Ebeveynlerden şikayeti olan gençler neyi yanlış yapıyoruz?

Site de en çok çocuklar ebeveynlerinden şikayetçi, farkında olmadan yanlış mı yetiştiriyoruz acaba çocuklarımızı? Gençler bizden şikayetiniz neler?

1|0
9|15

En İyi Erkek Görüşü

• Muhtemelen ebeveynlerimizi anlayamadığımız için şikayetçi oluyoruz, biz de onlar gibi olunca en az onlar kadar hassas olacağız.

Gençler bilseydi, yaşlılar yapabilseydi diye bir söz var ya..

0|0
    0|0

En İyi Kız Görüşü

• annemle aram hiç değil çok soğuğuz sürekli kavga ediyoruz bazen sarılmak istiyorum ama bana o kadar soğuk davranıyo ki sarılsa geçicekmiş gibi geliyo ama sarılamıyorum içimden gelmiyo sürekli anne babasını düşünüyo babama saygısı yok sürekli söyleniyo her şeyden şikayetçi bir kez memnun olduğunu görmedim. annemle babamın arası çok kötü annem babamdan sevgi görmüyo ve bu sevgisizlik saygısızlık haliyle bana ve kardeşlerime yansıyo babama gelince babamda aşırı saygısız bir insan yani başkalarının içinde kızım diyo saçma sapan öğüt veriyo sürekli söylüyorum başkalarının yanında verilen öğüt hakarettir diye sürekli başkalarının yanında aramız iyiymiş gibi gösteriyo bide eskiden ergenlik dönemlerimde çok haylaz bir çocuktum itiraf ediyorum bu zamanlarda babam beni dövdü sonra alışkanlık mı yaptı naptı kardeşimle ufak bir kavga etsek bile bana vurabiliyo annem de aynı şekilde o da vurur ve babam bana tepki gösterdiğinde 1 kez bile yanımda olmaz 19-20 yaşıma geldim ailemden bir kez bile saygı sevgi görmedim bu sebepten ailemden nefret etme düzeyine geldim 2 kardeşim var onlar için çok üzülüyorum. en çok unutamadığım babamın bana vurmaları ve annemin bana bacım demesiydi içimi dökesim varmış teşekkür ederim okuduğunuz için

1|0
    0|0
    • daha bunun gibi o kadar çok şey anlatabilirim ki.

Erkekler Ne Diyor 14

• Bunu gerçekten samimiyetle sorduğunu varsayarak cevap vereyim:

1- Türkiye'de ebeveynlerin en büyük ve birincil hatası, dünyaya getirdikleri çocuğa, onu dünyaya getirmiş olmalarını bir lütuf bir iyilik olarak sunup, bakmış ve büyütmüş olmak karşılığında ondan saygı ve sevgi beklemeleri. Ve görmedikleri takdirde de onu eleştirmeleri. (İşin gerçeği: Sen çocuğa sormadın. O istediği için değil sen istediğin için çocuk yaptın. Yapmak senin isteğin. Bakıp büyütmek de zaten görevin. Hİç biri iyilik değil, lütuf değil, saygı ve sevgi sebebi değil)

2- Çocuğu, kendi gerçek ve doğrularına göre değerlendirmeleri. (Ebeveynler genelde haksızdır ama haklıymış gibi yaparlar. Eğer haklı olsalardı ne dünya böyle olurdu ne de bu ülke)

3- Çocuğun başarılı olmasını kendi başarıları olarak görürken başarısızlığını çocuğun utancı olarak görmeleri. (Bu resmen ebeveynlik denen şeyi toptan lekeleyen bir şey. 18 yaşına kadar bir çocuğun her işlediği suç ailesine ödetilmeli)

4- Dürüst olmamaları. Ulan şerefsizler, yata girip geberene kadar seviştiniz, bağıra bağıra boşaldınız, leylek ne? Bu gayet fizyolojik, duygusal, evrimsel ve ötesinde saklanacak değil harika duygulu güzel bir gerçek. Leylek ne lan? Uslu olursan şirinleri görürsün! Çocuğa asla yalan söylemeyeceksin. Asla! 3 yaşımda, emziği bana bıraktırdıklarını hatırlıyorum. 40 yaşındayım. Hep yalanlarla büyütüldük.

5- HEr çocuk, ebeveynini geçer. Zeka, akıl, eğitim, beceri vs. geçer. Boynuz kulağı geçer. Her ebeveyn bunu orgazm olurken kabul edecek. Çocuğum beni geçecek, ben ona akıl öğretmeyeceğim, onun aklına saygı göstereceğim. Ona aklını kullanmayı öğreteceğim. Asla onunla akıl duygu fikir yarıştırmayacağım. Yani bizdekinin tam tersi.

Daha birsürü yazabilirim, çok uzattım bile...
    Ama şunu çok iyi biliyorum: Ülkemizde çocuğuna zarardan çok yarar sağlayan aile pek azdır! Analığı babalığı bilen de hakkıyla yapan da çoook azdır.

3|1
    0|0
  • Sorun yalnızca ebeveynlerin yanlış ve sorumsuz davranışlarında değil.

İçinde bulunduğumuz sistem ve jenerasyon bizim yetiştiğimizden çok farklı. Çocuklar bir yana bizler adaptasyon sorunu yaşıyoruz. Aldığımız kültüre ve ahlak yapısına aykırı olan bir çok olgu doğru gibi sunuluyor önümüze. Bizler bile doğru ile yanlış arasında eksik donanımlarımızla ikilemde kalırken yetiştirdiğimiz çocukların her anlamda sağlıklı olmalarını nasıl bekleyebiliriz ki?

Uzun ve geniş bir perspektife sahip bir konu.

2|0
    0|0
  • aslında sorun.. dönem farkından kaynaklanıyor..
    büyüdükleri dönem ile şimdiki dönem arasındaki farkı fark edemeyen ebeveynler babalarının ya da annelerinin onlara davranış şekliyle çocuklarına davrandıgında..
    bazı sorunlar çıkabiliyor..
    Ebeveyn olmak gelişmeleri takip etmek demek helede genç bir oglunuz kızınız varsa duruma göre davranabilmek adına bu gerekli

1|0
    0|0
  • bu gün millet şikayetçi anne babayı keşke bir annem babam hayatta olsada yine bana kızsa diye yuvalarda ağlayan o kadar çocuk varki yazık

1|1
    0|0
    • sanırım bizim çocuklarımızı yanlış yetiştirmemizden kaynaklanıyor. bencil ve sevgiye aç bir toplum yetişiyor sanki, sürekli ilgi isteyen herşeyin en iyisini kendine isteyen

• İki gün önce toplu taşıma aracında başıma geldi, kadın 5 yaşındaki çocuğunu kucağına almak yerine koltuğa oturttu, çocuk bir yetişkin gelince kalktı yer verdi. Annesi senle evde hesaplacağız ben sana otur diyorum neden kalkıyorsun dedi. Şimdi bu çocuk ilerde bencil olursa otobüste kimseye yer vermezse bu çocuğun mu, annenin suçu mu?

• bu farklı bu insanı anne babasından nefret ettirmez bencil yapar

• terside söz konusu

1|0
    0|0
  • Fazla özgürlükten kaynaklanıyor bunlar. Yanlış yetiştirenler tabi ki mevcut. Ama doğru yetiştirip de çocuğu ne yolda olanlar var. Biraz insanın içinde olacak. Zamane gençleri dediklerimiz asi olmayı şu anda iyi bir halt zannediyorlar. Kendilerini çoğu doğru zannediyorlar. Bunlara laf anlatana kadar deveye hendek anlatabiliriz herhalde. Bazen içlerinde çok olgun düşünceli olanları görünce biraz rahatlıyorum.

0|0
    0|0
  • Çeşitli sebepleri var bunların ama bu çatışma şikayet durumları çok eski çağlardan beri gelen bir durum..
    Gerek zamanın bize ve onlara getirdiklerinin farklı olması, yaşam ve yetiştirilme tarzlarımızın değişmesi bunların başlıca sebepleri olmakla beraber bu durumu son zamanlarda ortaya en çok çıkaran etmenlerden biri de sosyal ağ, internet, tv, akıllı telefonlar, tabletler gibi elektronik cihazların kullanımının artması bence.. ya da yanlış kullanılması diyebiliriz

0|0
    0|0
  • her çocuğun ebeveynine karşı şikayetleri olmuştur, senin de olmuştur zamanında. yanlış yetiştirme meselesi çok geniş bir konu direkt evet ya da hayır demek saçma olur.

0|0
    0|0
  • Avrupa dan ithal cezalandırıcı yöntemlerle çocuk yetiştirmek en büyük yanlıştır.
    Eğer bağrına basıp çocuğun en derinine kadar her şeyini bilmezsen, kendini nde o yollardan geçtiğini unutursan mutlu bir birey yetiştirerzsin

0|0
    0|0
  • bilmem

0|0
    0|0
  • Anneeeeem 😚 sjsjs

0|0
    0|0
  • Bizimkiler biz yana yana kazandık buralara geldik sende yanacaksın modundalar... madde maneviyattan önemli bizim evde..

0|0
    0|0
  • Valla abla anlasilmazlik iste

0|0
    0|0
  • Anne baba olmak zor:)

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Çok şükür baskıcı bir aile değil. Arkadaş gibiyim annem ve babamla. Rahatça konuşabiliyorum. Aslında benim onlardan şikayetim yok onların bende şikayeti var ve onlara hak veriyorum. Düzeltmeye çalışıyorum.

2|0
    0|0
  • bir kere çok üstümüze geliyorsunuz
    hiç bir şeyi bilmiyormuşuz gibi davranıyorsunuz
    hala beş yaşında çocuk gibi davranıyorsunuz
    ufacık olayları abartıyorsunuz
    anlamak için uğraşmıyorsunuz
    sadece ebeveyn değil arkadaş olmayı da bilmelisiniz fakat bunu yapmıyorsunuz
    bişeyleri paylaşmaktan çekiniyoruz bu tutum yüzünden çünkü anlamaz kızarsınız anlattığımızda
    bu gibi şeyler

1|0
    0|0
  • Aşırı derecede otoriter olmak yanlış.

0|0
    0|0
  • Ebeveynlerimin cok tatli oldugunu belirtmekle beraber bazi ebeveynlerin (arkadaslarimdan gordugum kadariyla) fazla baski uyguladiklarini goruyorum bu cok yanlis abartmadan anlayis gosterin hee tabi yetistirirken fazla simarttiysaniz yazik valla Allah kurtarsin :) :)

0|0
    0|0
  • Annem ve babamdan yana bir şikayetim yok.

0|0
    0|0
  • Çok başıboşlar abla

1|0
    0|0
  • herşeyi yasaklamak onları kötü şeylere daha çok iter

1|0
    0|0
  • İki tarafta birbirini anlamıyor iletişim bozukluğu var konuşup sorunları düzeltmiyorlar

1|0
    0|0
Yükleniyor...