Ailem kapanmama izin vermiyor napabilirim?

Annem açık biri ama namazını kılıyor kuranını okuyor Babam da öyle, dini konularda bizi özgür bıraktılar. Ben de yeni namaza başladım ve kapanmak istiyorum geçenlerde bundan bahsettim anlayışla karşıladılar ilk dediğimde. Daha sonra iyi düşünmem gerektiğini söylediler. Ve bugün tekrar bahsettiğimde ablam karşı çıktı saçmaladığımı benim yobaz olduğumu falan dedi, annem de konuyu kapatmamı istedi. Ben ne yapacağım bilmiyorum dini açıdan baktığımda gerçekten istiyorum ama böyle zorluklar çıkıyor karşıma.
(Normalde de bol şeyler giyiyorum zaten bir tek başım açık.)

0|0
11|14

En İyi Erkek Görüşü

• Dinimizin bu konudaki emri bellidir. Ayrıca Allah'a itaat her şeyden önce gelir. Anne ve baba itaat edilmesi gereken kimselerdendir. Bu nedenle onların helal isteklerine uymak gerekir. Ancak anne baba da olsa haram isteklerine uyulmaz. Bu açıdan bir kız, örtünmesine karşı çıkan ailesinin isteklerine uyamaz. Çünkü her varlığın sahibi Allah'tır. Önce Onun isteklerine uyulur. Ayrıca kabirde, haşirde, sıratta ve ahiretin diğer alemlerinde bize yardımcı olacak olanlar, kızların örtünmesine karşı çıkanlar olmayacaktır.

Buna göre arkadaşınız onlara hakaret etmeden ve kalplerini kıracak sözler konuşmadan örtünür.

Şu hadisler, itaatın, Allah'ın rızasına uygun olmasını şart koşuyor:

"Başınızdakilerden kim size Allah'a isyan etmeyi emrederse, sakın o hususta ona itaat etmeyiniz." (İbn Mace, Cihad, 40);

"Allah'a isyan olan hususta itaat yoktur. İtaat, ancak helal olan şeydedir." (Buhârı, Ahkâm, 4; Müslim, imâre, 39-40).

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 13

• Yobazmı dediler yobazın kim olduğu ap açık ortada esasında. Gönlün nasıl istiyorsa öyle davran şu soruya cevap verenlerin bir kısmı soru tam tersi olsaydı nasıl cevap verirlerdi acaba her taraflarından irin akıyor

1|0
    0|0
  • Ailenin pek karışmıyomış anladığım kadarıyla sadece anlam karşı çıkmış. Ablan açık saçık gezmeyi modernlik olarak görüyosa sen onu umursama sen doğru düşünüyorsun bu yobazlık filan değil

1|0
    0|0
  • yobazlık yapceksen allahını seversen kapanma ya bırak açık kalsın. yobazlık yapan tesettürlüleri görünce tiksiniyorum ya.

0|0
    0|0
  • Senin için hayırlısı olsun için temiz olsun

1|0
    0|0
  • kapanma

0|0
    0|0
  • Kaç yaşındasn

0|0
    0|0
  • Kapanma kapanıp napcan dinini yaşa gene istiyosan

0|0
    0|0
  • ohaa be ohaaa

0|0
    0|0
  • kapanma. inanç bir bez parçasına indirgenemez...

0|0
    0|0
  • Sen kapan kendi içinden geleni yap

0|0
    0|0
  • Bu soruyu saka olarak algilamak istiyorum.
    Afedersinde ne alaka yobazlikla, ailen namazin onemini bilip namaz kiliyorsa kapanmanada birsey demez.
    Sorsana bir ailen neden namaz kiliyor? Kapanmanin da onemine bir baksinlar bu nasil bir cajillik.

0|0
    0|0
    • İyice düşünmemi istiyorlar. Elbette tamamen karşı değillerdir benim için endişeleri vardır.

• Ama soruda oyle bahsetmemissin, yobaz filan demisler. Ikisi ayni sey degil ki

• Kapanma gerek yok biz açık kızları daha çok beğeniyoruz zaten

0|0
    0|0
    • Allah için kapanmak istiyorum, erkekler için değil kardeş.

• Allah için sözde başını kapayıp her türlü şeytanlığı yapan beş para etmez sözde müslümanlardan olacaksan kapanma diye dedim

• Öyleyse teşekkür ederim kardeşim. Eğer çevremdekilere bakacak olsaydım kapanmak istemezdim dediğin gibi öyle olanlar çok ama ben dinime bakarak bunu istiyorum. İnsanlara bakarak değil İslama bakarak.

• bence aileni takma

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• annenin endişesi bence daha aklı 1 karış havada, sonradan açılır genç sonucta falan diyedir. ve gerçekten sonradan açılcanı düşünmüyosun ben inanıyorum kendime diyosan göster kararlılığını ya. yani tamam aile hemen hemen her kararında sana karısabilir annen baban sonucta ama bu dini bir mesele senin allahla aranda ve kapanmak için -sonradan kavga falan cıkmazsa eğer- rızalarını almayı cok kafana takma derim. benim annemde annesinin rızası olmadan kapanmıs ve hiç pişman olmamış

1|0
    0|0
    • Evet dediğin gibi öyle düşünüyor.
      Biraz zamana bırakmam lazım sanırsam karalılığımı gördüklerinde izin vereceklerini düşünüyorum. İnşallah hayırlısı olur.
      Teşekkür ederim yorumun için.

• rica ederim ne demek dediğin gibi hayırlısı olsun.

• basta bizimkilerde istemedi heves oldugunu dusunduler geri acilirsin falan dediler sonra 15 tatilde umreye gittiler habersiz kapandim geldiklerinde de bisey diyemediler icinden ne geciyosa onu yap dinleme kimseyi obur tarafta seni kurtaracak kimsen olmayacak

1|0
    0|0
  • Orta yolu bul derim

1|0
    0|0
  • Eger sen kapanirsan emin ol annen sana kotu bir sekilde yaklasmiyacaktir ama ablan cok oyle gorunmuyo sana sunu soyliyim sen kapandiginda belki baskalarida sana yobaz der ama sen buna aldiris etme herkezin hayati kendine senin bunlari goze alarak kapwnman lazim yani etrafinda soylenenlere kulak asma derim bende kapaliyim ve arkadas cevremde ona gore senin arkadas cevreni kendi dusunceni yansitanlarla kurman lazim anca o zmn mutlu olursun

1|0
    0|0
    • Tabi ki biliyorum annem zaten iyi düşünmem gerektiğini söylüyor.
      Evet ablam gerçekten çok karşı. İnşallah hayırlısı olur kardeşim.
      Teşekkür ederim.

• Rica ederim. Artik hakkinda hayirlisi neyse o olsun diyelim

• Kaç yaşındasın?

0|0
    0|0
  • Ablanı cehaletinden ötürü tebrik ediyorum

0|0
    0|0
  • Yaşın kaç? Bu kolay bir şey değil. Sonrasında vazgeçip tekrar başını açman hoş bir durum oluşturmaz bana göre. O yüzden bekle düşün.

0|0
    0|0
  • istiyosan kapan bir süre sonra alışıyolar

0|0
    0|0
  • kapanma cidden gereksiz

0|0
    0|0
  • içinden geliyorsa kapan ne güzel kimseyi takma öbür dünyada bu insanların sana verdikleri yobazmış da falan filan gibi fikirler kurtarmayacak seni öyle değil mi

1|0
    0|0
    • Teşekkür ediyorum kardeşim inşallah hayırlısı olur.

• inşallah , sen belki onlara da örnek olursun ne güzel

• Kapanma

0|0
    0|0
Yükleniyor...