Alevi Sünni kavgası detayda?

Demin bir görüş gördüm bende bir Alevi olarak herşeyden önce bir insan olarak Sünni kardeşlerimin ne kadar nefret dolu yanlış bilgi ile ve seviyesizce Alevileri aşşaladığını gördüm Nedir bu Alevi düşmanlığı arkadaşlar sizin Alevilerden ne farkınız var hep kulaktan dolma yalan yanlış bilgilerle nefret dolu bir şekilde Aleviler oruç tutmaz namaz kılmaz Allah'a inanmaz gibi saçma sapan görüşleriniz var emin olun bunlar sadece Alevi düşmanı olan insanların uydurması arkadaşlar bir kendimize gelelim herşeyden önce bizler insanız bu ayrım nedir.

0|1
13|11

En İyi Kız Görüşü

• Abi ne kadar boş işler ya aferin aferin bölünün böyle sen osun sen şusun diye İNSANIZ Lan hepimiz İNSAN!

0|2
    0|0
    • Aynen bunları gördükçe gerçekten acıyorum insanlık Nasıl bu hale gelebilir ya

• Teşekkürler✋🏻

• Rica ederim ✋🏻

En İyi Erkek Görüşü

• Ahiret gunu Allahu teala icin tum insanlar esitse su fani dünyada ayrimi bende anlamam..

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 12

• Bende Aleviyim ve bende bu ayrımcılıktan bıktım yıllar geçiyor ama bu düşüncelerde yumusama olacağına aksine insanlar daha katı fikirlere kapılıyor :(

0|3
    0|0
    • Toplum çocuklarını bu ayrımla büyütmeye devam ediyor birlik olmak yerine yeni yeni düşmanlar yetiştiriyorlar

• Aman diyorlar alevi neymis kendi milletinden bul büyükler böyle dedikce bu nesilde böyle devam eder

• @Biradam06 kızımlı diye konusuyorsun sen önce bir bayanla nasıl konuşacağını ögren ne yani kendimi saklayım mı Aleviysem aleviyim ne diyecektim ya ben farklıyım, ben ayrımcılık yapıyorum mu dedim sen oku önce anlamaya calıs yorumları

• Önce Muhammed sonra Ali diyeninizi, hem ceme hem de namaza vakit ayıranınızı, hem 12 imamları hem oruç tutanınızı kardeş bilirim ama çocukluğumdan beri şahit olduğum sapkın alevilere de lanet ederim. Hatta şöyle düşünüyorum ki Allah'ın aslanı Hz. Ali bizzat helak olmaları için lanet edecek onlara. Aslında sünnilerin böyle düşünmesini sağlayanlar işte bu sapkınlar ama suç her iki tarafta da var, sünniler de biri böyle diye hepsi öyle sanıyor sanki bizde sapkın yokmuş gibi...

0|2
    0|0
    • Bizim Aleviliğimiz bambaşka ilk başta dediğin gibi namaz kılarız oruç tutarız çorba kazanlarımız var bizim açları doyururuz hep yardım yaparız kalplerimiz temiz o sazlı türkülü Alevilerden değiliz ama benim Esas anlatmak istediğim ayrım yaparak nereye kadar gidecek bu insanlık ateiste hrıstiyana felan herkese saygı duymamız birlik olmalıyız

• Sonumuz hiç iyiye gitmiyor en basit rte insanları ayrıma sürüklüyor sen Alevisin felan deyip kötülüyor sen kimsin Seninde allah yarattı nedir bu nefret

• Boşver kardeşim sen kendinin ne olduğunu biliyor musun? Biliyorsun. Kim ne demiş ne etmiş hiç umursama Allah'a havale et

• Sünni biri olarak haklı buldum asla ayırmam onları belki bende bir alevi çocuğu olarak dünyaya gelebilirdim böylede düşünmek lazım her sünni oruç tutuyor mu? namaz kılıyor mu? Hayır kılmıyor aleviler onu yapmaz bunu yapmaz çok yanlış bir tanesi yapmıyor diye hepsini aynı kefeye kkoymam alevi komşularımız var hemsi harkika insanlar çok seviyorum onları siyasi görüşleri farklı olsa bile seviyorum herşeyden önce insanlar
    alevi erkek arkadaşım oldu 2 tane onlarda iyiydi şimdi

0|1
    0|0
  • Benim için insanın kişiliği, kalbi, zekası, kültürü, düzgün bir yaşantıya sahip olup olmadığı önemlidir, dini ve ırkı değil. Arkadaşlarımı da bu kriterlere göre seçerim.

0|2
    0|0
    • Aynen arkadaşım benim insan iyi mi kötü mü diye bakmalıyız birlik olmalıyız beraberlik olmalıyız

• Bencede cok sacma ayrim yapmayada gerek yok, ama bende bir sunni olarak bisey yasadim. Benim eski sevgilim aleviydi ama benim ailem bunu hic problem yapmazdi, birbirimizi cok seviyoduk ama onun ailesi beni istemedi. Nedenini hala anlamis degilim ama o da ailesini dinliyerek benden ayrildi. Bu ayrimcilik iki tarafdan gelen bir sey ve bunu artik bir biraksak bence cok iyi olur. Kalplerde kirilmaz

0|2
    0|0
    • Aynen bu ayrıma bizlerin dur demesi gerek

• Eski sevgilim aleviydi, alevilere karsi degilim

0|2
    0|0
  • Ben bir sunniyim ama Aleviler bir garizim yok ama hz ali peygamber değildir hz muhammed s. a. v peygamber dir ama biz hz ali Aleviler den dahA çok severim aşığım hz ali bizde ama her inşa istediğin inanabilir orası bizi ilgendirmez ama doğru yanlış elimizden geldiği kadar demeye çalışırız

0|1
    0|0
    • bak sende irkici sin sunniyim dedin hemen beğenmedin

• Herkesin aklı var sana göre müslümanlardan başka herkes cehenneme gidecek inancı var hristiyanlara göre başka ateiste göre başka herkesin başka görüşü var mesela sen bir ateist anne babanın yanında doğsan dinlere inanmıcaktın ve herkes seni dışlicaktı ve şu anda bir hristiyan gelse uyarsa etse senin fikrin değişir mi onun için insanları hor görmemeliyiz 😊

• insanlar hor görmem öyle bir demek istemedim ben zaten dini arastirak oldum muslaman herkes dinin kendine

• Alevi sunni ayrımı yapmam ama gusül alsaniz cok iyi olcak gusülsüz namaz kilinmaz bu arada birde hepimiz musluman ve ayniysak neden sizde camiye gelmeyip cem evine gidiyosunuz?

1|2
    0|0
    • Ben aleviyim cem evinede gitmem benim inancım allaha ve icim temiz kimsenin kalbini kırmamak icin ugrasırım kötü alıskanlıklarım yok namaz kılmam sart mı

• allah allah gusülsüz neden namaz kılınmıyor nerde okudun bunu küçük beyinli kardeşim bana söylseene sen namaz kılıyormusun kıldığını kabul edip soruyorum kuranda kaç rekat ve kaç vakit namaz yazmakta

• @Biradam06 kardesim gusulsuz birak namaz kilmayi yemek bile yenmez cahil cühela kuran okumadigindan boyle konusuyosun

• Alevilere niye neden düşman olsunlar? Bu nasıl bir mantık.

0|2
    0|0
  • ayrım yapmıyorum. fakat Hz. Ali'ye bu kadar bağlılığınızı anlamıyorum. Hz. Muhammed varken neden Hz. Ali?

0|0
    0|0
    • Arkadasım Aleviler her ikisininde yolunda ama Ali'nin soyundan diye onun yolundan gidiyoruz ve bizler Ya Muhammet ya Ali deriz

• kız canım kızım senin örneğin tümden zarar ne demeko hzç muhammed varken neden hz. ali örneği sen kimsinde bu hükmü veriyorsun kuranda peygamberleri ayırt etmeden sevin diyor allah hiçbirini diğerinden üstün kılmamış ve hepsinide eşit görmüş

• @Biradam06 Kardeş gerçekten ne denir bilemiyorum alttaki bayan bir arkadaş var okadar nefret bürümüşki beni din testine bile sokmaya çalışıyor

• Birde çok pis diyorlar

0|0
    0|0
    • Alevilerden temiz olsalar içim yanmicak cehalet işte

• Aleviler Ramazan orucu tutmaz, namaz kılmaz, Hz Aişe'nin iffetine; Kur'an-ı Kerimde sabit olduğu halde inanmaz.

Not: Kur'an-ı Kerimden bir ayet bile reddedersen kafir olursun.
    Umarım sen de reddetmiyorsundur.

0|0
    0|0
    • Allah için kim dedi sana bunları gerçekten bilinçsizsin bizler namazda kılarız oruçta tutarız Haccac'a gideriz zekatta veririz

• Ben kimseye bir saygısızlık yapmadım. Kimseyi de hor görmedim.
      Bunu bir izle istersen. Bu sana cevabım.
      https://www.youtube.com/watch?v=pHyFbVLvc9A

• Ne alaka şimdi bu video neyse bacım benim kalbimde vicdanımda rahat biz anlaşamıcaz sanada senin görüşünede saygı duyuyorum selametle yoksa tartışma bitmeyecek 😊

Erkekler Ne Diyor 10

• Allah beyin vermiş kullanalım diye. O beyni kullanabilmemiz içinde OKU demiş. Eğer okumazsan onun bunun anlattıklarıyla veya yanlış yalan yorumlarıyla her yöne çekilirsin. Birçok alevi tanırım, herkes kadar içlerinde iyileri de vardır, kötüleri de, inananlarıda vardır, inanmayanlarıda. Önyargı ve cehalet, ülkemizin şuanki en önemli sorunu bence

0|1
    0|0
    • En başında ülkenin başındaki şahış bu ayrımları yapmaya devam ediyor insanız arkadaş daha ötesi var mı

• Ötekileştirme yapıyorlar. Beraber savaşıp geri almadık sanki bu ülkeyi.

• Çok haklısın

• Cahillik

0|1
    0|0
  • Bir insanın Türk olması önemlidir, dini ya da mezhebi önemli değildir, adam isterse kaşar peynirine tapsın. Türk olsun da.

0|1
    0|0
  • İnsanlar kendi memleketinden olanları bile sevmiyor kendi mezhebinden olanları sevmelerini sağlamak bir sonraki adım.

Sevmeye ve başarıya insancılık fikrine önem vermiyoruz hep şüpheci kinci yetiştiriliyor zihniyetler.

0|1
    0|0
  • Çok haklısın kardeşim.
    Bir konuyu da hatırlatayım.
    Gezi olaylarında kasıtlı olarak Alevi vatandaşlarımızın öldürüldüğünü,
    vurulduğunu, işkenceye maruz bırakıldığını da unutmayalım.
    Bunların, iki tarafı germek, birbirine düşman etmek için bile bile yapıldığını düşünüyorum.
    Bu arada gezi olaylarını asla ve asla savunmuyorum.
    Tam tersine olaylara karışanlara kızıyorum.
    O da bir oyundu, yine yeni oyunlar oynanıyor.
    Alevi sünni oyunundan kar edemediler, şimdi başka oyunlar oynanıyor.
    Uyanık olalım arkadaşlar.
    Patlamalarla insanları korkutarak birbirine ve vatanına düşman etmeye çalışıyorlar.

0|0
    0|0
    • Büyük oyunlar dönüyor gezi olayındaki görüşüne saygı duyarım bana göre haklı bir direnişti her neyse ama en başında rte halkı savaşa sürüklüyor insanların gözünü açmadı gerekiyor artık birinin durun artık demesi lazım hergün insanlarımız ölüyor yeter artık

• Böyle ayrımcılık yapan koduklarımın nesilleri de tükenmiyor ki

1|1
    0|0
  • kankacım alevi sünni ne farkı insan değilmisiniz

0|1
    0|0
    • Bende bunu söylüyorüm kardeş herşeyden önce insanız

• Bende değilim ama onları barış ve sevgi yoluna teşvik etmeliyiz

• geliştir kendini o zaman sanatın varsa sanatını ben bu aptal eğitim sisteminde okurum diyorsan eğitimle geliştir knk göster düşüncelerini

• Siz adam olmazsınız yav birinizde kuranın mealini okusanız ne olur şunu o küçük beyinlerinize sokun olurmu islam dininde müslümanlıkta mezhepcilik yoktur peygamberin ölümünden 400 sene ortaya atılmış saçma sapan bir şey o zaman size sorarım peygamberimiz hangi mezhepten veya sağlam kaynak kuranı kerimde mezhepcilik yazıyormu siz daha çok belaya davet çıkarırsınız bu gidişle gidinde diininiz öğrenin araştırın kafanızı yorun hacıdan hocadan dededen öğrenilmez din kurandan öğrenilir ama siz gidip hadis kitaplarını raflara koyar okursunuz kurana el sürmezsiniz yazık yazık çok yazık

0|0
    0|0
    • Haklısın kardeş Müslümansak bu ayrım niye ben birlik olalım diyorum bir bayan arkadaş beni din testine sokmaya çalışıyor herkesin İbadeti kendine Kuran'da ayrım yapın milletin dini bilgilerini test edin sizden olmayanı hor görün mü yazıyor gerçekten birlik beraberlik olmamız lazım

• Aleviyim ve sunilerden haz etmem. Ayrimcimiyim evet.

0|0
    0|0
    • Yapma be kardeşim bizler öyle değiliz hep bu bilinçsiz toplum ve din adamları bizleri böldü zaten

• Bu ayrim bitmrz bitmicekte bu devran boyle gelmis boyle gider. Herzman bir fitne sokacaklar o yuzden benim rengim bellidir. Sonradan kivirmaya gerek kalmasin

• Peki kardeşim sen bilirsin ne deyim ki

• Hz. Ali namaz kılarken şehit ediliyo, ömrü boyunca İslama Peygamber efendimize hizmet ediyo siz saz esliginde kizli erkekli dans ediyosunuz haşa Hz. Ali yapiyo muymuş sizin yaptiginizı? Nerde vatan haini kominist asiri sol orgut uyesi var hepsi sizden çikiyo. Ben daha once heo kardesimiz bir fark yok derdim ama sizin icinizdeki kini nefreti gordukce sogudum sizden. Siz degil misiniz sadece kendi meshebinizle evlenen.

1|0
    0|0
    • Benim Aleviliğim öyle değil bizler danstı felan yapmayız dinimizi kendi içimizde yaşarız çorba kazanlarımız var namazımızı kılarız orucumuzu tutarız en önemlisi bayrağımıza vatanımıza Can'ımızı veririz bizler onlar gibi değiliz ama ne farkeder kardeş insanız herşeyden önce

• Tamam iste oyleleri benim de kardesim oylelerine bir sozum yok. Digerleri sizin adinizi da lekeliyolar. Keske siz de tepki gosterseniz onlara.

Yükleniyor...