Bir insan , neden karşısındakine "CAHİL" der?

Birkaç kere rastladım. Kah kendim için , kah başkaları için.
Ama bir insanın karşısındakine bunu deme sebebi nedir sizce?
Neye dayanarak söyler bunu o insanlar? Beni tanimiyorlar / seni tanimiyorlar / onu , onları tanimiyorlar ki?
Siz peki? Hiç kullandınız mi bu kelimeyi bir başkasına? Neye dayanarak dediniz? Ve neden dediniz peki?

1|0
15|19

En İyi Erkek Görüşü

• Insanoglu degisken bir varliktir. Krlimleri futursuzca kullanir ve onune gelene srn oylesin boylrsin der maaesef..
    Niçin ilk defa gördüğümüz bir peynirin evsafı hakkında söz söylemekten kaçtığımız halde ilk rasgeldiğimiz insan hakkında son kararımızı verip gönül rahatlığıyle öteye geçiveriyoruz?”..
    Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali

1|0
    0|0
    • Dediğin doğru ama genelde bunu diyenler konuşma stilimizden bizi tanıdığını iddia ediyorlar ve ona göre söylediklerini ifade ediyorlar. Bu doğru olabilir mi sence?

• @Janess baska yer neresi😑😅😅😆😆😆

• Amaannn zaten kafam karıştı iyice nerde kime yorum yapiyorum anlamadım bugün :)))

En İyi Kız Görüşü

• Cahil insan bişeyi yanlış biliyorsa sen doğrusunu ona söylediğin halde yanlış olanı tuhaf biçim de diretendir bana göre eğer cahil olmasa yanlış bildiginin doğrusu ile uyarildiginda diretmez tesekkur eder ve kendine bir arastirayim asli astari neymis der arastirir öğrenir

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 18

• Bilgisiz insana câhil demek büyük yanlıştır.
    Asıl cehâlet bilipte bunu tatbik edemeyendedir.
    Mesela hayatında hiç şehirde yaşamamış bir köylüyü şehre indirdiğimizde belediyenin parkındai çimlere basarak dolaşabilir, bu yadırganmaz ve eleştirilmez.
    Ancak şehirde doğup büyüdüğü halde, o çimlere besılmayacağı kuralını benimsediği halde bu kuralı çiğneyen kişi cahil kimsedir.

1|0
    0|0
  • Genelde kendi fikri/düşüncesi olmayıp, sağdan soldan duyduklarını tekrarlayan insanlar için kullanıyorum.
    Gerçek anlamını kastederek kimseye söylemedim sanırım.

2|1
    0|0
  • Eksik insanlar, ruhu aç, sürekli bir kızgın çocuk ruh halinde yaşayan, sevginin çocukluğunda öğretilmediği, insan sevgisine kapalı maneviyattan bihaber insanlar malesef üstün olmayla değerli olmanın arasındaki farkı bilmedikleri için, karşısındakinden çok daha düzgün ifadeleri bilemediği için, onu ezmekle yükseldiğini sanır. Azelcan her zaman der ki üstünlük ezmekle değer vermekle elde edilir. Toplumumuzun en büyük kusuru, ülkenin bu durumda olmasından tut, insanların mutsuz olmasının nedeni işte bu küçücük görülen yanlışımızdır.

0|0
    0|0
  • Ya gercekten cahil oldugu icin der ya da diyenin bizzat kendisi cahil oldugu icin, saldirganlastigindan der.

1|0
    0|0
  • Bu ülke de herkes bir birini cahillikle suçluyor işin trajikomik yani kimsenin yeterince bilgiye sahip olmamasıdır

1|0
    0|0
  • ilber ortaylı'nın akrabası olabilir diyen kişi :D

1|1
    0|0
  • Kullanırım. Gayet sık bir biçimde. bir muhabbette davarın biri çıkıp bildiğim bir konuda abuk subuk yanlış yorum yapıyorsa derim.

1|0
    0|0
    • Ama kim göre doğru? Kime göre değil?

• Doğru kime göre neye göre olmaz. Göreceli bir kavram değildir. Tarihi birseyden veya bilimsel bir olgudan bahsediyorsa ve saçmalıyorsa gömerim.

• Cahil cahilden üstündür. Ondan

1|0
    0|0
  • cahildir cidden

1|0
    0|0
  • Cahil Ne demek?
    Önce bunun manasını tam bilirsek ona göre hareket ederiz.
    Cahil Arapça kökenli bir kelime olup, haddi aşma anlamına gelir, TR de sanıldığı gibi okumamış tahsil eğitim görmemiş anlamında değil.
    Seni tanımayan biri Sana Cahil diyorsa bir taşkınlığını görüp te demiştir yoksa tahsil durumunu okulunu nerden bilsin.

1|0
    0|0
    • Herkesin bu anlamı bilmediğine eminim.
      Başka amaçlar için söylüyor insanlar bu kelimeyi.
      Yukarıda yazanlar doğru olabilir bence. Yani kendi cahilligini örtbas etmek için...

• Cahili bide sôle bilirim anlamayana denir. cahilin babasi var birde

• "İnsanoglu zalim ve cahildir" ayetini referans almışsa demekki :/

1|0
    0|0
  • gerçekten konuşulan konuda cahildir, ama cahilliğini kabul edebileceğine ve kendini geliştirebileceğine inanıyorsan kişinin cahilliğini yüzüne vurursun. diğer türlü arkasından konuşur ya da düşünürsün. az vakit geçirirsin.

1|0
    0|0
  • Herkesi kendi gibi gördüğü icin

1|0
    0|0
  • kullaniyorum bolca etrafta var... burasida dolu yazilara sorulara bakinca kendimi tutamiyorum

1|0
    0|0
  • bence onu diyenin kendi cahil tanıamdığı kişi hakkında görüş yaptığına göre

1|0
    0|0
  • E golu dur

0|0
    0|0
  • blmem

0|0
    0|0
  • kendi cahilliğini bastırmak için...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

• Damarıma dokunulamadığı sürece kırıcı, küçük düşüren kelimeler kullanmam
    Hem bilmemek değil öğrenmememk ayıptır :)
    Boşu boşuna kalp kırmaya gerek yok.

1|0
    0|0
  • Bu kelimeyi kullanan kişiler genelde başkalarının düşüncelerine, fikirlerine tahammül edemeyenlerdir, onlar gibi düşünmediğin, tercih etmediğin ve tasvip etmediğin sürece cahilsindir..

1|0
    0|0
  • hiç bir konuda hiç bir bilgisi yoktur, saçmalıyordur, cahil derler

1|0
    0|0
  • Kullanmışımdır bir çok kez, at gözlükleri ile gezenlere. Kendi doğrularından başka hiç birşeye hak vermeyenlere. Kendini rezil edenlere, bencillere, bu hayatın öteki tarafıda olduğunu bilmeyenlere.

1|0
    0|0
  • Hiç sevmem bu tür soylemlerde bulunanları genelde kendi fikriyle uyusmayan zıt bir fikirle karsilastiklarinda soylerler. Ben dedim mi hiç diye düşündüm kimseye cahil demedim ama bir olay karşısında cahillik ya dediğim oluyo

1|0
    0|0
  • Çünkü okadar büyük balona dönüş bir egosu vardırki karşısında cahil deyip aşağılamaya çalıştığı kişinin elindeki bir iğne yeterlidir söndürmeye işte o arkaaş bundan habersizdir

1|0
    0|0
  • evet kullandım boşuna dememişler bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıp diye. bende karşıdaki bilmiyorsa cahil demem ama bile isteye öğrenmiyorsa ben ona cahil derim çünkü bu kalıba kendini o şahıs sokmuş olur

1|0
    0|0
  • Cahilse cahil derim. benim için en büyük cahilde ön yargılı insandır. bilmem anlatabildim mi?

1|0
    0|0
  • Belki onun bekledigi düzeyde tartisip konusmuyosun
    Toleransi zayif biri

1|0
    0|0
  • benim bir arkadaşım var o bana hep cahil der hatta benim numaramı cahil die kaydetmiş manyak :D
    bilgi yarışmasında -450 ye girmiştim o yüzden sölüyıo :D

0|0
    0|0
  • Kendi cahilliğini örtebilmek için

1|0
    0|0
  • Karşımdaki bilgisiz bilgisiz konuşup ukalalık yapıyosa

0|0
    0|0
  • Cahil olduğu için

0|0
    0|0