Türk kadınları neden kendini erkeklerden daha aşağıda görüyor?

Genel olarak bütün ortadoğu ülkelerinde kadınlar daha aciz ve ezik görülür ancak Türkiye diğer ortadoğu ülkeleri gibi olmamalı.

Modern ve laik bir ülkenin vatandaşlarısınız, Suudi kadınları sizin yerinizde olmak için her şeyini verirdi ancak yine de "erkek kadını yönetmeli" kafasında çoğunuz, neden?

Kıskançlık bahanesi ile sizi kısıtlayan erkeklerin sizi sevdiğini sanıyorsunuz, şiddet falan görünce "ama onu seviyorum" diyorsunuz, ilk seksinizi yaptığınız erkek size kötü davrandığı halde "ortada kalmamak" için ona kölelik yapmaya devam ediyor, kocanız sizi dövse bile "baba evine dönmemek için" susuyorsunuz. Gerçekten anlamıyorum, kendinize saygınız yok mu?

Not: Ülkedeki kadınların genel durumu inkar etseler bile böyle, istisna olduğunu düşünenler "genelleme yapma" gibi saçma sapan yorumlar yapmasın.

23|7
92|124

En İyi Erkek Görüşü

• Fazla yazmak istemiyorum ama bunun sebebi o inandıkları saçma dinde kadınları erkeklerden aşağı görür kocasının her dediğini yapmasını söyler kocaya dövme hakkı ve üzerine dörde kadar kuma getirme hakkı verir evet islam bunu söyler bu kadında bu dine inanır gerçi çoğunu günümüze kabul etmiyorlar ama bu seferde dinle çelişiyorlar boşandıklarında ise kadına mehir denen saçmalıklar dışında başka kaydadeğer birşey vaad etmiyor. Yüzyıllardır bütün herşey böyleyken kadınlarda kendilerinin erkeklerden aşağı varlıklar olduğunu bilinçaltılarına kazıdı ve bunu böyle kabulleniyor ama asıl sebebi dindir.

2|0
    0|0
    • çok haklısın gerçekten tamamen nedeni bu
      umarım kurtuluruz dinlerden

• @AltınYaprakS bazı uzakdoğu ülkelerinin sadece belli öğretileri var ve bir din değil ben onları inanıyor görmüyorum avrupanın zaten yarıya yakını herhangi bir dine inanmıyor malesef bu dinleri en son terkeden coğrafya ortadoğu ve müslüman ülkeler olacak şu anki görüntü onu gösteriyor ama halen daha sizin gibi düşünen insanların olduğunu bilmem beni mutlu ediyor

En İyi Kız Görüşü

• kesinlikle katılıyorum. . bence korkudan oluyor bu durum. bekar olmak boşanmış olmak ayıpmış gibi görünüyor. ben çocuk yapmıcam evlenmeyi düşünmüyorum dediğin zaman çarpılmış gibi bakıyorlar suratına..
    evlen neden evlenmiyorsun bul birini evlen kimi bekliyorsun bak biz evlendik falan filan ooo yani.
    erkeklerle değer kazanıyor çoğu çünkü. yalnızsa değersiz hissediyor kendini. iyi kötü bir erkek beni beğendi seçti evlendi diye düşünüyorlar. bana bakıyor para veriyor çocuklarımın babası diye düşünüyolar. işin garibi bunu yapanlar işsiz eğitimsiz kesin değil sadece. gayet okumuş etmiş kültürlü diye tabir ettiğimiz kadınlarda bunu yapıyor. dayak yiyor , küfür yiyor , aldatılıyor hor görülüyor ama herşeye rağmen seviyorum çocuklarımın babası deniliyor. bu ülke arabistan değil. arabistan da kadınlar kanunen zorunlu olduğu için o hayatı yaşıyor. ama bizim kadınımız kendi seçimini yaşıyor. eskiden bu tür kadınlara üzülürdüm ama artık üzülmüyorum açıkcası. kendini mal gibi görüyorsa evlendiği zaman anne olduğu zaman kendini sınıf atlamış gibi hissediyorsa kendi gibi olmayanları değersiz görüyorsa kan kusup kızılcık şerbeti içtim diyorsa bu kendi sorunu.

7|2
    0|0
    • bizde evlilik çocuk yapma sanki asistanken doçentliğie yükselmekmiş gibi görülüyor. çok komik ya cidden gülüyorum. hak verilmez alınır unutma.

• ben anlamıyorum. çünkü aynı toplumda bende yaşadım. ailem normal bir türk ailesi. ama hiç bir zaman bir erkekle değerlenmedim ya da değersizleşmedim. aldatıldım da terk edildim de ama bunlarla açık açık yüzleştim. kimseye eyvallahım olmadı bu saatten sonrada olmaz. aslan gibi çalışıyorum kazanıyorum yiyorum içiyorum. benim yaşlarımdaki bir sürü arkadaşım bunalımda evlenemedim diye.
      evlenenler havalarda. sürekli çocuk sahibi olmak anne olmak hakkında ahkam kesiyorlar orda burda.. hatta evlenenler evlenmeyenlerle görüşmeyi kesiyor nedense güvenmiyorlar heralde kocalarına. dediğim gibi bende bu ülkede doğdum büyüdüm. erkeğime yemekde yaparım çamaşırınıda yıkarım gocunmam bunlardan hiç. ama bana nankörlük yapıyorsa bunlara karşın biter gider uğraşmam. yok bana dul derler yok bilmem ne derler diye bir yılan beslemem koynumda.

• +1 çok güzel yazdın

Erkekler Ne Diyor 123

• "O ne der? bu ne der?" diyerek değil "canım öyle istedi" diyerek yaşayın, aptal olmayın.

12|5
    0|0
    • Doğdukları andan itibaren ataerki tarafından beyinleri yıkanıyor, onları suçlama konusunda da kararsızım.

• Biz oyle diyoruz zaten engel olanlar utansin...

• birlikte yaşamanıjn getirdiği kurallar var herkes bu kurallara uymak zorunda, aile olsun toplum olsun

• Ülkede suudilere özenen milyonlarca kadın var. Ki araplar hep der genelde 'Ne güzel ülkeniz var, ama niyeyse bizimkilere özeniyorsunuz' diye.

4|5
    0|0
  • Malesef öyle çünkü böylee büyütülüyorlar. Radikal davranıp kendi ayaklarının üstünde durmayı bilmiyorlar.

6|1
    0|0
  • İslamın etkisinden dolayı ve de Ortadoğu kültürüne yakın bir ülke ne kadar modern ve batılılaşmış desekte kültürel bir etkisi var. Özellikle Türkiyenin doğusunun Ortadoğudan farkı yok diyebiliriz. Türkiyenin batısıda diğer yarımdan etkilenmiyor değil. Kültürel mesele ve bunun en büyük etkeni din. Gelenek ve göreneklerde etkili tabi

6|3
    0|0
  • Dinin ve ataerkil aile yapısının büyük etkisi var. Erkek çocuk doğuran kadın al bağlanır sevincinden kız doğuran kadın üzülür kocasının korkusundan Anadoluda. İnanışa göre erkeğin eğe kemiğindne yaratılmıştır kadın. Gene toplumsal değerlere göre erkek yolda kadından hep öndedir. Ne demiş Nazım Usta ''sofrada yeri öküzümüzden sonra gelen kadınlarımız'' Rahmetli Neşet ERTAŞ'ın dediği gibi kadınlar insandır, biz ise insan oğlu. Çağdaş ve eşit toplum olmamız dileğiyle...

1|2
    0|0
  • Islam.

4|1
    0|0
  • 1000 yıl önce başlarına gelen o talihsiz olay yüzünden bu durumdalar.

4|1
    0|0
  • Türk kadınının bu konuyla ilgili diğer sıkıntısı; ya kendilerini fazla ezik görüyorlar ya da doğa üstü varlık sanıp ölçüsüz bir şımarıklığa bürünüyorlar.

2|0
    0|0
    • Şımarıklık ve eziklik tamamen birbirinden bağımsız şeyler ama. En şımarık tipin içinden bile ışid cariyesi modunda bir kadın çıkabiliyor.

• Kadın toplum tarafından evleninceye kadar babasının malı, evlenince de kocasının malı olarak görülünce ve bu çocukluğundan beri toplum tarafından empoze edilince bunu kanıksayabiliyorlar bazıları ya da kanıksamasa da mecburen uymak zorunda hissediyor. Ama dediğin kitle artık yok bence. Bir çoğu bu baskıdan kurtulmayı başardı günümüzde. İnşallah birgün tümü böyle olur. Özgür ve irade sahibi kadınları hayal ediyorum.

3|0
    0|0
    • Çoğu değil sadece senin gördüklerin maalesef. Ayrıca yukarda yazdığım şeyleri yaşayıp arkadaş ortamında güçlü kadın profili çözebilen çok kişi var.

• Büyük şehirlerde yaşayan, ekonomik sosyal gücü olan kadınlar baya bir serbest yani. Onun dışında kırsal kesimde veya çok gelenekçi kadınlarda dediğin doğru olabilir.

• yetiştirme tarzı. kız kısmı onu yapmaz bunu yapmaz diye diye mal ettiler kadınları. namus'u kullanıp eve tıktılar, okutmadılar. okutsalar bile ne bilim ne sanat ne ekonomi. şekil vermeye yönelik okullara gönderdiler.
    kadınlar mal olunca toplum da mal oluyor. nüfusun yarısı kadın neticede. mal toplumda yönetenleri her zaman sevindirir.
    her kötülüğün altında 80 darbesi yatar bu ülkede.

1|0
    0|0
  • Evet genelde erkekler suçlanıyor ama dediğin gibi aslında kadınlar kendini daha aşağı görüyor
    Mesela sevgilim beni çok kısıtlıyor, dışarı çıkmama izin vermiyor, giyinmeme karışıyor, bana vurdu ne yapayım gibi bir sürü soru var. Sorunun kendisi bile saçma bence, adam daka kocası, nişanlısı bile değil. Bunu soran bir kız kendini aşağı görüyordur ki bunlara izin veriyor bence

1|0
    0|0
    • İlk suçlu ataerki olduğu için erkekler suçlanıyor o ayrı konu

• Ben de erkekler suçsuz demiyorum, özellikle evliliklerde, aile içinde korkunç şiddet olayları var
      Ancak bir kadın daha ortada ekonomik veya kanuni bağlayıcı hiçbir şey yokken bu kadar baskıyı kabul edebiliyorsa zaten sonrasında her şey olur. Daha sevgiliyken bu kadar şeyi kabullenmeyi aklım almıyor açıkçası

• kadınları ezen toplumlar her konuda bataklığa çekilir

1|0
    0|0
  • ataerkil düzen var çünkü ve anneler bu düzenin en büyük destekçisi ve devam ettiricisi emin ol şükürki ben ne ataerkil ne anaerkil kafadayım eşit görüyorum neden böyle diyeceksen erkek daha güçlü bu üstün görülmesine yol açıyor, tarih boyu kadınlar çok geri kaldı, arap kültürünün etkisi özetçe bunlardır gelecek nesillerde bunu kırmak istiyorsak kız-erkek çocuk ayrımına gidilmemeli ve eğitim eşitliği gelmeli bu zamanla düzelir tabi bir diğer tehlikede kadınlarda doğabilecek anaerkillik ya da feminen dünya isteği

1|0
    0|0
  • Kendi hemcinslerini ancak bu kadar guzek anlatabilirdin, gercekten tebrik ediyorum

2|0
    0|0
  • O zaman ben de şöyle bir genelleme yapayım: kadınlar geleneksel toplumun kendilerine yüklediği sorumluluk ve yüklerden şikayet ederken aynıtoplum yapısının erkeklere yüklediği sorumluluk ve yüklerin aynen devam etmesini sonuna kadar isterler. Kadını erkeği mi var kadın-erkek eşittir diyen bir kadını işine geldiğinde "ama sen erkeksin elbette ki..." filan demesini de çok iyi bilirler... Çok ilginç bir örnek vereyim. Ortadoğunun O'suyla ilgisi olmayan, modernliğin dibini de zirvesini de görmüş, 3 dili ana dili gibi konuşan bir kadın (üniversiteden arkadaşımın ablası olur)... bir arkadaş ortamında aynen şunu dedi: "Kızımın bizim gibi ağır okullara gitmesini doktor mühendis olacam diye kendisini paralamasnı istemiyorum. Onu sanata veya spora yönlendireceğim. Nasılsa burası Türkiye, ileride çok para kazanmasa da olur kocası çalışsın parayı o kazansın "... bu onu bağlayan bir şeydir genellemeyelim filan da demeyelim. Asıl mesele şu ki ortamdaki ne bir kadın ya da ne bir erkek kalkıp da "yahu elin adamı köleniz mi ki o çalışacak didinecek kızına bakacak o da kafasını fazla sıkmadan keyfini sürecek"... hiç böyle bir tepki olmadı. Ama şimdi ben kalkıp da "ben oğlumun ev işlerini, temizliği filan öğrenmesini istemiyorum, ilerde karısı bu işleri yapsın" desem heralde kızlı erkekli didiklerlerdi beni :) ... evet bugün çalışan çok sayıda kadın var ama bunların çoğu "sırf kocasından bağımsız olabilmek, gerekirse ayrılabilmek" motivasyonuyla çalışıyor... "erkek nasıl çalışmak zorundaysa elbette ki ben de o kadar çalışmak zorundayım, çalışmamak gibi bir seçeneğim olamaz" gibi bir düşünceyle değil. Yani evin erkeği ekmeği kazanacak her kazandığını evin teme ihtiyaçlarına harcayacak, kadın da isterse çalışacak ve üzerine koyup standardı yükseltecek; ama çalışmama lüksünü ve hakkını elinde bulunduracak. Kadınların büyük çoğunluğunun mantalitesi budur.

0|0
    0|0
  • Haklisin belkide geleneksel olarak asagida grdukleri icin bazi konulari entrika ve degisik oyunlarla cozmeye calisiyrlar. Oysa ki daha ozgur olsalar veya daha ozguvenli ebtrikalarada gerek kalmayacak

0|0
    0|0
  • Türklükle kadın son derece kıymetlidir hafta devlet yönetir (bkz. Tomris han şaka türkleri ) bir gün cengiz. han çadırındaki soylulara eşini takdim ederken ben. sizin hanınızım buda benim hanım diyerek hanım kelimesini söylemiştir. Türklükle kadın dövmek asla yoktur hakan dışarda iken yönetim kadında idi be her mahkemede bulunurdu kadınların türkler tarafından. hor görülmesi arap kültürüne tanıştan sonra olmaktadır. Umarım türk kadını en. kisa surede atatürkün dedigigibi omuzlar üstüne çıkar

1|0
    0|0
    • Türk kültürüne zaten lafım yok 1000 yıl önce başladı her şey son 1000 yılı ben Türk kültürüne dahil görmüyorum

• Kadinlara kizdigim nokta bu. Ozguvenleri yok kendilerini erkeklere karsi ezdiriyorlar ezik ezik davranmayin kadinlar...

1|0
    0|0
  • Bu bir kültürdür bence. Kız gelmişsen dünyaya "elinin hamuruyla erkek işine karışmaz" "dizini kırıp oturursun" çünkü sen kızsın "kızını dövmezse dizini dövecektir"baban ya da abin. E şimdi sen çocukluktan beri bu cümleler ve daha niceleriyle büyü, sonra kendini erkekten yukarıda gör. "Erkektir yapar" falan da vardı. Cinsiyet ayrımcılığı var arkadaş insan olmak lazım önce

1|0
    0|0
  • öyle bir durum yok en ataerkil ailede bile dışarıdan erkeğin borusu çalıyormış gibi gözükse de içerde kadın istediğini yaptııryor.. bunun sebebi de erkek bir kaç sene sonra kadınını dır dırı ile uğraşmaktan yorulup ipleri kaptırıyor ve dışarıdaki o erkekçi görüntü ile kendini avutuyor

1|0
    0|0
  • aşağıda görmesi yanlış

0|1
    0|0
  • feminist kadınlarda bu yollardan geçerek erkeğe düşmanlık ilan ediyor. birini seviyor ondan dersini alınca bir bakıyorsun erkekler arasına bir set koyuyor. bir bakıyorsun kızlara öğütler kadın hakları falan filan sanırsınki hiç bunları yaşamamış.
    ta ki yine sevdiği kişiyi görene kadar veya aynı şekilde benzer birini bulana kadar.
    hiç bir kadın yokki sevdiği adam karşısında kendisini ezik hissetmesin ve bundan memnun olmasın.

yalnızlık korkusu yaşamak istemiyor hiçbir kadın.

tek bir kadın güçlüdür. bir adamı fena derecede sever ama buna rağmen sert bir şekilde rest çeker kendi doğruları için. ben böylesin bir tipe güçlü derim. böyle bir kadın var mı yok.

bitti

0|0
    0|0
    • Feministliğin kadın-erkek ilişkileriyle ne ilgisi var? Beni ailem böyle yetiştirdi. Bizzat babam da kendisine feminist der çünkü işine geliyor diye kadınları ezen ataerkil sistemi savunacak kadar bencil değil.

• çünkü öyle hissettiriyorlar.

1|1
    0|0
  • Eğitim eksikliği.

1|1
    0|0
  • Bilinçlenmesi ve örgütlenmesi gerektiğini düşünüyorum kadınların. Ataerkil bir toplum kalıbı yıkılmadı. Baba otoritesinden koca otoritesine geçiyor her kadın. Bu tabi ki doğru değil.

1|0
    0|0
  • Dogal olmak, kadin olmak yerine, erkeklerle yarismaya calistigi icin. Oldugu gibi davrananlarda biyle vir kompleks gormedim ben. Kadin; kadindir, erkek ise erkek. Hic bir zaman esit degildir ama birbirine estir kadin ve erkek 😉...

2|0
    0|0
  • Evet aynen öyle. Olması gerekende bu. Bunu değiştirmek isteyenlere karşı anlım dik duracağım. Osmanlının getirdiklerini siz kanı bozuk lafta türkcülerin bozmasına izin vermeyecegiz. Kültürümüzü batılılaşma ya da laiklik safsatasıyla bozmanıza göz yummayacağız.

1|0
    0|0
    • Arap olmaya bu kadar meraklıysan ne işin var Türkiye'de?

• Türk tarihi halk sömüren bir devletten çok daha köklüdür. Haddini bil.

• Heh. Bu soruyu soran birinin böyle bir şey yazması ne kadar enteresan :) İkili oyunlarında farkındayız biz bilmeden yazmıyorum.

• istisnalar kaideyi bozmaz ama evet durum bu aklınızı kullanın doğru kişiyi bulun

1|0
    0|0
    • Açıkçası ben bu sitede kendilerini bilinçlendirmeye çalışıyorum ama "Feministlik yapma" veya "Abartma" diyerek tepki gösteriyorlar.

Kullandıkları kelimelerin anlamını bilmemelerine mi yoksa cinsiyet eşitsizliğini önemsiz bir sorun sanmalarına mı yanayım bilmiyorum.

• Sana kesinlikle katılıyorum.

2|0
    0|0
  • Cunki dünya besin zinciri olsrak bakarsan herzaman gucluler bu sıkalanin ustunde yer alir disi aslanlar avlanir erkek aslan gelip yer öncelik ona ait yani güç dengesi

1|0
    0|0
    • Dişi aslan avlandıktan sonra yemek için erkek aslanı beklemez yalnız sen çok yanlış anlamışsın

• Erkek aslana sunmuyor ama yemeği doğayı bile saçma sapan yorumlamışsın ya

• Aç iki belgesel izle 😂😂 denyo ya disi aslan avlanir oncelik erkek aslandadir gelir alir 😂

• Erkekler Devam
    93

Kızlar Ne Diyor 91

• Valla kardeşim çok güzel bir noktaya işaret etmişsin. Seni şimdiden tebrik ederim. 👏👏👏
    Bir de sonra kadınlar "Falanca ataerkil mantık bizi böyle olmaya itti... vs. vs." derler ama bir Allah in kulu da demez ki "biz bunun için neden mücadele etmiyoruz?
    Fransa , İngiltere... vb. ülkelere de zembille inmedi kadın hakları. Bunun için çok mücadele verdiler. Öncüleri oldu.
    Biz ise daha önceden haklarımızı almamız rağmen (Atatürk sayesinde!!!) yine de kıymetini bilmiyoruz.
    Suudili, İranlı... vb. kadınlar ülkemize gelince kabak çiçeği gibi açılırlar, bizim ulkenin imkanlarindan istifade ederler, kendi ulkelerinde imlan olmadigi halde imkan yaratirlar , biz ise (b. k varmis gibi) onlara ozeniriz.
    Valla sonucunu hiç iyi görmüyorum , eğer önlemini almazsak tabii... ipleri elimize almazsak, kendi hayatımızı kendimiz yonetmezsek , erkeklerin yönetmesine izin verirsek , Suudi Arabistan'dan bile beter bir yer olacağız gibime geliyor... 😞😞😞

1|2
    0|0
  • Bunlar cahil anadan babadan kaynaklaniyor. 'Ac bakim pipini göster amcalara' diyerek o et parcasi yüzünden böyle 'adamlar' kendini cok önemli zanettiler. Kadinlari kücük gördüler NIYE KADINLARIN O ÖNDEKI SALLANAN ET PARCASI OLMADIGI ICIN. Kadinlari disladilar kadinlari hor gördüler kadinlari KULLANDILAR, Niye? ÖNDEKI bir ET PARCASI YÜZÜNDEN! Kendilerini daha güclü zannetiler. Bu yüzden once kadin tecavüz ediliyor bazi 'adamlar' o et parcasiyla düsündükleri icin beyinlerini kullanmadiklari icin! 'Adamlar' kadinlara siddet uygular oldu niye? Et parcasi yüzünden!

Anliyacagin o serefsizler göster o pipini amcalara demekle hersey basliyor !!! Cinsiyet ayrimi oldugu icin kiz sofrayi toplarken oglan babasiyla oturdugu icin böyle !!

2|1
    0|0
  • Bu konuyla yakından alakalı bıseyden bahsetmek ıstıyorum gecen ınternette tesadufen bı vıdeoya denk geldım dın adamı kadınlar okudugu calıstıgı ıcın erkekler ıssız kalıyo kadınlar yuzunden kac evlat ac kalıyo kac baba evıne ekmek goturemıyo tarzında bı suru cumle kurmustu demem o kı aynı hesap ulkemde kadını ezmek ıcın yer arıyolar ben bogazıcınde okuyorum kuzenım ıtude okuyo cogu erkegın kazanamayacagı okuyamayacagı okullarda bolumlerdeyız sımdı sorarım sana kımın hakkına gırıyorum? ılerıde cok ıyı bı yonetıcı adayı olacagımı dusunuyorum bunu hakederek kazanmısken neden bırının hakkına gırdım dusuncesıne kapılayım o da calıssın yapsın.(bıraz konu dısına cıktım kusura bakma ıcımde kalmıstı senınle paylasayım dedım hakkını helal et)

1|0
    0|0
  • Hay ağzını öpeyim derler ya, okuduktan sonra bunu dedim. Çoğu kadında gördüğüm olay;
    İyi bir koca yapayım, evleniyim sonrasında kafam rahat olur. Ve bu amaca ulaşmak için ne gururları kalır ne kadınlıkları. Neden? Kurulu düzeni başında bir erkeği var ya yeter. Beyin yosmaları. Bu takım bile kötünün iyisi.
    Bundan beterleri var ortadoğuya özenen tayfa. Sözün bittiği yer işte burası. Ne diyim insan kaybedince değer anlarmış. Bu alkışcıların ölüp bittikleri şeriat düzenini yaşamalarını isterim. Kimseye acımıyorum artık kendime dahil. Zaten bizim gibilere hayatı burnundan getiriyorlar. Onlarda bok çukurunda boğulsun

1|0
    0|0
  • Türk kadını her zaman her yerde üstündür çünkü Türklük üstünlüktür :DDDDDDDDDDDD

6|1
    0|0
  • Kesinlikle daha biz küçükken bize dayattıkları iğrenç öğreti. Mesela kızlara kapa eteğini, oğlum göster amcaya pipiyi. Bu ne terbiyesizce ahlaksızca bir yaklaşımdır? Halbuki kız olsun erkek olsun adap yerleridir. ya da kızlar gezmesin kız kısmı bilmem ne.. Erkeklere sınırsız özgürlük sonra herşeyi elde etme isteği sonra ne oluyor artan tecavuzler suçlar.. Ülke refahımız bozuluyor. Şu bir gerçektir ki erkeklerin suç oranı daha fazladır. Böyle ayrım yaparak esasen sadece kadınlara değil erkeklere de kötülük yapılıyor. İleride kız olsun erkek olsun çocuklarıma adaplı olmayı ve eşitliğin önemini aşılarım.

1|0
    0|0
  • Çünkü o beyni kıt erkekler eziyor ve kendilerini geliştirmelerine izin vermiyorlar. Kendilerini akıllı zannedip kadınları sömürüyorlar

2|1
    0|0
  • ben görmüyorum.

1|0
    0|0
  • Bazı Ailelerin yetiştirme şekli öyleymiş. Kız çocuğunu özgüveni karyeri olması çok önemli yoksa senin dediğin gibi olurlar.

1|0
    0|0
  • bunu onlara anlatmak ayrı dert amda bu coğrafyadaki çoğu kadının nekadar aptal olduklarını düşünüyordum bu sitede bile örnekleri var çoğu kız erkeklere yalakalı yapıyor yok yere hemcinsine küfrediyor falan ne desek boş bunlara istedikleri gibi yaşasınlar bakalım yeterki benim yaşantıma karışmasınlar

1|0
    0|0
  • Çok haklısın. Türk kadınları hep sus pus oluyorlar bu konularda.
    Kadınların da elini masaya vurabilir, adam dövse de, sonu ölüm olsa da en azından hayatında hak aramak için birşey yapmış olur. Fakat bunu herkes yapmıyor, maalesef.
    Benim gelecekteki eşim bana herhangi bir kötülük yapsa hiç o öfke dolu gözlerine bakmam kendimi savunmak için herşeyi yaparım. Baba evine gitsem bile, veya sokakta kalsam bile gücüm yetene kadar savaşırım.
    Kadınlar da güçlüdür, fakat bunu görmüyorlar.

1|0
    0|0
  • İster beğenilsin ister beğenilmesin Türkiye böyle bir yer... Bunu düzeltmek iki üç günde olmaz şuandaki kadınlar farkına varacaklar kendi benliklerini bulacaklar çocuklarını öyle yetiştirecekler onların çocukları büyüyecek onlarda çocuklarını yetiştirecekler...3. nesilde bu algıyı görmeye başlarsınız. Peki nasıl olacak bunlar ataerkil toplumda? İşte bu bizim işimiz değil esasen. Ben kendi çocuğumu kız veyahut erkek fark etmeden kendilik algısı içinde insanca yetiştireceğim ama bu toplumda değil... Herkes kendi kapısının önünü süpürürse mantığı da olmaz zira bazı insanlar kapının önünde ne olduğunun farkında bile değil!

0|0
    0|0
  • Genel olarak maalesef böyle bir görüş var ve bunun sebebinin de toplumumuzda erkeklerin çok abartılması. Evimin direği, paşa/aslan/kral oğlum, dağ gibi oğlum var vs vs uzar da gider. Bu çok yanlış bir durum kesinlikle doğru olmayan bir durum fakat bir yüz yıl sonra ancak geçme olasılığı olan bir durum çünkü toplum bunu kabullenmiş.

1|0
    0|0
  • eğitim eksikiği bir neden sadece daha bir sürü neden var ama kadın şunu yapamaz bunu yapamazlarla yetiştirilmiş nesilden bahsediyoruz. ancak bizden sonraki nesle kadın erkek eşittir. kadın da yapar erkek de yapar ikisi de konuşur ikisi de eğitim alır, ikisi de çalışır para kazanırlarla yetiştirirsek düzelir. tamamen bizden önceki neslin nasıl yetiştirildiği ve bizi nasıl yetiştirdikleriyle alakalı.

1|0
    0|0
  • Bu tip kadınlar birey olma haklarından feragat ediyolar bu çok saçma! Sırf erkek ego mastürbasyonunu yapsın diye ne salağa yatarım ne de dediklerini şeksiz şüphesiz kabul ederim. çünkü ben bir bireyim, kendi kararlarımı kendim veririm. Ha bu arada herkesin velisi vardır: anne ve baba. Erkek arkadaşın/kocan senin velin olamaz, eşit statüdesiniz. Özgür olmanın ilk şartı kendi paranı kazanmaktır, ev hanımı olmak isteyen kızları anlayamıyorum galiba aciziyetten hoşlanıyolar bir tür aşağılık kompleksi.

1|0
    0|0
  • "Kocamdır döver de sever de" lafı var birde asla katılmıyorum.

2|0
    0|0
  • Oe yetistiriliyorlar

1|0
    0|0
  • Şu anda istisnalardan bahsediyorsun. Babam doğu anadolu insanı olmasına rağmen ailesindeki tüm erkekler kadınları baş tacı eder.
    Ben bu güne kadar hiç ağır bir market poşeti taşıdığımı bile hatırlamam.

1|0
    0|0
    • O da sorun zaten.

• @Asdfgqwer Sonunda beni anlayan biri.. :)

• 😘😘😘😘

• Kadın, tarih boyunca köleleştirildiği, iş yapmak ve çocuk bakmak, yemek yapmak ve evine bakmak zorundaymış gibi empoze edildiği için, kendini buna alıştırmış; "Ben bilmem, beyim bilir." düşüncesi ile kendini toplumdan ve toplumdaki yerinden soyutlamıştır.

1|0
    0|0
  • Kesinlikle öyle. Toplum yüzünden bu sekilde davraniyoruz.

1|1
    0|0
    • Toplum yanlış şeyler yaptığında uyum sağlamak zorunda değilsiniz?

• Kes sesini ya
      Burda atip tutarak ulkeyi kurtaracagini mi saniyosun.

• Burda atıp tutmakla kalmadığım için kadın hareketine sende çok daha fazla faydam oluyor.

• Kendine güveni olmayan, kompleksli veya eğitimini eksik tamamlayan yahut hiç tamamlayamayan kadınlarda var bu.

0|0
    0|0
  • Varmiymis hala anlattigin gibi olanlar.. bosanmanin artik arttigi birzamanda, suddete bile gerek kalmiyor. Ben aile seklimiz uyusmuyor diye söyleyip ayrilanlari görüyorum. Onun icin sen rahat ol bence :D gayet de özgürce yasiyor bu kadinlar artik. O kiskanip giyimiine kusamina karisan macolara da bayiliyor. Yani kendi zevkleri bosver. Artik hicbsy eskisi gibi degil. Her kadin kendi haklarinin farkinda. Ve aileler genelde destek veriyor. Ben 3. Evliligine yapan kisileri taniyorum ya. Hemde sansakrakli

0|0
    0|0
    • Şiddete gerek kalmıyor ne periyodik olarak dayak diyen kadın oranından haberin var mı?

• Belki biraz degisik bir sekilde anlattim ama demem su ki, artik kadinlarda wskisi gibi degil. Ezdirmiyorlar kendilerini. Yüuäzde 30 cok fazlaymus. Nerden aldin bu bilgiyi? Ve türkiyenin belirli bir bölgesine mi ait bu sayi?

• Türkiye'nin tamamı. şu an cinayete kurban giden kadınların sadece %27'si rastgele insanlar tarafından öldürülüyor. Geri kalanların hepsi koca, sevgili, baba, abi, amca tarafından öldürülüyor.

• Yaşasın feminizm 😄 bak gerçekten şu an düşüncelerini çok iyi anlıyorum çünkü bir zamanlar aynı düşünceleri ben bu şekilde hararetli hararetli tartışır ve savunurdum.. fakat hiç bir şeye körü körüne bağlı olmamak gerekirmiş.. fikirler değişebilirmiş 😊 ben artık bu dediklerine katılmıyorum, erkek farklı yaratılmış kadın farklı.. ha katıldığım tek bir yer var insanın kendisine saygısının olması gerektiği,, eğer insan kendisine saygı duyarsa kimsenin ona kötü davranmasına veya ezmesine izin vermez bu bizim elimizde

0|0
    0|0
  • çünkü bizim toplum ataerkil ve erkeklere çok hak tanınırken kadınlar hep ezilmeye çalışıldı erkek çocuk soyadı olayı bunun da bariz örneği

0|0
    0|0
  • Bu görüşe katılmıyorum ama eğer öyle kadınlar varsa bunu o kadınlara hissettiren türk erkeklerimiz dir, tavır ve davranışlarıyla

0|0
    0|0
  • kesinikle bunda ataerkil toplumun çok etkisi var bence erkekleri hep daha üstün göstermeye çalışmanın peşinde bazı şahsiyetler maalesef ki bazılarımız da buna boyun eğiyor

1|0
    0|0
  • doğduğumuzdan beri yapılan ayrım yüzünden

1|0
    0|0
  • Yok ole bir sey esittir aksine kadin bir adim ondedir:)

0|2
    0|0
    • Yaşadığın ülkeden haberin yok

• Bis yapma yaa fikrimi soledimm Hdi senle tartisamam giizli

• Kendini neden asahda görüyor diosn bende yokk oyle bisey diorm ben kendimi hic kimseden asagida görmem saygılı ol yorumlara

• Okumamis kadin desek daha dogru olur

0|0
    0|0
  • Ben ortadoguda olmasam da ayni seyi dusunurdum, ortadoguda olmayan kadinlar da ayni seyi dusunuyordur bana gore erkek kadindan ustun olmali ki zaten fiziksel olarak oyle ruhsal olarakta oyle olmali daha guclu, daha dayanikli ki sen her dustugunde tutup kaldirabilsin seni yeri geldiginde sen de onu

0|1
    0|0
  • Kızlar Devam
    61
Yükleniyor...