Benim ırkım nedir?

arkadaşlar sorum ciddi. kafamı karıştırdı bu durum. benim anne ve baba tarafı erzincanlı. aleviler. ama kürtçe konuşuyorlar. alevilere öz be öz türk derler. zaten alevilik bir mezheptir ırk değildir. bu duruma bakılırsa benim ırkım nedir? alevilerin ırkı nedir? benim ırkım ne oluyor? kürt müyüm türk müyüm?

Güncellemeler:
kürtçe konuşuyorlar ama türküz diyorlar.

0|0
13|32

En İyi Erkek Görüşü

• Vurgulamamız gereken bir diğer önemli noktaysa, Aleviler arasında bu milliyetçi tezleri yayanlar bir yerde yanılıyorlar ama bir yerde de gerçeği söylüyorlar. Diyorlar ki, ? Kürt Alevi olmaz? Bu hüküm doğru sayılır. Evet, Kürt Alevi olmaz! Ama bilmiyorlar ki Türk Alevi de yoktur! Ya nasıl Alevi vardır?

Bu sorunun cevabını vermek için biraz Türklük ve Kürtlük kavramlarının tarihine bakmak gerekiyor. Her şeyden önce Türklük ve Kürtlük siyasal olarak çok yeni kavramlardır. Türklüğü ele alırsak, sağlıklı bilimsel bir analiz yapabilmek için, etnisite ve dil bakımından Türk olan ile siyasi anlamdaki Türk kavramının siyasi anlamını birbirinden ayırmak lazımdır. 20. yüzyıla kadar olan kaynaklarda Türk adı Orta Asya? dan çıkan ve aynı kökene mensup Türk lehçelerinden birini konuşan bütün aşiret ve toplulukları nitelemekteydi, ancak 20. yüzyılda tanımladığımız siyasi anlamda Türk kavramı tarih sahnesine Türkiye Cumhuriyeti? nin kuruluşuyla çıkmıştır. Türklük, Türkî toplulukları ifade eden şemsiye bir kimliktir. Türk ismi belirli bir topluluğa özgü etnik bir isim olmaktan çok Türk soyuna mensup bütün toplulukları ifade etmektedir.

1|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Ailen erzincana ne zaman ve nerden göçtü bilmiyoruz alevilerin büyük bir kısmı türk dür. Ben kürt alevisiyim diyen biri alevilik de butkan boyundan gelir. Doğudaki bir çok alevi ya zazaca ya kürtçe bilir bunun tek nedeni yaşadığı yere ayak uydurup dilini ogrenmesidir. Sizde büyük ihtimal dil olarak asimile oldunuz bu nedenle kürtçe konuşuyor ailen ama türksun

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 31

• selam hemşerim :) Öncelikle ırk farklı bir tanımdır. Kürtlükle Türklükle alakası yoktr. Alevi olman illa bir etnik kökenden geldiğinin kanıtı deildir çünkü Türkün de Kürtün de hatta Arapın da alevisi vardr. Yalnız şöle bir durum var bgn anadoluda yaşayan alevilerin büyük çoğunluğu Türkmen kökenlidir ve Alevi olmalarının nedeninin dini inanıştaki tercihlerinden daha çok yaşayış biçiminden geldikleri öngörülüyor. Doğulu olup Kürtçe konuşmanız normal ama bu sizin Kürt old. anlamına gelmez. Bgn doğuda Osmanlı kayıtlarından bile Türk boyundan geldikleri veya Türkmen oldukları ispatlanmış ailelerin hatta aşiretlerin kendilerini yakın zamana kadar hatta hala Kürt zannetmeleri ve Kürtçe konuşmaları ironik bir gerçektr. benim tavsiyem toprağım sen bunlara çok takılma önceliğin insan olmak ve insana değer vermek olsun. Zaten Can erzincanlısın candansın :D

1|0
    0|0
  • Bir nemi var mı? Türkiye'de yaşayan Türklerin hangisinin kanı %100 safkan Türk kanı Allah aşkına? Kendini Türk olarak görüyorsan Türksün.

1|1
    0|0
  • Alevilik bir mezhep bir yol olduğuna göre her ırktan insan bu yola intikal edebilir.. makedon alevilerde var mesela.
    Demem o ki alevi olmanın ırkın ile hiçbir alakası yok.. annen baban kürt ise kürtsündür.
    Ama alevilikte düstur nedir "72 millet bize aynı görünür".
    Önemli olan insani vasıfları taşıyabilmek.. yaradılanı sevmek.

1|0
    0|0
  • Alevilik diye bir mezhep yoktur kardeşim önce bunu söyleyim kurtunde alevisi var kemal Kılıçdaroğlu gibi mesela... sende kürdün alevisi oluyorsun

1|0
    0|0
    • kürt alevi diye birşey yoktur kardeşim. alevilik diye bir mezhep yoktur nedir?

• @dmladmla alevilik bir inanış değildir , din değildir !

• Alevilik sonradan bir kısmın çıkarmış olduğu biseydir yanı

• Kürtçe konuşuyorlarsa Kürtsün

1|0
    0|0
  • İnsan olduktan sonra ırk önemsizdir. Irk sadece teferruattır tek önem arz eden insan olmaktır ve insan gibi hareket etmektir.

1|0
    0|0
    • haklısınız. sadece öğrenmek için sormuştum.

• Melez biri olarak bu konuyu bende düşünmüştüm ama bir süre sonra hiç önemi olmadığını anladım.

• alevilere kim öz be öz türk diyor? bu tam bir asimilasyon palavrasıdır onlarca erzincanlı dersimli elazığlı tanıdığım aleviler var ve kürtler bir onlara sor bakalım ne diyorlar?

Alevilik bir etnik köken, bir milliyet değildir, bir mezheptir. her mezhepte olduğu gibi bunda da giriş çıkışlar mümkündür. ister kürt ol, ister türk, ister arap, ister finlandiyalı. hanefi de olabilirsin, alevi de.

1|0
    0|0
    • soruyu soran kişide şimdi kürt alevisi diye bir şey yoktur diyor daha az önce duymuş olduğu bu iddiaya sorgusuz sualsiz inandı :)) içinde ki türklük aşkıyla yaşıyor.. yazık gerçekten.

• ne diyon sen mk?

• az önce ırkını soruyordun bir alevi olarak kürt müyüm türk müyüm diye şimdi kürt alevisi yok diyorsun asıl sen ne diyosun?

• yani her ingilizce konuşan amerikalı olmuyor ya :D illede ırkını merak ediyosan araştırabilirsin devletin kurumlarının yardımıyla eski kayıtlardan çıkar nerden geldiğin

1|0
    0|0
  • Alevilik bir ırk değil bir mezheptir sen şafilik mezhebindesin şu an tek farkın o kürt veya türk olup olmadığını bilemem kökene bakmak lazım

1|0
    0|0
  • ben bu konuda baya bilgi sahibiyim osmanlının türkmen alevilere uyguladığı baskı sonucu bazı türkmen alevi gruplar kendini kürt ilan etmiş çünkü kürtler sünni olduğu için ikinci olarakta türmenler kalabalık kürt grupları içinde asimile olmuşlardır... kısaca türkmen olma olasılığın yüksek ayrıca her kürt ırkını sever ve kürt olmaktan grur duyar demekki siz kürtleşmiâsiniz zamanla ama aslınız türktür (not erzurumlu sünni bir türküm bölgeyi avucumun içi gibi bilirim)

1|0
    0|0
  • Kafanın arkasında bir şişlik vardır. Adı Türk kemiğidir. Varsa Türksündür.

1|0
    0|0
  • Kurt alevisisin

1|1
    0|0
  • Yaş problemi gibi :D

1|0
    0|0
  • Her kürtçe konuşan kürt olöuyoki mesela ben japonca bilsem japon mu okucam onu araştırım ailene büyüklerine sorup öğrene bilirsin

1|0
    0|0
  • sende kafa olsa açar kuranıkerimi okursun mealini o zaman anlarsın ırkını felan ama nerde okuyacak o insan

1|0
    0|0
  • His dilleri. ne? Cok. sevindikleri ya da. kizgınlarıni nasıl. ifade ediuorlar gurmanc mi turkce mi

1|0
    0|0
  • Sen insansın. Seninle iletişim kurarak anlaşabilen herkes gibi. Böyle şeyleri dert etme ☺

1|0
    0|0
  • Kürtte biziz Türkte biziz, hepimiz tek milletiz sıkıntı yok

1|1
    0|0
  • Türksün lakin kürtler arasında kala kala biraz bozulma olmuş. şunu unutma; kürtten alevi, aleviden kürt olmaz

1|0
    0|0
  • alevi-kürt.

1|0
    0|0
  • tek milletse tek dildir o da türkçe gerisini tanımayız

1|0
    0|0
  • Herb

1|0
    0|0
  • İnsansın

1|0
    0|0
  • erzincanlılar kürt halkı fazladır ama zamanla asimile olmuşsunuz sen alevisin hasbe has alevi türkü

1|0
    0|0
  • niye tuncelinin alevileri genelde kürt oluyorlar. yani Türk ünde kürt ünde alevisi var

1|0
    0|0
  • kürt alevisi de var muhtemelen kürtsün

1|0
    0|0
  • Golden mı, nedir bilemedim. Bilen varsa yazsın yorumlara :P
    Muhahahaaaaa

1|0
    0|0
  • Sen Hain Bir kripto ermeni ve kürtsün.

1|0
    0|0
  • eğer hakiki bir alevi isen safkan bir türksün, ailen ise zamanında o bölgeye yerleştiği için, o bölgenin özelliklerini almıştır. aleviler % 100 türktür, bazı gelenek göreneklere bakarak eski türk inancı olduğunuda anlarsın...
    Ayrıca bende aleviyim, baba tarafı dede soyundan gelme, anne tarafım ortaasyadan gelme, sanırım metehanın tornuyum :)

1|0
    0|0
  • türkiye cumhuriyeti topraklarında yaşadığımız için hepimiz türk vatandaşıyız kürdüm ben aleviyim ben diye diye kendinize ırk oluştura oluştura bu hale geldik biz

1|0
    0|0
  • Erkekler Devam
    1

Kızlar Ne Diyor 12

• Türk olduğunu iddia eden insan neden ana dil olarak Kürtçeyi kullansın. Onlar bile ırkını inkar ediyo belli ki.

1|0
    0|0
    • ana dil olarak değil. yarı kürtçe konuşurlar bazen. evde de türkçe konuşurlar. sadece bazı akraba ortamlarında kürtçe konuşuyorlar. normalde hep gayet güzel türkçe konuşurlar.

• Kürtçeye neden gerek duysun Türklerse? Siz Kürt alevilerdensiniz bence. Ya da soyunuz Kürtlerden geliyo ama ailen Türklüğü kabul ediyo olabilir.

• Önce şunu söyleyeyim: ırk diye bir şeyin olmadığı artık bilimsel olarak kanıtlandı. Türk ırkı diye bir şey yok, Kürt ırkı diye bir şey yok. Benim ırkım nedir sorusuna cevap aramaya kalkarsan işin içinden çıkamazsın. Kendini hangi kültüre yakın görüyorsan sen o'sun.

1|0
    0|0
  • Kürt

1|0
    0|0
    • Bide arkadasım alevılık mezhep değil akımdır arastırmanı tavsıye ederim hem kürtçe konusunca kürt olunmuyo aılene sordunmu kokenınızı cünkü erzincanlılar benım bıldıgım türk tabı kürdüde vardır ama oyle bılıyorum

• doğup büyüdüğümüz yerde kürtçe konuşuyordu , alıştık bu yüzden dediler ama bu seferde doğup büyüdüğü yer , annesinin annesi onunda annesi felan ne biliyim kafam çok karıştı 😂

• Ozaman kürtsünüz kürt alevısı

• Her ikisisin ikisine de sahip çık.

1|0
    0|0
  • Kürtçe konuşmaları kurt oldukları manasına gelmez canim. Erzincan erzurum iğdır tarafında kürtler çok olur. Türklerle kürtler evlenmişler.. şimdi sende kurtlukte olabilir Tu rklukte. Alevilerin ırkı nedir diye bir soru olur mu?

1|0
    0|0
  • kütükten araştırabilirsin kökenini

1|0
    0|0
  • ya ne önemi var ki hepimiz insan değil miyiz böyle sorular sormayın lütfen

1|0
    0|0
  • Hadi len alevilik soydan gelir arap degilsen alevide degilsin şii oluyorsun 😅😂

1|0
    0|0
  • Ah ah Bizim sülalede ayni tipatip bizde gümüshane liyiz aleviyiz babamlar kürtcede biliyorlar fakat türküz erzincanli akrabalarimizda var onlarda Bizim gibiler ama cözdüm ben bizim sülaleyi sorup sorusturup aslinda türküz fakat babamin tarafi köyde dogmuslar orda herkes kürtce ögrenmis kürt türk diye hic bir fark yok islerine gelince kürtüz islerine gelmeyince türküz 😂 Ama aslinda gercek türklerdeniz iran in siniri horozhan miydi neydi oradan gelmeyiz

0|0
    0|0
    • atomun fiziğini çözmek bile daha kolay 😂 ben iyice olayın derinliklerine inmeye çalışıyorum :D doğup büyüdüğümüz yerde kürtçe konuşuyordu , alıştık bu yüzden dediler ama bu seferde doğup büyüdüğü yer , annesinin annesi onunda annesi felan ne biliyim kafam çok karıştı :D doğup büyüdüğümüz yerde kürtçe konuşuyordu , alıştık bu yüzden dediler ama bu seferde doğup büyüdüğü yer , annesinin annesi onunda annesi felan ne biliyim kafam çok karıştı

• 😂 .

• Hahahaha Sen benimde kafami karistirdin 😂 Bosver canim sen, bencede sizdede ayni kücüklükte ögrenmistirler her akrabana teker teker sorup yapboz gibi herseyi birlestir 😄😄

• hz ali bir peygamber değildir söyliyim ama kürt sun hemde Türksün kendin nasıl hissediyorsan osun

1|0
    0|0
    • söyliyim bu arada bende kürtum kokenim Adıyaman dayanır derler ya da urfa

• Evet :) siyah saclilar uzun saçlar vardır çok güzeldir :)

• aynen :)

• Kardeşim ırkın çok da önemli değil vatan haini olma da

1|0
    0|0
  • Annem babam kürtçe konuşuyor diyorsun şunu bilki kürtçe arapça farsça ve eski türkçe lehçesinin harmanıyla oluşmuş bir dildir yani Türksün ama ne olursan ol istersen Kürt Hisset kendini ama Pkklı bir hain olma Allah rızası için rica ediyorum

1|0
    0|0
Yükleniyor...