Haddinizi biliyormusunuz?

Vakti zamanında Ukalanın birisi zamanın büyük alimlerinden birisine onu imtihan etmek maksadıyla İslamın şartını sormuş. O alim
” İslamın şartı altıdır ” demiş. ukala kişi alime sert bir çıkış yaparak;
“Utanın utanın, bir de memlekette fetva verir müftülük yaparsınız. Siz daha İslamın şartını bile tam olarak bilmiyorsunuz” demiş.
Bunun üzerine alim şahıs bu gayri edep kişinin sözüne şu şekilde cevap vermiş:
” Ey nefsi aklının önüne geçmiş adam, senin yaptığın bu işe “Tereciye tere satmak denir.” demiş ve; “Bilmelisin ki islamın şartı beştir. Bunlar; kelimeyi şehadet, namaz, oruç tutmak hac vezekattır. Altıncısına gelince o da; haddini bilmektir.” demiş.
Gerçekten toplum olarak, biz olarak kendimiz haddimizi biliyormuyuz?

0|0
3|1

En İyi Kız Görüşü

• Ah şu tereciye tere satanlar, bildiğim işi bana öğretenler.. detaydaki örnek çok gerçek. Günlük hayatımızda sık sık denk geliyoruz.

Toplum olarak haddimizi biliyor muyuz.. hiç sanmıyorum. Bilmediğimiz konularda bile fikrimiz var. Kimse 'bilmiyorum' demiyor, bilmemek ayıp sanki.

Hal-hareket olarak baktığım zamanda biz haddimizi bilmiyoruz ki. Çok kolaylıkla başkalarının sınırlarını ihlal edebiliyoruz üstüne üstlük ben haklıyım diye ortada geziniyoruz. Ben buna arsızlık diyorum!

Yolda yürürken bile herkes birbirine çarpa çarpa yürüyor, kimse yol vereyim, aman kenara çekileyim geçsin gibi nezaket içeren davranışlara sahip değil. Çok kaba saba saygısız insanlar var.

0|1
    0|0
    • Başkaları için için çok doğru bir söylem, bunlar senin içinde geçerlimi?

• Teşekkürler

• Rica ederim.

Kızlar Ne Diyor 2

• Tabiki

0|1
    0|0
  • Evet biliyorum

0|1
    0|0

Erkekler Ne Diyor 1

• namaz kilmayan cehenem uzerinde namaz kiliyor

0|0