Ne kadar ırkçı olduğunuzun farkına vardınız mı hiç?

Irkçılık kavramı deyince insanlar sadece ırk ve din üzerinden atıfta bulunulduğunu zanneder. Oysaki sosyolojide damga (stigmata) kavramına göre damgaladığımız her olay bir ırkçılıktır.Örneğin dışlamak için gündelik hayatamızda kullanılan kelimelerden bahsedeyim:Şişman, pis metalci, ib. e, oğlan, kaşar, yobaz, cahil, koyun (saf), inek (çalışkana), tipsiz,çirkin, fakir, ezik falan gibi. Hatta bunun en en fanatiğide futbol takımı ve siyasi parti tutmaktır.Çünkü bunun içinde çok fena ayrımcılık yapılır.

1|0
6|8

En İyi Kız Görüşü

• İnsanları olduğu gibi sevip kabullenemiyoruz kısacası.

0|1
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• güzel soruydu. teşekkürler

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 5

• Farkındayım ve bir derecede ve bazı konularda olması gerektiğini düşünüyorum çünkü insan sahiplenmeli dinini dilini ırkını tarihini... sahiplenmeyen insanın haya yoksunu olduğunu ya da yalan söylediğini düşünüyorum. ama günlük hayatta insanları dışlayan ithamlar konusunda hepimizin daha sağduyulu olması gerektiğinin farkındayım pek çok insan gibi ne derece engel olabiliyorum bilmiyorum ama en azından gayret ediyorum.

0|1
    0|0
  • Evet farkındayım

0|1
    0|0
  • Ayrımcılık kişinin tercihlerinden dolayı veya elinde olmayan şeylerden dolayı eleştiriliyor ise öyledir örneğin cehalet eğer cahil olmak bir tercih ise biri sana cahil dediğinde bunu kötü bir şey olarak kabul edemezsin eğer tercih değilse bu senin suçun olduğu için şikayet edemezsin burda bir ayrımcılık yok gerçekler var

0|0
    0|0
  • İyide senin dediğin şey şu dur yani bmce benim yorumum
    Sen ayrıntıya indin siyahi beyazdan yahudiyi muslumandan ayırmak din ayrımı /ırk ayrımına girerken
    O senin saydiklarin insanların goruslerini dile getirmesi kişisel yani. Evet sen kendini ona göre ayiriyosun ama insan ilişkisi yani

0|0
    0|0
    • burdaki amaç dışlamak için damgalamak bunu toplumun değer yargılarıyla bilinçsiz yapıyoruz çünkü toplumda o şekilde yetiştirildik..

• Evet yetişmeye alakası var doğru diyosun...
      Söylesene bana ben birini sevmiyorum itiyor beni gıcık oluyorum ve bunu dile getiriyorum bunu söylediğim zaman bu dediğim topluma lanse oluyo ve o kişi hakkında öyle düşünülüyor. O düşünen kişiler net söylüyorum bak on yargı dir bence...
      Irk din dediğin ayrı diye düşünüyorum

• ırkçılığın temelindede önyargı var zaten burada insanlara anlatmak istedigim bu eger önyargılarınız varsa ırkçısınızdır ve ayrımcısınızdır

• evet ırkçıyım hep de farkındaydım bu durumun

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• Ben ırkçıyım. Din ve ırk kavramlarında özellikle.

0|0
    0|0
  • Irkçı değilim ama bazı milletleri ve ırkları sevmem ama bu kin duyma seviyesinde değildir mesela yahudiler, ermeniler vs

0|0
    0|0
  • işte okumuş bir birey
    eline sağlık

0|0
    0|0
  • Bu saydıklarının hiç biri için bir başkalarını dışlamam. kişinin kendi tercihidir.

0|0
    0|0
  • Ben ırkçıyım

0|0
    0|0
  • Karıştırıyorsun.
    Bahsettiklerinle ırkçılığın tek ortak tarafı ötekileştirmek.
    Takım tutmakla ya da cahil demekle ırkçılık yapıldığı asla ve asla söylememez...
    Ötekileştirme farklı bişi Irkçılık çok çok farklı bişeydir.

1|0
    0|0
    • ötekileştirme değil bu dışlama resmen :) sen hiç maç kavgalarında ölenleri görmedin galiba?

• peki takım tutmakla, kavga edip bitini öldürmek aynı şey mi?

• Burger king ırkçısıyım mc donaldsı sevmiyorm. Soğuk patatesleri, bazen etinin iğrenç kokusu , öküzümsü paket servis elemanlarına rağmen inadına BK

0|0
    0|0
Yükleniyor...