Sizce en büyük esaret nedir?

Düşünce özgürlüğünün kısıtlanması mı, kişilik haklarına getirilen kısıtlama mı, eğitim hakkındaki kısıtlamalar mı yoksa sosyal alanda sizin de örnekleyebileceğiniz başka kısıtlamalar var mı?

2|0
12|14

En İyi Erkek Görüşü

• Vlademir batrol'un alamut adlı kitabında bir kıssa vardı. Hatırladığım kadarını yazıyım hissesini siz bulun :)
    Diyor ki ; "bi insanı doğduğu andan öldüğü ana kadar dört duvarı kapalı hiç bir penceresi vs. Olmayan bir odaya koysanız , tüm ihtiyaçlarını o odanın içinde temin edebilse önrünün sonuna kadar o insan mutlu mesut yaşar .
    Fakat ne zaman o oday bir pencere açarsanız işte o zaman o insan mutsuzlaşır.
    Şimdi ben gökyüzüne her baktığımda o odada hapsolmuş o pencereden dışarıya bakıyor gibi oluyorum. Evrenin bu kadar büyük olduğunu bile bile burada hapis kalmak güç."

Diye bir şeydi. Sanıyorum mesaj da yerine ulaştı :)

2|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• Bence en büyük esaret insan haklarından mahrum edilmek.

İnsan haklarının içinde zaten insanca yaşayabilmek için düşünceden tutun da, kişilik ve inanç, eğitim, sağlık ve hatta beden bütünlüğünü koruma özgürlüğüne varıncaya kadar gereken tüm haklar var.

3|0
    0|0
    • Aslında hepsi insan haklarına saldırı, haklısın.

• O mu bu mu diye düşünürken hiç biri olmadan yaşanılamayacağını farkettim.
      Teşekkürler eig için. :)

• Ben de acaba hangisi olmasa belki idare edilebilir diye düşündüm, hepsi çok değerli gerçekten. Rica ederim canım :)

Erkekler Ne Diyor 13

• Bilinmezlikler sonsuza yakınken düşüncenin akıl ve mantık sınırını aşamaması ya da daha farklı açıklarsak kişiliğin maddi bir bedene hapsolması en büyük esarettir bana göre..

2|1
    0|0
  • En büyük esaret paradır. Para kazanmak için çoğu insan sevmediği işlerde günün en az 10 saatini geçiriyor. Aldığı maaşla sistemin onlara dayattığı harcamalar yapıp yine sistemin onlara dayattığı ve özendirdiği lüks hayatları hedef ediniyorlar. betondan, sıkışmış ve iç içe geçmiş şehirlerde, gürültü ve hava kirliliği içinde kaybolan bu insanlar yaşamlarını bu esaret altında hızlıca tüketiyor.

1|0
    0|0
  • Yaşamak, her şeye rağmen yaşamak.

1|0
    0|0
  • En büyük esaret doğru sandığımız yanlışları tercih etmemizle başlar. Esaretin en büyüğü budur. Göz göre göre yanlışta ısrar edersin doğru zannederek. Sonunuzu hazırlıyorsunuz adamım

1|0
    0|0
  • 10000 lira maaş alıp başkasına milyonlar kazandırmak, kendini bir halt zanbedip hayatını patrona adamak. .

1|0
    0|0
  • En büyük esaret; haklılar doğrular ve iyiler içerde ! iken,,, dışarda sözde özgürmüş gibi gezmektir :(

1|0
    0|0
  • Bilmem vardır heralde

1|0
    0|0
  • Vicdan

1|0
    0|0
  • Allahi bilipte kulun kula secde etmesidir..

1|0
    0|0
  • En büyük tutsaklık, insanın kendisine olan tutsaklıktır. Çünkü kendisinden kurtulamaz.

1|0
    0|0
  • Kişilik haklarına getirilen kısıtlamalar.

1|0
    0|0
  • Kısaca

Cahilliktir

0|0
    0|0
  • kişinin ana dilini kullanamamasıdan daha büyük esart olmaz ... okulda dilini öğrenmeyen gibi...

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 11

• Okuma yazma bilmemek, ekonomik özgürlüğün olmaması, başkalarına muhtaç olma halidir bence...

1|0
    0|0
  • Hertürlüsü büyük esaret

1|0
    0|0
  • En büyük esaret düşündüklerini dile getirememektir

1|0
    0|0
  • Fikriyle bile başkasına hizmet etmesi 🙃kalmış ki beden.

1|0
    0|0
  • Para.

1|0
    0|0
  • Düşünce alanındaki kısıtlama

1|0
    0|0
  • hepsisi

0|0
    0|0
  • Icinde kisitlama gecebilecek hersey

1|0
    0|0
  • Düşünce özgürlüğünün kısıtlanması.

1|0
    0|0
  • Bence dusunup de soyleyememek ve laflarini dudaklarinin arasinda tutmak buyuk bir esaret en azindan benim icin cunku ben bir sey savunurken susmak bilmeyen bir insanim :)

1|0
    0|0
  • kendim gibi olmamı kısıtlayan her ortam

1|0
    0|0
Yükleniyor...