Eleştirilerde ve sözlü münakaşalarda haklı çıkmak ve karşımdakini bastırmak için neler yapmalıyım?

Genelde KS da oluyor. Veya gerçek hayattaki sözlü tartışmalar.
Ve her ne kadar fikrimi beyan etsem de, bazen kendimi iyi ifade edemiyorum ve sanki aşağıda kalmışım gibi hissediyorum.
Sizce bir insan , kendisini nasıl sözlü savunabilir?
Haksızken haklı çıkmak var. Bu nasıl olur peki?
Tartışmanın , sözlü münakaşaların taktikleri nelerdir?
Eleştirilere nasıl karşılık verilmeli ve karşıdakini nasıl bastırmalı?
Bu konuda gerçekten eksiklerim var. Yardımcı olursanız çok minnettar kalacağım 😊😊😊

0|0
13|12

En İyi Erkek Görüşü

• Önce kitap okuman gerek ancak öyle boş kitaplar değil. Sana birşeyler katacak kitaplar. Mesela tarih ya da edebiyat şiir felan da değil maksat dilini açmak dilini kuvvetlendirmek. Daha sonra araştırmalar yapacaksın. Bilgiye aç olucaksın. Benim sana tavsiyem https://onedio.com buraya gir. Burada istemediğin kadar genel kültür tarih vs. var. Daha sonra büyük düşünürleri okucaksın. Örneğin Mevlana ya da Yunus Emre ya da Dostoyevski ya da Rene Descartes vb kişiler. Sonra bilimi araştıracaksın. He sakın kafana bu bilgiler nerede lazım olur falan deme mutlaka lazım oluyor. Felsefi akımları ya da felsefe filozoflarını oku hayatlarını istersen okursun ama yaptıkları işleri sözlerini kesinlikle oku. Karşındakini vurman için sözlerini destekleyecek kişileri örnek göster. Mesela dini bir konuda tartışma olduysa hemen Mevlana'nın sözleri gelsin aklına ya da Said Nursi Hazretlerinin oku. Kısaca hep oku ama cinayet falan fistan değil. Gerçek kitaplar oku sana faydası olacak kitaplar oku. Unutma okumayan adam sokaktaki canlı bombadan daha tehlikelidir. He birde savaşları falan ihmal etme verdiğim sitede çook kaynak var. Ben önüme çıkacak herkesi bilgimle devirdim. Sende yaparsın.

1|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• kamilinen haşrolmayan kendisin evla bilir
    Dinleme cahil adamı özünü derya bilir
    der tüccari yar elinden çektiğim mevla bilir
    mevsim ihtiyar olunca dağları kış incidir
    Aşık Tüccari
    ne zaman bir alimle tartışsam ben haklı çıktım, ne zaman bir cahille tartışsam sonunda ben haksız çıktım..
    Tam bilmiyorum ama sanırım imamı şafi demiş.

Sana tavsiyem en büyük silah tevazu, tabi kulakları senin sözüne sağır değilse.
    Karşındakineolumlu sözlerle söze başlarsan seni dinlemeye başlar. @KumruSahin den öğrendim 3 olumlu kelimeye bir olumsuz kelimeyi serpiştirmen tansiyonu düşük tutar, tartışmayı sen yönetirsin.
    Eskilerden hilleli bir şaire taşlamalarından ötürü, zamanın müftüsü kalabalık içinde "sen dinsizsin der" bu söze o devirde cevap vermek çok tehlikeli söyleyen müftü ama Hilleli dayanamaz "hazret bana dinsiz dedi bende ona samimi müslüman diyorum korkarkm hakkın divanında ikimizde yalancı çıkacağız'' der hem müftüye herkes güler, hemde müftü Hilleli şaire hiçbirşey diyemez. Hilleli şairde oradan başı omuzlarının üstünde üstelik onurunu korumuş olarak gülerek gider. İma iyidir, bizim kültürümüzde vardır, tatlı dille yara derin olur vesselâm.

1|0
    0|0
  • ks den bahsediyorsan burdaki insanlara bişey anlatamazsın onun için benim taktiği kullan anında engelle hiç münakaşaya girme :)

1|0
    0|0
  • Sesini yükseltiyorsun
    O konuşurken araya giriyorsun
    Sözünü kesiyorsun
    Bal gibide olur reçel gibide yazılır diyosun :)

1|0
    0|0
  • Çok çalışmalı ve çok çalışmalısın.

1|0
    0|0
  • Önemli olan birilerini alt etmek degil
    Önemli olan kişiliğinden taviz vermemek,
    Hakliysan bunu senin bilmen yeterli,
    Kimseyi İkna etmek zorunda değilsin bir kere anlat geç.
    Eger ki haksizsan haksız olduğunu bilip hakliya hakkını ver.
    Camur insan olma, Çamura batmış olana el uzat.

1|0
    0|0
  • Cahil ile edeceğin münakaşa çıplak el ile güneşi tutma arzusu gibidir. Boş, beyhûde ve yorucu...
    Karşındaki cahil ise ''SUS'' inan bana susmak en büyük hakarettir karşı tarafa.

0|0
    0|0
    • Anlamıyorlar işte. Sinir bozucu bu da. 😞😞😞😞

• Tavsiye için tşkler 😄😄😄

• Rica ederim :)

• Takmazsan sorun olmaz.

0|0
    0|0
    • O taktik de her dakika işe yaramıyor be.
      Sonra "Aaa bak bilmediğinden susuyor" derler.
      😒😒😒😒

• Her tartışmada ki cümlenin sonuna neyse daha anlat mıyım istediğini de susayım. Zira cahille tartışmaya giremem. De.

• Benim de cevap aradığım sorulardan:)

0|0
    0|0
  • İyi laf skman lazm susmasi icin

0|0
    0|0
  • hc bsy yapma otur öyle

0|0
    0|0
  • fazla takılma sen

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 13

• Ben her türlü tartışmanın üstesinden geliyorum burada fazla takmıyorum ama normal yaşantımda millet en sonunda düşündüm de dediklerinde haklılık payın var haklısın deyip susuyor 😂😂😂 baskın ol düşüncelerinin sonuna kadar arkasında dur ve o düşünceleri savun

1|0
    0|0
  • Sakin kalabilmek önemli. Düzgün bir şekilde fikrini başkasına empoze etmeye çalışmadan.
    Ks'de tartışmıyorlar, hakarete vuruyorlar, anlama özürlüleri, saygısız insanlar var. Onlarla uğraşmayacaksız. Karaktersiz onlar. İş tartışmadan başka herşeye benziyor yani :/

1|0
    0|0
  • Bilgi sahibi olmadığın konuda münakaşa etme.
    Ne kadar konuşursan konuş karşıdakinin anladığı kadar konuşmuş sayılırsın

Cahille tartışma kaybeden sen olursun.

1|0
    0|0
  • Güçlü bir kelime dağarcığınla alt etmeye meyilli cümlelerinle her şeyin üstesinden gelebilirsin. Bir konuda görüş beyan etmek için o konuyla ilgili bilgi sahibi olmak gerekir tabi. Bol bol okumak sonrasında okuduklarını kelime dağarcığındaki kelimelerle yoğurmak harmanlamak..

1|1
    0|0
  • Bilgili olmak kesinlikle önemli. Saçma laf sokmalara girersen komik olur küfür gibi.. Sakin duruş sergile ve farklı kelimeler kullan az konuşup altta kalma fazla ama düşündürücü konuşmalısın aa ne demek istedi diye düşünsün dursun mesela

1|1
    0|0
  • Kitap oku, ne alaka diyeceksin ama. Hayal gücün geniş olduğu zaman aklına bazı şeyler çok çabuk gelir. ''keşke şunu deseydim'' demezsin yani sonra.

1|1
    0|0
  • Diyalektik felsefesi okuyabilirsin

0|0
    0|0
  • Hakliysan sus

0|0
    0|0
  • Bu cok uzun konu zamaninda munazara yarismalarindaydim

0|0
    0|0
    • O zaman birkaç taktik verirsin bize artık? 😊😊😊

• Mesela diyelim ki bir laf dalasina girdim. En az zarar alarak nasıl siyrilirim o tartışmadan?

Kendimi nasıl haklı konumuna sokarim?

Ve karşımdakini nasıl bastırırım?

Bir de eleştiri aldığımda ne yapmalıyım?

• Şu an isteyim canim mesaj atabilirsin musait oldukca cevaplarim ben

• Ben oyle oldugu zaman parliyorum hic sakin kalamam

0|0
    0|0
  • Aynı ben

0|0
    0|0
  • Başarılar

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...