Arkadaşlar Alevi olan kişiler Türk mü yoksa değil mi?

Alevi kardeşlerimiz Türk mü yoksa Türk değil mi? Alevi kardeşlerimiz Türk mü yoksa Türk değil mi?

0|0
13|7

En İyi Kız Görüşü

• Anadolu alevileri eski Türk kültürüne sünnilerden daha yakındır.

0|4
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Alevi ırk değildir.
    Kızılbaş Türkler kitabı var Nihat çetinkaya'nın. Oku.

0|2
    0|0
    • Okudum biliyorum...

• Kitaptan haberim yoktu, ayakkabı alırken dükkan sahibi ile muhabbet ediyorduk o söyledi. Harika yazılmış sağlam bir kitap. Baya öğretici.

• Bana ise lisede okul müdürümüz tavsiye etmişti. Aynen çok güzel hazırlanmış bir kitap

Kızlar Ne Diyor 12

• Aleviler müslümandır. Alevilik ırk değil mezheptir.

0|2
    0|0
  • Alevilik bir etnik köken ya da bir din değildir. Hz. Ali'nin yolundan giden insanlara Alevi denir. Dolayısıyla Türk'ün de Kürt'ün de Arap'ın da Alevisi olur. Misal ben Arap alevisiyim.

0|1
    0|0
  • Her milletten olabilir türk, arap, kürt...

0|2
    0|0
  • Alevilik ırk değil.
    Örnek Burak Özçivit alevi Türklerinden

0|2
    0|0
  • Genelde kürtler alevidir ama trakyadada var, ırkla pek alakası yok aslında

0|2
    0|0
    • @Disorder Tam tersi, genelde Türkler Alevidir. Arada bir Türk olmayan Alevilerde çıkıyor zaten. Bilgisizsin. Aleviliği yayan Hacı Bektaş Veli, Kaygusuz Abdal, Pir Sultan Abdal, Dede Garkın gibi ALEVİ ÖNDERLERİNİN TAMAMI TÜRKTÜR. ALEVİLERİN ASİL OLMALARININ TEK SEBEBİ, TÜRK IRKINDAN GELMELERİDİR. YANİ ALEVİ DENDİĞİNDE AKLINA TÜRKLER GELEN BİR İNSAN BİLGİLİ OLMA KONISUNDA SINIR TANIMAYAN İNSANDIR. Cahil kişiler Alevilerin Türk olduğunu fark edemeseler de Alevi demek Türk demektir.

• @Disorder G. e. r. i. z. e. k. a. l. ı Anadoluda Aleviliği yayan Alevi önderkerinin tamamı Türk olduktan sonra Aleviler nasıl Türk olmayacak. Alevilerin Türk olmadığını söyleyenler ya ileri derecede cahil olan kişilerdir ya da art niyetli adi kişilerdir. Defol git. Bir daha Alevilerin Türk olmadığını söylerek Alevileri lekeleme.

• @KızılErik2 türk olmaya alevilerde var fazla saçmalama

• Turk de var yabanci da. .

0|1
    0|0
  • Alevilik bir mezheptir. Irkla alakası yok.

0|1
    0|0
  • bu soruyu sorarak bizden beyin kazandınız bravo

0|0
    0|0
  • Alevilik din değil mezheptir. Irkla alakası yoktur

0|0
    0|0
  • Evet Türk

0|2
    0|0
  • Kürtler canımın içi

0|0
    0|0
  • Türk tabiki

0|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 6

• Aleviler Türk'tür. Anadolu'da Aleviliği yayan Hacı Bektaş Veli, Kaygusuz Abdal, Pir Sultan Abdal, Dede Garkın gibi bütün Alevi önderleri Türk'tür. Aleviliği yayan Alevş önderlerinin tamamı Türk olduktan sonra Aleviler nasıl Türk olmayacak? Alevilerin asil ve karizmatik olmalarının tek sebebi Türk ırkından gelmeleridir. Alevilik demek; Türklerin eski inançlarıyla son inançları olan İslam dininin birleşimidir; yani Alevilik Şamanizm, Göktanrı ve İslamiyet dinleri arasında kurulmuş bir köprüdür.

0|1
    0|0
  • Türk hemde öztürk ama her alevi arada kürt alevi olanlar türkmen alevileri var azeri ve iran kökenli olanları var

0|1
    0|0
    • Türk hemde öztürk ama her alevi değil, arada kürt alevi olanlar türkmen alevileri var azeri ve iran kökenli olanları var, müslüman aleviler var, cem evine giden aleviler var farklı dinlere mensup alevilerde var... Osmanlı imparatorluğunda ki yeniçerilerin çoğunluğu alevi kökenli idi devşirme olanlarda vardı ama çoğunluk aleviydi

• ben tuncelili bir zaza ve kürt alevisiyim. bircok kaynaklardan alevilerin hepsi ırksal olarak asıl türk (türkmen) olduklarını ve bir kısmının zamanla kürtleşdiyi ve bazıları kendini kürt kılıgına koyan ermeniler oldukları sözkonusu oldugunu ögrendim. zaten mesela rahmetli kamer gence bakarsan kendisi zaza aleviydi ama tip olarak türk oldugu cok belliydi. alevilerin kökeni horasana dayanır ve zaten bircok alevilerin (biz tuncelililer dahil) kökenleri horasana dayandıkları söylerler. yani ben kendimi türk olarak görüyorum bana sorarsan cünkü kürdün alevisi olmaz bence

0|1
    0|0
    • Ben de araştırmıştım bunu. Kemal kılıçdaroğlu nun mitinginde adamın birisi Horasanlı diye bağırmıştı ben de bu horasan nedir ne değildir diye araştırırken bu yorumunuzu öğrenmiştim.

• @KızılErik2 teşşekürler bro. ama zaten insanlar birbirine karışmış tarih içinde :) saf kan insan pek fazla yok :D

• Birşey değil. Ama yine de bu milliyetçiliği görmezden gelmemiz gerektiği anlamına gelmiyor :D Ziya Gökalp soylarında kürtlük ve Zazalık olsa bile kendisini tamamıyla Türklere mal etmiştir :)

• Seyit Rıza'nın mektuplarına bak Türk olduklarını görürsün

0|1
    0|0
  • Kardeşim alevilik mezhep, ırk değil

0|1
    0|0
  • Taktın alevilere alevi çükü yiyesice

0|1
    0|0
    • Ben de Aleviyim. Bazı insanlar Aleviler Türk değil falan diyor üzülüyorum o nedenle sizlerin de görüşlerini almak istedim...

• Aleviler Türk, aleviyim diyen Kürtler Kürt değil Ermeni. Ben alevi değilim ama bu mezhep konusunun kaşınmasından rahatsız oluyorum. Herkesin inancı kendine, alevilerle uğraşan lavuklar kendilerine iş arıyorlarsa ateistlerle, deistlerle uğraşsınlar

Yükleniyor...