Sizce islam nasil bir din?

Arkadaslar soru net neden islam neden bana dogru deilmis gibi geliyor, sizcede seriat akla mantiga sigiyor mu dinde zorlama yoktur deyip seriat uygulamk ne kdar dogru surekli aklimda allahin varligina dair supheler var hz. muhammed yazmiş olamaz mi kurani? hic sorguladiniz mi bunlari bana islam cok sacma geliyor gercekten inanmak istiyorum ama olmuyor cunku kuran eşit değil kadin ve erkek icin esit değil yani cok okudum tefsirini ama yok hic vay be şu ayet nasil iyi yazilmis allhim diyemedim mesela neden muslumanlar yobaz diye aniliyo? Sizcede batil ve laiklik daha akla mantiga uygun değil mi? Bu sorularimi aydinlatmanizi rica ediyorum :)

0|0
7|21

En İyi Erkek Görüşü

• Kardeşim.. Soruların her biri birer başlık hükmünde..

Ayrı ayrı cevap vermek iktiza eder.. Burası bunun için uygun bir yer değil..
    Ama verebildiğim kadarıyla cevap vereyim..

1) İslam, insanın bir çeşit kullanma kılavuzudur.. Ona uyarsan insanı en verimli şekilde kullanırsın.. Zira bir makineyi en iyi ustası, yapan bilir ve önlem alınmazsa nerde hata yapacağını bilir..

2) Şeriat, hem akla, hem mantığa, hem kalbe uygundur.. Her meselesini ve hikmetini bilmediğinden elbette mantıksız gelecektir..

Mesela, şeriatta mirasın 3de 2si erkeğe 3de 1 kıza bırakılır. Hikmeti şudur; kız evlenip başka eve gideceği için erkek kardeşi malımızın yarısını başkasına götürecek diye hem erkek kardeşinin hem babasının nefretini çekebilir.. 3de1 olması bu durumu ortadan kaldırarak kızı tam güvende tutar..

Ayrıca, erkekte gelin getireceği için 3de 2 nin 1i geline verilmiş olur.. Erkeğe de gene 3de 1 kalarak tam adalet sağlanır..

Şeriatın bütün meselelerine böyle geniş çerçeve de bakmalısınız..

3|0
    0|0
    • 3) Kur'an'ı Peygamberimiz'in yazmadığına delil; Resulallah'ın okuması yazması yoktu..

Hira dağında bir gecede sabah geliyor öyle sözler sarf ediyor ki o dönemin en iyi edebiyatçılarından bile daha iyi sözler sarf ediyor..

Hatta Kabe nin duvarına asılan dünyanın en iyi şairlerinin şiirlerinin yazıldığı "Muallelat-ı Seba" yani yedi şiiri tek tek ayetlerle indiriyor..

Hatta müşriklerden bir tanesi ayetin birine secde ediyor. Ona sen müslüman mı oldun diye sorduklarında " hayır ben ayetin belagatine secde ettim" diyerek hayranlıklarını gizleyemiyor..

• Canım derine inmiycem metrobüsteyim.. islam sana uzak geliyosa. Git baska bişeyle ugras.

• @Sanatsalgüç ne kullanıyorsun kardeşim sen? Metrobüs kafa yapmış..
      Kime dediğinden emin misin?

En İyi Kız Görüşü

• Nisa SURESİ CANIM

Kadın-erkek, bütün insanlar yaratılmıştır; varlıklarını başka bir Kudret Sahibi'ne borçludurlar. Dolayısıyla da, sorumlulukları, görevleri öncelikle ve nihaî olarak, varlıklarını borçlu oldukları Yaratıcı'ya karşıdır. Ve birbirleriyle ilişkileri ancak-Kur'anî ifadeyle-takva prensibi üzerine, yani Onun rızası ve izni çerçevesinde hareket etme bilinci üzerine, kuruludur. Ne erkeğin kadına, ne de kadının erkeğe ontolojik üstünlüğünden bahsetmek mümkün değildir. Ne erkek bizatihî -ibadet edercesine- teslim olunacak, itaat edilecek bir varlıktır, ne de kadın. Erkeğin de kadının da birincil paydası, yaratılış noktasında bir olmaları ve tanrılık iddiasından uzaklık noktasında eşit olmalarıdır.

Ayrıca, âyetin hitabı, erkek ya da kadın, insanadır. Hem erkek hem kadın, Yaratıcı huzurunda yalın insandır. Kendisine verilen yaratılış özellikleriyle, ama son kertede bir insan ve kul sorumluluğuyla, hayat imtihanını yaşamakla yükümlüdür. Kadınlık ve erkeklik insan olmanın farklı ve birbirini tamamlayan tezahürleri olup Yaratıcı'nın nazarında değil, birbirine izafeten anlam ve önem kazanır. Diğer bir deyişle kadın da erkek de Allah'a karşı insan, ancak birbirlerine karşı kadın ya da erkektir.

Âyetin ders verdiği diğer bir husus, hiçbir insanî ilişkinin, sûrenin genel konusu itibariyle de erkek-kadın ilişkilerinin, Yaratıcı dolayımından geçmeden kurulamayacağıdır. Ne erkeğin ne de kadının yaratılış noktasında birbirlerine üstünlüğü yoktur, çünkü ikisi de mahluktur, yaratılmıştır.

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 20

• islam anlayabilen için mükemmel bir din tek din aslında inanç seçiminde zorlama yoktur isteyen istediği inancı seçebilir bu hür irade işidir ama takdir edilmelidir ki insan bir şeyi seçiyorsa spor için için seçmez bu inanç konusuysa zaten bağlayıcığının olduğunu bilmeli olması gerekende budur insan görmek istediğini görmek istediği gibi görür bin kezde baksan bir yerde daha önce aklında yer etmiş bir şeyi görmeye alışmışsan her bakışında aynı şeyi gördüğünü sanırsın bakmakla görmek arasında ki fark budur sen bu düşünce tarzıyla her okudğunu görmek istediğin gibi görürsün farkında olarak ya da olmayarak kadın erkek eşitliği diye bir şey yoktur insanlar eşit olur bir gurup ortak değerden ayrılarak eşit hale getirilmez islamın kadına haksızlık ettiği bir konu yoktur sen şu an ki batı medeniyetinin kadın ögesi üzierindeki düşünce sistemiyle yetişmiş nesillerden birisin bu düşünce tarzıyla değerlendiriyosun olayı kaldı ki batılı kadının çok mutlu olduğuda tartışılır ayetler insana zekasıyla yazılmamıştır onları baktım gördüm anladım olay budur diyerek anlayamazsın çoğu anladığını sanan aklı evvelde sapıtmıştır hz muhammed bunu kendi yazmış olamaz yazacak olsa 40 ını beklemezdi üstelik kuralları o koymuş olsa kurallarını kendi için esnetirdi estetmememiş en çok o uymuştur

0|0
    0|0
  • Birincisi şeriat denilen şey ne anladiysan sen o değil Allah yolunda cihad etmek demektir ki bu da şöyle oluyor mesela evet dinde zorlama yoktur zaten o yüzden bu düşüncelere kapiliyorsun bu rahatlığın sayesinde.. mesela tecavüz edenlerin idam edilmesi mümkündür cihadda yeri var ki bunu sende istersin..
    Ikincisi kadin erkek günümüzde de eşit değildir erkeğin yaptığı birçok şeyi kadın yapabilse de asla eşit olamaz biyolojik olarak da öyledir bu..
    Üçüncüsü müslümanlar yobaz değildir yobazin kelime anlamı saplatidir ki sizin o saplantı dediğiniz şey bizim imanimz oluyor. Inancimiz oluyor..
    Bak sana italyan asıllı Katolik Hristiyanken daha sonra burada okumaya gelip müslüman olan arkadaşımı anlatayım...
    Biliyorsun Hristiyanlar özellikle katoliklerde günah Çıkarma diye birşey var kiliseye gidersin belli bir miktar para verirsen papaz seni affettigini söyler hatta Tanrıya yani allaha altın vererek yani kiliseye ki onlarda kategral oluyor cennetten yer alanlar bile var bu sence saçma değil mi? Tanrının neden paraya ihtiyacı olsun ki ya da altına?
    Ve en bilimsel açıklamayı yapacağım simdi sana..
    Albert Einsteini bilirsin dünyanın hala en zeki insanidir kendisi ve onun teorisine göre eğer olasılık varsa tanrı yoktur der,
    Ve ölümünden önce son 8 yıla kadar ateistti kendisi yalnız dünyanın Varoluşunu arastirirken birsey keşfetti dünyanın yapı taşını araştırdı buldu vs. Ve sonuç şu dünyanın ve tüm evrenin yani güneş sisteminin hiç bir yaratıcıya ihtiyaç duymadan oluşması milyarlarca yil da sürse yinede milyar da bir ihtimal dahi olsa var. o zaman tanrı yoktur dedi biraz daha araştırdı ve evet dünya ve tüm evren kendi kendine milyar da bir ihyimalle de olsa oluşabilir ama yine milyarlarca yil aynı düzende isleyemez bunu buldu ve ateist değildi kendisi.. hala tatmin olmadiysan anlatayim daha?

0|0
    0|0
  • Zamanında hocanın biri kuran yeniden yorumlanmalı dedi, yer yerinden oynadı, kuran-ı kerimi herkes okuyabilir, ama herkes farklı yorumlar, farklı algılar, kimisi yobazlığı hüküm sürer, kimisi şeriat der, kimisi ılımlı yaklaşır, inanacaksın ve kapatacaksın düşüncelerini, hz. muhammed kendi yazmış olsa kuran da o kadar ince mesaj var ki, 1400 yıl önceki kitabtakilerin, birçoğunu bilim adamları son 30 yıldır keşfediyor, uzayın sonsuzluğu, dünyanın katmanları, var oluşlarını, kıyametin oluş şartları v. s daha nicesi var, sence hz. Muhammed in kendince yazdığına kanaat getirebilirmisin?

0|0
    0|0
  • muhammedin yazdığı kesin zaten allah diye bir varlık yok. islamdan genel olarak nefret ederim çünkü eşitliğe hoşgörüye yer yok insanların düşünmesini tamamen engelliyor.

0|0
    0|0
  • şeriatta haksızlık olmaz iran şeriatıyla karıştırma
    kadın hakkı islamda daha fazladır. kadına hak 1 erkeğe 3 verilir lakın kadının payı hiç bir zaman aşağı ya da yukarı doğru bölünmez.
    kutsal dinlerin hepsi birbirini niteler benzer ve birbiri hakkında bilgi verir.
    laiklik olayında bana adaleti anlatır mısın? dindarların yönetimden ve toplumdan dışlanması sana nasıl adil geliyor?

0|0
    0|0
  • İslâm mı dedin? Bak yine yüzüme tebessüm, kalbime ferahlık indi elhamdulillah :-)

0|1
    0|0
  • kuran insan aklından çıkacak bir kitap değildir

okuduğunda şayet varlığını ararsan varlığını yokluğunu ararsan yokluğunu bulursun

kolay gele ve müslümanım diyene bakma kurana bak

0|0
    0|0
    • Mesele anlamak değil mesele;kuranin hukumleri ve celişkileri

• çelişki yok akıl ve nefs arasında ince bir çizgi var

• Senin karakterin belli bacım sen kendi inancın doğrultusunda bir ışık bul kendine.. o ışık doğrultusunda ilerle..

• Şeriata gerek yok

0|0
    0|0
  • Ben şu ayeti gördüğümde çok şaşırmıştım ya rahman suresiydi 2 denizi birbirine salıverdik ancak onlar birbirine karışmazlar diye sonra bilimsel olarak o deniz bulunuor bulan adam müslüman oluor birde bir çok şey var kuranın yuvarlak olduğu gibi mesela dünyayı sarıp sarmaladık dior o kelime aynı zaman yuvarlak cisim anlamınada geliormuş falan filan öyle şeyleri şeytan aklına geliyor fazla düşünme bunları

0|0
    0|0
  • Dinde zorlama yoktur. Ya dünyada pişersin ya ahirette.

0|0
    0|0
  • https://youtu.be/HOQ3b0RcLvw buyur kardesim 5 dk da butun cvplarin.

0|0
    0|0
  • islam seriati icermiyor... yanlisin var seriat yobaz dinine katilmis insanlarin icadi...
    aksini idda eden serefsizdir kafirdir..!
    diger sorduklarin uzun tartismalara gebe...

0|0
    0|0
  • Özele bir gelsene bişey sorcm

0|0
    0|0
  • nası bir din olduğu umrumda değil ama hoşgörü dini olduğunun yalan olduğunu çok iyi biliyorum

0|0
    0|0
  • Bence, kendi içinde çelişkiler barındıran bir din. Daha çok araştır kafanın daha rahat olduğu bir inanç-inançsızlık sistemi bulacaksındır.

0|0
    0|0
  • Bak arkadaşlar çok güzel cevaplamışlar sorularını tek tek oku madem araştırdın ve inanamadın demekki tam araştıramamışsın bende sorun varsa alabilirim

0|0
    0|0
  • Senin milliyetin neci bacı

0|0
    0|0
  • hristiyan ve yahudilerin kutsal kitaplarını okursan neden islam hak din öğrenirsin

0|0
    0|0
  • Youtube dan ugur akkafa diye aratırsan bir sürü video çıkar sorularına cevap bulursun...

0|0
    0|0
  • Wuww cok guzel biseye deyinmissin helall sanaa bunu gormek istemio bazilari

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• ya ben deistim. her dine saygı duyarım. ama şeriat hakkeden çok saçma sapan bişey bence de. şeriat ülkelerine bak kadınlara özellikle baskıları çok fena.

1|0
    0|0
    • şeriat uygulayan ülkelerden hiçbiri şu an tam anlamıyla uygulamaıyorki kafalarına göre hareket ediyorlar. İşlerine gelen yerde şeriat gelmeyen yerde kılıf buluyorlar

• şeriat sadece kısasa kısas demekten ibaret değildir.

• @bulems canım dediklerini anladım güzel diyosun hoş diyosun. ama şeriat konusuna hakimim daha geçenlerde bunla ilgili bir konferansa katıldım. senin bu dediğin şeyler şeraiata girmiyo islami hukuk değil bu. peygamberin yaptıklarını yapmak. yapmazsan öldürürülsün sürülürsün diye bir olay yok. bu insan davranışları farz vacip sünnet olarak değerlendirip cezai işlem uygulanır. ve arabistan bunu yapıyor. suriye de yapıyo. ama senin değerlendirmen doğru değil. çok paran varsa bunu olmayanlaa var demen sosyalizme giriyo şeriata değil. şeriatta böyle bir husus yok

• @MutefekkirSeyyah

0|0
    0|0
  • Evet Banada şeriyat saçma geliyor.
    Evet bencede kadın erkek eşit değil.

0|0
    0|0
  • benimde aklımda sorular var yok değil ama ne ateist diyebilirim kendime nede dinini çok iyi bilip yaşayan bir müslüman

0|0
    0|0
  • Soruyu sorana insan nasıl söveceğini bilemiyor.

0|0
    0|0
  • ben senin gibi düşünmüyorum ya :) şöyle ki İslam'ı seçerken zorlama yok. Ancak girdikten sonra dinin yaptırımları var, istedikleri var. Bu sadece İslam için değil hrıstyanlık, yahudilik ve diğer dinler içinde böyle. Uygulamak istersen hepsinin kuralları var, hepsinde zorunluluk var fark ise şeriatın adı çıkmış durumda.
    Hz. Muhammed eğer yazdıysa o zaman aşırı zeki ve aşırı bilgili biriymiş çünkü Kuran'da her alanda bilgiler var. Tıp, bilim, dünyanın yaratılışı... Bunların hepsini tek başına bildiyse hepimizi geçiyor demektir.
    İslam'ı sürekli kötülemek için uğraşıyorlar, müslüman olmayanlar bile İslam adı altında konuşuyor. İşid yaptığı dine uygun değil ama bakarsan müslümanım diyor. Oysa İslam onun yaşadığı gibi değil. Şimdi burda suçu dine atarsak hatayı biz yapmış oluruz. İnsanda suç var.
    Kadın ve erkeğin eşit olması derken hangisinden bahsediyorsun yani toplumsal mı, fiziksel mi bunu anlamadım.

0|0
    0|0
    • işid dediğin maskeli militanda bir ingiliz bir fransız. Müslüman değil.

Yükleniyor...