Bir Türk'ün diğer Türk'ü sevmesi için müslüman olması gerekli mi yoksa din yönüne bakmadan ırk yönü ile sevmeli mi?

Bence müslüman olmak elbette önemli Türklerin milli dini olmuştur dünya üzerinde yaşayan nadir Türk toplulukları farklı dinlerdedirler Türkler islami iranlilar gibi kilic zoruyla degil eski dinlerine cok benzedigi icin benimsemislerdir. Tanri inanci harbe girme et ile beslenme ( bir donem budizm dinini benimseyen turkler et yemeyerek harbe girmeyerek benliklerini yitirip asimile olma yolunda olduklari icin kurduklari beylik kisa surede yikilmistir) islam cogu yonuyle Turklerin eski dinine cok yakindir ve abbasi araplarinin emevi araplari gibi irkci olmayip turklere sicak bakip devlet kadelemelerinde is vermesi ile Turkler islama dahada yakinlasmisti ve tabiki Turklerin %90-95 lik bir kismi muslumanken geriye kalan diger yuzdelik hristiyanlik tengrizim-samanizm gibi dinlere mensuptur. Bana kalirsa bir Turkun bir Turku sevmesi icin musluman olmasi gerekmez kani dili tarihi eski inanci yoresi toresi gelenegi bayrami bir olan Turkler inanc ile bolunmemeli misal avrupa birligi kimi hristiyan kimi ataist kimi budist vs vs ama birlik icindeler ki biliyorsunuzdur hristiyanlarda ortodoks ve katolikler birbirini hic sevmezler dusmandirlar ama yinede birlerdir. Bir suru farkli ulke avrupa birligine uye dilleri dinleri renkleri adetleri gelenekleri tarihleri vs bir olmayan ulkeler bizim Turk dunyamizin %90-95 i muslumanken kanimiz dilimiz rengimiz orfumuz adetimiz tarihimiz atalarimiz vs bir iken neden bizde bir birlik olusturmayalim ki... Soruya donecek olursak benim icin dini yonu onemli degil din Allah ile kulu arasindadir ben saman bir Turkude sevebilirim. Peki sizce?

1|0
715

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 14

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 7

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...