Öğretilmişlik çaresizlik nedir biliyor musunuz?

Meşhur bir kurbağa örneği vardır bu konuda :
"Üzeri cam bir levha ile örtülü kaba konan kurbağa çıkmaya çalıştığı her seferinde cama çarparak kaba geri düşüyor. O kadar çok deniyor ki başaramıyor. Ardından cam levha kaldırılıyor ama kurbağa artık denemiyor bile. Hatta kap ateşe konuyor, kurbağa haşlanarak ölürken bile zıplayıp kaçmaya yeltenmeyerek can veriyor."
Size de çaresizliği öğretmişler mi?

Güncellemeler:
Yanlış ifade etmişim. Yukarıda verdiğim örnek öğrenilmiş çaresizlik üzerine bir örnek.
Demek istediğim yine de öğretilmiş çaresizlikti. Denemeden bilmeden bize "bunu yapamazsın", "zaten başaramazsın" diyorlar ve denemeden pes ediyoruz işte bu öğretilmiş çaresizlik

0|1
7|12

En İyi Erkek Görüşü

• Onun adı öğretilmişlik çaresizlik değil öğrenilmiş çaresizliktir. Şu an yaşadığımız toplumca susma sürecine biz öğrenilmiş çaresizlik diyoruz

1|0
    0|0
    • tamam, yanlış ifade etmişim ama demek istediğim yine de öğretilmiş çaresizlikti. Denemeden bilmeden bize bunu yapamazsın, zaten başaramazsın diyorlar işte bu öğretilmiş çaresizlik

• Haklı olabilirsin ama bilimsel anlamda ismi bu.

• katılıyorum, doğru dediniz. Uyarınız için teşekkür ederim

En İyi Kız Görüşü

• " Hep denedin, hep yenildin. Olsun. Yine dene, yine yenil. Daha iyi yenil."

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 11

• Cam tavanınız hayallerinizin tavan yüksekliğini gösterir. İnsan inandığına denktir.

0|0
    0|0
  • Bu örneğe benzerini, maymunLAR-muz şeklinde okumuştum. Psikoloji, sadece basit bir bilim dalı değildir. Aynı zamanda, sürüleri gütmenin kodlarını da elinde bulundurur...

0|0
    0|0
  • Evet ornek yerinde olmus

0|0
    0|0
  • biliyorum...
    Gs nin feneri kadıköyde yenememesi

1|0
    0|0
  • blmıyorum

0|0
    0|0
  • Küçükten beri.

0|0
    0|0
  • $a$kin seni. :)

0|0
    0|0
  • işte benim hayatım dan bir kesit kurba örneği tam benlik

0|0
    0|0
  • Çaresizlik sadece hiçliktir hiçlik ise hiç birşey yapamayanların kendi benliğidir aslında.

0|0
    0|0
  • aynısı pireyle de yapılmıştı

0|0
    0|0
  • KPSS için öğrenmiştim bunu. Mğrenim psikolojisi adlı derste. Berbat bir ders :S

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Evet buna atalet direnci deniyor ve insanların basarisizliklarinda da büyük rol oynuyor, kişisel gelişim kitaplarinda sıkça soz edilen bu duruma öğrenilmiş çaresizlik de deniliyor :) aşılması gereken bir engeldir, bir insan buzlukda (adini hatirlayamadim ) kalmis ve aslinda icerisi soguk degilmis, calismiyormus , ama adam olecegine inanarak can vermis (soguktan degil ) bunun gibi o kadar cok ornek var ki :)

1|0
    0|0
  • Aynen öyle. Eskiden sokakta oynatılan ayılar vardı, işte onlar da ayaklarının yanması sonucu ateş olmasa bile ayaklarını o şekilde oynatıp öğrenilmiş çaresizliğin en zirvesini yaşıyorlardı.

1|0
    0|0
  • Biliyorum

0|0
    0|0
  • Çok iyi öğretmişler..
    Direncimizin hiç kırılmaması gerek fakat kanadımızı kırıyorlar :(

0|0
    0|0
  • Evet. Bize küçük düşünmeyi öğretmişler. Büyük bir hastalık. Hemde eğitimle elde edilen hastalıklarda başı çekiyor.

0|0
    0|0
  • Bunu biliyorum. Bu sitede eskiden konuştuğum bir arkadaşım anlatmıştı

0|0
    0|0
Yükleniyor...