Kürtlerin Irkı var mı?

SORUM KESİNLİKLE PROVAKATİF AMAÇ İÇERMEMEKTEDİR!

kürtler dediğimiz kesim bir ırk mıdır? Kendilerine ait bir medeniyetleri yok bu zamana kdar arkeolojık kazılarda aaa bakın kürt medeniyetine ait bir yazıt gibi bir şey duymadım, doğru düzgün tairhleri savaşları falan yok bu zamana kadar iki milletle bir araya gelmişler onşarda komagene cumhuriyeti falan.. Bu konuda benı bilgilendirebilecdk olan var mı

Güncellemeler:
WİKİPEDİA ALINTISI
Buyrun
Kürtler, Kuzeybatı İran, Kuzey ve Orta Zagroslar ve Doğu Anadolu'nun bir bölümünde var olmuş, bu topraklarda varlığını sürdürmüş ve kendi milli ve kültürel kimliklerini burada oluşturmuştur. Kürtler İranî bir halk olma dolayısıyla tarihte daima diğer İranî halklarla (Farslar, Peştunlar, Afganlar Tacikler, Beluciler, Osetler v. s.) birlikte devlet kurmuş ve onlarla birlikte yaşamıştır ve dillerinin ve kültürlerinin çok benzemesi.. ( sıgmadı)
20. Yy kürtlerin ülke kurma çabaları;
Kürdistan kırallıgı 1921-1924
Ağrı cumhuriyeti 1927-1930
Laçin kürt cumhuriyeti ; 20 mayıs -22 mayıs 1992 ...
Ermenistan'ın Dağlık Karabağ'ı işgalinden sonra Azerbaycan'ın Laçın rayonunda kurulmasına çalışılan Kürt yönetimidir. Fakat bölgedeki Kürtlerin çoğu çatışmalardan dolayı Azerbaycan'ın içlerine doğru kaçmış oldukları için yönetimi oluşturacak yaklaşık 77 kişilik konsey zor toplanmış ve 20 Mayıs 1992'de cumhuriyet ilan edilmiştir.

1|2
7|10

En İyi Kız Görüşü

• Irk değildir. Topluluk sadece 😂 😂 😂

2|2
    0|0

En İyi Erkek Görüşü

• Farslılardan çıkma bir topluluk olabilir düşüncesindeyim. Pek bilgim yok. Ancak ırk olmadıklarını fikrindeyim.

1|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 6

• Tarihte onlara ait bir kilim bile yok ırk değil topluluklar, dilleri de karma dillerden oluşuyor.

2|1
    0|0
  • Irk mı?
    Tabi ki hayır.

0|1
    0|0
  • Türkler nasıl Osmanlı İmparatorluğu'nun Sultanı Fatih'in torunlarıysa Kürtler de Eyyubi Hanedanı'nın hükümdarı Selahaddin Eyyubi'nin torunlarıdır, aslında düzgün tarihleri var ama sahiplenmedikleri için bilinmiyor bu da onların ayıbı

0|1
    0|0
  • etnik köken iste daha cok iraktan geliyorlar böyle yani

0|0
    0|0
  • fars ve ermeni karışımları ırk değiller toplama Türk düşmanları...

0|1
    0|0
  • Bence bir ırkları tarihleri yok çoğu ermeniden dönme

1|2
    0|0

Erkekler Ne Diyor 9

• Kürtler Orta Doğu'nun yerlilerinden olup doğuda Zagros Dağları'ndan batıda Toros Dağları'na, güneyde Hemrin Dağları'ndan kuzeyde Kars-Erzurum platolarına kadar uzanan coğrafi bölgede yoğun şekilde yaşayan tahminen yaklaşık 17milyon nüfusa sahip bir İran halkıdır.

Bugün en büyük Kürt nüfusu Türkiye'de bulunurken 15 milyon kişi İran, Irak ve Suriye'de de kayda değer Kürt nüfusları bulunmaktadır. Gerek bölgedeki siyasi ve sosyal karmaşa ve sorunlar gerekse diğer sebepler dolayısıyla, özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısında oluşan göçlerle Batı Avrupa başta olmak üzere Kuzey Amerika ve Orta Asya gibi farklı coğrafî bölgelerde yerleşmiş bir Kürt diasporası da mevcuttur. Kürt kültürü yüzyıllarca süren etkileşimin de sonucuyla diğer Orta Doğu kültürleriyle çeşitli benzerlikler barındırırken, Kürt dinî inancı oldukça senkretik bir biçimde gelişmiştir. Bugün Kürtlerin çoğunluğu Şafii mezhebine bağlı Sünni Müslümanken, birçok farklı din ve inancın da mensuplarına rastlanır. Bunlara ek olarak Ezidilik ve Ehl-i Hakk gibi Kürtler arasında ortaya çıkan ve Kürt kültür ve dinî anlayışıyla karakterize çeşitli dinî mezhep, akım ve inançlar da mevcuttur.

0|0
    0|0
  • Ben goz atmistim bu konuya tarihde kurtlerle ilgili ilk kayitlari osmanli devleti tutmaya baslamis onun dışında grcmisten gunumuze grlen hicbir kayitlari yok..

0|1
    0|0
  • Araplarin anadoluyu işgalinde yani doguyu o zamanin milleti olan ermeni ler ile karisimi. Kirik ırk yani.

0|1
    0|0
  • sümerler de bulunan yazıtlar da qarth kelimesi geçiyor. bugüne kadar bir tek devlet kurmuşlar sonra zaten yıkılmışlar.

1|0
    0|0
    • O devlet de 2 sene flan var olmuş

• 2 seneden uzun olması lazımdı. . bildiğim kadarıyla bir ırkları yok. nerden geldikleri belli değil. :S o devlete işaret ediliyor ama ne kadar doğru bilmiyorum

• Kardeşim avrupai bir araştırma şirketinin bu konuda makalesini okumuştum. Şöyle söyleniliyor: ''Mesela bir Anglo-Sakson'u ele alaım. Belirli kafatası ölçüleri, ilik derinlikleri, kemik ölçüleri %70-90 arası uyuşma gösteriyor. Keza diğer milletlerde de bu oran pek değişmezken, Kürtlerde bu oran %40-50'ye kadar düşebilmekte.''

Dipçe: Yazıyı bulamadım. Aklımda kalanlar bu şekilde. :)

0|0
    0|0
  • Selahhadd eyyubi peki

0|0
    0|0

• yalnız o kürt değil diye biliyorum

• @TayyarRA selahaddin eyyubı hakkında cok arastırılma yapıldı ama bilimsel değil hani türk mü kürt ğ arab mı oldugı meçhul

• ben annesinin Türk , Babası İranlı diye biliyorum. tabii daha geniş araştırma yapmak lazım

• Selahattin eyubu kurttu onun ordusa ole bilmem anlatabildim

0|0
    0|0
    • Selahattin eyyubının kürt oldugunu okadar bilim adamı senin kadar rahat söyleyemedı be :) o konu net değil. Türk /kürt / arab bellı degl

• Bnum hakkında hiç bir zaman net konusamayız.. Sonuç olarak şimdi şuanki kürtler eyubının torunumu? Bumu yani eyubinin torununolsuğu için mi evet kürtler etnik bir topluluk değil ırktır dicez

• Tabi bir irktir 3 bin yillik tarihi var arastirabilirsn

• Kürt diye bir ırk yok. Araplarla acemlerin ciftlesmesinden bu kırmalar çıkmış 😀😀

0|1
    0|0
  • herhalde ırk bunu bilmiyorsan tamam yani

0|0
    0|0
Yükleniyor...