Oğlum farklı davranıyor?

Oğlum var 16 yaşında bir ergen. Ama ergenler gibi davranmıyor. misal bazen kızıyorum ama sessizce dinliyor sadece ve peki diyip dediklerimi yapıyor ama diğer yaşıtlarınin annesi babasi onlara kızınca onlarda bağırarak karşılık veriyor. Çok sessiz bir çocuk, çok sakin asla bize sinirlenmedi. Öğretmenleri de diyor çok sessiz bir çocuk diye.
Endiseleniyorum acaba ilerde özgüven eksikliği, kendini ifade edememe gibi sorunlar yaşıyacak diye.
Birde size sorayım dedim normalmi acaba böyle davranması yoksa bir yardım alması gerekirmi?

0|0
9|28

En İyi Erkek Görüşü

• ulan cocuguna bagırıyorsan bu sorun olur insan gibi konusuyorsan ve bu tepkiyi veriyorsa doğal olur. saglıklı bir iletişim olmus olur. sorunu kendinde ara bagırıp kızıyorsan

1|2
    0|0
    • Ya öyle bagriyorum dedigim yani her annenin yaptigi odani topla odevini yap vs seyler

• çocugunuza sunu yap bunu yap demeyin

mesela anne babam bana sigara içme bile demedi
      ama ben içmedim onlarca içen arkadasım da oldu.
      ödevini yap demediler
      sana guveniyoruz dediler .
      iyi bir anne olmak istiyorsan fazla detaycı olmayıp sana guveniyoruz demen yeterli çogu durumda. onu da asırı soyleme ihtiyac duydugu zamanlar. yoksa baskıya bırakır yine yerini.

• Dogru diyorsun

Erkekler Ne Diyor 27

• Fiziksel olarak ergenliğe girmemiş olabilir. Her ergenlik yaşayanın da aynı tepkileri vermesi beklenmez.

2|1
    0|0
  • Konuşun düzgünce neden böylesin oğlum diye yani belki birşeylere canı sıkkındır birşeyi kafasına takmıştır arkadaş gibi konuş onunla

1|0
    0|0
    • Bazen soruyorum üzgün görünüyor ama hic bir sey anlatmiyor bize

• Böyle düşün ve onunla ayna olan bir yerde konuş aynaya bakabilecek bir yere oturt onu öyle konuş bir nebze daha dikkatsiz olup sana bazı şeyleri anlatacaktır

• Ayna olan bir ortam, ilginç deneyebilirim

• herkes aynı olacak diye birşey yokki. belki zamanla değişir yani şu an zaten karmaşık bir dönem

0|0
    0|0
  • Evde size karşı öyle davranması anormal değil. Okulda öğretmenlerine karşı da anormal değil, asıl önemli olan arkadaşlarıyla ilişkileri. Orada nasıl, kendi haklarını koruyor mu, koruyamıyor mu? onu incelemek lazım.

1|0
    0|0
  • Çocuğa asla ama asla neden böylesin gibi bir cümle kurmayın. Çocuk o soruyu büyütecektir kendi kafasında hele de bu dönemlerinde.
    O soruya cevap bulamadıkça daha çok üzülüp içine kapanır. Hiç bişey için geç kalmadınız siz ona farkını hissettirin ki oda farkını size göstersin.

0|0
    0|0
  • Ablacım bunu kötüye yormanıza gerek yok. Ben de ergenliğimde aileme karşı çıkmadım. O diğerleri şımarıklıktan :)

0|0
    0|0
  • socio path olabilir

0|0
    0|0
  • Arkadaslarıyla olan ilişkilerini gözlemleyin öğretmenleriyle konuşun ders dışındaki davranıslarını öğrenin dediğiniz gibi sessiz sakinse içe kapanıksa bir uzmandan yardım almanızda fayda olacaktır ileride özgüveninde kendini ifade edebilmesinde ciddi sorunlara yol açabilir

0|0
    0|0
    • Öğretmenleride yıllardır her seferinde sessiz içine kapanik bir cocuk olduğunu soyluyorlar belkide yardim alsak iyi olacak

• Karakter meselesi

0|0
    0|0
  • Cocuga güven sonradan gelmez cocuga siz güvendikce o icindeki kendine olan öz güveni büyütür. Fakat siz onun birseyleri dogru yapamıyacagına inandıgınız sürece öz güven hep eksik olacaktır

0|0
    0|0
  • Bak abla aynı benim ergenliğim içe dönük sessiz sakin 1 ya da 2 erkek arkadaşı var dimi. Kızlarla hiç konuşmaz. Eğer böyle ise durum vahim çünkü pitansiyel tehdit altında

0|0
    0|0
    • Aynen kizlarla konusmakta zorlaniyor baya

• Sosyal ortamlara gönder ben yurda düştüğümde çok zorlanmıştım

• sessiz olması onun özgüvensiz olduğu anlamıana gelmez , ama her işine o yapamz o cocuk vs. deyip siz koşarsanız özgüvensizli yaşar ilerde kalkıpta kaldıramayacağı bir sorumluluğunuda yükelemeyin.

0|0
    0|0
  • Ogluna ya sen ya babası arkadas olun bunalıma iterseniz acıyı siz cekersiniz. yapmayın bunu

0|0
    0|0
  • Olabilir belki ama bunla anlayamazsın onu

0|0
    0|0
  • Sorumluluk ver ona yapabilecegi biseyler olsun sadece dersle olmaz o işler. Sehirdemisiniz koydemi?

0|0
    0|0
    • Ankara merkez

• Bizde istemiştik gondermeyi fakat istemiyor o

• Cumartesi pazar için işler bulun ya da oturup konusun bakalim belkide gay falandir utandigindan suskun kalıyordur. Ağzını arayın cocugunuzu en iyi taniyan sizsiniz ve 16 yaşunda ergen gibi degilde arkadaşça yaklaşmaya çalışın. O yaşlar bunu gerektirir aslında

• Erken olgunluk bence

0|0
    0|0
  • Bence gerekli

0|0
    0|0
  • Naapsın çocuk. Efendi işte

0|0
    0|0
  • Sen çocuğa kız kız bağır pıstır sonra çocuğum böyle azcık öz güven aşıkla çocuğa

0|0
    0|0
  • çocugu bence biraz serbest birakın

0|0
    0|0
  • Tiyatroya veya konuşup sosyalleşeceği aktivitelere yönlendir

0|0
    0|0
  • çocuğun uyumlu biri

0|0
    0|0
  • 16 oldu diye ergen olucak diye kesin bilgi yok gec ergenlik donemi diye bir sey var

0|0
    0|0
  • mutlaka bir danışın hiç ama hiç normal değil

0|0
    0|0
  • Yardım almalıi.

0|0
    0|0
  • Pek normal degil muhtelen arkadasi ortami disari cikip gezip tozma durumlarida olmamistir oyle mi?

0|0
    0|0
  • bende sessizim, özgüven eksikliği ve kendimi ifade edememe sorunları yaşıyorum.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 9

• Çocuğa "öğrenilmiş çaresizlik " ve yetersizlik duyguları aşılamış olabilirsiniz. İlerde hayatının önemli süreçlerinden geçerken kendi adına kararlar alamazsa bilin ki sizin (otoritenin) çocuğun gelişim sürecindeki yaptırımcı baskısının ezikliğiyle kaçış temalı kararsızlıklar ve duygusal çekingen kişilik bozukluğu ortaya çıkabilir.

0|0
    0|0
    • Tepkilerini sağlıklı şekilde ortaya koymayan çocuklarda içe dönük pasif agresif öfke sonucu bir anda intihar etme teşebbüsüde görülebiliyor

• Ay sorun etmeye ne gerek var ideal çocuk modeli aslında😂
    Ama yinede böyle olmasıda normal değil gibi.
    Onunla oturup konuşun bence

0|0
    0|0
  • Kendini ifade edebiliyor mu

0|0
    0|0
  • Her çocuk farklıdır korkmayin bence benimde ergenligimi sorsaniz anneme sesiz sakin kendi halinde bir cocuktur der :)

0|0
    0|0
  • Sürekli böylemiydi cocuklugundan beri bu önemli bir ayrıntı birde şu var bu yaşlarda ergenlik sessiz sakin geçebilir ama bu hep böyle olcak diye birşey yok ıllaki sinirlenir oda, ama bu ebeveynler için çok beklenen bir durum değil anladıniz mi bu nedenle bu kadar sorun etmiş olabilirsiniz size tavsiyem çocuğunuzu ona belli etmeden denetim altında tutun belli etmeden çantasına odasına bakın ama sakın yakalanmayin

0|0
    0|0
  • Sosyal aktiviteye gonderin bence belkide olgun yapidadir o tarz cocuklar oluyor arkadas ortamindada bu sekildeyse sosyallesemiyordur ya da derdi vardir bencee ^^

0|0
    0|0
    • Sosyal aktiviteye göndermeyi istedik ama o istemedi gitmem dedi

• Arkadaşlarından arkadaş ortaminda nasi oldugunu ogrenmelisiniz bence eger orda rahatsa sizden cekiniyordur

• Ergenlıkte kimi çoçuk içine kapanık olur... Bunu aşması için sosyal aktiviteler iyi gelebilir tavsiye edıyorum 😊

0|0
    0|0
  • Özgüven problemi şimdiden vardır belki? Okulda arkadaşı felan var mı?

0|0
    0|0
    • Çok konuşmuyor bizle ama 1 veya 2 tane arkadaşı var onlarla buluşuyor ara sıra

• Net birşey söylemeyeyim ama ben özgüven problemini olası görüyorum. Internet'ten bir araştırın isterseniz bu konuyu. Kafasına taktığı birşeyler var belli ki. Belkide aşık felan olmuştur

• Herhangi bir kişisel bozukluk belirtisi göstermiyorsa iqsunu ölçtürün

0|0
    0|0
    • Kucukken dikkat eksikliği yüzünden pskolga gitmistik 10 yas civarinda doktor zeka olarak ortalamaya gore yuksek dedi

• Sorun çözüldü o zaman

Yükleniyor...