Kadinlarin görevi bunlar mi?

Günümüzde kadinlar erkekler le ayni sartlar altinda calisiyorlar.

Eve gelince isler farkli oluyor:

kadin eve gelir yemek yapar, bulasiklari makinaya atar, makina yoksa elde yikar. Masayi hazirlar cay demler cayi bardaga koyar o bardagi kocasinin yanina götürür.

Camasirlari makinaya atar, kurumasi icin asar, kuruyunca ütüsünü de yapar. Perdeleri, yatak örtülerini cikarir onlari da yikar.

Pencereleri siler, toz alir evi süpürür.

Erkek ise "calisir, yorulur, cay icer, yemek yer uyur"

kadin bunlari yapmak zorundami?

Bence: kadin calisiyorsa ev isleri ortak bölünmeli. Herkesin herseyde payi olmali.

0|1
112

En İyi Erkek Görüşü

• Nikah akdi, istihdam (kadını hizmetlenme) akdi değildir. Bu sebeple yemek yapmak, evi süpürmek, çamaşır yıkamak gibi dahilî; dükkanda, tarlada çalışmak, hayvanları tımar etmek gibi harici işleri yapmakla sorumluf değildir. Kadın, bu çeşit hizmetlerin görülmesi için, masrafı kocası tarafından karşılanmak üzere en az bir hizmetçi tutmak hakkına sahiptir. Koca, hanımın yemeğini pişmiş ve hazırlanmış olarak getirmek zorundadır. Kadın bir kısım ev işlerini yapıyorsa bunu hukukî bir mecburiyet olarak değil, bir iyilik, hoş bir âdet, örf olarak yapar. Bu çeşit işleri yapmak istemese kocası zorlayamaz. Bu davranışı sebebiyle kadın günahkâr da olmaz. (Bkz. İbrahim Canan, Hz. Peygamberin Sünnetinde Terbiye, 385-307)

1|0
    0|0
    • Evet bunu bende biliyorum. Ne güzel bir dinimiz var. Ama ne yazikki kimse böyle güzel seylere uymuyor. Ortalikta cok macho var hepsi kdinin vazifesi olarak görüyor.

• Elhamdülillah. Yapacak bir şey yok kardeşim eğer herkes İslama uysa süt liman olur dünya da işte yapacak bir şey yok.

• Evet haklisin

Senin görüşün var mı?

Erkekler Ne Diyor 11

• Güç sahibi bir kadın bu dediklerini yapıyor mu? Mesela Güler Sabancı bunları yapar mı? Sana tavsiyem ya güçlü olacaksın ya da bu dediklerini erkeğe kabul ettirecek ikna kabiliyetine sahip olacaksın. Kendi hakkını aramazsan kimse senin hakkını aramaz. O zamanda bulaşık yıkar, çamaşırda, çayı da demlersin. Ne kadarda üşengeçsin evde kalacaksın :)

1|0
    0|0
    • Konu ben degilim. Ben bunlari benimle ayni görüste olan biriyle nisanliyim zaten.
      Konum su sen diyorsunki simdi " ne kadar üsengecsin" bunu kadinin görevi olarak görüyorsun. Biride cikmadi aranizdan ki desin "esim de bende calisirsak ev islerini beraber toparlariz"

• Etmiyorum. Bana ne yapip yapmayacigimi kimse söyliyemez. Seninle yasayacak hatuna da allah sabir versin :D

• Dua et diyoruz kötü bir şey mi diyoruz? Allah Allah. Var ya senin gibisi elime düşecekti bak ona neler yaptırıyorum ben :) Ayrıca beni alan hatun yaşadı. Sabretmeyecek şükredecek

• bu ülkede iki şeyden rahatsızım arkadaş:
    1. kadınların gerçekten kadın olmanın zor olduğu bir ülkede yaşıyor olması (biraz kadına saygı duyun lan denyolar)
    2. kadınların ota boka sebepten ayh bu ne, oyh şu ne diye mızmızlanması (başkada ülkedeki kadınlar kadın değil mi onlar nasıl hem işini hem evini çekip çevirebiliyorsa sen de pekala yapabilirsin. Bunu yapacak kapasiten var. Adam gibi yapmak istemiyorum de bunu kadınlığına bağlama insanlığına bağla.)

1|0
    0|0
    • Ben baska ülkede yasiyorum.

• aynen ev işleri kadının görevi değil, kadının erkeğine olan bir ikramıdır biz bunu böyle kabul ediyoruz. Çalışan kadınlar bu konuda mağdur olduklarını hissediyorlarsa eğer veya kocasına ekstra bir ikramda bulunmak istemiyorsa eğer; karı koca birlikte bir bütçe ayırıp bu ortak bütçeyle gündelik yardımcı tutabilirler.

• Türkiye de olabilir bu ama "gündelikci" burda cok ta kolay degil :) yani gündelikci erkegin kalkipta bir corba pisirmesinden daha mantikli geliyor sana. Bu erkeklerindurumu vahim

• çalışmıyorsa?

1|0
    0|0
    • Calismiyorsa sorun yok :) o zaman eski usül devam
      Eder

• Tabiki de okusun. Ama ev hnimi olmak icin ya da sonunda hayatini calismak ve ev isi yapmak icin adamasin.

• Ütü ve pencereleri silmek hariç diğerlerinin hepsini yaptığım zamanlar oluyor.

1|0
    0|0
    • Örnek olma yolunda gidiyorsun. Zaman zaman degilde sira sira yapsaydiniz

• Hangimiz daha uygunsa genelde bu şekilde. Bazen elimi vurmadigim zamanlarda olmuyor değil.

• Genelde çalışan kadın bunların hiç birini yapmaz yapan kadında varsa helal olsun derim

1|0
    0|0
    • Calisan kadina hizmetci mi veriyorlar?

• Hayır ama çok detaya girmez eve gelince hele erkeğe hizmet ettiklerini hiç görmedim

• Fazla görmemssin o zaman. Ben cok duyuyorum ve görüyorum. Sacma buluyorum. Ben öyle birsey ailemde görmedim. Annem fazla calismadimzaten ama calistiginda babam da ona cay yapardi annemde babama yapardi yani herseyi ortak yaparlardi neredeyse. Ya bir cay demlemesi bile yeter bazen. Sadece o klasik taviri begenmiyorum ve bunu millet olarak gelistirmemiz gerektigini düsünüyorum

• vay vay vay

0|0
    0|0
  • Annem yıllardır yapıyor bu dedikleri ni bir de çalışıyor bir kere gık dediğini duymadım 😄 erkekler ile kadınlar eşit şartta nasıl oluyor da çalışıyor gel benim yaptığım işi yapsana Allah aşkına 😂

0|0
    0|0
    • Kadinlar ve erkekler ayni meslek dalind ayni sartlarda calisiyor. Kalkipta insaatci olacak degiliz ;) ama mesela digelimmkari koca ikisi de isletmeci.

• Baska zaman erkek odundur, basittir ev islerine gelince ay yardim etsin. :d

0|1
    0|0
    • Ev islerine "yardim" derken? Kadinin görevi yani?

• senin dilimde yardimlasmak benimkinde ise isi paylsmak. Romantizimle ilgili degil. Göndermeyi de anlamadim ^^ 😂

• O zaman bunu gelecekti eş adayınla oturup konuşman gerek :)
      Her şey gönlünce olsun güzellik >.<

• kadinlar erkege hizmet etmek icin yaratilmislardir

0|0
    0|0
  • Yeni nesil kızlarına bak harbiden kötüye gidiyor durum

0|0
    0|0
  • La cek git gece gece manyaahk

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

• şimdi teknik olarak, erkek için sadece 'çalışır' demek bencilce olur.'Çalışır' dediğimiz olay en az 8 saattir. Orda yazan işleri bir kadın 8 saatten daha az bir sürede yapar. İsterse ssonraki güne erteler, stresi olmaz. Erkekte bir de iş stresi olur.
    Tabi bunlar çalışmayan kadın için geçerli. Bunlar da çoğunlukta olduğu için böyle kabul ediliyor.

Yani kısacası erkek işte, kadın evde çalışır

0|0
    0|0
    • Tam okumadiniz galiba. Dedigim gibi gününüzde kadinlar da full time calisiyor, ve erkeklerle ayni sartlar altinda calisiyor.

Yükleniyor...