Din hakkında düşünceler?

Arkadaslar din hakkinda ne düşünüyorsunuz? Hangi dine mensupsunuz?
Ve en önemlisi neden o din?

0|0
9|24

En İyi Kız Görüşü

Erkekler Ne Diyor 24

• Din temelde hayatlarımızı nasıl yaşamamız gerektiğini anlatan ve nereden gelip nereye gittiğimiz sorularına cevaplar veren bir öğretiler bütünüdür.

İnsan eliyle yazıldığı pek bellidir ancak insanoğlu, zayıf aciz ve kendisinden yüce bir varlık tarafından yaratıldığına ve olan biten her şeyin de yine aynı yüce varlık tarafından yaratılıp yürütüldüğüne inanmaya ihtiyaç duyan aciz bir varlık olduğundan bu yazıtların yaratıcıdan geldiği yalanını yutar.

Neden din? Çünkü insanoğlu, bilmediğinden, anlayamadığından korkan bir yaradılışa sahip ve aciz zayıf zavallı bir hayvandır. Ve çoğu zaman da bencil, tembel, beleşçi ve menfaatçidir. Bu nitelikleri sebebi ile kendisinden yüce bir güç tarafından yaratıldığı, sevildiği, yönlendirildiği fikri onu iyi ve güvende hissettirir. Ayrıca bahsettiğim zayıf aciz tarafları sebebi ile doğaya, diğer insanlara zerre kadar da değer vermeyebileceğinden yolda tutulması şarttır. Çünkü insanoğlunu bırakırsan inanılmaz küçüklükteki değersiz şeyler için akla hayale gelmeyecek iğrençliklere imza atabilir. Bu nedenle de onu korkutup doğru yolda tutmak şarttır. İşte bu da cehennem korkusu ile beden bulur.

Özetle din, pek düşünceli, zeki, hayal güçleri ve geleceği görme becerileri sağlam insanların yazdığı, insanoğlunu doğru yolda tutma ve aynı zamanda da kontrol altına alma amacı ile yarattıkları kurallar ve cevaplar bütünüdür.

Din hakkın gayet normal fikirlerim var. Normal birşey. Dini çıkaranlar haklılar. İnsan aciz zavallı salak aciz bir varlık. Dine ihtiyacı var çünkü. BU nedenle de din başarılı olmuş bir kontrol yöntemi olarak tarihin tamamına hâkimdir.

Ben elbette bunları fark etme şansına erişmiş biri olarak hiç bir dinin mensubu değilim. Dine ve bir yaratıcıya ihtiyacım yok. Benim gibi insanları gerçekleri ve "doğru yol"u bulma yolu hemen her zaman bilim ve sanattır. Çok açık ve net.

1|0
    0|0
  • Ben dinlerin kontrol mekanizması olarak dünyaya geldiğine inanıyorum ki bunu zaten kimse inkar edemez. Çünkü Allah o günkü şartlardaki insanların yaptığı azgınlıklara uyarı olarak dönemsel 4 kitap göndermiştir.

Yalnız gel zaman git zaman bu dinlerin çarptırıldığına inanıyorum. Yani etrafta bir sürü bilmiş insanlar çıktı inancım gereği Müslümanım ama görseniz her insan körü körüne hocalara inanır olmuşlar onlar okumuş etmiş araştırmış diyorlar peki ben Kuranda yazılanları başkaların ağzından nasıl inanacağım? Bu yüzden Allah akıl fikir vermiş bize ama biz bunu sorgulamaya çalıştığımızda karşımızdakiler aman yapma dinden çıkarsın haşa diyorlar. İyide ya bizi yönlendiriyorlarsa ya hiç alakası olmadığı şekilde inanıyorsak? ee o zamanda dinden çıkmış olmuyor muyuz?

Bu yüzden hassas konudur mümkün olduğunca çok çeşitli kaynaklardan araştırmak gerekiyor hatta irdelemek gerekiyor araştırarak dinden çıkmaz insan çünkü ben Allahın gönderdiği kitabı tam anlamı ile öğrenmeye çalışıyorum. He bunu diğer dinler için yapıyor muyum? Hayır henüz kendi inandığım dini çözemedim ki diğerlerine sıra gelsin.

0|1
    0|0
  • Elhamdulillah ki Kalu Beladan Beri Müslümanım. Alemlerin Rabb'i Olan Allah'a Yalvarırım ki Canımı Müslüman Olarak Alır İnşâAllah...
    Allah Katında Tek ve Hak Din İslam'dır. Bu Yüzden Elhamdulillah İyiki Müslümanım !!

2|1
    0|0
  • Bakıp görmek vardır birde Bakar körler vardır Bakan ama kör olan Allah'ı göremez Baktığı her yerde Mucizeyi görenler de Allah'ı görürler Allaha inanan Allahın bütün gönderdiklerine bütün yarattıklarına iman eder birini kabul edip birini kabul etmemek Tam anlamıyla iman olmaz

0|1
    0|0
  • hiçbirini. sadece beynimi aklımı kullanıyorum kitaba ihtiyacım yok çok şükür

0|0
    0|0
    • kime şükrediyorsun? :D

• Biri hiçbir dine mensup değilim diyor ve ŞÜKREDİYOR biri Müslümanım diyor ve 99 ismi olan yaradana TANRI diyor enteresan bir olay...

• ben sana saygı gösterdim kardeşim. yok sayıyorsun ama hakaret etmedin sana kötü söz söyleme hakkım yok sadece şükrediyorum diyince onu merak ettim iyi bak kendine.

• Müslüman elhamdülillah
    Bizim dinimiz hoş görü dinidir barış dinidir
    Diğer dinler müslümanlara kötü gözle bakıyor ama biz müslümanlar kimseye kötü gözle bakmıyoruz dinlerine saygı duyuyoruz
    O sebeple İslamiyet

1|1
    0|0
  • Güzelliğin bir damlası olan LEYLA için uykuyu haram etmek çok değilse, Güzelliğin kaynağı MEVLA için bir ömrü feda etmek az bile.

0|0
    0|0
  • İslam. Kuranin mucizelerini gordugum icin.

1|1
    0|0
  • Ateizm hristiyanlık tarihini araştırdım sonra başka dinleride tatmin olmadım

0|0
    0|0
  • İslam. İnsanı iyiliğe doğruya iten tek din.

1|1
    0|0
  • Allaha şükürler olsun ki Müslüman olarak doğdum Allah son nefeste de Müslüman olarak ölmeyi nasip eder inşallah

1|1
    0|0
  • Hangi dine mensup olduğun önemli değil, bağlı bulunduğun dinin gereklerini yerine getirmek önemlidir. Örneğin en yaygın iki büyük din olarak bilinen ve uğruna dünyanın savaştığı, islam ve hıristiyan dini mensuplarına bakalım. Yalan, adam öldürme, kul hakkı... Uzayıp gidiyor. Bana gelince, sözde müslümanım ama ben de o listenin bir yer yerinden nasibimi alıyorum.

0|0
    0|0
  • müslümanım..
    3 büyük kitabı da okudum.. yine müslüman kaldım..

0|0
    0|0
  • Agnostiğim. Din insanlık için bir akıl tutulması, zararlı bir organizasyondur.

0|0
    0|0
  • islam tabiki son din odur Allah da kitaplarında sonraki dine iman edin demiştir onun için son din islam oldugu için Kuranı kerime uymak gerekir.

0|1
    0|0
  • hiçbir dine mensup değilim

0|0
    0|0
  • insanların güce tapınma kendini teslim etme ihtiyacı var, hayvanlarda da bu görülüyor, siyasettede böyle kim güçlü görünüyorsa ona tapıyorlar kötü olsa bile

0|0
    0|0
  • Hristiyanım , DÜşmanını sev açıkmışssa onu doyur diyecek kadar sevgi dini olduğu için

0|0
    0|0
  • Ygsde çok zordu.

0|0
    0|0
  • Pek mensup degilim

0|0
    0|0
  • Müslümanlık çünkü gerçektende doğru bir din

0|0
    0|0
  • İslam. kuranda bazı ayetleri bilim daha yeni ortaya çıkardı ve doğrulamış oldu.

0|0
    0|0
  • din, insanın nasıl yaşamasını öğretir

0|0
    0|0
  • Vicdani meseledir.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 8

• Müslümanım :)
    Özentilikle başladım kuran okumaya sonra sevdim şimdi uzağım ama tekrar yakınlaşmak istiyorum. Nedeni ise Türkiyede islamın yaygın olması ve benimde islamı tercih etmem.

0|1
    0|0
  • Muslumanim cok sukur

1|2
    0|0
  • Müslümanım

1|1
    0|0
  • dini tek kaçış yolum sığınağım görüyorum ve tabi dğru kaynktan ilerleyerek

1|0
    0|0
  • Müslümanım ^^
    Çünkü araştırmalarım sonucu tutunabileceğim tek din olarak İslamiyeti gördüm.

1|1
    0|0
  • Hiç bişeyim ben 😐

0|0
    0|0
  • Dinlere inanmıyorum, kafam rahat

0|0
    0|0
  • müslüman. böyle dogdum. kurcalama

0|0
    0|0
Yükleniyor...