İnsan resmi çizmek günahmı?

Küçüklükten beri insan resmi çizmeyi severim. Bir ara bunun günah olduğunu duydum. Gercekten öylemi? Bir bilgisi olan varmı?

0|0
15|24

En İyi Erkek Görüşü

• Nerden duydun?

1|0
    0|0
    • Arkadaşım dedi. Daha sonra internetden araştırdım.

• Resime bir mana yuklemedigin sürece bir sorun teşkil etmez, eskiden heleki cahiliye devrinde ve sonrasinda bir çok büyücü resim cizip manalar yukleyip baska kisilerin kaderlini etkilemeye calisan kisiler olduklari için peygamber efendimiz zamaninda bu tur uygulamalara yasak getirildi diye biliyorum, onun haricinde sanatsal etkinlik ve görsellik günümüz aşamasinda günaha tesvik saglamadigina kanaat getiren ve mulazaralar sonucu olumlu tepkiler almistir. Sanatsal figürlere kisilik ve bilindik kisilikler isnat etmeden yapabilirsiniz

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 23

• zaten bunlara kafayı taktığımız için islam teknolojide geriledi... oysaki avrupadan ilerdeydik.. bunları tartışa dururken onlar ilimde teknolojide gelişti

1|0
    0|0
  • Ben de duymuştum yaratma gibi olduğu için sanırıım günahmış

1|0
    0|0
  • Tam olarak günah mı bilmiyorum ama cinler ve iblislerin de bulunduğu dünyada yaşıyoruz.
    Enerjiden var oldukları için cansız maddeye girebiliyorlar ve Besmele çeksen dahi resimde güvende oldukları belirtiliyor. Resimden hep korkarım-olayı bilmeden öncede korkardım- canlanacak diye. Etkiyi onlat oluşturuyor

1|0
    0|0
  • kul hakkı yemek -zina dışındaki günahlar abartıdır

0|0
    0|0
  • Osmanlı döneminde, resimi gerçek boyutları ile çizmek günah sayılırdı. Bundan dolayı minyatür sanatı geliştirildi. Resim çizmenin bir çeşit yaratma işlemi olduğu varsayılıp ancak Allah yaratabilir o halde resim çizmek günahtır gibi bir mantık ile bunu ileri sürmüşlerdi. Karar senin.

0|0
    0|0
  • portre evet

0|0
    0|0
  • Beni çiz, günah değildir herhalde.

0|0
    0|0
  • büyük günah hemde

0|0
    0|0
  • Değil

0|0
    0|0
  • Çizdiğin kişi razıysa bence değildir. Sonuçta dalga geçmiyosun bişiy yapmıyosun.

0|0
    0|0
  • Gunah degil de oruçluyken yapmamak lazım

0|0
    0|0
  • Öyle saçma saalak bir günah olamaz

0|0
    0|0
  • Degil

0|0
    0|0
  • yoo bnmkini cizeblrsn istersen tanbi resmini ckip atmk kydiyla 😝😝

0|0
    0|0
  • Saçmalık...

0|0
    0|0
  • hayır

0|0
    0|0
  • leeeeeeeeeeeeeeennnnnnnnnnnn

0|0
    0|0
  • Neden olsun. Sacmalik

0|0
    0|0
  • Ne alaka yahu

0|0
    0|0
  • Saçmalama

0|0
    0|0
  • yok ya bunlar uydurma fazla kulak asma sen

0|0
    0|0
  • Günah diye duydum

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 14

• evet suret resmı cızmek haram. bende ogrenınce bıraktım cezası cok urkutucu
    Buhari, İbn Abbas (r. anhuma) hadisinden Rasulullah (s. a. v.) ’in şöyle dediğini ortaya koydu:
    مَنْصَوَّرَصُورَةًفِيالدُّنْيَاكُلِّفَيَوْمَالْقِيَامَةِأَنْيَنْفُخَفِيهَاالرُّوحَوَلَيْسَبِنَافِخٍ
    “Kim bir suret yaparsa, Kıyamet Günü o yaptığı surete can üfüresiye kadar Allah ona azab eder. Halbuki o üfüremez.”
    (Buhari, K. Lilbâs, 5506)

İbn Abbas’tan rivayet edilmiştir:
    “Ona bir adam gelib dedi ki; Ben bu suretleri çizip, bu suretleri yapıyorum. Onlar hakkında bana fetva ver.
    Bunun üzerine o; Bana yaklaş, dedi.
    O, elini başına koyasıya kadar ona yaklaştı.
    İbn Abbas dedi ki; Sana Rasulullah (s. a. v.)’den işittiğimi haber veriyorum. Rasulullah (s. a. v.) şöyle derken işittim:
    كُلُّمُصَوِّرٍفِيالنَّارِيَجْعَلُلَهُبِكُلِّصُورَةٍصَوَّرَهَانَفْسًافَتُعَذِّبُهُفِيجَهَنَّمَ
    “Her suret yapan ateştedir. Yaptığı her surette onun için bir nefis/can verilir. O suret cehennemde ona azab eder.” Eğer sen mutlaka yapmak zorundaysan ağaç ve canlı olmayan bir şey yap.”
    (Muslim, K. Lilbâs ve’z Zîneh, 3945)
    bitkı ve obje resımlerı caiz.

0|0
    0|0
  • bende çok fazla araştırdım ama kesin bir kanıt bulamadım çoğu alimde bunu ben yarattım demediğin sürece günah olmadığını söylüyor zaten

1|0
    0|0
  • İlk defa duyuyorum ama oyle bir sey varsa ben suanda gunahkarim, cunku bende cizerim.

0|0
    0|0
  • İnsan sureti çizmek evet

0|0
    0|0
  • İnsan sandığın insansa hayır. Ha insan değilse eline yazık olur okadar

1|0
    0|0
  • bence değildir bir bilgim yok ama çok önceden beri insanlık resim çizer gördüğün bir şeyi kağıda dökmek günah olmamalı bence

0|0
    0|0
  • Canlı resmi çizmek günah diye biliyor.

0|0
    0|0
  • Çok günah çok

0|0
    0|0
  • bende şunu duydum: "bir canlının resmini çizersen ona ruh verene kadar günahını cekersin" yanlış olabilir bu eylem çunku birini çizip yaratıyoruz tabi gunahmı bilemem pek sanmıyorum gercekten gunah olduğunu

0|0
    0|0
  • günahmış öyle duydum

0|0
    0|0
  • Ben de öyle biliyorum.

0|0
    0|0
  • Ya sacma salak konuşmayın ya 😠😤

0|0
    0|0
  • Bende günah diye duydum

0|0
    0|0
  • Çizmek gunah değil. Namaz kilinan ortamda olmamasi gerek. Putperestliğe girer çünkü. Çizilip saklanabilir.

1|0
    0|0
Yükleniyor...