Kitap okuyan insanlar ötekileştiriliyor mu?

Maalesef günümüzde sıkça görülen problemlerden bir tanesi. Kimisi bir şekilde saygı duyuyor fakat büyük bir çoğunlukta olan bir kesim var ki çoğu zaman dışlamak, kendi arasına katmamak gibi eylemlerde bulunabiliyor. Buradaki asıl mesele nedir?

Örneğin; kasiyerlik yaptığım zamanlarda okurken birden patronun gelip "gerekirse hiçbir şey yapma ama okuma" demesi. Yine aynı şekilde sıkıcı bir dersi devam zorunluluğu yüzünden sınıfta olmam ve kitap okumam sonucu dersten atılmam..

1|0
16|10

En İyi Kız Görüşü

En İyi Erkek Görüşü

• Dostum yanlış yerlerde okuyosun sorun bu. Yoksa kimsenin okumana taktgi yok😄

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 15

• Tam tersini düşünüyorum. Aksine kitap okuyanların çoğu okumayanları ötekileştiriyor.

Not: Ben kitap okuyan biriyim ama bilgi yobazlığı asla yapmam. Bazı insanlar maalesef iki üç fizik teorisi öğrendi diye kendini Newton sanıyor. Bu bemi rahatsız eden bir durum maalesef.

Bence cahil kötüdür ancak daha kötü birisi varsa o da bilgi yobazı olandır. Kendi bildiklerini mutlak doğru görüp diğerlerini yargılayanlardan daha büyük ahlaksız kimse olamaz. Cahil insanlar, zararlı olsalarda yine ne oldukları bellidir.

Sıkıcılık öznel bir ifade. O dersi sıkıcı bulmanız onu anlatan kişiye saygısızlık yapmanızı gerektirmez. İsterseniz derse girmeyebilirsiniz. Girip ama hocayı umursamıyorsanız bu cidden çirkin bir davranış olur. Orada sizin kitap okumanıza değil davranış tipinize sinirlenmiş olması gerek sanırım.😊

Kasiyerlik sorasında sonuçta bir anlaşma yapıyorsunuz. Karşılığında da para alıyorsunuz. Patronunuz çalışmayıp tembellik yapacağınızı düşündüğü için öyle demiş olabilir. Sonuçta dikkat gerektiren bir meslek ve her patron işçilerinden verdiği paranın karşılığını isteme hakkına sahiptir,😉

Bence kitap okuyan insanlar dışlanmıyor tabii amaç kitap okumak olduğu sürece. .
    Aksine kitap okuyanlar daha çok sevilir :)) Kendimden biliyorum 😊😊😂😛😉😉

Ataların dediği gibi,
    "bin bilsende bir bilene danış" 😏

Bilmek kimseyi üstün kılmaz aksine bilinçli kılar. İnsanlar eşittir özgürdür. Bilmediklerinden dolayı aşağılamak ise insanları, aslında kendini aşağılamaktır. İnsanlar bilmeye bilirler bu normal bir şey zaten kim iddia edebilir ki? 'Ben her şeyi biliyorum' diye.

Haksız mıyım ama 😊😊😇

3|3
    0|0
    • Sadece uzun yazıldığı için Sevdim diye işaretliyorum onun dışında bahsettiğim şey bu değildi.

• Sizin için anlamı olmayan şeyler için daha önceden tartıştığınızı, bunun için burada insanlara haksız ithamlarda bulunduğunuzu eski arkadaşlardan bulanlar var. Ha bu söylediğim soruyla alakasız ama konuya açıklık getirmesi bakımından köşede durması gereken bir not.

Özellikle benim sorularımı seçiyorsunuz bilmiyorum ama sürekli konuyla alakasız noktalardan girip doğru bir önerme üzerinden fikirde bulunuyorsunuz.
      Örneğin; Afrikada neden su ihtiyacı karşılanmıyor? El cevap : Su hayatımızda çok önemli bir yere sahip. İnsanlar boş yere tüketiyor. Sudan elektirik elde ettiğimiz ve bunu boşuna harcamamamız yadsınanamaz bir gerçek (böylece 3-4 paragraf gidiyor). Sonunda ise öyle değil mi? Haksız mıyım? kısmı ekleniyor. Yani hemen hemen format bu şekilde.

Neyse uzatmadan (mesaj kutusu kapalı olduğu için) sizden çok ama çok rica ediyorum benim sorularıma cevap yazmayın. Bu konuda lütfenli olan bir sürü şey yazabilirim. Vesselam.

• Sanırım başka biri ile karıştırıyorsunuz beni 😂😂😛 Arkadaşım yok ki birde eski olsun :))
      O kısım alakasız olmuş cidden fazlasıyla.
      Ayrıca görüşüm gayet alakalıdır. alakasız ise niye cevap veriyorsunuz ajsjs 😂😂😛 Bence gayet alakalı idi. Siz bulmayabilirsiniz tabii saygı duyarım :)) Saygılı ve hoşgörülü davranmak temel ilkemdir benim. Farklı fikirlerden rahatsız olmam. Ben kimseyi sırf istediğini almadı diye de suçlamam.

Sizin sorularınızı seçmiyorum. Sizi tanımıyorum zaten cevapladığım soruları soranlara dikkat etmem 😉😉😂 Denk gelmiş. Herhangi bir özel durumunuz ya da ayrıcalığınız yok.

Uzun ve gereksiz paragraf yazmıyorum gerekli hepsi ama cidden görüşleri uzun ve gereksiz paragraflarla dolduran insanlar var o kişiler zaten benimde eleştirdiğim tipler.

Ricanıza karşılık bende cevap için teşekkür ediyorum 😊 İnsanlara karşı nazik davranmayı seven biriyim işte 😊
      İyi akşamlar dilerim sorunuza ve yorumlarınıza yeterli cevabı verdiğimi düşünüyorum.

• Kitap okumaya bu kadar dusman bir toplum gormedim...

0|1
    0|0
  • Okurken dedim ki "Merhaba eski ben."
    Önce sakin ol ve girmiş olduğun dünyadan sıyrıl. Kitap okumanın bir adabı vardır. Bende yeni öğrendim dert değil.
    Senin bir meşguliyetin varken baska bir işle ilgilenirsen bu asıl meşguliyetine bir saygısızlıktır.
    Ogretmenin dersine saygısızlık yaptığın gibi.
    Kitap okuyan insan otekilestirilmez. Kendini otekilestirir.
    Tavsiyem her bos buldugun zamanda kitaba sarılma.
    Doğru zamanda kitabını oku.
    Yoksa çok cekersin saygısızlıga gelemeyenlerden.
    Seeevvvgiillleeeeeerrr:D

0|0
    0|0
  • Maalesef ki çevremde kitap okuysn kişi sayısı çok çok az.. Bu yüzden bana sanki uzaylıymışım gibi bakıyorlar bunu dile getirdiğimde.

0|0
    0|0
  • Belki.

0|0
    0|0
  • Bence de çok saçma

0|0
    0|0
  • Kitap okuyan insanlar ötekileşiyor, ötekileştirilmiyor.

0|0
    0|0
  • 4 saatte 800 sayfalık roman bitiren o derece romanları seven ve 20 yaşımda olmama rağmen toplam 85 tane romanım olan bir kız olarak söylüyorum ki farklı bir şehirde üniversite okuyorum ve gruplara karşı olan bir kızım.. Ve bana inat ediyorlar gibi üniversitede, sınıfta herkes grup olduğundan yalnız kalıyorum.. Ve ne yazık ki ders aralarında yalnız kaldığımdan koridorlarda roman okuyarak yaklaşık 3-4 saat diğer dersin başlamasını bekliyorum.. Gel de okuma şimdi! Sanal hesaplarımda bana gittiğim üniversiteden yazan sözde 200 kişi olmasına rağmen gerçek hayatta yanımda olan ve beni gören kimse yok.. İşte bizim ülkede de böyle.!

0|0
    0|0
  • Hayir..

0|0
    0|0
  • Kitap okuyanlar ezik goruluyor

0|0
    0|0
  • Kitap okuyan insanin dislanmasini ilk defa burada simdi okudum daha cok kitap okurken kendini soyutlamak var veya arkadas ben entelim superim tribine girdiyse dislanmistir

0|0
    0|0
  • Şu tabloyu hastanede bile gördüm yeter ya 😄

0|0
    0|0
  • İlk kez senden duydum böyle tepkileri cevremde okuyan insanlara hiç öyle bir tavır yok

0|0
    0|0
  • evet

0|0
    0|0

1 özel görüş
Sadece soran ve görüş paylaşan üye bu paylaşımları görebilir. Daha fazla bilgi için tıkla!

Erkekler Ne Diyor 9

• okumayanlar ötekileştirilmeliyken bu ne haddimize

0|1
    0|0
  • hiç alakası yokkk

0|0
    0|0
  • evet oyle

0|0
    0|0
  • Bilmiyorum

0|0
    0|0
  • Dersi dinlemeyip kitap okuyacaksan çık dışarıda oku demiş. Gayet mantıklı.

0|0
    0|0
    • Dersi 4. kez almıştım. Soruları ezbere biliyorum fakat her seferinde sınavla ilgili bir problem yaşadım. Dinleyeceğim bir şey yok hoca zaten aynı şeyleri kendini yenilemeden aktarıyor.

Yargılamadan önce sorsak keşke değil mi?

• Tekrardan selamlar. Derse girmem şart devamsızlık durumu söz konusu. Düzen beni zorla derse sokmak istiyor fakat ben almak istemiyorum. Kaldı ki hoca sürekli beni bırakan biri, böyle bir yerde kuzu kuzu ders dinlemek sizce normal mi?
      Neyse bu konuda daha fazla cevap vermeyeceğim.

• Derse girmekten başka careniz yoksa dinlemekte zorundasınız kusura bakmayın. Umarım bu sefer başarılı olursunuz ve bir daha almak zorunda kalmazsiniz. Kitap ayıracak çok vakit var. Her şeyin zamanında yapılması gerektiğini düşünüyorum.

• Kitap okuyanlar olmayanların yaptıkları şeyleri boş ve değersin görüyor, En azından ben öyleydim 😊

0|0
    0|0
  • Ya akina karsi direniceksin ya da akinla birlikde gideceksin. ikisinden birini secmen gerekiyor

0|0
    0|0
  • hayırrrr

0|0
    0|0
  • iyidir kitap okuyanlar

0|0
    0|0
Yükleniyor...