Allah sonunu bildiği halde insanları neden sınava sokar :) ?

Arkadaşlar sorum gayet açık bana tatmin edici cevap vericek olan var mı Verilen klasik cevap şu Direk Cehenneme atsaydı itiraz ederdin Allah yaratmasaydı cehenneme gidicek olan insanları itiraz etmeye gerek kalmazdı

0|0
54

En İyi Erkek Görüşü

• Ben hristiyanım bu gibi öğretiler bize terstir. Tanrı kimseyi sınava sokmaz imtihan etmez ne zenginlik ne fakirlik ne mevki ile sınav yapmaz tanrı sizi fakirlik ile sınav yapıyor diyenler sizin elinizdekileri almak için gücüne güç katmak isteyen insanların masallarıdır. tanrı insanları açlık fakirlik ile sınav yapmış olsaydı doğada denizde meyveler sebzeler balıklar olmazdı

0|0
    0|0
    • Hristiyanlıkta da cennet ve cehennem inancı var. Peki Hristiyanlar sınava inanmıyorlarsa neye göre cennete cehenneme gideceklerine inanıyorlar? Burda yaptıkları iyi ve kötü davranışlara göre değil mi?

• @YürüyenUçah-55
      Müslümanlar zıplamasın soru cevabıma muhalefet olmasın gidin okuyun araştırın sizlerle münakaşaya giremem. bana inancımı ögretme daha hayatında kitabını bile okumadan

Senin görüşün var mı?

Kızlar Ne Diyor 5

• Allah sadece bizim ne yapacağımızı bildiği için biliyor. Örneğin karşına iki yol çıktı ya sağ ya sol. İstediğine gidersin bu senin seçimindir. Sağı seçtin diyelim allah zaten senin neyi seçeceğini biliyordu, yapman gereken sağ yoldan gitmek olduğu için sağ yoldan gitmedin. Yani allah senin kapasiteni kişiliğini eğilimini biliyor sen tercih ediyorsun özgürsün

0|0
    0|0
    • Yaptıgın veya yapacağın tercihleri bildiği halde cehenneme gidicek olan insanlari neden yaratir soru bu ;)

• Basit bir dille şöyle düşünüyorum şimdi matematik sınavına gireceksin öğretmen senin yapamayacağını bilir durumundan dolayı çalışıp yapmak senin elindedir ama çalışkan olmadığın için kimin yapacağı kimin yapamayacağı bellidir ama sen hırs yapıp çalışmaya karar verirsin ve bir dahakinde yaparsın yani senin elinde olan bir sey öğretmen ile öğrenci arasında yetkiden ve bilgiden kaynaklı bu durum varsa Allahın neden senin anlamakta zorlandığın daha büyük güçleri olmasın

0|0
    0|0
    • Senin hırs yapip çalısmaya karar vericeginide biliyor zaten :)

• Bak kendinde soyledin neler olacagini biliyor ama cehenneme gidicegini bildigi insanlarida yaratiyo

• Hayır Allah sana seçim hakkı verir 1. Secersen neler olacağını bilir 2. Yi Secersende ama seçip secmemek sana kalmış Hz. Alinin bununla ilgili bir örneği vardı keşke ayrıntılı hatirlasam en sonunda diyodu ki diğer kaderime gidiyorum yani seçenekleri seçmene göre yaşayıp göreceğin şeyler var yine aşırı gündelik bir örnek vericem çok yersen karninin agriyacagini bilmen gibi ama yeyip yememek senin elinde Allah cehenneme gireceğini bile bile bir insanı yaratmış olmuyo anlayacağın

• Sınavın sonucunda iki yol vardır kader yazılmıştır ama oradaki seçimi sen yaparsın

0|0
    0|0
    • Senin yapicagin seçimi allah biliyor zaten

• iyiyi ya da kötüyü seçme şansı kuldadır nereye gideceğine insan kendisi karar verir kim neyi seçerse Allah ona göre yaratır bizleri deniyor yani

0|0
    0|0
    • Senin yapicagin seçimleri allah biliyor zaten bildiği halde neden insanı yaratır ;) ?

• Yani Cehenneme gidicegini bildiği insanlari neden yarattı soru bu..

• küntü kenzen mahfiyyen diye bir hadis vardı Allah bilinmekliği sevdi kendisini bilsinler diye insanları yarattı.. sizce neden?

• Cunku hersey kadere bagli degil akıl ve irade nefis vs çok sey kader deyip her yanlısı yapmak yerine yanlısı farkedıp doğruya ulaşmak gerekir

0|0
    0|0
    • Herşey kadere bagli olmasa bile Allah heşeyi biliyorsa neden insani yaratir sorum bu sen baska yerlere girdin

Erkekler Ne Diyor 3

• canı sıkıldı belki

0|0
    0|0
  • Samimiyet i sınamak ,
    Cennete pratik yapmak

0|0
    0|0
  • Ona bakarsan gücü herşeye yettiği için hiçkimseyi yaratmasına gerek yoktu (Melekler insanlar diğerleri vb). Ve insanların Allâha bir faydası yok o yüzden yaratıp cennete veya cehenneme atmasına da gerek yoktu. Hiç yaratmayabilir sonuçta. Ama yaratmış ve sormuş bize. Biz de sınava girmeyi kabul etmişiz. Yani kendimiz istemişiz. Yaratılmayı değil ama sınava girmeyi.

1|0
    0|0
    • Hahaha Ben boyle bir sınava girmek istiyomusun diye sorulmadı :)

• Ve sana sorunla alakalı geçerli tek cevabı veren benim. Herkes farklı bir konudan bahsetmiş. Eig yi ben hakettim.

• Evet hatırlamadığımız halde gerçek olduğunu iddia ediyorum. İnançlar bizim doğamızda var. İnanmamak bile birşeye inanmak demektir. Bu yüzden bir yaratıcının var olduğunu anlamak hiç zor olmamalı. Eig seçtiğin adama bak. Birisi bir soru sormuş. Adam öğrenmek için sormuş belli. Ama eig seçtiğin şahıs münakaşaya girercesine bir cevap vermiş. bir de kendini akıllı sanır. Öncelikle medeni olmayı öğrenmek gerek.

Yükleniyor...