Aile Bireylerinizden Size Dini Baskı Uygulayan Oluyor Mu?

Üniversite öğrencisiyim. Vizeler bitince memlekete gezmeye geldim. Ablamın arabasıyla bugün gezip tozacaktık ama ablam tutturdu ben namaz kılmayan birini arabama bindirmem, o zaman öğle namazını kılacaksın diye. Ben de sırf arabanla gezmek için yani menfaat için namaz kılarsam bunun ne anlamı var dedim. Olsun sen kıl belki bu şekilde namaza alışır bir daha bırakmazsın dedi. Halbuki böyle davranışlar asıl beni dinden uzaklastıriyor. Sen şeriatçı misin dedim ben de. Evet en dogru yol şeriat dedi. Peki sen şu an bir kadın olarak üniversite bitirdin, meslek sahibi oldun, kendi araban var, şeriat olsa bunlara sahip olabilir miydin dedim. Ne alaka dedi? Arabistan'da kadının biri sırf araba kullandı diye kırbaç cezası aldı dedim. Orada doğru uygulanmamış demek ki şeriat dedi. Peki bizde olsa doğru uygulanacağı ne malum dedim. Böyle fikir ayrılıkları yaşadık ablamla. Bana dini baskı uygulamaya çalışması da cabası. Siz de aile bireylerinizle böyle fikir ayrılıkları yaşıyor musunuz?

Güncellemeler:
Evet?
Diğer görüşler?

0|1
9|6

En İyi Kız Görüşü

• annem babam beni iyi bir inancla buyuttu, sukurler olsun boyle bir ailede dogdumda inancim var ama hicbir zaman namaz kilmak zorundasin vs diye baski yapmadilar. sadece babam namazin hayirlarindan kilsan cok guzel olur falan diye konusur. baski soz konusu bile degil. dinde zorlama olmaz. allah icin yapicaksin ibadetini. ama ablanda seni bu yola sokmak icin degisik bir yol denemis. ilginc buldum acikcasi. kul kulu yargilayamaz ki.

0|0
    0|0
    • Babam dindar biri ama o konuda hiç baskısı yok. Ama ablam sürekli namazini kildin mi, hadi kilsana vs diye baskı uyguluyor ve bu beni çok rahatsız ediyor.

• o da kendince seni dogru yola cekmek istiyor. sevgisinden baska bir seyden degil. onu da anlamaya calis. tavri uslubu yanlis ona bisey diyemem oyle yapmamasi gerek ama ablan ve senin iyiligini istiyor cok buyuk tepkiyle yaklasma

En İyi Erkek Görüşü

• Allah'ın şeriatı birdir. Dünya üzerinde ise 4-5 farklı çeşidi vardır. Burdan yanlış yapıldığı net görülüyor.

0|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Onlar senin ailen olabilir ama seninde tek başına bir birey oldugunu unutmamalari lazim.
    Agaci yaşken egitmek ve sonrasinda karismamak gerekir.
    Organlarimi bagisladim mesela annem disinda herkes tepki gosterdi ölünce bos mu kalkiyomussun falan neler neler. Ama önemli olan annemdi kararlarima saygılı dir herzaman o konuda sansliyim.

0|0
    0|0
  • Kadinlara daha cok yapiliyor bu. Ailesi sabah aksam kuran okuyupta cocuklari ateist olan bir suru arkadasim oldu.
    Bir donem okula gittigim sure disinda hic bir baski yasamadim. Ramazanda sirf millet sevap point kazancak diye ac kalmak cok sacmaydi gercekten.

0|1
    0|0
  • Hayır olmuyor

0|1
    0|0
  • Herhangi bir dini kabul etmiyorum ben. Tabii ailemden dolayı Alevilik kültürüyle büyüdüm. Din konularında da sadece böyle o kültürle büyüdüğümü belirtiyorum. Ablanın davranışları ve düşünce yapısı çok yanlış bence. Sen bir üniversite öğrencisisin kendi kararlarını verebilirsin. Ve bu senin yaşamın. Her şeyden sen sorumlusun. :)

0|0
    0|0
  • kadınlar neden serıat ıster hıc anlamam cok acıp gercekten

0|0
    0|0
  • Hayır olmuyor, gerçekten böyle baskılar iyi değil din özel bir şeydir özgürlük gibi kimsenin karışmaya hakkı yoktur diye düşünüyorum.. Allah'la senin aranda olan bir şey güzel kardeşim unutma :)

0|0
    0|0
  • Hayır bizde öyle bişey yok

0|0
    0|0
  • Evet oluyor

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 5

• Hayir

0|0
    0|0
  • hayır, bu konuda ailemden baskı görmedim üstüne merak edip gerekli eğitimlerinide aldım hamd olsun

0|0
    0|0
  • panpa ablan nasıl bir insan sinirim bozuldu :) ciddimisin

0|0
    0|0
    • En ufak bir abartım bile yok

• sanki ayaklarından elektirik vermiş. ne demiş, namaz kıl.

0|0
    0|0
    • Fiziksel işkence yoksa sorun yok ha? Zihniyete gel :)

• Ablan kafayı yemiş

0|1
    0|0
Yükleniyor...