Neden Bayan Kelimesi Kullanılmıyor?

Etrafımda herhangi birisi 'bayan'kelimesini kurduğunda arkadaşlarım bayan ne ya? Diye soruyorlar, bayan kelimesinde ne var ben anlamadım bir yardımcı olur musunuz çok merak ettim?

0|0
11|23

En İyi Erkek Görüşü

• kız ve bayan kelimeleri eril-dişil'e karşılık gelen doğal-biyolojik tanımlamalar değil de söylemsel tanımlamalar olduğundan dolayı kadın kelimesi feminist söylemde kabul görür

2|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Bayan değil doğrusu "Kadın". Bayan hoş bir tabir değil. Şahsım adına en azından ben bayan denmesinden hoşlanmıyorum. Sanki cinsiyetimi söylemek ayıpmış gibi. Kadınım ben bayan değil. Nedeni budur belki de.

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 22

• Senin arkadaş çevren alabildigine angut alabildigine sığır ve nezaketten uzak. Kısacası daha yaşının hakkını verememiş cahil bir sığır sürüsüyle takılıyorsun. Hemen onlarla ilişkini keski onlar gibi olmayasın.

0|0
    0|0
  • "bay" kelimesinden türediği için

1|0
    0|0
  • Size ne diyecegimizi bende bilmiyorum anasini satayim

0|0
    0|0
  • :D :D Kibarlık için kullnnılan bir kelime gibi kaldı Diğer ülkelerde Bayan kelimesi kullanılıyor hiç değilse Amerikada mesela Bayan Nemessis Bay Nemesis gibi :D

0|0
    0|0
  • Çünkü bayan çok suni bir kelime. Ben de hiç sevmem. Kadınsınız işte bunu söylemenin neresi kaba hiç anlamam. İlla kibar oluncaksa ''hanım'' ya da ''hanımefendi'' derim.

1|0
    0|0
  • Evet bayan

0|0
    0|0
  • Ne desek olmuyor

0|0
    0|0
  • kadın tribi işte. güya baymak, çok bayıyormuş gibi algılarına yerleştirmişler.

0|0
    0|0
  • kadın sert bır kelıme olsada kadın bence dogru kelımedır erkege erkek denmesı gıbı. bayandan zıyade hanım dıye hıtap edılıyor ınsanlar garıp teleffuzlarda sorun yok

0|0
    0|0
  • DAHA kibar bence

0|0
    0|0
  • Bacılar çok arttı. Biz de o yüzden daha çok bacı diyoruz. Bayanlara bayan diyorum, sıkıntı yok. ;)

0|0
    0|0
  • Lan Bayen, lan kadın :-)

0|0
    0|0
  • Hanım kullanıldığı için hitabetede uygun

0|0
    0|0
  • Cok uslublu bir kelime kullanırım daima

0|0
    0|0
  • bayan bayan kelimesindenmi hoşlanıyorsun ben söyleyim sana bayan :)

0|0
    0|0
  • Bayan kelimesi çag dışı kaldı bence.

1|0
    0|0
  • bay an olduğu için olabilirmi :D

0|0
    0|0
  • Ben bayanlara signora diye sesleniyorum kimsede garipsemiyo bayan desem garipseleniyor :D

0|0
    0|0
  • bir kısım bayan denir diyo bir kısım kadın denir diyo :(

0|0
    0|0
  • ben genelde bayan diyorum kadın kelimesi biraz kaba gibi bide hanım efendi gibi

0|0
    0|0
  • Etrafındakiler öküz

0|0
    0|0
  • gayet basit
    bay erkege söylenen birşey
    bayan dediginde kadını biraz ötelemiş oluyorsun
    yani baydan türeyen birşey
    isimden türeyen isim oluyor
    kadını 2nci planda tutmak istemeyen kadınlar kadını özelleştirir
    cünkü erkeye kad dense kadınlar kadında kadın demeyin derler bayan deyin derlerdi.
    o yüzden erkek yad a bay ile kadın arasındaisim farkı olmalı
    eskiden avrat kelimesine kadınlar kızmazmış. avrat arapcadan gelmiştir. ve orjinali Avret demektir.
    Eski Türkcede urağrut kelimesini avrat olarak dilimize almışız. Ve avrat kelimesinin dogru karşılıgı kadındır. bayan degil.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 10

• Bay kelimesindrn türediği için

1|0
    0|0
  • Kaba konusup KARI demeye alismislar... Yazik. Bayan cok normal ve positiv bir kelime. Kari ise negativ..

0|0
    0|0
  • itici duruyor hanımefendi daha iyi ;)

0|1
    0|0
  • Bayanın türkçede karşılığı yok. Bayan bay ın karşıtı olarak geçiyor. Hanım veya kadın hanımefendi daha doğru hakaret olarak algılıyorum şahsen hele bide yok mu baaayyyaaan diyen o zaman bende kayış kopar

0|0
    0|0
  • Ne alaka anlamadım kelime işte. Anlamıyorlarsa kullanma anlayacak insanlarla arkadaş ol bu kadar rahatsızsan

0|0
    0|0
  • haşmet de sen bir dahakine daha da beğenmezlerse eööeeh yani..

0|0
    0|0
  • bana bayan diyorlar gayet de seviyorum bu kelimeyi benim hoşuma gidiyor hatta

0|0
    0|0
  • Kadın demelisin. Nasıl erkek deniyorsa kadın demekten de korkmamaliyiz anlamında.

0|0
    0|0
  • Bayan ne ya cidden kadın var bayana ne gerek var

0|0
    0|0
  • arkadaslarin ergen ondandir tanimadigin insana bayan hanfendi denir nezaketen sstt giz gari mi desin :)))

0|0
    0|0
Yükleniyor...