Kendimi doğru düzgün ifade edemiyorum?

Avrupada büyüdüğüm için turkcem baya bir yetersiz. Mesela düşünürken bile fransızca düşünüyorum ve bazı cümleleri kurarken önce Fransızca kuruyorum sonra ise Türkçe'ye ceviriyorum ama ikisi de aynı anlama gelmiyo ve yanlış anlaşılıyorum ve çoğu zaman kendimi ifade edemiyorum. Çok türkçe kitap okuyorum, evde zaten türkçe konuşuluyo ama benim Türkiye'ye taşınma planlarım var. Nasıl ilerletebilirim bu durumu?

0|1
4|12

En İyi Erkek Görüşü

• Gemideki arkadaşım aklıma geldi. Oda çok kısa süredir Türkiye de yaşıyordu. Türkçesi zayıftı. Bazen ifade edemeyince İngilizce konuşuyorduk. Kitap okuyarak, film seyrederek Türkçesini geliştirmeyi deniyordu. Sürekli sohbet etmeyi deneyerek kendini geliştirme çabasında idi.

1|0
    0|0
    • Benim turkcem şöyle zayıf, konuşurken zaten şive var o Allahın emri. Ama şöyle söyleyim bazen bir cümle kurduğum da yanlış oluyo veya karşımdaki insan söylemek istediğimi yanlış anlama çekiyo.. zaten çok Roman okuyorum, dizi film vs gibi şeyler izliyorum ama bazen de ben yanlış anlıyorum

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 11

• Kitap okuma ve evde konuşma ile zaten yeterli olacak şeyleri yapıyorsun aslında. Onun dışında Türkçe dizi izleyebilirsin fakat sana böyle bir kötülük tavsiye etmek istemem açıkcası :D

1|1
    0|0
  • Bir türkçe- fransız sözlük al, dil ve anlatim ders fasikülü al. Ortalama 3 ay sonra diksiyonun bile degisir birde kültür farklılığın var sanırım insanlarla çok daha fazla alakadar ol. Ad aktarmalarını felan öğrenirsen herhangi bir zaman diliminde yabancı bir yerde yaşadığını soylersen hu defa inanmazlar ☺ evet o derece 😁

1|0
    0|0
    • Ad aktarmalari ne?
      Kültür farklılığı yok çünkü biz Avrupa'nın göbeğinde bile turklugumuzu belli ediyoruz 😂😂 iki kültürü aynı anda yaşamak zor oluyo aslında bu yüzden zorluk çekiyorum ama denicem senin söylediklerini :D

• Ad aktarması şu
      Siyah altın herkesi zengin ediyor.
      Bu cümlede siyah altın derken benzin kast edilmektedir bu ad aktarmasıdır. Ayrı ayrı incelendiği zaman iki kelime grubunun birbiri ile alakası yok ama toplumda siyah alyın denince akılda uyanan varlık petroldur. Anladın mı? Rica ederim ne demek yardım edebiliyorsam ne mutlu bana ☺

• Türkiyede Dil Kursuna gitmeni öneriyorum, eğer bil dili öğrenmek istiyorsanız eğer bence yeterli imkanınız var ise o ülkeye gidin.

1|0
    0|0
  • Gel yaşın kac

1|0
    0|0
  • Bir insan biImiyorsa ne istediğini, hem seni ziyan eder hem kendini. Dibini görmediğin suya daImadığın gibi, emin oImadığın sevgiye de tesIim etme kendini.

0|0
    0|0
  • Pratik yaparak
    DiyorumBen^^

1|0
    0|0
  • Biz mesela ingilizcemizi gelistirmek icin dizi falan izliyoruz sen de türk dizilerini izle ;)

1|0
    0|0
    • Zaten türkçe konuşuyorum ve türk kanallarını izliyorum ama yinede böyle cümle kurarken falan yanlış olabiliyo, bişey söylüyorum karşımdaki beni ters anliyo ama mesela ben kötü anlamda demiyorum :)

• Onu da konusmadan once karsindakine belli etmen lazim. Seni anlayisla karsilamasi lazim :)

• Fazla takma kafana. Ne güzel ki sen kendini anlatabilmenin peşindesin ama etrafındakiler seni anlamayınca gene aynı yere geliyorsun. Kasma. Oluruna bırak. Kitap okurken sesli oku. Faydasını görürsün.

0|0
    0|0
  • korkma geliştir zaten şıp diye bir anda olucak bir şey değil konuşa konuşa olucak o iş kullanmadığın kelımerleri gunluk hayatta kullanmaya çalıs sürekli devam et kitapları bırakma yerine oturur mümkünse topluluk önunde konuş sunum yap vb

0|0
    0|0
  • Bence normal

0|0
    0|0
  • Türkçe ve fransizca birbirine cok yakin bir dil aslinda cumle yapisi olarak turkiyeye gelince sen 3 ayda %80 bu durumu bitirmis olursun.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 3

• zamanla türkiyede de öğrenirsin yani düzgün konuşmayı hem arkadaş edinirsin yardım ederrler

1|0
    0|0
  • Aslında bu soruda kendini gayet iyi ifade etmişsin. Her ne yapıyorsan doğru yoldasın bence. :)

1|0
    0|0
    • Çok kitap okuyorum ve erkek arkadaşım türkiyede yaşadığı için hep türkçe konuşuyorum onunla ama yinede ters algilanabiliyo soylediklerim :(

• Seni tanıyanlar durumunu biliyordur zaten. Baskı altında hissedersen daha çok hata yaparsın.

• kursa gitseen belki dilin düzelir 😊

1|0
    0|0
Yükleniyor...