Ev arkadasımla ilgili?

Normalde yurtta kalıyordum ama yurt ortamına alışamadığım için bir eve çıkmaya karar verdim. Ev arkadaşı arıyordum sonra tanımadığım biride evinde kalabilceğmi söyledi. Ev kendisinin oldugu icin sadece faturalara ortak olsam yeticegni belirtti. Bende tanımamama ragmen isime geldigi icin kabul ettim. 1 aydır aynı evde yaşıyoruz. Eve et ya da hayvansal hicbi urunu sokmuyoruz. Vejeteryandır diye bisi demiyordum ama gecen bu konuyu konusurken bana hayvansal gıdaların nefsini kör ettiğni ve günah oldugunu soyledi. Baya sasırdım cunku peygamber efendimiz et yiyordu diye biliyorum. Sonra oda bir tarikatta oldugnu hickimsenin et yemedigni v3 huzurlu bir hayat yasadıgnı anllattı. Bu evide onlar aldı dedi. Istersen katılabilirsin defi. Cevap vermedin dusunmem lazim dedim sadece. Iste 1 haftadır beni arkadaşlarıyla tanıstırdı hepsi ilim sahibi imanlı insanlar napmalıyım?

0|0
12|24

En İyi Erkek Görüşü

• Ne mi yapmalısınız. Adam akilli okulunu okuyup bitirip isini eline almalisin ne işiniz var tarikattır cemaattir gruptur kollardir. Sınavı ne için kazandıysa onun için yasa yani üniversiteyi bitir kendi yoluna bak. Benim yorumum biraz kızgın gibi oldu kusura bakma ama boyle şeylerle ilgilenme bence!!! :/

1|0
    0|0
    • Onemli degil ama onlar bana zaten okulu birak gibi birsey demiyor. Bu kız unvden birinin arkadaşı. O arkadasta kızın ne kadar imanli biri oldugundan bahsediyor herseferinde

• İman ayrı birşey namaz kiliyosaniz birlikte kilin birbirinize destek olun ama tarikat olaylarına girme simdi sevenlerini buradan yazamiyorum ama girme :/

En İyi Kız Görüşü

• Şimdi onlarca insan bu ne sacmaliyo ya demiştir lakin bende üniversite zamanında evde kaliyodum yapamadim yurda yerleştim çünkü iki farklı insan birbirine ayak uyduramiyor sorunlar cikabilyor şunu demek istiyorum şu an ki zamanın bir daha olmayacak sosyal olmak adına gidebilirsin benim kiz arkadaşlarım vardi evde kaliyorlardi tek kötü yani var telle oynamak tv izlemek sigara icmek yasak herşey olan program dahilinde ilerliyor erkeklerinde disarda bir bayanla gözükmesi yasak artı yanı ise zamanı sana verene (Allaha) zaman harcıyorsun maneviyatını güçlendiriyorsun karar senin canım

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 23

• arkadaşım bu konu biraz uzun inşallah özetleyebiliriz. islamda kuran (ayet) sunnet sahabi amelde ve itikatta mezxhepler bunlardada yokda dönem imamlarının hükümlerine bakılarak hayat tarzı belirlenir. islamda ayet varken sünnet varken onlara hangi peygamber yasaklamış ya da onların peygamberi kim. Belli dönemlerde insanlar kendilerini bu gıdalardan uzak tutabilir ya da hiç tüketmez ama tarikatın temel kurallarından birisiyse bu islama uymuyor. dikkat et. Ancak kalb zikri ya da dil zikri cekenler kalp gözünün açılması için ya da ders yükseltmek için hayvansal gıda tüketmemeyi tercih ederler kenzul havas kutbul havas gibi havas ilimleriyle ugraşanlar huddamlarla görüşmez için en az 40 gün hayvansal gıda tüketmez. ama bunlar çok aykırı mevzular kısaca islamın bazı ilim modellerinde hayvansal gıda tüketmemek vardır. bu süre bu yontem denenir ama ölene kadar yasak diyolarsa islamla örtüşmüyor dikkat et

0|0
    0|0
  • Uzak dur. Dinde böyle bişey yok. Kurban niye var bizde?

0|0
    0|0
    • Onlarda kurban kesiyolar ama yemiyolar. Et kesinlikle yemiyorlar hep oruc tutuyorlar oyle

• Takıl kafana göre ayrıca haklı hayvansal gıdalar tamamen yetmezse insan çok farklı bir boyuta geçiyormuş defaatle örnekleri var.

0|0
    0|0
  • çok saçma. bu zamanda insanlar birbirinden çıkarı olmadan neden birbirlerine ev alsınlar ki? Vardır bu tarikat dediğin şeyin altında yatan illegal bişeyler. Dikkatli ol.

0|0
    0|0
    • Ev zaten onun oldugu icin faturlaara ve ev alisverisine ortak olsan yeter dedi. O ev arkadası arıyomus tek kalmak istemiyormus en basta ole demisti

• Bu anlattığın şeye yani sadece faturalara ortak olmaya tamamdır burada bir sorun yok. Ancak tarikata davet etmek bence sakıncalı bir durum.

• Dine yonel diyo okulu dert etme arkan saglam olur diyo

• Saçmalamamış. Bence orada fazla kalma başka eve git

0|0
    0|0
  • tarikat'a girmişin, sonun hayır değil

0|0
    0|0
    • Bisiye girmedim henuz ve kabul etmesem zorlicak biri değil

• hiçbir zaman zorlamazlar, sadece çekmeye çalışırlar, hiç bulaşma derim

• Tamam

• film gibi

0|0
    0|0
  • o nasıl bir tarikakmış. et yememek sağlık açısından ileride unutkanlık hastalığı güçsüzlük yapar. abdest alıp namaz kılıyorlarsa, kurban kesmeleri gerek. bence uzaklaş oradan.

0|0
    0|0
    • Kurban kesip ama yemediklerinden bahsetti. Et yemek nefsi korertir dedi. Sadece et yemegi değil hayvansal gidalarin hicbirini tuketmiyorlar

• Bos Bos konusmasinlar kurban etinin ne olacağı bellidir 3de 1 i fakirlere 3de1i komsulara akrabalara 3de1 i aileye ayrilir. Et yemek nefsi koreltir diyen kufre girer. Koç gökten kurban edilsin diye indirildi evcil hayvan olarak beslensin diye değil.

• Kurbanı inkar eden müslüman değildir. Kendi taraflarina cekmeye ugrasiyorlar seni

0|0
    0|0
  • güzel troll sevdim :)

0|0
    0|0
  • Sonunu göremiyorum.

0|0
    0|0
  • takmışlar bir nefistir gidiyor. ne karar köreltmeye çalışırsan o kadar güçlenir nefis. eti seviyorsan yersin bu kadar basit.

0|0
    0|0
  • Uzak dur şu an bulunduğun durum hiç iyi değil mutlaka uzak dur!

0|0
    0|0
  • Koşarak uzaklaş!

0|0
    0|0
  • Dikkatli ol derim

0|0
    0|0
  • hahaha:) komedi ya. sen o evde kal

0|0
    0|0
  • uzak dur,
    et haram değildir, bu tarikat seni bozar,

0|0
    0|0
  • Bu doğru nefs ile ilgili olan ama günah asla değil o kafayı yemiş kaç kurtul

0|0
    0|0
  • sen o evden çık başkasına git bence ev almışlar çok kuvvetliler başın derede girecek

0|0
    0|0
  • Saçma salak tarikatlara katlyonuz sonra din iman kalmyo

0|0
    0|0
  • Yapcak birsey yok bir zarar gelmez o insanlardan

0|0
    0|0
  • Tarikatlerinin ismi neymiş onu bir sor bakalım. Benim bildiğim çok tarikat var hiç birinde böyle adet yok.

0|0
    0|0
    • Tamam sorarim zengin insanlar var.

• Senin kendi aklın var Kur-an'ı okuyamasanda öğrenmek için de aklın var senin din hakkında sahip olmanı engelleyende yok ben bu konuda aracılara çok akıl veremiyorum kendi yolunu kendin belirle

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• saçma sapan şeylere bulaşma. başına neler geleceğini bilemezsin. yurtta kalmaya devam et ve onlarla bir daha görüşme

0|0
    0|0
    • Zaten evde 1 aydır kalıyorum bahsettigim kızda kapalı ve namazında niyazında biri

• Oyle bir konusuyorlar ki hepsi baya nufuslu insanlar. Maddi yondende manevi yondende

• seni kendilerine çekmek için ikna yöntemini bulmuşlar zaten. aklın varsa uzaklaş..

• kurban bayraminda ne yiyorlardi salatami? senin o arkadasin gibi 0 din bilgisi olmayip konusalarin boğazini sıkasim geliyor sonra baska insanlarinda beynini yikiyor şerefisizler, bakma kimsenin agzina, o haram et falan icin gecerli o dedigi o ama ayri. cahilin tekine bir gecir kafasina belki akillanir 1 kilo pirzola al onunla vur

0|1
    0|0
    • Ya ben onun gibi anlatamadım ki o gercekten bircok ornek verdi. Nefis ile ilgili.

• Hayir hayvansal gidalar nefsi kör eder yemeyiz dedi

• sacmaliyor, ama sen inanicak kadar saf degilsin demi

• Bence dikkat et. Hiç anlamadığın bir anda aralarına karışabilirsin. Ayrıca kimsenin görünüşüyle kalbini çözemezsin.

0|0
    0|0
  • hiç bulaşma bence

0|0
    0|0
  • böyle şeylere gelme bak uzak dur bence tarikat marikat olayları sakat.

0|0
    0|0
  • Bana da ev alacaklarsa, ömür boyu et, süt falan yemem.

0|0
    0|0
    • Sadece meyve ve sebze turleri yiyorlar. Arkadasın evini onlar almış. Zaten zengin insanlardan bahsediyorum. Oda unuverte okuyor calısmıyor ama parası eksik olmayan biri

• Tuhafmış :\

0|0
    0|0
  • Tam olarak ne olduğunu anlamadan katılma bence

0|0
    0|0
  • Yanlış bildiği şeyler var ama araştırdım her et haram değil kurban niye kesiyoruz o zaman

0|0
    0|0
  • karısık seylerr ama akılıısın sen

0|0
    0|0
  • Beni de tanistir

0|0
    0|0
Yükleniyor...