Kur'anda başörtüsü var mı?

KUR'AN'da ''BAŞÖRTÜSÜ'' yok.
Arap kültürünü MEALLERE soktular. SİZDE yediniz. gidin arapçayı çok iyi bilen birine NUR-31 ayetin ''Kilit kelimesi olan'' '' bir humuri-hinne '' kelimesini ARAP LÜGATINDAN araştırsınlar. Kuran asla kıl-tüy için inen bir KİTAP DEĞİLDİR! (ÇOK hafife alıyorsunuz!)

Güncellemeler:
DİKKAT : ÖRTÜ YOK DEMİYORUM. BAŞÖRTÜSÜ YOK DİYORUM.

1|3
16|20

En İyi Kız Görüşü

• Kuran okumadım ama okuyan arapça bilen arkadaşlarım var hepsi diyolardı örtü var başörtü yok diye. Dikkat örtü var:) bende öyle biliyorum.
    Sana katiliyorum

0|1
    0|0
    • yalancı mealciler :) araplaştırıyorlar ki onlar ne derse katılalım onlar olup benliğimizi unutalım. Oysa kuranda herkes kendi GİBİ olmalı. sonuçta kuran arapların bölge de indi diye araplaşmak gerekmiyor yani.

• araştirma yapan sorgulayan bilinçli insanları severim :) tebrik ederim bu yönden seni Kuran okuman çabalaman. ayrı bir güzel. Senin bilmen önemli başkaları ne yapacaksın :)

• ne bileyim ya belki dikkatlerini çekere merak eder sorgularlar dedim :/

En İyi Erkek Görüşü

• kuran allahın kelamıdır yani sözüdür. başörtü emri de vardır. başını açarsan günaha girersin, reddersen küfre giresin yani dinden çıkarsın. kuran islamiyetin anayasasıdır. onu peygamberimiz açıklıyor. yani ilahi murat nedir, onu bir tek peygamberimiz biliyor. hatta o bile anlyamadığı zaman Cebrail aleyhisselam allahü tealaya söylüyor. oda peygamberimize söylüyor. yani hni kuranın tefsirini peygamberimiz hadisleriyle açıyor. hadislerden de din öğrenilmez. onu da müctehid islam alimleri açar. muradı resulullah neyi kastetmiş. din fıkıh kitaplarından öğrenilir. onu da anlamak için baya bilgili olmak lazım. onun bir aşağısı ilmihal kitapları. sözün özü dinimizi ehli sünnet alimlerinin yazdığı ilmihal kitaplarından öğrenecez. o na kalırsa kuran da namaz nasıl kılınır oda yazmıyor. o zaman namaz yok mu. kuran da orucu pizza, tost bozar diye de yazmaz. ama onlar orucu bozar. başörtüsü emri ayetle sabittir. ahzap suresi...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 15

• Bir kere Âyetin ilk kelimesi; yadribne değil "ve'l yadribne" şeklindedir. Ve emr-i ğaibtir. Ve'l yadribne'nin kökü da-ra-be fiilidir, "bi" ve "alâ" harfi cerleriyle kullanıldığında; "bi", ismin -i halini, "alâ" da ismin -e halini verir. Yani bir şey-i bir şey-e sarkıttı, kapattı demektir. Âyetin anlamı: "Başörtülerini gerdanlarına (göğüslerine) kapatsınlar (sarkıtsınlar)" demektir. Ve'l yadribne'nin sonundaki "ne" eki; cem'i, müennes, ğâibe zamiridir. Her halükârda fiile bitişik olur.
    "Humur" kelimesine "saçlar" anlamı veren bir Arap dili otoritesi varsa, söyleyin de biz de öğrenelim. Ve o adama ilmi cevap verelim. Lisânu'l Arab eserini temel kaynak alarak... Zira Arap dilinde, İbn Manzûr'un Lisânu'l Arab'ı, en temel ve en kapsamlı eserdir. Okuyabiliyorsanız, açın bakalım bu kelimeye “saç” anlamı veriliyor mu?
    Humur kelimesi çoğul bir kelimedir ve Hımâr kelimesinin cem'idir; başörtüsü demektir. Kitab-Kütüb veznindedir. Hımâr; Mufâa'le bâbından olan Hâ-me-ra fiilinin masdarıdır. Bu kelime, "Hamr" (şarap, içki) kökünden gelir. Bu fiil (خَمَرَ يَخْمُرُ), Binâsı itibariyle "feale-yef'ulu" sîğasında birinci bâbdandır ve "örtmek, gizlemek" anlamına gelir. Peygamberimiz bir Hadiste; والْخَمْرُ ماَ خاَمَرَ الْعَقْلَ "hamr, aklı örten şey (içki) dir" (Buhâri, Eşribe, 4) buyurmuştur. Hamr, aklı örten (saklayan, perdeleyen, gideren) şey; hımâr ise saçı, başı örten ve perdeleyen şeydir. Başka anlamı varsa nerede yazıyor ve kim söylemiş, gösterin? Ben söylüyorum diyorsanız, biz almayalım. Bektaşi’nin abdestsiz namaz kılıp da "ben yaptım oldu" demesine benziyor, sizin işiniz!
    Humur kelimesinin anlamını ben size yazayım. Hem sizin, hem de okuyucular için açıklayıcı bilgi olsun.
    والخمر : جمع خمار وهو ما تغطى به المرأة رأسها
    Âyetler üzerinde bu kadar pervasızca konuştuğunuza göre, yazdığımı harekesiz de okursunuz diye, hareke koymadım! Zira siz bırakın Arapça'yı, Sanskritçe'den bile haberdarsınız!

1|1
    0|0
    • Anlamını biz verelim: "Humur: Hımâr'ın çoğul halidir. O da, kadının kendisiyle başını örttüğü şeydir." Başı örten şeye ne denir sizce? Tabii ki, başörtüsü denir. Başta da, saçlar bulunur. Dolayısıyla Allah, mü’mine hanımlara saçlarını örtmelerini emretmektedir.
      Siz de bize bir Humur tarifi yapar mısınız? Arapça, Sanskritçe ya da Türkçe fark etmez. Yeter ki kaynağı olsun! Bu kelimenin Sanskritçe olduğunu neye göre söylüyorsunuz? Arapça'da "saç" anlamına gelen kelimenin "şa'r" olduğunu söylemişsiniz ve "bu kelime, Arapça değil" demişsiniz! Yani demek istediğiniz şey, bu Âyette "saç" kelimesi geçmediği için, "saç" örtme emri de yok, diyorsunuz. Buna gerekçe olarak, birebir "saç" anlamını ifade eden kelimenin olmadığını söylüyorsunuz, bu iddianız, Arapça'yı bilmemenizden kaynaklanmaktadır. Diğer bir iddianız da, "şa'r" kelimesi "saç" anlamına gelen bir kelime olduğuna göre, o kelime de burada yok şeklinde sathî (yüzeysel) bir yaklaşım ortaya koyuyorsunuz!

• "Hinne" yani cuyubihinne'nin sonuna bitişen muttasıl (bitişen) zamir'in hinne şeklinde okunmasının nedeni kelime başındaki harfi cerr denen alâ'dır. Aslı hünne'dir.

"Hinne : -ını, -unu şeklinde ek" demişsiniz!

Bilakis, "hünne"; cem'i, müennes, ğâibe zamiri (çoğul gaip kadınlar zamiri) dir ve "onlar" anlamındadır. Alâ cuyubihinne'ye kırık mana verirsek "o bayanların göğüslerinin üzerine" demektir. Anlamı toparlarsak, "göğüslerinin üzerine" şeklinde, sondaki zamiri ismin içine derc ederiz. Belağatta da bir kaidedir bu. "Onların kalemi" demeyiz, "kalemleri" deriz.

• bunu ben yazmadim zaten anlamissindir biri yazmis gordum buraya atayim dedim yanlis anlasilmasin :D

• Vallahi bizim kökenler Suriye'den. Babam akıcı bir şekilde Arapça okur, yazar. Yıllardır Kuran da okur. Dedem bildiğin din adamıydı, mezarı kubbeli mubbeli. Şıh İbrahim yazıyor mezar taşında. Ama benim büyük dedem çok modern bir insandı. Ne nenemi ne kızlarını kapanmaya zorlamadı. Babam da öyledir. Orası burası açık gezmeyiz ama kapanmadık da. Çünkü kitapta geçmediğini söylerlerdi. Lisede Arapça profesörü bir öğretmenle tanışmıştık o da aynı şeyi söylemişti. Uydurma mı gerçek mi bilmiyorum. Ama ben kapanmamayı tercih ediyorum.

0|0
    0|0
  • Allah emretti.

1|1
    0|0

• ALlah emretmedi. ALlahın öyle bir emri yok. Arapçası olan bir kişiyle tarafsız olarak bu konuyla ilgili konuşabilirsiniz.

• baş örtüsü yoksa bukadar klişi m. al gibimi takıyor? boş boş konşma.

• baş örtüsü arap dayatmasıdır. dediğin gibi kuranda sadece örtü geçiyor. bunun sebebi de o dönemde (cariye olsun hür olsun) kadınların genital bölgeleri dışında her yerlerinin çıplak olarak gezmesi.

0|1
    0|0
    • Dekolteyi yasaklıyor ama kuran

• Kuranı kerim nur suresi 24-31 ayelerinde
    bahsedilen örtünme şekli ıhram dır
    ıhramla tesettür aynı şeyler değildir
    Buhari ve sırrı hadislerde yazıldıgığına göre
    Hanımlar boydan komple elbise ve göyüs altlarına kadar inen
    Başörtüleri takarlarmış
    Dinimizde bone ve türban yoktur...
    Klise örtünme şeklidir
    Müslüman kadınların giyim şekli ihram dır...

0|0
    0|0
  • İslam dini her şeyi inceliklerine kadar irdeleyen bir din. Mantıkla düşünürsen zaten olduğuna inanırsın.
    Arapçayı bilmeye gerek yok.

0|1
    0|0
    • Kesinlikle katılıyorum. kuranda zaten DİL kavramına takılmamak gerektiğini söyler. FUSSİLET suresi 44-45 ayetini okuyup bunu anlayabiliriz.

• Sorgusuz sualsiz her söyleneni kabul eden insanlara bunu anlatamazsın ^^

0|0
    0|0
  • Evet yok mahrem yerlerin örtülmesi var, okumuştum

0|0
    0|0
  • evet kesinlikle yok... çok sinirlenmişe benziyorsun =))

0|0
    0|0
  • örtünün diyor açık açık baş örtülerini yakalarının üzerine gelecek şekilde diyor

0|1
    0|0
    • BAŞ kelimesi yok. ÖRTÜ VAR

• Sonuçta örtünmek için kullanılan şeyler. Şunları kullanın bunları kullanmayın denmiyor. Çarptıran sensin.

• @siyah-yaka Ben kurana bir kelime mi ekledim OLMAYAN şeye var mı dedim? BEN OLMAYAN ŞEYE YOK DEDİM DERİM DE! çünkü ben ALlaha iftira atanlara GÖZ yumamam. GİT diyorum araştır. Ama gelip burada direk eleştiri. Neden dinlemeden etmeden fikrimi sormadan bu saldırış ezmeye çalışış? bu millet cahil kalmayı hak ediyor.

• Var gördüm okudum

1|1
    0|0
  • Cilbap diye geçiyor

0|1
    0|0
    • Cilbab =Elbisedir. Çarşaf değil. :) üstünü kapatan her giysi Cilbabtır mesela arapçaya göre :)

• Güzelligi ilgi ceksede evlenemezsin diyor yani hicbir kadın çarşaf giymiyor çarsaf giyse nasıl güzelligni görecek demek istiyor bacımm 😊

• Bas örtü var i. h. l okuduğum için biliyorum hocalarima soruyordum off keske tek derdim başörtüsü olsa dinle alakalı

0|0
    0|0
    • tek derdimiz başçrtüsü değil ama başörtüsü VAR demek ALLAHIN koymadığı yasaya yasa eklemek olur. Bilirsin bu da şirktir. iyi araştırılmalı.

• Ya varsa diye bir düşün o zaman şirk koşmak istemiyorsan

• Araştırdım yok.

• Evet bas ortusu kuranda yok bliorm

0|0
    0|0
  • Ne yani millet boşuna'mı kapatıyor kafasını?

0|0
    0|0
    • ARAP KÜLTÜRÜ ''DİN-LEŞ-Tİ-RİL-Dİ'' evet boşuna.

• Size kitapta bildirmiştir ki: ALLAH'ın ayetlerinin inkar edilip alaya alındığını işittiğiniz zaman, onlar başka bir söze dalıncaya kadar onlarla birlikte oturmayın; yoksa siz de onlar gibi olursunuz. ALLAH bütün ikiyüzlüleri ve inkarcıları cehennemde toplayacak. NİSA 140

BEN SENİ Kurana yönlendirmeme rağmen... GİT araştır dememe rağmen...

• senin bu konuda eğitimin bilgin ne söyler misin

Erkekler Ne Diyor 19

• sacma sapan soru sormuşsun böyle kesin konusmak sacma bir harfi bile yanlış okuyamaz anlamını değiştiremezsin sanane milletin başöürtüsünden madem baş örtüsü yok sadece örtü var git mini eteklilere söyle bunu örtü nedir? nereyi örtersin ayrıca Allaha daha yakın olmak için heryerini örtmek kötü bişeymi

1|0
    0|0
  • Uzun uzun yazmıyacağım Kuranda kadının saçıda avret olduğu için kapatması gerekmektedir. Bide imamı azamlar 4 mezhep imamı 12 imam bilemedi siz bildiniz öylemi. Arap diyipte ırkcılıkta yapmayın sahabemiz arap Peygamberimiz S. A. V araptır. Kuran arapça inmiştir. Bence kavmiyetçliği bırakıp iman tazeleyin yoksa bu kafayla ahirette hüsrana ugrarsınız.

0|0
    0|0
  • Bir daha düşün kardeşim:
    https://www.youtube.com/watch?v=g1DG3ymlDnE

1|0
    0|0
    • Bu adamı neden baz alarak konuşuyorsun? ben sana ayet sunuyorum KELİME veriyorum git araştır diyorum. Cehenneme gidersen bari kendi beynini kullanarak git. Ki sanmıyorum Allah diyor ki Ayetlerimi anlamak İSTEYENLERİN KALBİNE Yerleştiririm. sen anlamak istemiyorsun ÇOBAN EDİNİYORSUN. koyunsun.

• Sende bir ahlaksızsın. Video adamın görüşlerinden değil ayeti açıklamalarından bahsediyor. Müslüman kardeşini yargılayacak kadar ahlaksızsın hemde. Ben hiç kimseye göre hareket etmem. Sana ayetin açıklamasını yolluyorum. Ama senin tavrına bak!

• Neden Allaha hakaret etmek mi ahlaklı olmak? yoksa KURANDA Olmayana var demek mi? Allah'a iftira atılıyor burada ARAŞTIR. UMARIM FARKINA VARIRSIN!

• Ya zaten direk isimle yazacak hali yok ya kapalı olması lazım örtü işte illa baş örtüsü mü yazması lazım.

0|0
    0|0
  • Biz yemedik emevi özentiler yedi

0|0
    0|0
  • Arkadaş güncellemede yazmışsın örtü yok demiyorum başörtüsü yok diyorum diye de neyle örtecek bu insanlar kafasını tuglayla mı a. k

1|0
    0|0
    • Kafasını örtmek zorunda değiller sadece bedenlerini edepli bir şekilde örtmeleri öğütleniyor.

• Mümin kadınlara da söyle, bakışlarını sakınsınlar, ırzlarını ve namuslarını korusunlar. Görünmesi zarurî olan yerler dışında cinsel cazibelerini sergilemek için açılıp saçılmasınlar. Başörtülerini yakalarının üzerine salsınlar.” (Nur; 24/31)

0|0
    0|0
    • Adem oğulları, mescitlere giderken süsleniniz. Yiyiniz içiniz; ancak oburluk ve savurganlık yapmayınız. O, oburları ve savurganları sevmez.. ARAF 31 - Bu ayete ne diyeceksin. Kadın erkek ayrımı YAPMADAN SÜSLENİN DİYOR. bak NUR 31 nasıl çarpıtılmış ;)

• Dostum herkes kendi ipinden asılır öbür tarafta Hangimiz haklı çıkacak Allah bilir :) önemli olan farklı düşüncelere saygı duymak

• Teşekkür ederim. Allah der ayetler üzerinde derin düşünün.. kimseye sizin için düşünmesine müsade etmeyin der DOLAYLI olarak.

-- İnananlar! 'Raina (bize çobanlık et),' demeyin; 'Unzurna (bizi gözet),' deyin ve dinleyin. İnkarcılar için acı bir azap var. BAKARA 104

• Allah kadının ziynetini örtmesi emretmiştir kuranda...

0|0
    0|0
  • Bende senle ayni fikir deyim ama basortusunu kullanmak isteyen kullanir yapacak birseyinde yok sadece uyarmaktan baska :) ki suanki musliman devletlerindeki hali anlatmak istemiyorum turkiye ye gelipte oh ceken insanda cok !

0|0
    0|0
    • kesinlikle mesela bu gün duydum adam diyor ki İRAN kadınları uçakta makyaj filan yapıyorlarmış. iranda filan yasakmış. düşün be hacı.. yaazık..

• Ha bunlarin sebebide din tuccarlari saolsun son gaz devam ediyolar utanmadan :) Bunun sebebide tabi sirf din tuccarlarida degil kisilige bagli arastirmakla alakalari yok :)

• hazıra alışmışlar ;) Oysa peygamber hazıra konmadğı KOYUN olmadığı VEYA ÇOBAN olmadığı için TAŞLANDI

• Git Nur Suresinin 31. Ayetini oku

1|0
    0|0
  • ;)) ne dediğinden kensininse habern yok

0|0
    0|0
  • Örtü ile kastedilen ne o zaman?

0|0
    0|0
  • Evet yok :D kuranin aciklarini bulup istedigi gibi yorumlayan insan cok

0|0
    0|0
  • rahibelerin neden örtülü olduğunu açıklaya bilir misin?

0|0
    0|0
    • İncilin tahrif olduğuna inanıyorsan bu soruyu sorman mantıksız

• önemli olan uygulamak ezberlemek boş ha uyulursa harika

• tabiki farz ile tarzı karıştırmamak ta gerek

• peki sen allaha gercekten inanıyormusun kardesm?

0|0
    0|0
    • Kesinlikle kitabını da çok seviyorum

• Tesettür var

1|0
    0|0
  • Bende böyle okudum ve böyle düşünüyorum. Bu arada sünnet oldun mu?😀

0|0
    0|0
  • Arapçada Hımar kelimesi Başörtü anlamına gelir.. Humur sözcüğü de Hımar sözcüğünün çoğul formudur

1|0
    0|0
    • :) iyi araştır

• bunu bizzat Arapça bilen arkadaşım söylemişti. araştırmadan birşeylere inananlardan değilim. bence sen iyi araştır ve insanları ona göre yönlendir

• Namaz tamam (huşu içinde)
    Oruç tamam (bedenen ve ruhen)
    Hayır hasenat kimse eline su dökemez
    Dedikodu, iftira, kıskançlık, haset hepsinden arınmış
    Hak, hukuk, adalet milim şaşmaz
    Eveeet bunları hallettik şimdi sıra örtü var ama başörtüsü mü yoksa başka bişey mi onu tartışacaz.

1|0
    0|0
    • Kesinlikle haklısın. Lakin burada ŞİRK söz konusu kardeşim bu da hafife alınacak konu değil. Olmayan bir şeye VAR diyorlar.

• Veya olan birşeye yok diyorlar!

• KESİNLİKLE!

Yükleniyor...