Kapanmayi dusunuyorum?

18 yasinda, meslek lisesinde son sinif ogrencisiyim. Kapanmayi yaklasik 1.5 yildir dusunuyordum hep aklimda vardi ama bu yil daha bir istedim. Liseden mezun olunca Allah izin verirse kapanmaya karar verdim, benimle beraber bir kac arkadasim ve kuzenimde bu karari aldi. Ben bu kararimi laf arasinda sinif arkadaslarimla paylastim ve sevdigim bir erkek arkadasim "yarin olmeyecegini nerden biliyosun, neden simdi kapanmiyosun?" gibi birsey soyledi. Ona da hak verdim ama 4 yil boyunca ayni okulu, sinifi paylastigim kisiler alisamaz, kotu yorumlar yapar diye cekiniyorum ve sinifta konusmadigim bikac kisi var onlarda kotu yorum yapar morelimi bozar hevesimi kacirir diye korkuyorum. Ben arkadaslar arasinda delikanli olarak cagiriliyorum. Oyle sessiz sakin bir kiz degilim, sigara kullaniyorum.
Sizce napmaliyim?

1|0
9|20

En İyi Erkek Görüşü

• sen kendini hazır hissediyorsan kapan gitsin, millete ne bakıyon, saçma sapan konuşurlarsa çak ağzının üstüne bitane olsun bitsin.

2|0
    0|0
    • Acikcasi kafamdakinin hakkini veremem, onu tasiyamam diye de korkuyorum. Tesekkur ederim :)

• o konuda fazla kendini sıkma sonuçta sen ilk adımı at hakkını verdiğin kadar yaparsın sende. önemli olan ilk adımı at Allah çok merhametlidir zaten illa dört dörtlük olmana gerek yok.

• Korkuyorum bunu yapamamaktan ama yapicagimada inaniyorum, tesekkur ederim

En İyi Kız Görüşü

• toplum neder diye bakma. Allah ne buyurmuş ona bak. Ayrın ölmeyeceğinin kaaneti yok. Ben de lise son sınıf öğrencisiyim ve kapalıyım. Feraceyle gidiyorum hemde. Arkadaşlardan ziyade öğretmenler bana kızdı. bu dahada kötü. sürekli üzerini çıkar diyip durdular. Kapanmamı ailemde desteklemiyordu. Sen düşün kolay bir şey değil. Ama Allah örtünün demiş Allah'ın dediği mi önemli yksa milletin ne dediği mi?

0|0
    0|0
    • Ailemde cogu kadin kapali anneme bunu ilk soyledigimde daha kucuksun pisman olurdun gibi seyler dedi, kendisi aile baskisiyla kapandigi icin boyle dusundugunu dusunuyorum. Ama dedeme bunu dedigimde ister kapali ister acik ol ben yanindayim zaten cok acik ya da dar seyler giymiyorsun dedi. Okuluma gelince kucuk bir sehirdeyim ve karadeniz, cogu insan kapali ve okullarda yasak yok sanmiyorum oyle bisey olcagini ama sende kulak asma dediign gibi fen lisesi diyosun, genelde hocalarin biraz burnu havada olur orlarda. Tesekkur ederim bana vakit ayirdigin icin.

• fen lisesi öğrensisi değilim. Anadolu lisesi öğrencisiyim.
      Ben aldırış etmiyorum ben alıştım onlar alıştı 11. sınıfta çok yaşamıştım.
      Boşver zor olacakki imtihan olsun.:)

• Pardon kusura bakma gozum kamasmis biraz da fen lisesi diye okumusum. Allah yolunu acik etsin tesekkur ederim bana vaktigini ayirdigin icin :)

Erkekler Ne Diyor 19

• Sigara içerken erkeklerle konusurken toplumdan bana ne diyen insanlar dinin gereğini yerine getirirken toplum ne der acaba demesi ne hariptir.

0|1
    0|0
    • Ben sigara icmenin dogru birsey oldugunu dusunmuyorum ama sigara icerken kimsenin ozgurlugunu kisitlamiyorum, haram yemiyorum, haşa zina yapmiyorum. Burasi arabistan degil elbetteki erkeklerle konusuyoruz Allahin selamini alip veriyoruz muhabbet ediyoruz ama seviyeye gore hersey, bir cizgi var ortada.

• Bakin siz beni gercekten yanlis anladiniz ben orda kendimde sevmedigim davranislarimi soyledim kapaninca bunlari yapmak istemegimi bu yuzden cekindigimi belirttim , ama galiba ya ben anlatamadim ya da siz yanlis anladiniz, hakkinizi helal edin

• Estağfurullah helal olsun, asıl siz helal edin. Esas olarak demek istediğim milleti niye takarsın sen Allah için örtünüyorsun..

• Nasıl ki kapanmaya karar verdiysen sigarayı da bırak bence. Çünkü hoş bir şey olarak görünmez. Ve yarın ölmeyeceğin de kesin değil. Milleti umursama. Ne derlerse desinle. Baktın dalga geçiyorlar sende deki mahşer gününde dalga geçilecek duruma gelecek olan sizlersiniz bu dünyanın pek de bir önemi yok, istediğiniz kadar dalga geçin de. Sen zaten umursamaz isen onların ağzı susar sen etmezler artık.

0|0
    0|0
  • Soruyu 1 gün sonradan gorduğum için çok üzüldüm. Allah (c. c.) şanı ne yücedir yerin ve göğün ve içindeki her şeyin sahibidir. kuranı kerimde kapanılması Müslüman kadın ve kızların kapanılması emrediliyor, kapanmanın sevabı çoktur kalbine Allah sevgisi iyice yerleşir belki sigarayı da bırakırsın unutma ki senin kalbine Allah tarafından gönderilen bu feyz çoğu Müslümana nasip olmaz o yüzden Allah ve Resulu seni sevmiş onlara yüz çevirme kesinlikle kapanmanı öneriyorum kimseyi dinleme Allaha emanet ol! Harbiden kalbine gelen bu feyz seni Allah katında yükseltebilir...

0|0
    0|0
  • istedigini yap

0|0
    0|0
  • Kapanacaksan hakkıyla kapanmalısın etrafımız giyinmiş çıplarla dolu tesettürün anlamı güzelliği örtmektir... Başörtüsüyle yapacağın her hareketin islamiyetle bağdaştırılacağı için o örtüyü bayrak gibi taşımalısın...

1|0
    0|0
    • Haklisiniz ve bende oyle giyinenleri kiniyorum, daracik seyler giyiyorlar zaten tesetturun amaci amactan cikmis onlar icim bir nevi sus

• Örtüyü takınca bazı alışkanlıklarınıda bırakmalısın sen gayret gösterdikten sonra Allah sana yardım eder... unutma tesettür tarz değildir farzdır...

• İnsanlar her zaman konuşur. Sen içinden geleni yap söylenenlere kulak asma.

1|0
    0|0
  • Kapanmak istemen çok güzel ayrıca sen kararını vermissin eğer alışma gibi bir dertleri olacaksa o onlarin sorunu..
    Lakinn şöyle bir durum var tesettür kisvesi altına girdiğin zamann bazı hareketlerine dikkat etmen gerekecek ben sigara konusunu pek takmiyorum kapalisi da açığı da içiyor ama ne bileyim öyle sadece başını örtmek değildir tesettür kaldirabilecegini düşünüyorsan kapan derim hemen eğer kaldıramam diyorsan da hazır olacağın zamanı bekle derim ben..

0|0
    0|0
  • kapan

1|0
    0|0
  • kapan

0|0
    0|0
  • Bosver sinifi alisanlari be kapan git bir sabah sen sinif icinmi kapaniyorsun allah iinmi onun farkina var icinde kapan allah icinse zaten sinif umrunda olmaz

0|0
    0|0
  • Kapanmayi gerçekten neden istiyorsun?

0|0
    0|0
    • Allahin emri cunku

• Kusura bakmayin, hakkinizi helal edin ben oyle deyince sizi baska niyetli birisi sandim hangi sure falan deyince gercekten kusura bakmayin. Hayirli aksamlar diliyorum lutfen hakkinizi helal edin.

• Helal olsun. Yaşımız aynı bende 18 yaşındayım. Ben sizi bir kardeş olarak gördüm. ve bu benim mesleğim olacak. Bunun ben dersini aldım. Birikimim olduğundan dolayı size felsefik yaklaşmak zorunda kaldım. Herkes gibi bir öneride bulunamazdim. Buyrun bir cami hocası veya bayan Kuran kursu hocasına ben kapanmakistiyorum hocam diyin. Her iki hocada neden böyle birşeyi istiyorsun? Sebebi nedir? Diye s soracaklardır. Ben bir kardesimizide kendi birikimimle Allaha kazandırmak isterim.
      Bu tür sorulara lütfen yapıcı yaklaşın. Herkes gibi oo aferin sana git kapan demekten ziyade sebebini sormak zorundayiz. Bunun hakkında araştırma yaptınmi diye bu şekilde sorular sorariz. Hakkım helaldir. Iciniz rahat olsun. Sunuş unutmayalım. Tesettürün farz olduğu gibi dinin direği olan namaz da farzdir.
      Allahaismarladik.

• En iyisi

0|0
    0|0
  • Herşeyi ALLAH için yapan emin ol asla ama asla pişman olmayacaksin emin ol buna

0|0
    0|0
  • beyin bedava ltf kullan!!!

0|0
    0|0
  • farz mı tarz mı=

0|0
    0|0
  • Onların ne dediği önemli değil sen doğru bildiğini yap rahatlıkla. Yarın kapan kim ne derse desin

0|0
    0|0
  • Supersin

0|0
    0|0

2 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Kızlar Ne Diyor 8

• Binde kapancam lise 3'üm üle bir çekincem vardı ama kız akadaslardan biri duymus geldi en dugrusunu yapıyusun kapan sana şalını ben alıcam didi. Bule sınıf arkisleri ulması guzel. U sınıftakiler sana deger veriyusa kararınla alay etmez alısamazsa bile benimserler. Benimde cekincem seni desteklemeleri lazım. Yakın ulduklarınla kunus bule ne dicekler bak 😊

0|0
    0|0
  • Kapanmalısın içinde zaten o istek var. İnşallah kapanınca daha yakın olursan dinine beğenmediğin yönlerinde iyileşir allah kolaylık versin

2|0
    0|0
  • Sigarayi birak bence 🙃 Okul bitince kapanmak bence iyi karar. Daha kolay olur. Ama sinif arkadasin da dogru söylüyor. Tamamen kendi tercihin.

0|0
    0|0
  • hiç bekleme hemen düşün ilk başta alışamassın ama zamanla çok alışcaksın bende ilk kapandığımda senn gibiydim

1|0
    0|0
    • Ya kapali arkadaslarima da sordum korkmana gerek yok diyorlar

• sana mesaj atamıyorum neden?

• Ayarlardan yaptim simdi ablacim, atarsan bir hos sohbetini alirim

• Asla ama asla insanları değil Allah ne der diyerek yasa o zaman doğruyu bulursun güzelim bende 1,5 yıldır dusunuyordum 18 yaşındayım 4 martta kapandım ve gayet memnunum olumsuz düşünceleri silip atarim olumlu düşünceleri de çok onensemem bn ne istiyorsam Allah ne diyorsa o kuzum :) bu hayatta tepki her zaman alır insan bunun yeri zamanı insani yok

0|0
    0|0
    • Benim Annem basta kendi kapalı ama bana pişman olursun vs. Deyip durdu ama ben Allah emretti kapandım istiyorum ister pişman olacağımı düşün ister olmazsin diye düşün senin ne dediğin değil Allahın ne dediği onemli dedim ve kapandım pişman değilim :)

• Coooooook tesekkur ederim aldigim en guzel motivasyon ve yorumdu diyeebilirim. Benim annemde kendiis kapali aile baskisindan kapamdigi icin banada pisman olursun gibi kelamlar etti. Ama dedem yanimda oldugunu belirtti zaten cogu kisi kapali yukaridaki yorumlardada belirttigim gibi. Size cok minnettarim. Isterseniz siizinle tanismak isterim :)

• Canım benim tanisiriz o ayri tabiki :) benimde babam yanimda o destekliyor mesela çoğu kişi kapalı Kuzenlerim falan onlar da arkadasim o da destekliyor her konu da her zaman bişey yaparken karar verirken Allahi Allahin emir ve yasaklarini düşünerek de karar ver doğruyu bulursun :) rica ederim Allah razi olsun.. hayırlı ugurlu olsun

• Sen bunu Allahın emri olduğu için yapıyorsun. Başkası onu der bunu der diye değil. Onlar şeytanın vesvesesi. Sana dil uzatan kendi kaybeder. Sen kazanırsın.

0|0
    0|0
  • hiç çekinmene gerek yok açık haline nasıl alıştılarsa kapalıyada alışırlar ;)

0|0
    0|0
  • Nasıl yaşamak geliyorsa içinden öyle yaşa. kapanınca başka şeylerden de fedakarlık yapmak zorunda hissetme kendini. canın sigara mı içmek istiyo yine iç. insanlar eleştirecek birşey hep bulur kendileri mükemmelmis gibi. KİMSE MÜKEMMEL OLMAK ZORUNDA DEGİL.

0|0
    0|0
Yükleniyor...