Babam yahudi ben de yahudi olurum?

Babamı müslüman sanardım. Ama geçen hafta yahudi olduğunu söyledi ve bana bunu neden yıllarca söylemediğini anlattı özel olduğu için anlatmayacağım. Bu arada babam israilli. Neyse ben yahudi mi oluyorum bu durumda? (İsrailoğulları yahudi olur ya)

Güncellemeler:
Not : annem hristiyan arkadaşlar ama ben ortam nedeniyle müslümanım bu nasıl aile ya
Ya bakın benim baba musevi ana hristiyan anneanne müslüman ben de müslümanım ama ırkım yahudi mi oluyor arkadaşlar soyumu sopumu çözemedim halen.

0|0
25|38

En İyi Erkek Görüşü

• Dinler kişiye özeldir, herkes kendi başına çekilecek hesaba.
    O yüzden babam, dedem ya da aile büyüğü her kimse onun inancının peşinden gitmek çok doğru değil.
    Senin aklınla karar verebildiğin, inancının ağır bastığı yönde ilerle.
    Baban ateist de olabilirdi. O zaman da Allaha inanmamayı mı tercih edecektin?

0|0
    0|0
    • Teşekkürler ama şimdi ben yahudi ırkından oluyorum değil mi? Yahudiler lanetlidir falan diyorlar. Ben müslümanım ama yahudi ırkındanım olmaz mı ya :D

• Irkların birbirinden üstünlüğüne inanmıyorum. Öldüğümüzde sen Türkmüydün sen Arapmıydın diye sorulmayacak. Herkes eşit ;)
      Ayrıca Yahudi olmak da kötü birşey değil. Hayko Cepkin, Can Bonomo falan da yahudi. Herkes tarafından da seviliyorlar

Erkekler Ne Diyor 37

• Nesil olarak, Yahudilikte soy anadan türer.
    Nesil olarak, Hrıstiyanlıkta soy babadan türer.
    Bu ikisine de uymuyorsun. Ancak Müslüman olduğunu kabul ediyorsan, İslam dinince soy babadan türer. İsrailoğlu değilsin, İbrani kökenlisin. Çünkü İsrailoğlu kelimesi Yahudi dinine mensup bir topluluğu/milleti ifade eder. Sen Yahudi değilsin ama.

1|0
    0|0
    • Tam çaprazlama değil mi :D hristiyanlıkta babadan geçiyor baba musevi musevilikte anadan geçiyor ana hristiyan. çok karışık çok. ama çok güzel izah ettin sana sonsuz teşekkürler.

• Ah teşekkürler 1 haftadır depresyona girdim çizelge yaptım ben nereden geldim ya diye kafa patlatıyorum sağolasın kardeş çok iyisin

• Canını besinler bebekler, böyle sıcakkanlı insanlar görünce ben off oluyorum :))
      Kolay gelsin sana bacım benim. :)

• Benim tarih bilgim iyi, sana durumu anlatayım. Günümüzdeki musevilerin çoğu yahudi değil, Türk soyludur. Evet, yanlış duymadın, Türk soylulardır. Günümüzde musevilerin çoğunun soyu Hazar Türklerine dayanmaktadır. Yani günümüzdeki musevilerin çoğu, Yahudileşmiş Hazar Türkleridir. Cengiz Özakıncı yazdığı bir kitabında bu durumu iyice anlatıyor.

İnternetten Karamanoğulları Beyliğinin bayrağına bak, ardından İsrail'in bayrağına bak. Aradaki büyük benzerliği görünce şaşıracapına eminim.

0|0
    0|0
  • İyy Allah belalarini versin israilin. en sevmedigim insan yahudidir yıllarca müslümanlara etmediklerini birakmadilar hala ediyorlar. Allah bin belalarini versin. iyi olana bir lafim yok

0|0
    0|0
  • Allah başka dert vemesin kanka :)

1|0
    0|0
  • Dinle ırk aynı şey değil. Kaldıki ırkla dini aynı olarak algılayan Musevilerdede babadan değil anneden ırk anlayışı var. Müslümansan babanın ve annenin dini diğer Müslümanlar için önemli değildir.

0|0
    0|0
  • Hangi dine inaniyorsan o dini yaşa sonuçta inanç kişisel özel sahsidir

0|0
    0|0
  • Sen kendi dini secebiliyorsun degil mi

0|0
    0|0
  • hangi dini yaşıyorsun?

0|0
    0|0
  • Dinini bilmem de senin kafa gitmiş..

1|0
    0|0
  • Ya sen Allahu teâlânın yolunda olduktan sonra hiçbir problem yok ve herkes dinini seçmekle özgürdür, annen hristiyanmış veya baban yahudiymiş pek önemi yok, önemli olan senin seçimin, sen eğer Müslümanlığın yoluna baş koymuşsan kimse seni yolundan döndüremez sevgili arkadaşım,

0|0
    0|0
  • yahudi bir anneden dünyaya gelmiş olman lazım

0|0
    0|0
  • Hayır annen yahudiyse olursun

0|0
    0|0
  • Yahudisin. Musevi olmak zorunda degilsin tabi

0|0
    0|0
  • Peki adetlerinizde yani bizim ayetlerimiz mi uyguluyorsunuz yoksa Yahudi mi eğer müslüman olmak istersen sana kalmış bişe

0|0
    0|0
  • Türkiyeyi seviyor mu ailen

0|0
    0|0
  • Olursun

0|0
    0|0
  • Yahudiler lanetlenmiştir arkadaşım. Yahudi olmak kendini ayağından vurmak gibi birşey olur

0|0
    0|0
    • Al sana bir yobaz daha

• Kuranda geçiyor diye doğru mu oluyor diyorum? Varsaylım Kuranda bütýn türkler öldürülmeli türkler lanetlidir yazsaydi kabul edermiydin?

• @mka1997 yok canım zaten birşeye körü körüne inanılmamalı zaten fakedersen biraz alaycı bir biçemde yazmıştım

• Müslüman olmak daha yakın sana öyle değil mi

0|0
    0|0
    • Ya bakın benim baba musevi ana hristiyan anneanne müslüman ben de müslümanım ama ırkım yahudi mi oluyor arkadaşlar soyumu sopumu çözemedim halen.

• Bildiğim kadarıyla yahudi diye bir ırk yok İbrani olabilir

• İsrail oğulları ırk değil, Hz Yakup'un torunları oluyor baban, ama dinin İslam senin.

• Islama inaniyosan musluman olursun

0|0
    0|0
  • İnsan diniyle doğmaz her bebek temizdir

0|1
    0|0
  • Sen israiloğlu diylsin kızısın sorun olmuyor

0|0
    0|0
  • Doğan her çocuk İslam Fıtratı üzerine doğar, sen müslüman sın... kelimeyi şehadet getirip inkar etmediğin sürece...

0|0
    0|0
    • Teşekkürler

• Yeni öğrendim öyle bir şey olduğunu

• internete yaz çıkıyor google da

• sen kendini ne hissediyosun

0|0
    0|0
  • Evet yahudisin. Ama istersen Müslümanlığı seçebilirsin.

0|0
    0|0
  • ırk olarak yahudi olabilirsin ama bu musevi dinine ait olduğun anlamına gelmez. müslümanım diyorsan müslümansın

0|0
    0|0
  • Hayır müslüman olabilir sin

0|0
    0|0
  • Dinler kişinin tercihidir :) ne istiyorsan onu yapmalısın bence hangisini seçeceksin peki?

0|0
    0|0
    • Müslanım

• İsrailli babam.

• Hm yahudilerde soy anneden hristiyanlrda galiba babdan gider :D hakketten tam çapraz :) sen ne hissediyorsan osun bence

• Allah hidayet versin, sana

0|0
    0|0
  • Turk yahudisi yani cenneti hic gormuycek olan yahudilerdir lanetlenmislerdir

0|0
    0|0
  • annen yahudi olursa oluyosun sadece

0|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    7

Kızlar Ne Diyor 25

• Müslüman kalmak istiyorsan şehadet getir dinini kendin seçebilirsin bu senin tercihin ailen karışamaz sen İslam dinini benimsediysen simdi şehadet getirip Müslüman olabilirsin ve en güzel din İslam dinidir o yüzden inşallah seçimin Müslümanlıktan yana olur :)

0|0
    0|0
    • Ben müslümanım zaten

• Teşekkürler canım

• :) :)

• ananen nasıl müslüman. annen hristiyansa? sen emin misin? hangi ülkeden geliyorsunuz. benim bildiğim kadarıyla annesi yahudi olan yahudi oluyor yani sen yahudi değilsin.

0|0
    0|0
  • Annen Yahudi değilse olamıyorsun

0|1
    0|0
  • Yahudilik anneden devam eder.

Yahudi olmak istersen de baya uzun bir prosedur.

0|0
    0|0
    • Ne gibi?

• ben detaylarini bilmiyorum ama cok uzun bir prosedur oldugubu sinagogda dersler almak gibi falan hatta bazen yillar surdugunu biliyorum.

Sen zaten Muslumanim diyorsun, gorsleri okunadan yazmistim :))

• Yahudi olunmaz yahudi doğulur onlara göre annesinin yahudi olması lazım. Yahudilere göre bin yıl sinagogda yatsın kalksın annesi yahudi değilse yahudi olmaz sayılmaz. Yahudilik dinine geçişte zaten yasaktır.

• Yahudi olman için annenin Yahudi olması gere

0|2
    0|0
  • Hayır tabii ki. Kendini müslüman hissediyorsan sakın vazgeçme.

0|0
    0|0
  • Yahudilik bir ırktır. Müsavilik dindir. Yahudilikte soy anneden geçer. Ama insan inancını kendisi seçer.

0|1
    0|0
    • Müsavi değil musevi.

• Yahudilik ırk değil. Sadece o kavme verilen ad ırk israiloğullarıdır. Bende onların yalancısıyım.

• @Hastürk_kızı
      Ben bir zamanlar bu konular hakkında çok araştırma yaptım okudum kendilerini diğer insanlardan üstüne bir ırk olarak görürler tevrattan ziyade talmut okurlar orada daha kesgin ifadelerle yazıyor istersen sende göz gezdir. Musavilik hristiyanlık müslümanlık bir dindir inançtır. Şunu da söylemeden geçemicem bir müslüman hem musevidir hem hristiyan. Çünkü bizim dinimiz hz musa ya da inanır hz isa ya da son gelen peygamberede. Hepsini kapsar. Arkadaşın dini inancı kendi seçimi.

• İsrailoğullarından saf ırk kadından kadına geçer.

0|0
    0|0
  • Musevilikte kadinin dini geçerli diye biliorm ama

0|0
    0|0
  • Sen neye inaniyorsan osun

0|0
    0|0
  • Yahudilik bir din oldugu icin sen hangisini sectiysen o dine mensup olmus oluyorsun.

0|0
    0|0
  • Hayir yahudilik anneden bebege gecer babayla alakasi yok

0|0
    0|0
  • Baban ayrı sen ayrı. Sana hangisi yakın geliyorsa sen o olursun.

0|0
    0|0
  • Görüş senin görüşün kimseye lafım yok kaç yasindasin bilmem ama şimdi söylemesi yıllardır senin kendini müslüman olarak görmen ayrı bir mesele... olayı kendin biliyosun olcup tarticak kişi sensin kardeşim

0|0
    0|0
  • Allah sana akıl vermiş, araştırıp doğrusunu bulasın diye.

Baban yahudi diye sende yahudi olmazsın.

0|0
    0|0
  • Anneden geçmiyor muydu yahudilik?

0|0
    0|0
  • Yahudilik anneden gecer

0|0
    0|0
  • Kendi dinini kendin belirleyeceksin tabiki öyle şey mi olur? Din tercih meselesidir soy değil.

0|0
    0|0
    • Ben zaten burada kimseye "Benim dinim ne?" demedim. Yahudilik bir ırktır, din veya mezhep değil. Bilip bilmeden burada cahil cahil konuşma istersen.

• Yahudilik bir ırk mı? Ajsja
      tamam

• Annesi yahudi olmayan biri yahudi olamaz. Yahudilikte soy anneden gelir. Sonradan zaten yahudi olunmaz doğulur. Yahudi olsaydın zeki olurdun böyle saçma soru sormazdın onlar akıllı millet

0|0
    0|0
    • yahudi olsaydi akilli olurdu vay be

• Benim soyumu benden iyi biliyorsun? Çok saçma değil mi sence 😊

• demek bilmiyorsun :) çogu müslüman islamiyeti bilmiyor türkler geçmisini bilmiyor sen nesin semit mi askenaz mi? istiyorsan özelden sohbet edelim ya da etiket yap bildiri gelsin

• Yahudilerde soy anneden yürüyo diye biliyorum

0|0
    0|0
  • Olmazsın..

0|0
    0|0
  • sen kendini hangi dine mensup görüyorsan o dindesindir

0|0
    0|0
  • anneninde yahudi olması gerek

0|0
    0|0
  • hangi dini seçersen osundur bu memleket belirleme durumu değil ki

0|0
    0|0
  • Yahudilik anneden oğula geçer annen yahudiyse olursun ancak. Ama boşver hepsini gel islama

0|0
    0|0
Yükleniyor...