Kapat

Çocuğunuzun engelli olacağını öğrenseniz aldırırmısınız?

Not: Fiziksel engel değil zihinsel
Lütfen soruyu çocuğun yerine empati yaparak cevaplayınız

• Aldırırım
    51%(31)46%(43)Oy Ver36%(12)
  • Aldırmam
    49%(30)54%(51)Oy Ver64%(21)
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim
Güncellemeler:
Şu detayları okuyun zihinsel engelli fiziksel değil

0|0
24|16

En İyi Kız Görüşü

• çok fazla tepki alırım belki bu görüşümle, aldırırım. evet bu olay sırasında çok acı çekeceğim belki ama sonrasındaki acı bir ömür boyu.. çok acı çekecek. ben, o, eşim ve etrafımdaki herkes. ben onun gözlerine her baktığımda gerçekten yaşayıp yaşamak istemediğini, mutlu olup olmadığını, kendini sevip sevmediğini görmeye çalışacağım ve bunun cevaplarından asla emin olmayacağım. bundan emin olamamak beni kahredecek. onunla kurduğum en iyi iletişim, ona en iyi davranışlarım bana asla en iyisi gibi gelmeyecek, ona yettiğinden asla emin olamayacağım. en büyük hayalim sahip olacağım çocuğa benim hayal ettiğimden de büyük bir özgürlük armağan etmek. onu benim gözyaşlarım, acılarım, acıları arasına hapsetmek istemem.

1|1
    0|0
    • ona daha doğmadan veririm betimlediğim özgürlüğü, gökyüzünde.

En İyi Erkek Görüşü

• istemesemde aldırırım aklı başında biri iken bu kadar sorun bizi bitiriyorsa vay onun haline

0|2
    0|0

Kızlar Ne Diyor 23

• Allah kimseyi böyle biseyle sınamasın bir tanidik böyle bisey ogrendi engelli olucak dediler herkes aldir aldir dedi ama aldirmadi dogdugunda ise cok saglikli oldugunu gordu belkide gercekten engelliydi ama Allah onun yaptigini begenince saglikli olarak yaratti herşey bir sinav gercekten sinaniyoruz engelli dogunca belki özgur olamicak belki yasamak istemicek ama ben kiyamam yüce Rabbimin bana verdigi bir canı öldüremem bu bir cinayet resmen belki iyilesicek yani aldiramam insallah böyle biseylede sınanmam Allah herkese saglikli bir evlat versin su an hamileyim insallah saglikli hayirli bir evlat olur

1|1
    0|0
  • Ne olursa olsun aldırmam, ona canını veren ben değilim.

2|1
    0|0
  • ben hasta olsam ya da ölsem kimse benim çocuğuma benim baktığım gibi bakmaz ki o yüzden aldırırım

1|2
    0|0
  • Allah kimseye bu durumu gostermesin, Allah'in verdigi cana kiymak ne kadar dogru bilmiyorum ama sirf o cocugun gelecekte ne haller icine girecegini dusundugum icin aldirirdim.

0|1
    0|0
  • Fiziksel engel bir sorun olmazdı. Ama zihinsel bir çocuğu dünyaya getirip ona eziyet etmek daha ağır bişey

0|1
    0|0
  • Neden aldırayim ki o benim kuzum mis kokulum bebişim allahin can verdiği insanin canini nasil alirim ben

2|1
    0|0
  • Asla aldırmam bu da benim sınavım derim ve ona sevgiyle buyuturdum...

1|4
    0|0
  • Hem onun hayatı zor olacak hem anne ve babasının, aldırılması hem onun hem bizim için daha iyi olur

0|1
    0|0
  • Aldıramam.
    Yerdeki çiçeğe kıyamazken nasıl bir cana kıyabilir ki bir insan?

3|0
    0|0
  • Eminim cok kötü bir hayatı olacak. Yenik başlayacağı bir hayat.. Hic başlamasına izin vermem ve aldiririm..

0|1
    0|0
  • Aldırırım

0|1
    0|0
  • Aldiririm ben ölene kadar bakarim ama ben öldügümde kim bakar nasil yasar :(

0|1
    0|0
  • Zaten Allah yasayamacak olan bebeklerin düsmesini nasip edermis. Ve ilk 3 ay da olan dusukler genelde bebekte bir sorun oldugunda gerceklesirmis yani hersey Allahin kontrolu altinda, o bebek düsmemisse bundan sonraki hayatini surdurmeli Allah ona bu hakki verdikten sonra biz ona mudahale edemeyiz.

2|0
    0|0
  • Bir cana kıyamazsınız. Bir anne yavrusuna kıyamaz.

2|1
    0|0
  • Asla dokunmam! Nasıl dokunurum o benim canım kanım bir parçam. Ve şu an yaşayan engellilere resmen yaşatmaya degmezsiniz demek bu? Çok engelli ile tanıştım ve hepsi hayatından memnun. Yaşamaktan mutlular öyle doğmuşlar.

2|0
    0|0
  • bir kez düştüm o hataya bir daha asla

0|1
    0|0
  • bilemiyorum

0|1
    0|0
  • Aldirmam asla

0|1
    0|0
  • Asla büyük konuşmam ama bu çok zor bir karar.

0|1
    0|0
  • hayır aldırmam onunda yaşamaya hakkı var!! ve binlerce milyonlarca engelli insan var onlarda toplum içinde olmalı !!

2|0
    0|0
    • Zihinsel yazdım fiziksel değil okuyun azcık

• o-ku-dum herhalde bende her türlü engelliyi kastettim zaten ki var çevremde zihinsel engelli insanlar.. onlarla konuşurum yardımcı olurumda ve aileleride çok yardımcı oluyor aldırmamışlar iyiki !!!

• Çok zor bir soru Allah kimseye vermesin. Gaddar bir düşünceyle değil tamamen çocuğun o acıyla yaşamasını istemediğim için aldırabilirim

0|1
    0|0
  • ben ölüp gidince kim bakıcak o savunmasız çocuğa. aldırırım

0|1
    0|0
  • aldırırım. her şeyinden üstesinden gelsem de ben tek çocuğum nişanlım da öyle dolayısıyla çocuğumun halası teyzesi kuzeni olmayacak. ben öldüğüm zaman ya da eşim çocuğum kendi kendisine bakamaz. bu nedenle de aldırırım.

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 15

• Önce şunlara bakalım:
    Bu ülke ve devlet "zihinsel veya bedensel" engelli vatandaşları için tüm imkanlarını kullanıyor mu?
    Bu ülke ve devlet, engelli insanlarının maddi, manevi, sosyal ve psikolojik dönemlerinde yardımcı oluyor mu?
    Ülkeyi ve devleti boş verin...
    Zihinsel engelli insanlara dalga geçmeyi, sırıtmayı, alay etmeyi bir halt sanan yığınla insan kırıntısı var. Bedensel engelli insanlarla da aynı iğrenç alaycılığı sürdüren bir bakış açısı var.
    Bunun haricinde sokaklar, caddeler, kaldırımlar bence hala yetersiz. Bunu da geçelim...
    Bu ülkede engelli otoparkına arabasını koyan şerefsizler var. Bu ülkede kolu bacağı ile at gibi sağlam olduğu halde engelli asansörleri ile kıçlarını bir üst kata taşımayı görev bilen insan müsveddeleri var.
    Ve dahası bu ülkede sağlam insanlar için bile yığınla engel ve sinir stres var.
    Ben, çocuğumu böyle insanlarla, böyle zihniyetlerle ve saçmalıklarla dolu bir dünyaya getirmeyi asla istemem.
    Yaşamı süresince çekeceği manevi yıkım yerine hayatının bir anda yok olması bana daha adilane ve vicdanlı bir adım gibi gelmektedir.

0|1
    0|0
  • Onunda yaşama hakkı var.

2|1
    0|0
  • Eğer geç değilse aldırırım

0|1
    0|0
  • Allah in verdiğine razı olacaksın
    Aldırmak cinayettir

2|1
    0|0
  • Aldırırım

0|1
    0|0
  • Aldırırım

0|1
    0|0
  • Yigenim icin ayni sey soylendi ama i sani dusunce ve yasama hakki soz konusu veren sen degilsen alanda sen olamazsin

1|1
    0|0
  • Kararsızım 😕

0|1
    0|0
  • Çok zor bir karar aldırmak istemem ama eşimin fikri de önemli

0|1
    0|0
  • aldırılmalı bence

0|1
    0|0
  • zihinsel elgelli olcaksa ve ben bunu biliyorsam. EVET...

0|1
    0|0
  • kesinlikle böyle bişeyin olmasına müsade etmem

1|0
    0|0
  • Oyle birisinin o haliyle bu zalim dunyaya gelmesini ve aci cekmesini istemezdim

0|1
    0|0
  • Zihinsel engellide olsa herkesin yaşamaya hakki var biz yaratmadik ki biz oldurelim

2|1
    0|0
  • %83 kızlarda aldırırım cevabı verilmişken erkeklerde %100 aldırmama verilmiş.

1|2
    0|0
Yükleniyor...