Bir Türk'ün diğer Türk'ü sevmesi için müslüman olması gerekli mi yoksa din yönüne bakmadan ırk yönü ile sevmeli mi?

Bence müslüman olmak elbette önemli Türklerin milli dini olmuştur dünya üzerinde yaşayan nadir Türk toplulukları farklı dinlerdedirler Türkler islami iranlilar gibi kilic zoruyla degil eski dinlerine cok benzedigi icin benimsemislerdir. Tanri inanci harbe girme et ile beslenme ( bir donem budizm dinini benimseyen turkler et yemeyerek harbe girmeyerek benliklerini yitirip asimile olma yolunda olduklari icin kurduklari beylik kisa surede yikilmistir) islam cogu yonuyle Turklerin eski dinine cok yakindir ve abbasi araplarinin emevi araplari gibi irkci olmayip turklere sicak bakip devlet kadelemelerinde is vermesi ile Turkler islama dahada yakinlasmisti ve tabiki Turklerin %90-95 lik bir kismi muslumanken geriye kalan diger yuzdelik hristiyanlik tengrizim-samanizm gibi dinlere mensuptur. Bana kalirsa bir Turkun bir Turku sevmesi icin musluman olmasi gerekmez kani dili tarihi eski inanci yoresi toresi gelenegi bayrami bir olan Turkler inanc ile bolunmemeli misal avrupa birligi kimi hristiyan kimi ataist kimi budist vs vs ama birlik icindeler ki biliyorsunuzdur hristiyanlarda ortodoks ve katolikler birbirini hic sevmezler dusmandirlar ama yinede birlerdir. Bir suru farkli ulke avrupa birligine uye dilleri dinleri renkleri adetleri gelenekleri tarihleri vs bir olmayan ulkeler bizim Turk dunyamizin %90-95 i muslumanken kanimiz dilimiz rengimiz orfumuz adetimiz tarihimiz atalarimiz vs bir iken neden bizde bir birlik olusturmayalim ki... Soruya donecek olursak benim icin dini yonu onemli degil din Allah ile kulu arasindadir ben saman bir Turkude sevebilirim. Peki sizce?

1|0
7|15

En İyi Erkek Görüşü

Erkekler Ne Diyor 14

• Rica ediyorum tarih bilmeden böyle konularda boş boş konuşmayınız.

bir kere İslam ile türklerin eski ata dininin alakası bile yoktur birbiriyle, ne kafada olduklarını İbn-i Fadlan'ın seyahatnamesinde birebir görüp yazdıklarından görebilirsin.

Ki eski türkler, bişeylere spesifik olarak tapan adamlar değildi, tapılan ve önemsenen tek şey doğa ve yaşamdı. tanrı fikri öyle İslam'daki Allah gibi bir konseptte de değildi ve tek tanrı yoktu.

Türkler İslam'a kılıç zoruyla mı girdi? Bence hayır, ama ciddi katliama uğradıkları doğru. Türklerin müslüman olma sebebi 'Elhamdürillah der yolumuza bakarız' kafasıdır. Başka bişey değil. Ki müslüman olan türklerin de müslümanlık anlayışının bugünkü gibi arap sünniliği olduğunu sanmayın. Türklerin kökü gayrisünnidir.

13. yüzyılın günümüzde rahmetle anılan dervişleri falan afyon çekip şiiir yazan adamlardı. Şaman gelenek bugün bile türklerin üzerinde etkilidir.

Türklerin sünnileşmesi Osmanlı'nın icraatıdır teknik olarak. Göçebe türkler müslüman olsalar bile dinin kurallarına göre yaşamazlardı pek ki İbn-i Fadlan 'Müslüman oğuzların din hakkında tek bildikleri bir arap görürlerse 'Selamınaleyküm' demekten ibaret, kendi aralarında bile allahın selamını vermiyorlar' diye kaydetmiş.

bir de, sanki biz kendi içimizde alevi-sünni nefreti taşımıyormuşuz da her kesim birbirinden ölümüne nefret etmiyormuş gibi hristiyanların birbirine düşmanlığına takıyoruz anlamıyorum.

Ben özbeklere falan söylüyorum o Turan bir gün kurulursa, aklınız varsa Türkiye'yi almaz kendi aranızda anlaşırsınız diye.

0|1
    0|0
    • Arkadasim uzuleceksin ama buyuk yanlissin ya :) Turklerin sunnilesmesinden bahsetmissin Turkler cogunlukla hanefi azinlik olarak alevidir imam-i hanefi Turktur haci bektasi veli de Turktur. Turkler kilic zoruyla musluman olmamistir ve katliam dedigin konu emevi pacavrasi bir halifenin Turkler samandir deyip kesin diyerek emir vermesi ve Turklerin oldurulmesi ardindan hulagu han in araplari delip desmesi olayidir iyide yapmistir. Turk kabileleri islami tanidikca sevmistir kendine yakin bulup benimsemistir. Turklerde goktengri ve yertengri vardir islamla benzesen kismi araplar ya da yunanlar gibi put yapmayip goklerdebir varlik olduguna bir tanri olduguna inanmalaridir ve islamda da bu ayni sekildedir tanri yapilmaz yenmez gorulmez bu gayet iki taraftada ayni sekildedir Turk dervisler demissin sanirim yunus emre mevlana hoca ahmet yesevi haci bektasi veli vs vs gibi Turk alimlerden bahsediyorsun bu insanlar dinlere cok bagli yasayip irklarina olan sevgilerinden de tavis vermeyen insanlar

• Dedigim gibi Turkun dini mezhebi ile ilgilenmem Turk olmasi onemli ben sunniyim ama vatan satan sunni bir k. rttense vatanini seven alevi bir Turk kardesimi tercih ederim saman ataist vs vs bunlar yaratici ve yaratilan arasinda musluman olmasada bir Turku severim olmasi gereken budur bence

• Türklerde tanrıya tapınılmaz, tengri için değil şan için savaş yapılır, Alplik tüm savaş meraklısı milletlerde önemlidir, ne yani şimdi çıkıp vikingler de islama uygundu, onlar da Odin için savaşıyordu mu diyelim? Türklerin birebir kendilerine muhattap kabul ettikleri şey, ruhlardı, tanrılar değil.

Kurban olayı her kültürde var, paganlarda da var, şamanlarda da. Kurban kesiyorlardı o zaman aynı islam gibi de diyemeyiz, romalılar, helenler, vikingler falan da kurban kesiyorlardı.

Söylediklerinde biraz kavram karmaşası var, ata dini islamla benzeşmezdi onun dışında karşı çıkılacak bişey demiyorsun.

Biz zaten insanlardan sırf dinleri veya kültürleri yüzünden nefret etmeyen bir gelenekten geldiğimiz için Anadolu'da İslam'ın en hümanist formu oluştu. Araplara kalsa İslam bu kadar yayılmazdı. Bosna'da falan müslüman göremezdin en azından.

• Kürt'üm ve Elhamdülillah müslümanım bana zararı olmayan herkesi severim. Bence herkes öyle olmalı.

0|0
    0|0
    • Bende bana zarari olan krtleri falan sevmiyorum iste haklisin bencede herkes zarari olanlari sevmemeli :)

• kafkaskarda balkanlarda türk denilince akla gelen müslümandır. yıllarca islam sancağının bakraktarlığını yapmıştır. dünyada türk demek müslüman demektir. ingiliz dış işleri bakanı de zamanınde türklerin elinden kur-anı alamadıkça onlara hükmedemeyeceklerini belirtmiştir. ve zaman da elimizden aldıkları kuranla ne kadar kültür değişimi oluştuğunu göstermiştir. din Allah ile kulu arasinda olsaydı barış ve kardeşlik istemezdi Allah müslümanlardan. ve bir yazı yazarken milli duygularını kenara bırak sona o konu hakkında yazını o biçimde yaz.

0|0
    0|0
    • Milli duygularimi hic bir zaman bir kenara birakamam ama senin biraktigin belli evet. Kafkaslarda balkanlarda ortadoguda avrupada ve vs vs musluman deyince akla turk gelir ever gelmeside gerek cunku namusunu satan araplar islam onceside islam sonrasida bir halta yaramayan aciz insanlar olmuslardir Turkler islamdan once de serefliydi islamdan sonrada serefine seref katmistir islamin sancaktarligini turkler yapmistir hepsi dogru evet bunlara karsi cikan olmadi sacma bir savunmada bulundun muslumanlarin %90 dan fazlasi muslumandir ama benim musluman olmam musluman olmayan Turk kardeslerimi dislayacagim anlamina gelmez beni cogu kez arkamdan vuran musluman bir arap iranli ya da bir kurttense beni sirtimdan vurmayan kanimin tarihimin dilimin atalarimin bir oldugu ama dinimizin farkli oldugu Turk kardesimi secerim.

• Hadis dogrudur bu hadis uzerine bir cok zat turkiyeye gelmistir fethetme umidi ile... mhpyi cok iyi biliyorum hala dahada arastiririm cunku okumayi seven biriyim mhpliyim cunku turk siyaseti yapan tek parti mhp ama ocaklarda kurtlerinde olmasi cok rahatsiz edici bu yuzden atsizcilara daha yakinim keske parti kursular jdjdbdb

• peki sen 60 senesinde darbeden bir kaç sene sonra ülkeye 2000 tane abd den barış heyetinin geldiğini, 2 yıl sonra onlar gidince türkeşin sürgünden getirildiğini ve türkeşin mhp yi kurduğunu da biliyorsundur. ya da türkeşin türkçe ezan vadini ya da 20 lik gençler ölürken oğlunu avrupaya kaçırmasını da bilirsin. islam amacının omadığını sınır dışı hedefinin olmadığını ve gerçek ideallerinin chp idealinde gitme olduğunu ve kürtlerin cumhuryet seçimlerde türkiyeden yana oy kullandığını da tarihte okumuşsundur... ve belirten oldumu bilmem ama tarihçilerin türkiye tarihi için %90 yalan dediklerini de bilirsin

• Elbette sevmeliyiz. Herkesin dini inancını yaşayabildiği bir milli Türk Birliği kurulmalı bana kalırsa. Bir de şamanizmden kalan adetlerimizi araştır istersen. En islamla alakalı sandığın konular bile şaman ritüellerden kalmış olabiliyor.

0|0
    0|0
    • Islam ile alakali bir karisimdan bahsetmedim Turklerin eski dinine en benzer din olarak bahsettim bencede birlik kurulmali :)

• İnsanı insan olduğu için sevmek nasıl bir fikir?

2|0
    0|0
    • Bu da baska bir gorus bana cok ters bir gorus ama yinede bir gorus :))

• Mesela ben ateistim. Profil resmine baktım sen Müslümansın fakat sana ya da başka bir insana kin, nefret beslemiyorum. Zaten beslenmemeli. Fikirler, zevkler, tercihler farklı olabilir.
      Aynı görüşte olmamıza, sana çok ters olmasına rağmen bana saygı duyman güzel. İnsanlık bunu gerektirir. 😊

• Bende sana nefret beslemiyorum inanip inanmamak sana kalmis. Sen inanmiyorsun ama benim inancima gore sen Şu an kafirsin ve hesap vereceksin ama bu kesinlikle beni alakadar etmez bu olacaklar yaratici ve yaratilan arasindadir ben kesinlikle seni yargilamiyorum bence herkes din konusunda ozgur olmali musluman muslumanliginu hristiyan hristiyanligini sunni sunniligini alevi alevigini yasasin bence olmasi gereken bu musluman degil diye o kisiden nefret etmek sacmalik ve ahmaklik ben insanlari dini ile degil irki ile ayiriyorum genelde :)))

• Türk müslümandır

0|0
    0|0
    • Turk muslumandir demeyelim %90-95 muslumandir evet ama musluman olmayan Turk kardeslerimizde var farkli farkli dinlere mensuplar yani butun Turkler muslumandir yorumu yapmak yanlis olur buyuk cogunluk musluman evet ama azinlikta olsa farkli dinlere mensup Turk kardeslerimiz var

• sen ne saçmalıyorsun ya

0|0
    0|0
    • Humanist tipli olan insan insan insan esit kazanc esit yasam diyen insanlara genelde sacma gelmisimdir dogru :)

• Türk olmayı müslüman olmak sanan din ile ırkı bagdastiran kokusmus bir zavallı daha

1|0
    0|0
  • bir insanın başka bir insanı sevmesi o insanın Türk veya müslüman olmasını gerektirmez herkes birbirini sevebilir

1|0
    0|0
  • Muslumansan bencesi olmaz evlenemessin

0|0
    0|0
    • Bunu soylemende ki amaci anlayamadim muslumanim evet benim dinime gore musluman biriyle evlenirim ama benim fikirlerime gorede musluman olup Turk olan biriyle evlenirim ama ben musluman olmayan Turk kardeslerimide seviyorum ve ben 1 kisi ile evlenicem dunyada nefes alan binlerce Turk var benim evlencegim 1 kardes olarak gordugumse binler... Yani sacmalamissin bende Şu an bu sacma soruya sacmaladim yani :))

• Ben evlenme olarak gördüm pardon

• Sorun degil :))

• din dil ırk bunlar görünüşü belirler önemli olan kafa yapısı ve insan olması lazım

0|0
    0|0
    • Yanlis dusunuyosun dil din irk gorunusu belli eder derken yani beyaz arspta var siyah arapta var cekik turkte var cekik olmayan turkte var doguda mesela urfa halfetide asimile olmaya yuz tutmys kurtce konusan bir turkte var corumlu dili asimile olmayan turkte var insan olmasi yeterlilik degil o zaman apo da insan yani sacma bir dusunce insani belli eden dili tarihi atalari orfu adeti ve tasidigi kandir.

• Senin gorusun saygu duyuyorum :))

• teşekkür ederim :D önemli olan sevip sevmemekten çok saygı duymak

• Kimseyi türk olduğu için veya müslüman olduğu için sevmem. İnsanlığı önemlidir benim için.

0|0
    0|0
  • Dolar dolardir. Türk Türktür. Yaşasin Türk irki

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 7

• Kimseyi milletinden dolayı sevmem. Karakteridir benim için önemli olan.

Karaktersiz her türlü karaktersiz, Türklük işi değil bu.

0|0
    0|0
  • "Ben insanları dini ile değil, Irk'ı ile ayırıyorum genelde" diye bir yorum yapmışsın aşağıda bir yerde. Ben de insanlık için iki ayrım yapıyorum.
    1- Senin gibi saçma sapan şeyler için ayrım yapan içler acısı varlıklar
    2- İnsanı, insan olduğu için seven güzel insanlar.
    Sen de dene, insan olmak iyi gelir...

0|0
    0|0
    • Peki " humanist " jdhdhdh evet dini ile ayirmam musluman bir kurt ulkemde teroristken musluman olmayan bir turk benim acima ortak oluyor. Irk konusunu sacma goruyorsun insani insani oldugu icin seviyosun oyle mi buram buram komunist humanist kokusu aliyorum hahah teror partisinin yaptigi insani insan oldugu icin sevmek yorumlarini yapiyosun bana parti agzi yapma lutfen ve insan goruslerine saygi duymayi ogrenmelisin insanlik ogrenirken bunu unuttun galiba atlama bence :)) irk sana gore sacma bana gore en onemli sey din baskasi icin sacmadir benim icin onemlidir vs vs herkes ayni fikirde olmak zorunda degil ve zaten iyiki degiliz yoksa bu insani insan oldugu icin sevmek mantigiyla apo heykeli bile asilir Turk vataninda. Allaha sukur degiliz... saygi duymayi ogren senin gorusun baya bir sacma ama yinede saygi duyuyorum jdhshs :))

• Ne din ne de ırk, önce insanlık.

0|0
    0|0
  • Off! Insan olduğu icin sevmeli. Dil din ırk bunlar gereksiz ayrim...

0|0
    0|0
  • Turancılar ırka ülkuculer Türk İslam Birliği ne bakıyor

0|0
    0|0
    • Kismen dogru bir soz turkculerin turanci olarak adlandirilmasibi dogru bulmuyorum cunku ulkuculerde ayni dusunceye sahiptir onlarda turk birliginden yanadir bir ulkucu ile konussan o da butun turklerin bir olmasini ister atsizci biride bunu ister farklari sunlardir muslumanlarin %90-95 i zaten muslumandir geride kalan 5 ya da 10 luk yuzde farkli farkli dinlerdedir atsizcilar o kismi da benimser ulkuculer islam ile birlikte %90-95 lik olan kisim ile ilgilenir aslinda iki tarafta turkcu turancidir zamaninda bu fikirleri yuzunden atsizda turkeste ortak davadan mahkemeye cikmislardir

• Aynen bende oyle kurtlerden hic haz etmem turklesmelerinide istemem kurt kurttur turk turktur anlayisli bakabilecegim tek kurt tipi asker ve polis olanlardir gerisinden hoslanmam :))

• Yanii 😃 😉

• Türkler islamı eski dinlerine benzediği için benimsedi derken...

0|0
    0|0
    • Bu cumleyi anlamamak icin ugrasmis olmalisin eski dinlerine benzedigi icin benimsemeleri daha kolay oldu cunku cok yakinlar yasamlarina inanclarina en yakin islamdi ve iranlilar kilic zoru ile musluman oldular ben Turklerin kilic zoruyla olmadigindan bahsettim ve sen hala anlamamakta israr edeceksen arastirmani tavsiye ederim :)

• Sen talkan katliamını araştır cahilliğini gözardı edip çokbilmişlik yapma.

• Seninle laf dalasina girip bu guzel basligi kirletmek istemiyorum ama israr ediyosun :)) Turk tarihi okuyorum ve kazakistan kirgizistan gibi ata yurtlarina bir cok kez ziyarette bulundum bana tarih ogretecegini saniliyosan yaniliyosun bahsettigim emevi halifesi senin sadece savas ismi olarak bildigin talkan ve curcan katliami nin sorumlulari haccac ve kuteybedir Turk katletmislerdir evet ve atam hulagu han intikam alip araplari kesmistir bu olayin Turklerin kilic zoruyla musluman olmasi sacmaligini bir tutmak ahmakliktir ve ayni zamanda irkima hakarettir sen hangi tarihi okudunda Turklerin kilictan korkup araplara boyun egdigini gordun esirligi asla kabul etmemistir atalarimiz. Turkler yasamlarina ve kok tengri inancina en cok benzeyen alismalari en kolay din olan islami isteyerek benimsemistir islam dusmanligini abartip Turklere korkak diyecek haldesiniz bu acikca atalarima irkima hakarettir.

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Yükleniyor...