Kapalı Olanlara Soruyorum: Ailenizdeki kadınlar bundan 50 yıl evvel açık mıydı?

Kapalı olanlarla ilgili merak ettiğim bir soru var. Amacım Laiklik-Dindarlık çatışması yaratmak değil. Ben İngiltere'de yaşayan bir doktora öğrencisiyim. Hukukçu merakımla soruyorum. O yüzden samimi cevap vermenizi istiyorum:

Benim ailemdeki kadınların hiçbiri kapalı değil. Ben 1990 doğumluyum. Annem de benim gibi Batı tarzı giyiniyormuş. Anneannem de öyle. Nineme gelince; o bir Osmanlı kadını ve feraceliymiş. Ama o da Cumhuriyet rejimiyle birlikte feracesini çıkarmış. Anneannem eski bir komşusunun "hidayete erdiğini" o yüzden kapandığını söylüyor. Onun dışında çevremizde bundan 50 yıl önce açık olup şimdi kapanmış başka hiçbir kadın yok.

Sorum şu: Ailenizde bundan 50 yıl önce "açık" dediğiniz tarzda, yani bugünkü Batı modasına göre giyinip de bugün "kapalı" dediğiniz tarzda giyinen kadın var mı?

• Ailenizdeki kadınlar bundan 50 yıl önce kapalı mıydılar?
    62% (5)17% (1)43% (6)Oy Ver
  • Aileniz son 50 yıl içinde köyden kente göç etmiş bir aile midir?
    12% (1)50% (3)29% (4)Oy Ver
  • Sizce kapalı kadınların çoğu köy kökenli kadın mıdır?
    26% (2)33% (2)28% (4)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

1|0
7|8

En İyi Erkek Görüşü

• O kadınlar ailesinden gördüğü için her hangi bir dinin etkisinde kalmadan vucutlarının büyük bir bölümünü yaz sıcağında, Marmariste, Fethiyede ve bir çok sıcak kentte 40 derece sıcaklıkta kapatıyorlar. Ve geneli köylü kızı. Üniversite okuyacak zekaya sahip değiller!!! Ve hatta bir kısmı o kadar aptal ki!! yakasına rozet takmak yerine bir siyasi partinin simgesi olarak kapanıyorlar.

0|0
    0|0
    • 30 35 yasinda bir adam pardon erkek burada neyi izah etmeye calisiyor anlamadim başörtüsü moda çıkartması parti simgesi değildir Allahın buyur ettiği Kuran-ı Kerimin ayetidir baş örtüsü bunu bil ve o dediğin 40 derecenin altında bedenini kapatarak haramdan sakınmaktır ve eğitime engel değildir asıl engel senin gibi medeniyetten uzak cehalet içinde yüzen insanların olmasıdır

En İyi Kız Görüşü

• Merhaba ben kürdüm doğuluyum yani köyden batıda bir kente 90 lı yıllarda göçtük geleneksel kapalılık vardı eskiden bizde hani Anadolu ayşe kadın kapalılığı esarp boyundan bağlanır biraz saç gözüjür daha sonra kürt kadınları arasında beyaz tülbent çıkmış tül zaten saçlar belli son yıllarda ise annemde dahil tesettüre bürünür oldu dışarı çıkarken sanırsam artık herkes yöresel kapalılığı bıraktı türkiyede tesettüre bürünüyor millet ne saç teli var ortada ne rengi günümüz kapalı moda endüstrisi de bunda etken aynı tip giyecekler üretiliyor ve pazarlanıyor

1|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 7

• K. bakma ama senin ninenin dininde ki eksikliği kaç nesil e yansımaş görebiliyor musun? ister Cumhuriyet rejimi ister başka bir rejim ona etki etmemeliydi o anneni dinine bağlı bir şekilde yetiştirseydi sende dinine bağlı biri olur dinin gereği giyinirdin şu âyet belirdi zihnimde bir an da..
    Biz onları cehenneme odun yakıt olsunlar diye yarattık.

0|0
    0|0
    • Senin ailen köyden kente ne zaman göç etti?

• Göç etmemiş. Hep İstanbul'daydık...

• Şehirde

• Amaç ne hocam 😄

1|0
    0|0
    • İngilterede yaşıyor işte boş vakti çok :)

• Sadece merak ediyorum: Kapalı kadınlar köylü oldukları için mi ya da köyden son 50 yıl içinde gelmiş oldukları için mi kapalılar? "Turban" aslında köylü kadın kıyafetinin kente uyarlanmış bir hali mi? Amacım kimseyi incitmek değil. Sadece merak ediyorum. Sonuçta burası bir soru sorma sitesi.

• Her bölgenin her ailenin kültürel farklılıkları var herkes bir önceki nesli takip ediyordu şimdiki gibi değildi

• 50 yıl öncesi, şalvar ve daha geleneksel eşarp kullanıyordu.

1|0
    0|0
  • Geriye giden bir ailem yok

0|0
    0|0
  • :D sorudaki ingiltere hukuk çözemedim :D

0|0
    0|0
  • Kapalılık iyidir.

0|0
    0|0
  • amaçsız bir soru, ve anket seçenekleri

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Bizde de yok kapali. Babannem ve anneannemde basortusu vardi fakat bu ortu saci tamamen kapatmaz yarim olurdu. Dusmeside sorun olmazdi.
    Fakat anladigim kadariyla kucuk yerlerde cevre baskisi yapiyorlar. Belli bir kaliba girmezsen daha az dindarlikla ve namussuzlukla yaftaliyorlar. Yan komsumuz bunun en acik ornegi oldu. Normalde tesetturlu olan kadin, bulundugu yerden buraya geldiginde basortusuyle basortusuyle disari cikmakta basladi. Ise giderken yine tesetturlu tabi.

1|1
    0|0
  • Şimdiki süslüman kızlarda olduğu gibi, önceki nesillerde de tesettürü zorlayan kesimler elbette varmış.
    Lakin İslamiyetin kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim'de tesettür için zorlama yoktur.
    Kapanan kişi Rabbin rızası için, kendini ifşa etmek istemediğini anladığı an kendi isteği ile kapatır. Ve hakkıyla yaşar. Bu kullar örnek olanlardır..

0|1
    0|0
  • İngiltere de doktora öğrencisi hukukçu arkadaş kendini medeniyetin zirvesinde kabul edebilirsin lakin sonun hiçlik mertebesi.. tesettür demek moda akımının yahut cumhuriyet rejiminin cikardigi tarz anlaşıyı değildir Kuranı kerimin ayetidir başörtüsü benim annem açıkmış sonradan kapanmış ama anneannem atatürkü görmüş gün gecirmis bir insan ama o başörtüsünden vazgeçmemiş anneannemin annesi ise anlatinlardan biliyorum at süren tüfek kullanan her türlü söz hakkına sahip osmanlı kadınıymış demem o ki medeniyet dediğin kılık kıyafette değil akıl ve iradede

0|0
    0|0
    • Ailen köy kökenli mi? Köy kökenli ise kente ne zaman göç etti?

• Büyük annem İstanbul yerlisiymis anneannem paşa kızı oluyor daha sonra trabzona göç ediyorlar orda yasamaya devam ediyorlar

• Kapalıydılar. Anneannem çarşaflı. Halende çarşaflı

0|0
    0|0
  • Özür dilerim ama sorunu çok saçma bulduğumu söylemeden geçemeyeceğim.
    Kapalı veyahut açık olmanın batı ve doğu kültürleri ile uzaktan ya da yakından bir ilgisi yoktur, bu tamamen bir inanç meselesidir. Eğer ki bu durumun kültürden geldiğine inanarak tercih ediliyorsa zaten kapalı olmak amacına ulaşılmamıştır.

0|0
    0|0
  • Hukukcu merakiyla kapalilik ne alaka? Annem ve nineleri zamaninda ds kapalilarmis. O kadar bilgileri yokmus ama. Mesela parkta vs bunaldiklarinda cikariyorlarmis, dügünlerde vs de ama pek bir günah sevap bilgisinden dolayi degil, ayip oldugundan. Şu an bilgililer ve normal kapaniyorlar

0|0
    0|0
Yükleniyor...