Sizce bizde rumluk var midir?

Merhaba arkadaslar benim anne tarafim İzmir/Odemisli ve Odemis eskiden yani Osmanli zamaninda Rum Voyvodaligi imis, su an gunumuzde rumca falan bilmiyorlar soylarinda rumluk var mi bilmiyorlar ve olsa bile inkar edeceklerinden biz efeyiz diyeceklerinden adim gibi eminim ama supheliyim zaten hepsi sarisin/kumral ve cogunlukla ela gozlu, uzun boylu... Sizce olabilir mi ve nasıl arastirabilirim bunu?

Güncellemeler:
Hiç mi fikriniz yok allah askına ya

0|0
3|3

En İyi Erkek Görüşü

• İlk önce nüfus müdürlüğüne gidip aile şeceresini çıkarın orada eski bir aileyseniz Cumhuriyetten öncesi bile gözükür tabi isim değişiklikleri olmamışsa. Şecerenin başladığı tarih önemli. Bazı genetik araştırmalar yapan kuruluşlar var onlarada başvurabilirsiniz. Bst bir DNA testiyle sizin genlerinizdeki insanların Şu an dünyada nerede yaşadıklarını çıkarabilirsiniz ama bunun için ailenizdeki bir erkekten bu örnek alınmalı çünkü kadından alınan örnek sadece anne tarafını çıkarır, erkekten alınan örnek hem anne hem baba tarafını çıkarıyor. Bunlar kesin bulgulardır. Bunların dışındaki metodlarda vardır; gözlem, ailedeki rivayetleri araştırmak, kültür, giyim, yapılan yemekler, alışkanlıklar hatta söylenen basit bikaç kelime bile ya da eski söz bile bazı ipuçları verir, annenin evleneceği kızına ya da gelinine verdiği bst birşey bile ipucudr ama dediğim gibi bunlar asla ilk başta dediklerim gibi kesin veriler olamaz. Son bişey daha dış görünüş fazla sizi aldatmasın çünkü Kuman Türkleride sarışın uzun boylu renkli gözlüdürler.

0|0
    0|0
    • Anne tarafım dediğim gibi sarışın, uzun boylu, çoğunlukla renkli gözlü. Batı kültürü ile yetişmişler mesela beni anneannem büyüttü, birkaç kelime ya da eski söz dediniz aynı ortamda bir mevzu hakkında konuşulurken diğerlerinin anlamaması için "artık konuyu uzatma" anlamında astikiri derler mesela, bunun gibi mi?

• Yerinde olsam ilk önce nüfusa gidip soyağacını çıkarmak isterim eğer yapılabiliyorsa. Ailenizdeki geçmiş kimselerin mezarlarınıda bulmaya çalışırım. Dedenin babası annesi gibi. Bulunduğun yeri araştırman ve ailendeki gözlemlerin iyi, buna devam et. Mümkün old. yaşlı insanlarla geçmiş hakkında konuşmaya veya ailendeki geçmişlerin hakkında konuşmaya çalış ama bazıları konuşmak istemeyebilir. Rum adetleriylede benzer hangi taraflarınız var bunu incele aynı şekilde balkan harbinden dolayı gelen göçmenlerdende olabilirsiniz çünkü ordan göç edenler o dönem marmara ve egeye yerleştirildi ama ordan gelenlerin Müslüman Kuman Türkleri die biliyorum. Yine dedelerinden ya da ondan öncekilerden kalmış özel bir eşya ya da giysi, at eğeri hatta hançer kabzası, sigara tabakası gibi şeyler varsa bunlarıda incele. İsimlerde önemli mesela Kırım Tatarlarından die tahmin ettiğim dede tarafından dedemin annesi olan Firdevs isminin Tatar kadınlarında kullanılan yaygın bir isim old. öğrendim. Kesin bir bulgu

• Kesin bir bulgu istersen http://shop.nationalgeographic.com/ üye olup, Geno 2.0 Next Generation kitini sipariş edebilirsin..

En İyi Kız Görüşü

• Hayır yoktur

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 2

• var zaten herkezler biliyo.. göreceli bir tanıdık vardı oda kabul ediyodu..

0|0
    0|0
    • Her ailede olacak diye bir kaide yok belki bizde yoktur ama olabilir de iste ben de bunu ogrenmek istiyorum

• Anne tarafımda var Trabzonlu

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 2

• Benim doğdugum yerin de böyle bir hikâyesi var. Şahsen ben bende olduğunu düşünüyorum.

0|0
    0|0
  • soy ağacı yapıcan ama tabii iyi bir araştırma gerektiriyor ,

0|0
    0|0
Yükleniyor...