Allah'a olan inancım azaldı yardimm?

dünyanın , galaksinin oluşu ve bu kadar büyük evren nasıl oluştu felan... Sonuçta bundan yüz yıl önce çıkan dinlere insanlar son dinmiş gibi inanıyordu ve binlerce farklı din var ve yüz yıl sonra belkide yeni bir din gelecek? gerçekten sorgulayınca mantık olarak herkes kendi dönemindeki din e inanıyor yanlış mıyım?

0|0
11|24

En İyi Erkek Görüşü

• Yalnız dinler 100 yıl önce çıkmadı. Tamam bazıları çıktı da hepsi çıkmadı. Buradan da yok son din İslam son kitap Kuran diye saçmalayanlar olacak onlara da kulak asma sen. Tek din bllim mantık ve felsefenin insanı uygarlık ışığına götürdüğü dindir. hayatta.

1|0
    0|0
    • Sana mantıksal 1 soru sorabilir miyim?

• @solomonkAne Gelmeyi istemezdin emin ol.

• Yine mi önyargı :D Tamam sensin

En İyi Kız Görüşü

• Sana bir şey söyleleyim.
    Sorguladıkça kendi kafanda daha fazla soru olacak. Ve bu sorular çoğaldıkça ''acaba dinde açıklanamayan başka neler var'' diye düşüneceksin.

Hiç bulaşma ve düşünme. Emin ol bir süre sonra kendiliğinden neye insanman gerektiğini çözersin. Böyle daha iyi.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 23

• Şimdi az bilgiyle bu ağır soruları kendince çözmeye çalışmak büyük sıkıntı yaratır ki gördüğüm kadarıyla yaratmışta..
    Sana tavisyem araştırıp gerçekten Din konusunda doğru bilgi sahibi kişileri dinlemek.. Sana en en en iyi tavsiyem ki bunu kesinlikle yerine getirmelisin, Caner Taslaman'ı takip etmen.. Bu din ve felsefe ilişkisini yani din ve sorgulama ilişkisini en iyi anlatan kişi..

https://www.youtube.com/watch?v=bLy_HTOpov0

0|0
    0|0
    • Bence de katılıyorum ama bunları izlemenin dışında evrenin oluşumunu çok sorgulamamak da lazım tereddütümüzü biraz giderdikten sonra. çünkü bazı şeyleri bilim adamları bile hala açıklayamıyor ve belki de açıklayamayacaklar. bizim çok irdelememiz Allah muhafaza kafamızı karıştırabilir.

• Aynen öyle. İnsanlar sorgulamalı, düşünmeli. Hepimiz araştırmalı ve böylece dinimize daha da bağlanmalıyız. Aklımız bazı şeyleri almayacaktır o Zaman da Allah'a sığınmalı ve aklımızdan şüpheleri gidermesini istemeliyiz. Allah belki de bu soruları aklıma getirerek bizleri islama daha da yakınlaştırmak istiyordur bu çağda. umarım hepimiz doğru yolu bulur ve ayrılmayız..

• @Napcan6 Ağzına sağlık.. Keşke herkes böyle güzel düşünebilse.. Eminim o zaman bu sınanma zamanlarına rağmen aklımız karışıklıktan ve huzursuzluktan uzak kalacaktır.. :)

• İslam dünyasındaki insanların iğrenç olması normal..
    Ortadoğu insanı böyledir.. Zaten o yüzden neredeyse tüm semavi dinler ortadoğuya inmiştir..
    En bozuk yer neresiyse oraya müdahale edilir, sence de öyle değil mi?

1|0
    0|0
  • Topu topu bildirilmiş 4 din var.

Ve hepsi olduğu döneme ait. Yani döneminin insanına son din olarak inanç sağlamıştır.
    Bunda şüphe edecek bir taraf yok zaten

1|0
    0|0
    • Biraz araştırirsan 300 binden fazla din var

• Yazılı din den bahsediyorum.

Allah'ın bildirdiği yani. Bu 4ü dışındakiler kanıtsız inanışlar

• Allah her topluma bir uyarıcı göndermiştir. Arkadasın dediği gibi 4üne kitap gelmiş sadece. asılları değiştirilince bir diğeri indirilmiş. bizim kitabımız son kitap ve dinimiz son din. internette araştırırsan 1400 sene önceki Kuran hiç değiştirmeden günümüze kadar gelmiştir. umarım şüphelerin bir an önce son bulur..

• Hepimiz bu şekilde başladık
    Bu konuda çok güzel kitaplar var onları oku
    İyice araştır öğren ki sana karşı olan toplum baskısına karşı gelebilesin
    Bu kadar masumun öldüğü bir dünya da tanrı ya değil sevgiye masumiyete inanan insanlara ihtiyacımız var

1|0
    0|0
  • Dinler toplumlara gelir insan nüfusu attıkça dinler de vahiy yolu ile yollanmaya başlandi eskiler de toplum bilinci olmadığı için ALLAH kullarına varlığını peygamber yolu ile bildirdi nüfusları attıkça insanlar bozuldukça artık ilahi bir düzenin gelmesi gerektiği düşünülmüş olmalı ki YÜCE ALLAH dünyaya islami yolladi ama yollanan hak dinler yine toplumun (insanların) cahillik lerinden kaynaklı bozuldu ve Son din olarakta islam geldi artık sadece peygamberlerin geldiği dönemlerden milyarlarca insanlara kadar ulaşan din blokları oluştu.

DOĞRU BİRDİR O DA İSLAM İDİR

0|0
    0|0
  • Aşağıdaki sosyal sigiri boşver bende senin gibi kafamın çok karıştığı zamanlar olduğu için yardımcı olmak istedim. Şimdi öncelikle şunu soylim sana ; 1 yaratıcının varlığı veya yokluğu kanitlanamaz. O yüzden su gerizekalinin da söylediği gibi mantıksal olarak düşünüp seçimini yapmalısın. Evrenin ortaya çıkışıyla ilgili , big bang teorisi , multiverse sistemleri gibi bir çok teori var fakat bunlar sadece varolan maddenin ve enerjilerin çeşitli süreçlerden geçerek evrenimizi oluşturduğunu söylerler. Ama aciklayamadiklari şey , zaman kavramı yokken , maddesel hiçbir şey yokken , nasıl oldu da birden bire sonsuz güçte 1 nokta ortaya çıktı ve patlayarak evrenimizi oluşturdu? Ben bu noktanin tesadüfen ortaya çıkma olasılığının , akıllı 1 yaratıcı tarafından tasarlanmasi ihtimali yanında cok zayıf 1 ihtimal olduğunu düşünüyorum. O yüzden kesinlikle 1 yaratıcı olmalıdır.

0|0
    0|0
    • Ozaman yaratıcı da kendiliğinden olamaz?

• Yaratıcıyi insan gibi dusunme. O yarattigi hicbirseye benzeyemez.1 masa ben niye marangoza benzemiyorum diyemez ki. Keza biz insan olarak zaten hiçbir şey yaratamiyoruz , dogada varolan maddeleri kullanarak birşeyler tasarliyoruz. Şunun seçimini yap sadece , evrenin tesadüfen oluşması mi , akıllı 1 varlık tarafından oluşturulması mi? Ki big bang e göre evrenin kaderi 0, bilmem kaç trilyon saniye de belirlenmiş 1 evren

• bu konu ile ilgili arkadasimin bir sorusu var neden 4 buyuk din de arabistan yarim adasina inmis hic dikkat ettinizmi diyor neden avrupaya -uzak doguya ya da amerikaya inmemis diye sordu... al buyur cevapla hadi... kitlenip kaldik hepimiz

1|0
    0|0
  • Risale-i Nur Külliyatı'nı tavsiye ederim... Sorularına net ve mantıklı cevaplar bulacağından eminim... :)

1|0
    0|0
  • İlk insandan beri tek din var o da islam o zaman bu kadar farklı din ne kafa mı buluyorsun benimle diyorsundur şimdi. Insanlara özde hep aynı din getirildi fakat bu dinler zamanla tahrif oldu yani bozuldu yavaş yavaş kayboldu hani toplumlarda da bazı gelenekler zamanla yok olur gider ya işte getirilen dinler de bu şekilde bozuldu mesela tevrat indikten 4 asır sonra yazıya geçirildi keza incil dr 2-3 asır sonra. Zaten dikkatle bakarsan yeryüzündeki büyük dinler arasında büyük benzerlikler vardır. Aralarındaki en büyük fark Allahın varlığı konusu değil mahiyetidir yani rab sıfatıdır rab sıfatı ise Allahın malik olması ibadete layık olması yenilmez olması sıfatlarını kapsar. Dikkat edersen diğer dinlerde bu sıfatlar ayrıştırılmış farklı farklı değerlendirilmiştir ayrıca diğer kutsal kitaplarda son din olduğuna dair bir ifade yokken kuranda son peygamberin hz muhammed olduğu buyurulur

0|0
    0|0
  • Ben şuanda var olan tüm dinlerin bir zamanlar gönderilen peygamberler ve onların dinlerinden evrildiğini düşünüyorum. Ateşe, ineğe tapanlar dahil. Tıpkı Hz. Musadan mucize isteyip o da gösterdiğinde iman edip 40 gün sonra buzağıya tapmaya başlayanlar gibi. Temel mantık her dinde aynı. Puta tapanların aslında daha üst bir yaratıcı inancı var. Sadece putu görebildikleri için onu aracı kılma algısı var. Evrenle alakalı önerebileceğim videolar var eğer kafana takılan buysa birini paylaşayım izleyebilirsin. https://www.youtube.com/watch?v=oEdEDo9GyU0

0|0
    0|0
  • İlk insandan beri dinin ismi İslam idi.

0|0
    0|0
    • şu an dünyada kaç bin tane din var herkes farklı inanıyor ama ben tabi ki islamdan yanayım ama nedense islam dünyasında bu kadar insanların görgusuz yalabci bencil ve kötülüğü görünce islamdan soguttular

• Diyorum ki yüzyıl sonra yeni inanış olabilir diyorum herkes kendi dönemine inanıyor

• Tamam bende alakası yok diyorum

• Deist olmanı öneririm. Ben şahsen artık hiçbir dine, kitapa, peygambere inanmıyorum

1|0
    0|0
  • neden azaldı anlamadım?

biraz açın konuyu

0|0
    0|0
  • Yok zaten islamda her kavme din gonderildi der iki yuz binden fazla peygamber gonderdigini soylerbazi seyleri iyi arastir hem galaksilerdir kompleks canli yapilaridir senin inancini azaltacak bir sey degil aksine ateist kisiyi urkutecek seylerdir

0|0
    0|0
    • Yani onların dibi de mi doğru anlamadım?

• Onlar o kavme gonderildi mesela incil ve tevrat da israilogullarina yani yahudilere gonderildi. ama onlar guclu ekonomi ve somurgeleri ile inanclarini yaydilar. Diger butun dinler ise belli zamana kadar idare etti mesela şaşırdigim bir durum var hindularin kutsal kitabında hz muhammedin ismi annesinin ve babasinin ismi geçer. Ya da yuhanna incilinin16. Bolumunde acik bir sekilde hz isa kendisinden sonra hakikatin gelecegini ve sizin henuz hazir olmadiginiz seyleri de getirecegini soyler kendisini de kabul edip ovecegini soyler. Incilden sonra gelip de hz isayi oven tek peygamber var zaten, namaz oruç gibi ibadetler getirmiştir.

• Sende bu dönemde yaşıyorsun. Sen de kendi dönemindeki dine inan.

0|0
    0|0
    • Gerçek değilse boşuna inanmayalim

• Hz. Ali'ye (r. a), birisi geldi. Adam, ölümü, tekrar dirilmeyi, ahirette hesabı, cenneti ve cehennemi inkar ediyordu. Hz. Ali'ye:

"Ya Ali, siz müslümanlar ölüme ve ölüm ötesine inanıyorsunuz; biz ise inanmıyoruz. Siz cehennemden kurtulmak, cennete girmek için bir sürü ibadet ediyor, mal harcıyor, zahmete giriyorsunuz. Bu zahmet değer mi? Hem ölümden sonra tekrar dirilmenin olacağı ne malum?" diye sordu.

Hz. Ali (r. a) adamı sükunetle dinledi, sonra ona şu cevabı verdi:

• "Evet, ölümden sonra dirilmek, hesaba çekilmek, cennete veya cehenneme girmek, ya senin dediğin gibi yoktur; ya da bizim dediğimiz vardır. Önce senin dediğinin doğru olduğunu düşünelim. Ölümden sonra ahiret hayatı yoksa, seninle biz aynı durumdayız. Sana da yok bize de yok. Bu arada bizim Yüce Allah için kıldığımız namazların, yaptığımız ibadetlerin, hayır ve iyiliklerin, güzel ahlakın, verdiğimiz zekat ve sadakaların bize bir zararı olmaz. Ama, ya ahiret varsa, bizim dediğimiz doğru çıkarsa, senin hâlin nice olur?" diye sordu.

Adam, biraz durdu, düşündü ve sonra:

"Vallahi, her iki durumda da siz kârdasınız, ahiret varsa vay bizim hâlimize! Yolunu öğret, ben de müslüman olacağım," dedi ve müslüman oldu.

• Lan töbe töbe... Allah'a inanç azalmaz daha da güçlenir... sen ataist (mal) değilsin... sen arada kalmışsın kardeşim... kendine gel git bir düş al.. 2 rekat namaz kıll... Allah'ım beni senin yolundan ayırma diye dualar et...

0|0
    0|0
  • Sadece Tanrıya inan.

0|0
    0|0
  • Bu dünyada hic birsey Adil degil ben Allahin adaletine inanmıyorum

0|0
    0|0
  • ilk emri OKU olan bir dini kabul etmeyecezde neyi kabul edecez

0|0
    0|0
  • nuri abi onun da sana...

0|0
    0|0
  • Sorgulamaya devam!

0|0
    0|0
  • Bence inanma arastir dogru yolu bulursun senden sonra gelecekler kendileri düşünsün birak.

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 10

• bunları geç aklın ve mantığınla islama ulaşırsın diolar ama insnalar hangi dinin hakim olduğu çevrede doğarsa o din ona doğruymuş gibi gelir başkaları zihnini açmadıkça ona yönelmez. saçma yani ben de böyle başlamıştım..

1|0
    0|0
    • Çok doğru bir tespit ve de ayrıca insanlar doğası gereği inanmaya meyilli olduğu için dine inanıyor da olabilir. .. ben bunları sorguladikca anlıyorum

• Evrenin kendiliğinden oluştuğunu düşünmek aynı ilaçlar, rüzgar etkisiyle karışan birkaç şurup gibi düşünmemiz gerekmez mi? Eğer diyorsan ki biz sadece etrafımızdakiler müslüman olduğu için müslümanız , o zaman sende benim yaptığım gibi yap, diğer dinleri de araştır yanlışlarını doğrularını. Sonra zaten fark ediyorsun ki dinimizde en ufak bir şunu şöyle yap dediğinde bile bir hayır olduğu için söylenmiş.
    Ayrıca Allah ateistlere doğru yolu buldursun! AMİN

0|0
    0|0
  • Doğru yoldasın! Doğru yol ateizm

2|1
    0|0
  • Dünya, galaksi ve evrenin oluşumu hakkında şüphelerin senin imanini azaltmak yerine artırmalı bence..

Çünkü bing-bang'tan önce, tüm gordugun o evren, sonsuz sayıda yıldız ve gezegenin toplam hacmi bir yumruk büyüklüğü kadardı.. Bilim adamları bu denli küçük olan cismi SONSUZ AĞIRLIK, SONSUZ YOĞUNLUK ve SONSUZ SICAKLIK olarak yorumluyorlar. Bu yumruk büyüklüğündeki cisim patladıktan sonra etrafa saçılan parçalar yıldız gezegen ve göktaşları olarak uzaydaki yerini alıyorlar. Patlama Kyle şiddetli oluyor ki, aradan milyarlarca yil geçmesine rağmen etkisi halen devam ediyor ve şu an evren hala genişliyor. 93 milyar ışık yılı genişliğindeki evren sence kendiliğinden mi oluşmuştur?

0|0
    0|0
  • dinler insanları bölmekten başka birşey değil. o kitapların kutsallığına inanmıyorum. tek inandığım ve bildiğim o kitaplara inanan insanların olduğu...

0|0
    0|0
    • insanların anlattığı hikayeleri görmedin. sadece beyninde kurguladın ve buna inanmana izin verdin. allahı ve kuranı hiç sorguladın mı? hiç derine inmeye çalıştın mı? ... allah dediğin varlığı gördün mü?

• Yanlışsın abi sen zaten böyle inanıp şüphe ediceksen senin aklını anında çelerler.

0|0
    0|0
    • Çevrende gördüğün için bu dine inaniyorsun ve de körü körüne inanmak saçma !!

• Çevrem de gördüğüm için inanmıyorum ! şunu beynine yaz bir zaten sen hissedemediğin şeye inanamazsın sende haklısın ben her duamı ettikden sonra hissediyorum ve aynısı kabul oluyor rüyalarım çıkıyor hissedebiliyorum. Allahın beni duyduğunuda hissediyorum asıl sen milleten duyduğun aptalca şeylerle gelme.

• Aynen haklısın

0|0
    0|0
  • Benimde azalmıştı zaman geçtikçe yeni fikirleri görünce tamamen inancım kalmadı 4 senedir ateistim

0|0
    0|0
  • Bu kadar mükemmel bir düzen ve yaratılmışlar var iken sence onları yaratan birinin olmaması mümkün mü, kendi kendine bunların gelişmesi mümkün mü? Tabikide aklın karışabilir, sorgulayabilirsin ama çok yolundan sapma bence.(Bu sadece bir uyarı.) Bir sürü bu konulara dair bilgiler var, akademisyenlerin konuşmaları vs. var, araştırır isen bulursun. 😊👍✋

0|0
    0|0
  • Tövbe de

0|0
    0|0
Yükleniyor...