Padişahların eşleri neden hep yabancıymış? Fikri olanlar?

Bildiğimiz kadarıyla padişahların eşleri büyük çoğunlukla yabancıymış, neden eşlerini kendi ırklarından değilde yabancılardan seçmişler? Bu konuda fikriniz nedir?

0|0
1|6

En İyi Erkek Görüşü

• Osmanlı uzmanı tarihçileri padişahların neden yabancı bir milletin kadınlarını eş aldıkları konusunda birleştiği birinci neden padişahın Türk olan eşinin ailesi ile uğraşmak istememesidir.
    Yıldırım Bayezid bununla çok uğraşmıştır. Türk olan eşi padişahtan kendi akrabaları için iş, rütbe, torpil istemiştir. Padişahlar yabancı kadınları, böyle sorunları olmadığı için tercih etmişler bu sonradan bir gelenek olarak devam etmiştir.
    Osmanlı İmparatorluğu bir İslâm devleti idi, devletin ortak noktası İslam’dı. Osmanlı da “yabancı” demek, Müslüman olmayan demekti…Başka ırktan olmak yabancı sayılmıyordu.. Müslüman olduktan sonra Türk, Yugoslav, Rus, Bulgar İspanyol, İtalyan olmak fazla bir şey değiştirmiyordu.
    Bütün Padişah anneleri da çocuklarını Müslüman olarak doğurmuşlardır, milliyetlerine bakılmamış Müslüman olmaları yeterli görülmüştü.. Osmanlı “biz yabancı kadın aldık” veya “bizim annemiz yabancı” demiyordu böyle bir kavram ve dertleri yoktu, Müslüman olmak yeterli idi

0|1
    0|0

Kızlar Ne Diyor 1

Erkekler Ne Diyor 5

• Genellikle cariyeler ailelerinden koparılıp getiriyorlar. Eğer toplumdan birisiyle evlenirse o aile gittikçe güç kazanır ve bu devletin zararına olabilir.

0|1
    0|0
  • Cariye mantığı.

0|1
    0|0
  • Onları Türkleştirmek dolayısıyla bağlı olduğu milletin de onun gibi devlete sadık olmasını saglamak

0|1
    0|0
  • sen 4 tane türk kızımı istersin
    yoksa biri alman biri rus biri arap üstünede türkmü

0|1
    0|0
    • Güzel soru; Karışık yapardım
      Ev işlerini, yemeği, ütüyü falan yapmak için Türk, yatmak için de Alman, Rus :)

• onlar bile malın iyisinden anlıyor

0|1
    0|0
    • Ben de en başta öyle tahmin etmiştim ama yukarıdaki arkadaşlar mantıklı açıklamasını yapmışlar

Yükleniyor...