Gallipoli (Gelibolu) dizisini izlediniz mi?

Benimle beraber burada bulunan her asker bilmelidir ki bize verilen bu namus görevini tam olarak yerine getirmek için 1 adım geri gitmek yoktur. Uyku ve istirahat ararsanız, bu istirahat bütün milletimizin isrirahatten ebediyyen mahrum kalmasına sebep olacaktır. Ben size taaruz emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçen zaman zarfında yerimize başka kuvvetler ve kumandanlar geçebilir. Düşmanı denize dökene kadar devam etmeliyiz!

Mustafa Kemal

Çanakkale Zaferi'nin 101. yıldönümündeyiz. Geçen yıl,100. yılı dolayısıyla Avustralya yapımı 7 bölümlük kısa 1 dizi çekildi. Yabancıların gözünden Atatürk'ü ve kahraman askerimizi tarafsızca (1 kaç konu hariç) görmek gurur veriyor. Atatürk'ü canlandıran adamı oyunculuk konusunda zayıf, Türkçe konuşan kırıkları aşırı basit bulsam da anlatımı güzel olmuş. Bizler için canını veren şehitlerimiz için fatiha okumayı (ya da kutsalınız her ne ise) unutmayın. Hayırlı geceler..

12|5
3539

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 34

Erkekler Ne Diyor 38

• Hiç bir komutan askerine ölmeyi emretmez. Bir komutanın başarısı, bir savaşta verdiği asker kaybı ile mi ölçülür? Biraz düşünün de konuşun...

Çanakkale Savaşı, başta Enver Paşa denilen kanı bozuk olmak üzere, Mason yuvası İttihat Terakki'nin, bu milletin geleceği katletme/yok etme üzerine planlanan bir savaştır. Enver Paşa denilen itin, "Medrese talebelerini ilk safa sürün" şeklindeki özel emri ile yukarıdaki; "... ölmeyi emrediyorum" ifadesi kardeştir...

Ama şanlı pasamizin Suriye Cephesinde esir düştüğünü, ancak yüklü bit miktar fidye ile kurtulabildigini de resmi tarihin yalan dolu sayfalarında göremezsiniz tabi.

Not; mod musun editor musun, dur bakalım ne kadar tahammül edebileceksin farklılığa?

0|0
    0|0
    • Ne diyorsun sen hicbisey anlamadim :)

• O zamanin şartı, bu ülkenin şartı meselesi değil bu. Bu cümle, bu ülkedeki resmi tarih/yalan yazıcıların, biz Müslüman Türkler ile resmen dalga geçmesidir. Askerim dediğine göre şunu sorayım sana; "Bir operasyonu yöneten komutanın başarısı ne ile ölçülür?" Operasyonda verdiği kayiplar ve operasyonun yapılma amacının gerçekleşip gerçekleşmemesiyle değil mi? O operasyonda ne kadar çok askerini kaybettiyse o kadar başarısızdir. Buna itirazımiz yok herhalde. Peki buradaki, size ölmeyi emrediyorum ifadesi nasıl doğru oluyor o zaman? Askerlerini öldürmek/zayi etmek but başarı ölçüsü olarak nasıl görülüyor? Demek istediğim budur benim

• Anlatayim : Askerin cephanesi biter ve karsi koymak için sadece tüfeklerine takılan süngüleri kalir. Bekleseler tepenin asagisinda düşman birlikleri takviye alip taarruz edecekler ve tepe kaybedilecektir. Bu yüzden savunmada kalmasi gereken askerler dahil bütün birliği hazir düşman sayisi azken saldiriya geçirir ve düşman silah ustunlugune rağmen geri cekilmek zorunda kalir. Böylece 1 kac saat zaman kazanilmis olur. Turk takviye birlikleri gelip tepeye tamamen hakim olur ve o bolge 7 ay daha asla ele gecirilemez. Yani hocam savunmada kalsalar o tepe belki ilk günden ele geçirilip binlerce ancak askeriyle doldurulacakti. Mustafa Kemalin bu anlik kararıyla bölgeye hakim tepeler Türk avantajinda kalmaya devam etti. Hatta Anzak Komutanlarinin bazilari daha ilk günden tamamen geri çekilip harekati durdurmayi düşünmüşler fakat Kraliyet Donanması ne olursa olsun sahilde konuslanmaya devam etmelerini emretmiş

Yükleniyor...