emin ol senden 100 misli daha düşmanım kardeşim. :) Ateit diyor ki bak senin kitabın böyle diyor buna ne diyorsun, bizim Müslüman efendi açıklama yapmadan diyor ki olsun Kur'anda yazıyo ne derse doğrudur. Kur'an kafirleri helak edin diyor buna ne dersin diyor ateist. Müslüman ablalar sen kafirsin nasıl sorgularsın diyor. Ulan eşşek adam açıklama istiyor. Belliki anlamıyor. Anlatsana İşte o tarz kas kafalı türban cahillerine tavım. Müslümanlık sadece namaz kılıp kılmayanlara kafir demek sanıyo eşşşoleşekler. :D
    Bu arada bilime önem veriyormuşsun;
    HAYATTA EN HAKİKİ MÜRŞİT İLİMDİR. (HZ. ALİ)
    (Bu söz Ali ibn Abi alip'in'dir Atatürk'ün değil) :) İslam'ı araştırmanı isterim netice de o da bir bilim dalı...

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• O tesettürlü arkadaşının saçını başını yolasım geldi. Herneyse.
    Ben müslümanım.
    Eğer konuşmak isterse insan gibi oturur sana anlatır dinimizce de zorlamak çok yanlış. Üstüne gelmek mi? Buna izin verme. ''Ya oturursun düzgün konuşursun, ya da defolup gidersin karşımdan.'' demelisin. Bu ülkede din özgürlüğü var. Arkadaşından önce ailen var.
    O kim oluyor da sana hesap soruyor?

Bir arkadaş olarak önce müslümanlığı sana anlatırdı zorlamazdı. Eğer istemiyorsan sana saygı duyar ve gelecek tepkilere karşı seni korurdu.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• Müslümanlar böyledir zamanla alışırsın. Anlayışsız düşüncesiz mantıksız hareketler sergiler hepsi. Ona psikopat tarafını göster hatta kaybedeceği bir şeye ulaş.

1|1
    0|0
    • İmam gazalinin tuhfetul felasifesini okuyacak kapasitesi olmayan adamlar müslümanları yargılıyor ak ne yobazsınız siz

• Böyle gerzekler bol bizde, kekolar o kadar uyuz ki, kendi inançlarının var olmadığının düşünülmesini bile kaldıramıyor, insanların kafasını ütülüyorlar.

0|1
    0|0
    • Senin "ahiret" hayatını senden benden çok umursarlar ya en sevdiğim bölüm bu.

• @Dindar_Fizikçi Bak tek bişey söyleyeceğim, Allah kavramının bilim tarafından desteklendiğini iddia eden adam, alenen boş konuşuyordur. Hiç öyle maval okuma, öyle bişey yok.

'Herşeyi açıklar' diyen adam, ya bilmeden konuşuyordur, ya da bildiğin yalan söylüyordur.

Daha da zahmet edip maval okuma, yok öyle bişey.

• Allah kavramı bilim tarafından ne reddedilir ne de kabul edilir. Ayrıca bir şey hiç bir zaman her şeyi açıklamaz. Kendi düşüncen ama yol yakınken geri dön derim. Her şey için belki de çok geç değil.

• Bunlar artık sorun olmaktan çıktı diye biliyorum. Ben memlekette iyice dinine düşkün biriyken üniye geldiğimdrn beri hiçbir şekilde cuma namazlarına dahi gitmez oldum. millet burda ateistim ben diye övünüyo :)

0|0
    0|0
    • aynen bir nebze olsun aydınlanma oluyor ama ayak uyduramayan hala senin benim dinimin muhasebesini yapıyor

• O il il değişiyo aslında ben Kayseri de yaşıyordum. çok muhafazakar bir şehirdi orda oruç dahi tutmayan göremezdim tutmayanları nerdeyse döverlerdi. şimdi eskişehirdeyim bura da da her boku yiyolar kimsenin karıştığı yok :)

• Bilim dediğin şey ikide bir kendini yalanlar. Bu sene bir şey keşfederler, seneye "aa pardon, öyle değil böyleymiş" derler. Buna defalarca şahit oldum. Bugüne kadar yapılan hiçbir bilimsel keşif, Kuran'ı yalanlayamamıştır. Yalanlayanın da aslında öyle olmadığı eninde sonunda ortaya çıkmıştır. Sizler, istediğinize inanmakta özgürsünüz. Zira bu özgürlüğü size, bizim iman ettiğimiz Allah veriyor. Yeter ki bize ve inançlarımıza saldırmayın.

0|0
    0|0
    • defalarca şahit olduk çünkü teknoloji değişiyor elimizdeki telefon da bilimin ürünüdür. bu kadar şeyin değişme sebebi bilimdir. eskiden mevcut olan teknoloji ve şimdiki teknoloji bir değil

• "Görenedir görene; köre nedir, köre ne?" demiş eskimeyen eskiler.

• Tamam oyun bitti şimdi geri dön dine.

0|0
    0|0
  • Hassas konular. İnan bana her yaşta düşüncelerin değişir. Yeter ki kendini kapatma. Düşüncelerini kemikleştirme. Bir gün öyle bir şey yaşarsın ki kendini Mekke'de tavaf ederken ya da Vatikan'da Papa'yı dinlerken ya da Nepal'in zirvesinde bir noktada manzara seyrederken bulabilirsin. Hayat yeniliktir. En güzel tarafı bu. Yeter ki düşüncelerini kemikleştirme.

0|0
    0|0
  • Bende 20 yaşındayım. Aile hekimi bir kaç hafta önce kişiliğin oturabilmesi için uygun yaştasın demişti. Ruh sağlığına gidip destek almamı tavsiye etmişti. Tavsiyesini dinleyip bir psikiyatra gittim, adam bir kutu zyprexa yazdı üç hafta sonra tekrar gel konuşuruz dedi. Şimdi bekliyorum ne olacak diye. Üç haftada bariz bir fark göreceğimi düşünmüyorum ama 1-2 yıla kadar sorun çözülür diye umut ediyorum.

0|0
    0|0
  • O senin yerine hesaba çekilmeyecek hoş. Bu insanlardan uzak dur fakat anlamadığım bilim beni Allaha yönlendirdi. Seni nasıl ateist yapıyor onu anlamadım.
    "Doğabilimleri bardağından içilen ilk yudum insanı ateist yapar, ama bardağın dibinde sizi Tanrı beklemektedir."

Werner Heisenberg

0|0
    0|0
  • Bir müslüman olarak saygı duyarım ama bunu bütün müslümanlara mal etmeniz doğru değil arkadaşına söyle dinde zorlama yoktur bu islam edebidir bir müslüman olarak edepsizlik etmiş sana

0|0
    0|0
  • Ygs de agnostisizm sorusunu doğru yapmıştım o aklıma geldi bak :)

0|0
    0|0
  • tanrıyı sadece bilimle araştırısan tabiki bulamazsın ve agnostizmi benimsersin.. kuran okudun mu hiç :)

0|0
    0|0
  • niye takıyorsun anlamadım.. zaten samimi deilmişsin.. eger üstüne gelirse de benim yaptıgımı yap,, ben seni ateist yapmaya çalışsam hoşuna gider mi de.. görüşlerini kendisine saklamasını söyle ve uzaklaş

0|0
    0|0
  • Ayıp etmiş bir musluman yakışmayan hareket ama maalesef insanlar musluman ligi değil tutuculuğu ve beyni yıkanmış ligi yasiyor

0|0
    0|0
  • sen deyist olabilirsin bende senin gibi düşünüyorum ama bu işler çok tehlikeli insanlarımız bu konularda çok cahil kalmış ezbere yaşıyor hiçbir şey sorgulamıyor bak tehlikeli sularda yüzüyorsun burdan ekle sana bilgi verecem ok...

0|0
    0|0
    • şimdi seninle nasıl iletişime gececeğimi bilemedim link atacak seviye de değilim sen mesaj atamıyor musun?

• gidip gelmeye devam et bence herkesin hayatına kimse karışamaz be kamil

0|0
    0|0
  • Zaten samimi değilmişiniz kendi ayarını bulursun sıkıntı yapma...

0|0
    0|0
  • Arkadasinin yaptigi pek uygun olmamis ama oda senin icin, yoksa baska bir aciklamasi yok yani.
    Yarim hoca dinden, yarim doktorda candan edermis dinini tam ogrenmek yerine baska seylere merak salinca, vesveseyle birlikde insan boslukda kaliyor gibi. Ama irade saglamligi onemli iste.
    Keske inansaydin, inanmaklada birsey kaybetmezsin sonucda. Bir derdin varsa hocaya danissaydin :) Ama ne diyeyim hayirlisi..

0|0
    0|0
    • İnanmakla bişeyler kaybedersin, eğer hakkaten yalansa, boş beleş şeyler için ömrünü harcamış olursun.

Çoğu müslüman bunu aklına getirmez tabii, çünkü 'Acaba yanlış birşeye inanıyor olabilir miyim?' gibi bir düşünce geçmez akıllarından.

• Bos beles isler iste, Turkum diye kendini ustun gor sonra gel burda din insnaa birsey katmiyorda. Senin gibiler, kendi elinde bile olmayan birseyi savundugu icin dunya bu halde. Iste bizim dinimizdr derki hic kimse bir birinden ustun degildir. Bak senin gibiler yuzunden milyonlarda insan oluyor, olmeye de hazir. Ne oluyor? Herkes kendi irkini gorse ne hale gelir dunya.

• Ben türküm diye kendimi üstün gördüğümü söylemedim, o devirde türkler barbar ırklardandı, ama kadınlara yapılan toplum içi muamele düzgündü, kadınlar açısından islam zararlı oldu dedim.

Sorularına cevap alıyorsun da aldığın cevabı idrak edemiyorsun heralde.

'Hristiyanlar ve yahudilerle dost olmayın, onlar size zarar verir' diye alenen ayrımcılık yapan kitabın inananı dininin kimseyi ayırmadığını iddia ediyor.

O kadar abuk bir çarpıtma ve kıvırma huyunuz var ki, ben orda sana her yerin arap ülkeleri gibi olmadığını, arap kadınlarının durumunun herkesi ilgilendirmediğini söyledim, işi hemen ırkçılığa falan, benim hiç söylemediğim şeylere götürdün.

Zaten aklı selimle tartışınca ne kadar boş şeylere inandığınız alenen belli oluyor, sen de haklısın.

• gören de tüm dinleri incelemiş de kafasına göre ateist olmuş diyecek

0|0
    0|0
    • tüm dinleri denemem mi lazımdı? sende tüm dinleri denedin islamdamı huzur buldun? islam coğrafyasında olduğumzu halde huzur yok

• @Ragnar_Lodbrok Ne yazikki LUT kavminin kalıntıları hala var hem ulkemizde hem dunyada. İslami cirkinlrstiren ben bilirimcilik oynayan.

• @alituranism Lut kavmi diye bişeyin var olduğuna inanıyorsan bilemem.

• Bilim dediğinde ilimdir. İlim olmasaydi bilimde olmazdı.
    Sen gerçekten bunca şeyin kendiliğinden olduğunu mu düşünüyorsun öyle düşünüyorsanız sana şunu sormak için istiyorum.
    İlk insanlar okuma yazmayı ve hatta konuşmayı kimden nasıl Ögrenmişlerdir?

0|0
    0|0
  • bilim ve din tamamen ayrı konular bilim sana gerçekleri vermez genel geçer doğrular verir örneğin bundan çok değil yüzyıl önce evrenin sonsuzdan beri var olduğu düşünülüyodu ama şu an öyle olmadığı biliniyor yani bilim ve dinin açıklamaları aynı anda kabul edebilirsin

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

• İste şöyle bir b*ktan haberi olmayan sadece kulaktan dolma bilgilerle hareket eden cahil insanlardan nefret ediyorum. Araştırmak bu kadar zor değil herşeye günah diyen insanlar var ya. Sanki benim yerime yanicak manyaga bak...

0|0
    0|0
  • O seni uyarabilir uyarmak görevi mesela sana araba carpacak sen gormuyorsun Aval Aval bakmak mantikli mi zorla da müslüman yapamaz zaten insana baskı emrivaki yapılması çok gıcıkca biliyorum ama müslüman olarak görevini yapmaya çalışmış tercihlerinden utanma utaniyosan az-çok hata yaptığını dusunuyosun demektir

1|0
    0|0
  • Sen bilim olarak düşünüyorum falan diyosun ama islamın bilim olarakda o kadar açıklayıcı yönleri varki kuranı bir kere okusan gerçekten çok şaşıracaksın daha yeni bilimle bulunmuş şeyleri 1400yıl önce yazılmış bir kitapta var sencede bu tuhaf değilmi bence bir araştır ayriyetten sen kendinin tamamen yok olacağını mı düşünüyosun bu nasıl olabilir bizim gibi mucizevi bir varlık ve ruhumuz yok olup gidemez bunları bir düşün ve araştır bence

0|0
    0|0
    • Ona bakılırsa milattan sonra 500'lü, 600'lü ve 700'lü yıllarda bulunan ve bilinen şeylerde M. Ö 500'lü yıllara kadar Antik Mısır, Antik Yunan, Antik Mezapotamya, Antik Hint ve Antik Çin uygarlıkları tarafından bulunuyor. O zaman antik uygarlıkllara inanmalıyız, herşeyin temeli bu antik uygarlıklara dayanıyor.

• @KızılErik2 onların kanıtları falan var mı ama bizim koskoca kuranımız var ve 1400 yıldır sürekli yeni şeyler çıkıyo içinden buda en büyük mucize siz zaten öldükten sonra kendinizin yok olup gidebileceğinize inanıyosanız gerçekten aciz ve cahilsiniz

• bilimi yaratanda Allah. ya böyle yazıyosunuz gülüyorum evrenmiş teoriymiş tabiki var ama hepsinin üzerinde hani bir GÜÇ var diyosunuz ya işte o GÜÇ ALLAH. ALLAH DE KURTUL BEE MÜBAREKKK

0|0
    0|0
    • LAŞWÇWŞWĞÜEÜEĞRĞFŞG.. biraz ilgilenseniz öyle düşünmezsiniz

• Ne denir ki bilmiyorum. Tesettürlü olduğu için o şekil bir tepki vermiş. Ben olsam hiçbir şey yapmazdım mesela.

0|0
    0|0
  • Açıklama yapmak zorunda degilsin

0|0
    0|0
  • Ben de aileme hep deşifre oluyorum ya bu konularda dayanamıyorum inanmadigim bir yaşam tarzını yaşamak zorunda bırakılmaya

0|0
    0|0
  • Tanrının varlığı ispatlanamaz. İnanıp inanmamakta kişinin tamamen kendi seçimi. Sana böyle tepki göstermelerini anlayamadım.

0|0
    0|0
  • İman eksikliği bunlar. Kardeşim ne denli Kuran okudun ne kadar bilgi sahibisin sadece bilimsel aciklamalar benibtatmin ediyor diye dini yol sayamazsin. Tabi senin kararın ama inan bana ilerleyen zamanlarda boşlukta kalınca bilincin daha netlesecek. .

0|0
    0|0
  • Benim inancima gore kafirsin ve cehennemin odunlari sizlersiniz.

0|0
    0|0
    • sende kesin cennetliksindir.

• benim saygısız olduğum ne malum seninle konuşurken hiç hakaret ettimmi? işte bu önyargıdır

• Hadibe bunlarla ilgili ayetler var kimseyi biseye inandirmaya calismamaliyiz herkes kendi bacagindan asilir..

• çok haklısın tesettürlü biri olarak sana ve özel hayatına sayglı olunması gerektiğinin kanaatindeyim

0|0
    0|0
  • Ya onane senden? Git döv o kimde seni tehtid edecek

0|0
    0|0
  • Aynen kardeşim senle aynı görüşteyim 👍

0|0
    0|0
  • Allah olduğunu bildirdi ya canım!1400yıl önce Ayet ayet inen kurani kerim bugün bilimin bile yeni ortata çıkardığı hatta henüz çözemediği evreni atomu ve bunun gibi bir çok şeyi.

0|0
    0|0
    • canım Kuranda geçen "bilimsel" şeyler son derece yüzeyseldir. Dünyanın yuvarlak olması pek bilimsel değildir. Kimya Fizik Biyoloji gibi ana bilim dalları her konuda gerçeği teorisi olan şeylerdir. Bilim sana şu an cevap verebilir ama Yaratıcı olayı çok karmaşık bir konudur.

• kendi doğrularının olması önemlidir. Bence yaratıcı varsa düşünen üstünde kafa yoran insanları körü körüne düşünen insanlara tercih eder. Çünkü ben kafa yoruyorum. Ve aman inanıyım nolcak demek bence hiç mantıklı değil

• Ben sorgulama inan demedim. İyice araştır her yönden dedim.

Yükleniyor...