''Kadın'' kelimesinin anlamı TDK'de ''Hizmetçi Bayan'' olarak geçiyor, ne düşünüyorsunuz?

Bakınız;

http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&kelime=KADIN

Bu konu hakkında ne düşünüyorsun?

Kadın=Hizmetçi kadın mıdır?

1|0
8|5

En İyi Kız Görüşü

• TDK'de daha önce kadın ve erkek kelimelerinin anlamlarını aratmamıştım. Soruyu görünce sahici mi yahu dedim ve her ikisine de baktım. Kadın kelimesinin anlam (lar) ı nereden tutarsan tut, elinde kalıyor.

Analık veya ev yönetimi bakımından gereken erdemleri, becerileri olan kimse... Kadın, anne olmak, ev yönetiminde ustalaşmak durumunda değil. Hadi neyse, anne olmak için kadın olmalı deyip buna bir anlam yüklüyorsun.

Hizmetçi "bayan" da nedir? Hizmetçi ya da yardımcı, bu işi yapan kişiler sadece kadın mıdır? Bayan ise zaten başlı başına bir olay... Bu kelimenin boyunduruğundan en kısa sürede çıkılmalı. Doğrudan alıntı yapmak yerine, bir köşe yazısının aklımda kalan kısmını aktarayım o halde.

Bizde kadın tuvaleti yoktur, bayan tuvaleti vardır. Restoranlarda kadınlar için yerimiz yoktur bayanlar için vardır. Bayan kuaförü vardır, bayan ayakkabısı vardır. Peki erotik shop'a gelince iş, orada ne vardır? Şişme "kadın" diyordu satırlarında...

Bayan demek kibarlık değil, kadın diyebilmek de kadını ahlaksız/çirkin yapmıyor.

TDK'nin erkek kelimesine yüklediği anlamlar da korkunç denilebilir. "Girintili ve çıkıntılı olarak bir çift oluşturan nesnelerden çıkıntılı olanı."

Sanırım genel olarak korkunç bir yanılgı var cinsiyetlere yüklenilen misyonlar/anlamlar konusunda. Rahatsız edici.

4|1
    0|0
    • Bravo asla bu kadar güzel anlatamazdım düşüncelerimi.

• @Єναηєscєηcє-Sєlєη toplumsal anlam yanlış ise bunu kurumlar düzeltmeli öncelikle ama ne yazık ki olmuyor, olamıyor.

• Orası öyle ama değişim yaratmak da gerçekten çok zor ve emek isteyen bir şey. Kolay değil maalesef.
      Sabit düşünen insanlara, saygıyı öğretmek, eşitliği öğretmek gerçekten zor. Kadınları aşağılayan zihniyette yetişmiş birine eğitim versen bile o bir yerden mutlaka çıkıyor. Burada en büyük görev bence ailededir. Bir çoğumuzun karakteri başta orada şekilleniyor. O yüzden eğitimi baştan vermek lazım.
      Az önce açtım baktım. Cidden o girintili cümle yazıyor, inanamadım. Mide bulandırıcı ve iğrenç basit anlayış demekle yetinebilirim. Çünkü en cahil insanlardan bile bu kadar çirkin bir benzetme duymadım. Rezalet!
      Biyolojik açıdan da doğru bir cümle değil asla. Cahiller insan anatomisinden de haberleri yok.
      Türkçeyi de severim. Ancak her kelimeye Türkçe karşılık bulmak da saçma bir şeydir. Mesela İngilizler gittikleri her ülkeden kelime almışlar. Bu sayede de bugün ilk evrensel dili özelliğini taşıyorlar. Doğru olan bu, sonuçta kelimenin milleti, dini ulusu olmaz. Kelime sadece kelimedir

En İyi Erkek Görüşü

• evimi temizlemesi için kadın tuttum deriz ya mesela, o şekilde düşün. kadın tek başına da bu anlama karşılık olabiliyor.

0|0
    0|0

Kızlar Ne Diyor 7

• Saçmalıyorlar.

Fazla bir şey yazmaya gerek duymuyorum. TDK bu ülkenin en gereksiz kurumu oldu her daim. Şimdi ise masterlık devri saçmalarını yaşıyorlar.

Bir arada kalem denmeyecek yazgaç denecek diye tuturmuşlardı.
    Allah akıl, fikir versin TDK'ya.

2|2
    0|0
  • 3. anlam olarak ve geçiyor şahsen günlük hayatta gündelikçi abla tuttuğumuzda kadın tuttuk diyoruz. erkek işçi tuttunca adam tuttuk diyebiliyoruz. alıncak bişey değil bence. Hatta bayan hizmetçiye hizmetci değil kadın demekde onun incinmesini engelliyecektir.

0|0
    0|0
  • Ona bakarsak türkiyede de Se*s Objesi olarak geçiyor.

0|0
    0|0
  • Bir kelimenin pek çok anlamı olabilir dram yapma yok yere

0|0
    0|0
  • Tdk nin sucu

0|0
    0|0
  • Bu gerçek mi?

0|0
    0|0
  • Hiçbiri

0|0
    0|0

Erkekler Ne Diyor 4

• Eve kadin aldim derdi annelerimiz.. temizlikci kadin demeye usenirlerdi.. tdk , miadini doldurmus, sil bastan yenilenmesi gerekrn bir kurumdur , sen de kalkip , yan anlamlarindan birini bulmus ve buraya sunmussun.. oldu mu simdi :) kadin, evlenmis ya da yetiskin disi cinsiyetli insan demektir.. tdk nin, halk agzi sacmaligi degil..

0|0
    0|0
  • ''Fuck'' kelimesine ''kahretsin'' demek gibi bir durum. Ciddiye alıp, ortalığı karıştırmana gerek yok, kadın yalakası mısın nesin...

1|0
    0|0
  • Demekki öyleymiş.

0|0
    0|0
  • Köle yani ne kadar medenice.

0|0
    0|0
Yükleniyor...