Acil bir durum var da, bankacı olan veya bu konularda tecrübesi olan bakabilir mi?

Merhaba arkadaşlar, bir konuda acil bir bilgiye ihtiyacım var, hemen yazıyorum.
Şimdi ben geçen sene kredi kartı borcum için yapılandırma yapmıştım da yapılandırmadan sonra 2 ay ödeme yapamadım, daha sonra ise sürekli normalde anlaştığım ücretten fazla yatırarak gününde ödeme yaptım. Fakat tabiki o arkadan gelen 2 aylık miktarı tam ödeyemedim bir anda. Tabi bankada haklı olarak minimum ödenmedi diye 10 lira bile az olsa sonuca baktı ve minimum ödemediniz dedi. Neyse 3. aya geldiğimizde de şimdi mahkemeye verme olayı başladı tabi. Sıkıntım bu değil şu anda.
Sorun şu ki yapılandırmayı iptal etmişler. Olayı tamamen hayal ürünü rakamlara dökerek anlatırsam daha iyi olacak.
Benim 5000 lira borcum vardı mesela. ben yapılandırmaya gittim, biliyorsunuz ki vade farkı gibi bir olay altında para alıyorlar bu durumda. Diyelimki 5600 lira yaptılar ve 18 aya böldüler. Daha sonra yukarıda anlattığım şekilde ben bir ödeme yapamadım. Sonra 3 ay muhabbeti ile arayıp yapılandırmanız iptal oldu idari işlemler yapılacak ödemeyi yapmazsanız dendi. Tamam her şey güzel hoş da madem iptal oldu o fazladan işlettikleri 600 lirayı bana verecekler mi geri? Bana diyorlar ki tekrar yapılandırma yaparız siz bir miktar ödeme yaptıktan sonra ama onun içinde vade farkı yine ödersiniz. Yani bütün bu olayda banka haklı olabilir, ben zaten bankayı suçlamıyorum bu konuda. Suçladığım konu yapılandırma iptal edildiyse o vade farkı da geri veriliyor mu? Çünkü yoksa yeni bir anlaşma yapsam yine 600 lira olsa, ben 1200 lira çöpe atmış olacağım.

Bu kadar uzun yazdığım için kusura bakmayın ama fikirlere ihtiyacım var. Her şey net farkındayım ama yinede fikirlere ihtiyacım var, yazarsanız çok memnun olurum, umarım bilgili olanlar vardır.

0|0
0|2

Kızlar Ne Diyor 0

Kızlar görüş yazmamış.

Erkekler Ne Diyor 2

• Yapılandırma işlemi sonucu sana yeni ödeme seçeneği sunuldu ve sende bunu kabul ettiysen, yapılandırma masraf bedelleri tahakkuk etmiş olur ve bunu da senin ödemen gerekir.

Borçlunun kusurundan dolayı yapılandırma iptal edilse bile yapılandırma hizmet giderleri geri ödenmez. İstediğin iade işlemi Borçlar Hukuku kurallarına aykırıdır.

0|0
    0|0
    • Öncelikle duyarlılığınız için teşekkürler.
      Durum şu ki ben borcumu ödemekten kaçma gibi bir çaba içerisinde değilim. Fakat yazın yaptığım yapılandırmada verdiğim bir vade farkı mevcut. Şimdi o yapılandırmayı iptal ediyorlar ve yeni bir yapılandırma yapabilirsiniz diyorlar 500 lira peşinat öderseniz. Fakat yeni yapılandırmada tekrar benden vade farkı istiyorlar. İlk yapılandırmada zaten ödedim vade farkını, beni arayıp yapılandırmanız iptal olacak bu kadar ödeyin deselerdi zaten öderdim. Şimdide yapabiliyorlar ki bana peşinat +3 taksit teklifi yaparsanız bu yeni yapılandırmada vade farkı almayız diyorlar. Hani madem bunu yapabiliyorsun, bu adam bir kere vade farkı ödemiş, yenisinde almazsın veya yapılandırmayı iptal ettirmeden devam ettirisin, yanlış mıyım?

• Her alacaklının, alacağından fedakarlık yapma yetkisi bulunduğundan, banka da bu hakkının bir miktarını kullanıyor olabilir

• Yani ben bu yapılandırma iptalinden kurtulamam, öyle mi? :/
      Bu arada alacağından fedakarlık yapmıyor, eski yaptığı vade farkını alıyor, yenisi için yapmam diyor bu kadar ödersen, ama o da farkında o kadar ödeyebiliyor olsam zaten yapılandırma yapmam :)

• Vade farkını mahkeme yoluyla alabilirsin.
    Iyi bir avukat olursa söke söke alır 😊

0|0
    0|0
    • Yani haklı olabilirsiniz ama sonuçta 3 ay minimum miktar ödenmeyince onlar haklı çıkmış olmazlar mı? Benim derdim vade farkını geri almak bile değil ya. Yapılandırma yaparken vade farkını zaten kabul ediyoruz tamamda yapılandırmayı iptal edip bana birde pişkin pişkin yeni bir yapılandırma teklifi sunuyorlar, ben vade farkı yine alıyor musunuz dediğimde, tabiki diyebiliyorlar.

• Yemin ediyorum Rusya ile savaşa girsek, Rusya yapmaz bana şu bankanın yaptığını.

• Bankalar insafsız maalesef.

Yükleniyor...