Allah İnsanoğluna akıl vermiş ve bizler neden onu doğru yolda kullanamıyoruz?

Allah İnsanoğluna akıl vermiş ve bizler neden onu doğru yolda kullanamıyoruz?
herkes bir cüzi irade sahibidir ve biz insan olarak güzel ve doğru şeyleri seçmek varken neden kötü şeylere meyil ederiz sizler neden kötülüğe meyledersiniz. İç sesinize kulak verdiniz mi hiç? Vicdanınız gerçekten rahat mı?

1|2
1|9

En İyi Erkek Görüşü

• hımm bu soruyu sorduğunu bilmiyordum
    yine bir üçleme ile cevap verecem

Akıllı insanın 3 vakti olur
    - İbadet
    - Çalışmak
    - Eğlenmek

İbadet;
    Tüm dünyada allahın varlığını hissetmeyen bir insan olduğuna onu aramayan sorgulamayan biri olduğuna inanmıyorum geçen 1996 yapım bir amerikan filmi izledim orada bir dialog geçti
    adam inançsız bir bilim kadınına
    - babanı seviyormuydun?
    - evet çok
    - bana sevdiğini ispatlasana?
    - eeee ımmm şeyy
    allah varlığını herşeyde her yerde gösterir ama biz yaratılışızın özünde ibadet ermek olduğunu bile yalanlarız

bundan dolayı dünya zamanında akıllı adam rabbini hatırlar düşünür bu zamanı güzel kullanmaktır

Çalışmak;
    dünya hayatının gereklilikleri vardır bunları karşılamak için helal işlerden geçimini temin etmesi gerekir

Eğlence;
    Yine dünya hayatı ve amacı bu olmasada insana verilmiş bir nefs vardır şayet buda hoşnut edilmez ise helal yollarla insan dünyanın yükünü kaldıramaz ruhen gereklidir yoksa psikolojisi çöker

gelelim konumuza
    insanların akıllıları bu üçünü dengeler hataları olsada küçüktür
    ama bazısı sadece ibadeti zorlar bu da onu yobaz ve kişilere tapan kurana açıp bakmak yerine kişilerin söylediklerine sebebini bile bilmeden riayet eder bu ise tabi oldukları hata ettiğinde bu hatayı görmemeleri anlamına gelir hiçbir insan vasfı ne olursa olsun sözleri irdelenmelidir keza günümüzde imam değil şarlatan dolu iken

insanlardan bazıları ise çalışmayı abartır
    bu onu ibadetten ve eğlence den uzak kılar bu da yanlıştır

insanlardan bazıları ise en basit olanıdır
    sırf eğlenir diğer ikisi unutulur gider

şimdi neden yaptıklarına gelirsek?
    üçünü dengelemeyip birine körü körüne bağlı kaldıkları için

0|0
    0|0
    • insanlar sırf nefsine ters düştüğü için allahı yalanlar olmuş
      bu denli bir bağ varken bu hırs ve duyguların esareti varken

akıldan bahsetmek büyük bir idrak zorluğudur onlar için

ve bu sürüye bende dahilim üstelik bildiğim halde
      ibadet konusunda eşeklik ediyorum diğer ikisi gani gani var iken

• Sağolasın çabasındayız inş

Erkekler Ne Diyor 8

• ilk çağlar ne güzeldi doğal insanlık...

1|0
    0|0
  • Cunku nefsimizi dinlemeye alistik.
    Arzularimiz icin yasiyoruz , hep bir arayistayiz.
    Ve kotu seylerde ariyoruz

1|0
    0|0
    • doğruyu aramakta kendi elimizde

• Ben şu an ki dünyanın durumunda örnek insan arama demek istedim. Peygamber efendimizi (s. a. v) kesinlikle örnek alabilirsin :)

• Ama "Her dönemdr bir imam. vardir" der imam. rıza?

• Sanal beyinler, gerçek beynimizi esir aldı.

1|0
    0|0
  • Gayret ediyoruz, kusurlarimizi hatalarımızı unutmuyoruz. Korkumuz ve ümidimiz var.

1|0
    0|0
    • bir yandan korkun bir yandan ümidin varsa iki kanatlı olursun;
      tek kanatla uçulmaz zaten. ;)

• Aşk a varinca kanadi kim ne arar -yunus emre
      (Diyalogu tamamlim dedim)

• @Yagami-Light eyvallah :)

• hangimizin hatalar yanlışları yokturki bu hayatta doğruluk güzellik göreceli bir kavramdır benim doğru ve güzel gördüğümle seninki örtüşmeyebilir buda bizi ayrıştıran durumdur ama asl olan her daim vicdandır vicdanen bazı yanlışlarımdan ötürü her daim rahatsız oldum ve olmaya devam edeceğim

0|0
    0|0
    • vicdanın varsa insansındır. Çok güzel demişsiniz yaşadığımız sürece hepimizin hataları olacaktır önemli olan o hatalardan dönüp tövbe etmektir.

• Ümit Cenabı Hak'tan ümitsizlik şeytandandır. İnşaallah dediğiniz mertebeye gelirsiniz nefsinizi yenerek. Nefs en büyük şeytanıdır insanın.

• nefsimmm ahhh nefsimmm
      Hiç olabilmek lazım hayatta hiçççç

• özetle; bütün güzel şeyler günah iyi şeyler pahalı para da dürüstçe kazanılamıyor.. :D

0|0
    0|0
    • iyi şeyler neler peki?

• misal mahallendeki çocukları bile sevindirmek istesen sana maliyeti yüksek olur gibi..

• mahallendeki çocuklara illa bişey alıp sevindirmek zorunda değilsin onlarla oyun oynamakta mı maliyetli bir düşün derim her şey maddiyat değildir ;)

• Allah adil olduğunuda söylemiş. ADALETLİ mi peki? sınav dediğin eşit şartlarda olur.

0|0
    0|0
    • herkesin sınavı kendi içinde eşittir , bunu okulda girdiğiniz sınavlarla karıştırmayınız

• Birisine verir o onun imtihanidir, birine vermez oda onun imtihanidir.
      Biz o vermiş olduğumuz sözü hatırlamak net olarak imtihanını kıymetini olur?
      Bize düşen nedir zorluğa sabretmek bolluğa şükretmek biz bunu hakikatiyla yapalim yeter.
      Kendini düşürme ve ben çok cabaliyorum neden olmuyor deme. Sen elinden geleni yap hayirliysa olsun değilse olmasin de. Olmuyorsa senin için hayırlı olanin öyle olduğu düşün.

• @Misttich basit bir yorum dostum.. işte mantıken vercek bir cevabın bile yok ya da hepimizin yok. Evet Allah var ve o yücelerin yücesi. güçlülerden daha güçlü ama adaletli değil. bu dünyasında adalet olmayan Allah'ın diğer tarafta adeletli bir teraziyle olabileceğini düşünmüyorum. Ben cehheneme razıyım. Ama asla kötülük fitne fesat beniö işim değil. kaliteli bir şekilde temiz kalbimi koruyacağım ve şimdiye kadar kalp kırmadım ve asla da kırmayacağım. ama cennetini istemiyorum.. bu benim düşüncem cevapların için teşekkür ederim

• Mesela kullanamayana seni ornek olarak verebiliriz

0|0
    0|0
    • neden kullanmıyomuşum sizce?

Kızlar Ne Diyor 1

• bunu dıyende kesın akplıdır :D topunuz gebersenızde kurtulsak

0|1
    0|0
    • no pardy :) partici değilim siz günahkar olmalısınız. Memnun oldum bende şalına münhasır :)

• Sende canli bomba olmalisin kara carsafli

• estafirullah neden her çarşaflıya militan muamelesi yapıyrsunuz bn açık kardeşlerime hiç bir zaman or. spu dememişken siz bu hakkı nerden buluyorsunuz acaba?

Yükleniyor...