Din konusunda eğtimi olanlar cevap yazsın lütfen?

Merhaba. Internet'te izlediğimiz bir videonun ve ya bir yazının altından videodakı sanatçı ve ya videodakı kişi hakkında yorum yapmak, iyi ve ya kötü, eleştirmek, düşüncelerini paylaşmak dedikodu mudur? Gıybet midir? Soruma kesin cevabı alsam sevinirdim.
Önceden teşekkürler.

Güncellemeler:
Dini bilen kişilere sorumu verdim de kesin cevap veremediler.

0|1
2|28

En İyi Erkek Görüşü

• 0|0
    0|0
    • başka sözluk gerekir mi?

• eğer biliyorsan onu konuda kırmadan incitmeden yapabilirsin gönlun bam teline dokunmadan iş yaftalamaya hakarete arkadan atıp tutmaya geldimi gıybete girer :)

• İyi de dinlediğiniz adama dikkat edin
      İbni teymiyeyi iyi yaptı.
      Vahhabi mi yoksa başka bişey mi? Bişeyler var bu adamda. Ancak yanılıyor da olabilirim.

Erkekler Ne Diyor 27

• Hz. Ebu Hüreyre radıyallahu anh anlatıyor:“Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:
    “Gıybetin ne olduğunu biliyor musunuz?”
    “Allah ve Resûlü daha iyi bilir!” dediler.
    Bunun üzerine Peygamberimiz buyurdu ki;: “Birinizin, kardeşini hoşlanmayacağı şeyle anmasıdır!” açıklamasını yaptı.
    Orada bulunan bir adam: “Ya benim söylediğim onda varsa, (Bu da mı gıybettir?)” dedi.
    Aleyhissalatu vesselam buyurdu ki: “Eğer söylediğin onda varsa gıybetini yapmış oldun. Eğer söylediğin onda yoksa bir de bühtanda (iftirada) bulundun demektir.”

Hadis-i Şerif

0|0
    0|0
  • O kişi orayı okumuyorsa arkasından konuşmak gibi olur. Ama mesela kendi Facebook fan sayfasıdır, orayı o da okuyup yazdığına cevap verebiliyordur, insanlar onun cevabını da görebiliyordur, bu aynı ortamda konuşmaya benzer. Onun da insanların da bulunduğu ortamda söylemek gibi olur.

Diğer bir konu; onun hakkında söylenen her yorum onu rahatsız etmiyor olabilir. Bu gıybet olmaz. Ve bazı gıybetlere de dinen izin verilmiştir. Mesela o kişinin insanlara zararlı olduğu bir konuda başkaları ondan zarar görmesin diye o kötü yanını söylemek gibi..

Biraz tartışmaya açık bir konu bu. Tam yüzyüze gibi olmuyor ama öğrendiğim kadarıyla böyle diyor iyi bilenler. böyle ince bir meselede duyarlı olman hoşuma gitti tebrik ederim.

0|0
    0|0
  • Eğitimim yok ama dedikodu yapmak gıybet etmektir yapılan
    Ha bir yerde oturup başkasının hakkında konuşmuşsun ha internette hiç bir farkı yok

0|0
    0|0
  • ilk önce bu bir fikir özgürlüğüdür.
    Dini açıdan değerlendirirsek eleştirmek gerekirse o işin ucu baya açık

0|0
    0|0
  • Oncelikle elestiri istisaredir ya da yakindir hakaret degildir kesinlikle ve elestirilen kisi bunu kendine uygun olarak anlayip kendine birseyler katmasi icindir. Kisinin arkasindan elestiri, elestiri olmaktan cikar.
    Diger seylerde hakaret varsa dogrulugu varsa=giybet, dedikodu
    Yoksa=iftira ki bu daha buyuk bir gunahtir

0|0
    0|0
  • dini bilip bilmemekle ne alakası var yahu. yaptığın yanlış mı? yanlış.. he bir yanlışı düzeltebilirsin. yapıcı eleştiri ayrı konu. yani niyetin önemli.

0|0
    0|0
  • Eğer onun bilmeyeceği şekilde hakkında kötü konuşursan gıybete girer bu konunun tek istisnası o kötü durumdan yapan kişi çekinmiyordur mesela herkesin gözü önünde içki içen bir kişi için bu kişi içki içiyor diye konuşsan gıybet etmiş olmazsın umarım anlatabilmişimdir

0|0
    0|0
  • Elestirmek degildir tabiki. cekistirmek giybet olur

0|0
    0|0
  • yani o kişi okumadığı için onları arkasından konuşmuş oluyorsun eğer yüzüne söylediğinde alınacak bir şeyse kötü bir şey söylediğin gıybet olur bence

0|0
    0|0
  • Allah şu dünyada gördüğüm en büyük safsata olduğu için dedikodu günah mı diye sorgulamak yerine biri hakkında konuşurken kalbini kırar mıyım onu üzer miyim diye daha moral düşünüyorum.

0|0
    0|0
    • Hani kalp kırmak, düşman olmak, ayrılmak, akrabalarla, dostla kırılmak adında dedi kodu en büyük Günahlardan sayılıyor İslamda.

• yutacağın laflar yazmadıkça bir şey olmaz.

0|0
    0|0
  • Egitimim yok

0|0
    0|0
  • o sanatçılar ve ünlüler hakkında doğru bişeyi yazman dedikodu yani gıybet olur. mesela örnek, şu sanatçı eşcinsel... mesela şu oyuncu alkolik... mesela şu sanatçının erotik filmi var. bunlar doğru bile olsa dedikodu olur, gıybet olur. doğru değilse zaten yalan olur, iftira olur. ünlüler seni beni tanımasa da yaptığın yorumlar, tanımış gibi kayda alınır. peygamber efendimiz bir hadisin de buyuruyor ki... kim Müslüman bir kardeşini işlediği günahtan dolayı ayıplarsa, o günaha düşmeden ölmez.

0|0
    0|0
  • hakarete varmayan eleştiriyi yapabilirsin ama o insana hakareten ediyorsan, onun hakkında atıp tutarsan tabiiki bu gıybete girer.

0|0
    0|0
  • gıybettir ewet sonuçta seni duymuyor yüzüne karşı söylemiyorsun arkasından konuşmuş olursun buda gıybete girer.

0|0
    0|0
  • Emin olmadan halkinda kotu seyler yazmak dogry decil

0|0
    0|0
  • Hiç biri değildir bir kişinin duyabileceği şekilde kendi profilinden eleştiriyorsun bu normal dedikodu değildir gıybet etmek ise değildir eleştiride bulunuyorsun zaten işi o eleştirilere gore sanatçı kendini toparlayacak yoksa bunda bir şey yok

0|0
    0|0
  • Evet gıyabında olan bir fikir beyanı olduğu için gıybettir

0|0
    0|0
  • Bunun için din eğitimi almaya gerek yok ki! kişinin haberi olmadan eleştiriyorsan hakkında konuşuyorsan gıybettir!

0|0
    0|0
  • Diyanetin fetva hattı var. Orayı arasan iyi olur. Birde kıyametin alametlerinden biride herkesin bir konu hakkında fetva vermesidir. Bu konuyu yorumlamak alimlerin işi bırakalım herkes işini yapsın.

0|0
    0|0
    • Yurt dışı ben.
      Evet hoş olmayan sanal yorumlar da gıybete giriyormuş. Öğrenmiş oldum

• Tc vatandaşlığın varsa. eDevlet üzwrinden diyanete gir

• O kişi okuyorsa yorumları vs dedikodu değildir

0|0
    0|0
  • O kişi bu yorumları okuyabileceği için ve aynı zamanda o video onun işi olduğu için gıybete girmez. O kişiyi gittiğin bir restorandaki aşçı gibi düşün yemeğini beğenmediysen arkadaşına beğenmediğini söylemen nasıl gıybet değilse bu da gıybete girmez.

0|0
    0|0
  • Hakkında Doğru bir şey söylüyorsan gıybet yalan söylüyorsan iftiradır

0|0
    0|0
  • Yazdığın cümleye bağlı Kul hakkı da olabilir!!!

0|0
    0|0
  • Selamun aleykum kardeşim diyanetteyim soruları özel olarak alırım caiz olmaz çünkü :)

0|0
    0|0
  • Bir bakışın bile hakkı vardır. Gerisini sen düşün.

0|0
    0|0
  • Hüküm verebilmek için tanışıyor olmanız gerek eğer seni tanimiyorsa sende tanimiyorsan

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Kesin cevabi kim bilebilir ki? Fikir yurutmelisin. Arkasindan mi konusuyorsun? Gayet cevabini verebilir tenezzul eder ve bakarsa. Kisiligine, degerlerine dil uzatmadikca sanmiyorum ben dedikodu kategorisine girecegini

0|0
    0|0
  • Hayır tabiki de, sonuçta ona yorum yapıyorsun arkasından bir iş çevirmiyorsun veya onun haberi yokken eleştirmiyorsun ki

0|0
    0|0
Yükleniyor...