Gündüzleri uyuduğumuz geceleri yaşadığımız bir dünya nasıl olurdu?

Eskiden elektrik yokken gün ışığından yararlansın diye insanlar gündüzleri işlerini hallediyorlarmış bu düzen günümüze böyle gelmiş ama şu an ilerleyen teknoloji sayesinde güneş olmadan da işlerimizi halledebiliyoruz. ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında?

• bence düzen değişmeli zaten şu yaşıma geldim hala ayak uyduramıyorum
    48% (39)49% (24)48% (63)Oy Ver
  • bence değişmesin ataların bildiği bir şey vardır başımıza iş çıkarma panda devam et işte böyle
    41% (34)31% (15)37% (49)Oy Ver
  • ben yorumda daha farklı bir şey önericem;
    11% (9)20% (10)15% (19)Oy Ver
Cinsiyetini belirt oyunu kullan KızımErkeğim

1|1
15|9

En İyi Erkek Görüşü

En İyi Kız Görüşü

• geceyi, gecenin getirdiği sessizlik ve yalnızlığı çok seviyorum. genellikle geceleri yaşıyorum, sabahları uyanık olduğum bir uykudayım. bu yüzden bu düzen iyi, karanlık ve yalnızlık bana kalsın.

4|1
    0|0
    • öteki düzende de gündüzler sessiz ve yalnız olacak :) bu yüzden de belki de gündüzü seveceksin

• etkileyici :)

• Işte bu ya 😍

Erkekler Ne Diyor 8

• insanın metabolizması alt üst olur denge şaşar. sağlıksız bir yaşam olur.
    niye bu saatte ayaktasın o zaman diyeceksin ama alışkanlık işte.

2|0
    0|0
    • belki düzeni değiştirdiğimizde metobolizmanın gerektirdiği gibi yaşıcaz alışkanlık haline getirerek :)

• melatonin hormonu derin uykuda ve ısı dengesi korunmuş halde salgılanır arkadasım
      herşeyi evrime bağlayabilirsin belki fakat melataonin senin istediğin zamanda salgılanmıyor

• Geceleri severim ben herkes kendi karanlığında boğuluyor bu hayatta sonuçta

1|0
    0|0
    • güzel dedin :)

• bence her güzel şey zor farkedilmez ama zor farkedilen herşey güzeldir :)

• Bencede dün tesadüfen hükümet kadını biri izledim öyle yani fark ettim

• Öyle yaşıyorum. Güzel diyıl yani.

1|0
    0|0
  • yaşayan birisi olarak. bomb. k! gece uykusunun gozünü seveyim.

1|0
    0|0
  • sanırım bedenen gelişemezdik çünki güneşin sağladığı D vitamini ve gece uykusunun sağladığı melatonin hep eksik olacak

buda en basit nezlede dahi insanı öldürür

1|0
    0|0
  • bence de aslında değişiklik olmalı insanlık açısından :D

1|0
    0|0
  • 8 ay öyle bir dünyada yasadim7

1|0
    0|0
  • bana öyle zaten!

1|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 14

• Gece alınan uyku daha sağlıklıdır. Özellikle de akşam 10 ile sabah 4 arası alınan uyku yararlıdır bünyeye.

Karanlıkta uyumanın birçok faydası da vardır.

-Her fabrikada olduğu gibi vücutta da vardiyadaki temizlikten ertesi günkü hazırlığa kadar her türlü durumu koordine eden gece müdürü bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Gölbaşı, "Bunlar karanlıkta ortaya çıkan yıldızlar misali, saat geç olsa da hava kararmadıkça gece mesaisine başlamazlar ve çalışanlara başlatmazlar. Hava kararınca gece boyunca ortamın temizlik ve ertesi güne hazırlık işlemlerini sabahın erken saatlerine kadar devam ettirirler. Sabaha doğru ise sporcuların ısınma hareketlerine benzer etki yaratmak amacıyla, kan şekerimiz, kan basıncımız ve vücut ısımızın yükselmesini koordine ederek bizi güne hazır hale getirirler. Bütün geceyi koordine eden bu çalışkan müdür melatonin olarak bilinmektedir" diye konuştu.

Melatoninin en önemli görevi hücrelerdeki zararlı atık kimyasal maddeleri etkisiz hale getirerek ortamdan uzaklaştırılmasını organize etmektir. Vücudun savunma sistemlerini güçlendirmekte, kontrolden çıkarak bireysel hareket etmeye çalışan kanser hücrelerine izin vermemektedir. Yapılan çalışmalarda kanser gelişen kimselerde, özellikle meme kanserlerinde melatonin salınımının düşük düzeylerde olduğu gösterilmiştir

Melatonin hormonunun temel görevi, vücudun biyolojik saatini ve ritmini ayarlamaktır.

Depresyon hastalığında da kortizol seviyesi yüksek, melatonin seviyesi düşük bulunmuştur.

Düzenli ve yeterli bir melatonin salınımı için, karanlık ortamda uyumak gerekmektedir.

Ankara Endomer Pediatrik Endokrinoloji Merkezi Başkanı Doç. Dr. Ergun Çetinkaya, çocukları büyüten büyüme hormonunun gece uyurken daha fazla salgılandığını belirterek, “Büyüme hormonunu arttırıcı özelliği olan melatonin hormonunun salınımı engellememek için çocuklarımızın yatak odalarında gece lambalarını yakmamamız ve karanlıkta uyumalarını sağlamamız daha doğru olur” dedi.

1|0
    0|0
    • Uzun oldu biraz ama, umarım okursunuz..

Yani ; geceleri uyumalı, gündüzleri de gün ışığının vereceği enerji ve neşe ile işlerimizi yapmalı faal olmalıyız.

• okudum güzel açıklamışlar teşekkür ederim paylaştığın için eiglerden biri :)

• Teşekkürler :) Gündüz yaşamanın faydaları da çok elbette. Kısa kesmeye çalıştım :))

• Ama sevgili pandacığım, güneş varken uyursak biz nasıl D vitamini alacağız? Nasıl güneş banyosu yapacağız?

1|0
    0|0
    • biz uyurken güneş versin d vitaminini işte :D hem böylece 8 saat d vitamini almış oluruz :) güneş banyosu yapmak değil de güneş denizine girmek gibi düşün :)

• Ben öyle yapıyorum zaten elimden geldiğince. Gece aşktır. ❤

2|0
    0|0
  • eski yaşam düzenimdi :D

1|0
    0|0
    • memnun muydun hayatından bize deneyimlerini anlat o zaman bilelim :)

• Yani ben uyandigimda enerjik , arkadaslarimla konustugum da yorgun oluyolardi o yonden hayati kaciriyodum

• hmm anladım doğru vardı benim de öyle bir arkadaşım :)

• Gecenin serrinden Allah à sığınırım :)

1|2
    0|0
    • gecenin ne şerrini gördün :)

• @mühendisadayı61 sorgulama günah günah :D

• ahahhah :D günah ama :D

• Öyle bisey olsa ben kesin geceleri uyur sabah uyanirdim. Bunye ters yani istesem de olmaz

1|0
    0|0
  • bunun elektriği var :D cıks gece olmaz :D

1|0
    0|0
  • Bu düzen iyi gibi sanki.

1|0
    0|0
  • Güzel olurdu. Malum siyahın kadınıyız.

1|0
    0|0
  • Böyle iyi.
    Geceleri yaşamak isteyen yaşıyor zaten

1|0
    0|0
  • Geceleri severim.

1|0
    0|0
  • Geceleri severim ben

1|0
    0|0
  • Geceleri severim.

1|0
    0|0
  • Zaten öyle uyuyorum ben. Sabah 6da uyuyorum akşam 6da kalkıyorum.

1|0
    0|0
Yükleniyor...